Vyroba vlastniho panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

Jen tak k zamysleni:
Dnes jsem byl i u baterkare co dela olovo ukazoval me v katalogu varta proffesional a prof. AGM:

nicd
24v/370ah - 10% 333ah vyuzitelnych rekneme tedy 300ah tj. 7,2kWh 8333,- na kwh. pořizovací nákaldy u me 60000,-
udajne 4000 cyklu a vic

aku varta prof olovo

4*230ah+2*60ah tedy 600Ah pro dosazeni moznosti vybijet na 50% tedy 300ah pro dosazeni vyrobcem udavanych 240cyklu
4*5720+2*2250 = 27380,- 3802,-/kwh

AGM 2*260ah+2*60ah
500cyklu

4*13684 +2*3330=61396,- 8527,-/kwh
Naposledy upravil(a) PavelR dne pon led 30, 2012 5:51 pm, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

ResHacker píše:Jinak jsou ale fakt kprdu ty baterky....stěží maj tak 2,5 kWh a měly by mít tak 8.....
Tak takovou bidu jsem necekal. Ja to s tim asi risknu. Mam na tyto veci celkem stesi ....
Otazka k panelum je clankum jedno jestli jsou na lezato nebo na stojato?
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Článkům je to samozřejmě buřt, jediné, co si ještě promysli je to přemostění diodou....ale to se všecko dočteš v odkazu, co jsem ti dal. Pro někoho kdo chce kutit panel svépomocí je to naprosto neocenitelná studnice informací :)
No a že jsi nečekal....je to prostě obyč startovací olovo, který už já sem nekupoval nový a už má něco za sebou....takže tak....a já už co nejdřív musim přejít na něco jinýho abych ty baterky uplně neoddělal a daly se eště dát aspoň do traktora :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

ResHacker píše:Článkům je to samozřejmě buřt, jediné, co si ještě promysli je to přemostění diodou....ale to se všecko dočteš v odkazu, co jsem ti dal. Pro někoho kdo chce kutit panel svépomocí je to naprosto neocenitelná studnice informací :)
No a že jsi nečekal....je to prostě obyč startovací olovo, který už já sem nekupoval nový a už má něco za sebou....takže tak....a já už co nejdřív musim přejít na něco jinýho abych ty baterky uplně neoddělal a daly se eště dát aspoň do traktora :D
dioda jo proc ne ale jen doufam ze to neni na kazdej clanek to by byl brutus
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

To zase ne, záleží na konstrukci, proudech...jsou na to nějaká obecná pravidla, přemosťuje se vždy třeba každých 4 nebo 5 článků...ale může to být i jiné...Jde prostě oto, když se ti nějakej částečně nebo úplně zastíní, aby proud z těch nezastíněných neprotýkal tímto a třeba se ve výsledku nepoškodil přehřátím...Vedlejší efekt také je ten, že ti při zastínění toho článku nespadne výkon celého panelu ale pouze se sníží o nějaká procenta....
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

ResHacker píše:To zase ne, záleží na konstrukci, proudech...jsou na to nějaká obecná pravidla, přemosťuje se vždy třeba každých 4 nebo 5 článků...ale může to být i jiné...Jde prostě oto, když se ti nějakej částečně nebo úplně zastíní, aby proud z těch nezastíněných neprotýkal tímto a třeba se ve výsledku nepoškodil přehřátím...Vedlejší efekt také je ten, že ti při zastínění toho článku nespadne výkon celého panelu ale pouze se sníží o nějaká procenta....
jo tak takze cim vic premostim clanku diodou tak tim min me bude padat vykon pri castecnym premosteni. tzn kdyz zastinim jeden clanek v panelu proud zacne teci diodou misto clankem a je to ok.

cca 2000 clanku dioda BY 298 400v/4A (clanek 3,6A) na www.tme.cz je pri odberu 1000+ks cena 0,332,- tzn 2000*0,332=664,- za 2000diod.

boha jeho to by byla silena pakarna pripajen 2k diod.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

jo dneska se mam sejit s tim dodavatelem baterek prej me chce jeste nabidnout cenu tak jsem zvedavej co z nej vypadne. kazdopadne dam vedet
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Určitě dej, sem na to dost zvědavej, já sem si zas nechal od p. Kolaříka z Ostrovních elektráren a od ev-power.eu udělat cenovou kalkulaci prozatím na akumulátor 2,5kWh složený ze 4ks 200Ah LiFe....
Co se týče těch diod, je nesmysl zapojovat jí na každý článek....ale nechám to na tobě
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od toxic_cz »

na každý článek dioda je nesmysl! to se používá na bypass celého panelu nebo maximálně velké sady článků...

doporučuju přečíst http://www.solarnimoduly.cz/propojeni-a ... anelu.html a také vše z levého menu
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

toxic_cz píše:na každý článek dioda je nesmysl! to se používá na bypass celého panelu nebo maximálně velké sady článků...

doporučuju přečíst http://www.solarnimoduly.cz/propojeni-a ... anelu.html a také vše z levého menu

jj dik za radu. s tema diodama si to nastuduju kde jak v jakym smeru atd. nez se do neceho pustim. zatim u me probiha teoreticka priprava.

baterie budou 24V ale pred MPPT jde jestli to chapu spravne zapojit mnohem vyzsi napeti takze panely seriove do max vstupniho napeti MPPT aby prochazeli mensi proudy a zmensili se ztraty nebo to rikam psatne?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od tomas »

Nezapomeň na vliv teploty. Napětí FV článků roste s klesající teplotou. Tak aby např. při -20°C nebylo překročeno maximální napětí regulátoru.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Pokud máš baterie 24V, pak je rozumné volit standardních 72 článků v sérii pro MPPT i neMPPT regl. V zásadě platí že je lepší, aby rozdíl napětí na vstupu i výstupu reglu byl co nejmenší, s tím, že ale musíme myslet na dny, kdy je zataženo a přesto chceme vyrábět a napětí je o něco nižší...tak aby se dalo stále vyrábět ;) Proto se dává 36čl pro 12V atd...
Proudy z panelů stejně asi nebudeš mít nějaké extrémní, tak tam tě to nevytrhne..

A to co píše tomas je pravda, určitě je dobrý si tam držet nějakou rezervu a vubec i proti bleskům tam mít svodiče ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

tomas píše:Nezapomeň na vliv teploty. Napětí FV článků roste s klesající teplotou. Tak aby např. při -20°C nebylo překročeno maximální napětí regulátoru.
s tim pocitam kazdopadne max U MPPT bude o mnoho vetsi nez panely budou moci dat .
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

ResHacker píše:Pokud máš baterie 24V, pak je rozumné volit standardních 72 článků v sérii pro MPPT i neMPPT regl. V zásadě platí že je lepší, aby rozdíl napětí na vstupu i výstupu reglu byl co nejmenší, s tím, že ale musíme myslet na dny, kdy je zataženo a přesto chceme vyrábět a napětí je o něco nižší...tak aby se dalo stále vyrábět ;) Proto se dává 36čl pro 12V atd...
Proudy z panelů stejně asi nebudeš mít nějaké extrémní, tak tam tě to nevytrhne..

A to co píše tomas je pravda, určitě je dobrý si tam držet nějakou rezervu a vubec i proti bleskům tam mít svodiče ;)
inu cekal jsem ze kdyz v mppt je menic tak to je jedno ale budu panely dimenzovat aby v poho dobijely 24v system paralelne. no pro dny kdy je pod mrakem (nebo treba rano kdy sviti malo)by teoreticky slo hlidat napeti na panelu komparatorem a pokud je male pres mosfety prepnout na seriovou kombinaci a jak napeti spoutne na paralelni ... jen aby to nezacalo pod mppt kmitat ....

k aku mluvil jsem s tim borcem osobne ... tedy nabidka nicd hoppecke 24v/370ah 20 cl. 90%min 50.000,- vlastni
doprava

pokud odeberu 40 clanku tak by to bylo 90000,- plus k tomu 4clanky zdarma jako sichr + jety propojky mezi clanky. a doprava pod brno zadarmo.

ja bohuzel nemam volny kilo na clanky takze pokud by mel nekdo zajem tak do toho muzem jit ve dvou a kazdyho to vyjde na 45000 + 2clanky rezerva + propojky.

ma to byt ta verze bez uhliku v elektrodach tzn nemusi se menit casem elektrolyt. pokud chcete muzu poslat datasheet ale nejde me sem uploadovat *.pdf (nechci menit priponu ... abych nedrazdil admina :-) )
Naposledy upravil(a) PavelR dne stř úno 01, 2012 8:38 am, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

jeste se podivam po bleskojistkach ... panely nebudou na nejvissi strese ale na ploche strese dvorniho staveni. Ale obavam se ze pokud by do toho rizl blesk a v nekolika ms by byla dodana energie nejedne MWh tak by slavna ipova strecha byla v plamenech a vse komel ni :-( ... tak me napada patrovej domek drevena vazba bez hromosvodu ...... a v nem ja ....
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

Ty tam nemáš žádnej hromosvod??? jej....jinak ty mppt regulátory mají měnič ale umí to měnit pouze z vyššího napětí na nižší, možná je nějaká výjimka to se hádat nechci ale u většiny (i u toho mého co v USA stojí 700USD) to tak je....A já myslím že to neni nějakej nedostatek, prostě to zapoj ideálně tak abys měl na 24V 72čl....já mam momentálně zapojených 144čl na 12V což je trošku extrém rozdíl, ale počítám právě s přepojením na 48V baterii v budoucnu...ale ten muj regl si s tím krásně poradí a je hezký pozorovat jak do reglu jde max něco přes 10A a z reglu až 80A :D

Co se týče článků, rád bych do toho šel s tebou, nicméně ani těch 45 nemám hned, musel bys tak 2 měsíce počkat :D a to se ti asi chtít nebude....dává na to nějakou záruku?? A dále jaká je předpokládaná životnost? Víš jde mi oto, zde vychází cena za 1kWh nějakých 6,5k a u LiFe bych se dokázal dostat na cenu něco přes 10000....byly by nové, se zárukou a LiFe prostě mam jistotu....je to docela dilema :) zas pro NiCd mluví to že bych nepotřeboval další elektroniku....
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od PavelR »

ResHacker píše:Ty tam nemáš žádnej hromosvod??? jej....jinak ty mppt regulátory mají měnič ale umí to měnit pouze z vyššího napětí na nižší, možná je nějaká výjimka to se hádat nechci ale u většiny (i u toho mého co v USA stojí 700USD) to tak je....A já myslím že to neni nějakej nedostatek, prostě to zapoj ideálně tak abys měl na 24V 72čl....já mam momentálně zapojených 144čl na 12V což je trošku extrém rozdíl, ale počítám právě s přepojením na 48V baterii v budoucnu...ale ten muj regl si s tím krásně poradí a je hezký pozorovat jak do reglu jde max něco přes 10A a z reglu až 80A :D

Co se týče článků, rád bych do toho šel s tebou, nicméně ani těch 45 nemám hned, musel bys tak 2 měsíce počkat :D a to se ti asi chtít nebude....dává na to nějakou záruku?? A dále jaká je předpokládaná životnost? Víš jde mi oto, zde vychází cena za 1kWh nějakých 6,5k a u LiFe bych se dokázal dostat na cenu něco přes 10000....byly by nové, se zárukou a LiFe prostě mam jistotu....je to docela dilema :) zas pro NiCd mluví to že bych nepotřeboval další elektroniku....
jj dik za radu s tema clankama. napis mi prosim typ toho regulatoru ten nabijeci porud 80a se mi libi pro pripad zvysovani vykonu. nechtel bych se dostat do situace ze sezenu casem dalsich treba 500wp a musim kvuli tomu koupit novej regul. ten bych chtel mit predimenzovanej. a chtel bych od regulatoru abych mel nahled po siti diagnostiku co se deje v realnym case a idelane historii aby se dali udelat statistiky a pocitat uspory prebytky ...

za cenu 50000/45000,- dle varianty mi k tomu da zaruku pul roku avsak bez fatkury .... s ofic fakturou by to bylo 60000/120000,-
dej mi majl poslu ti k tem aku prospekt v pdf. jakoze deepcyklu to ma mit aspon 3000 pokud by to bylo vybijeni melo byt aspon o neco mensi tak tam by pocet cyklu mel velmi narustat. zadny balancovani a moznost bez poskozeni lehce prebijet nebo naopak pokud je treba a da to menic jet az skoro do 0V na clanek. prijde me to dost trotlfest.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od Toul »

teda to by mě zajímalo co to je za typ těch NiCd.

V tak velkém množství bych si použití NiCd hodně rozmyslel. NiCd nejsou bezúdržbové...je nutno dolévat vodu a nedej bože že některý z článků odejde, to kolem toho člověk pořád jen lítá.
LiFe jsou pokud vím naprosto bezúdržbové. a pokud by byly nové, tak oprti použitým NiCD bych nepřemýšlel ani minutu.
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od soooc »

LiFe mají jedno nevýhodu - nikdo neví, jak dlouho vydrží, protože je nikdo tak dlouho nemá :) Zatímco NiCd jsou tu dlouho a vlastnosti jsou známé.

Od té doby, co na VUT v Brně jedna LiFe, která byla správně nabíjena, explodovala, se jich trochu bojim. Nakonec se sice ukázalo, že to byla vada baterie, ale zdemolovanou místnost už to nezachránilo.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyroba vlastniho panelu

Příspěvek od ResHacker »

No ... kluci, to je prostě dilema :D Ale nějak mi pořád něco řiká že bych spíš měl jít do těch LiFe....žádný samovybíjení, bez údržby...prostě taková sázka na jistotu mi to přijde...těch NiCd se popravdě bojim...
Jinak za prospekt budu moc rád - pošli prosím na reshacker@volny.cz.
A regl mám tak trošku ultimate, asi by mě uplně stačil ten v Česku dostupnej Xantrex nebo lepší Tristar...ale já od toho chtěl min. těch 80A (tenhle mi dá až 96 tuším), grafickej displej, internetový rozhraní přes LAN, možnost upgrade FW, dále má třeba 2 programovatelný AUX výstupy - čili třeba dle napětí na baterce můžu přes relátko zapínat a vypínat měnič kdy já si určím....paráda.... jde o regulátor Midnite solar classic 150 viz třeba: http://www.wholesalesolar.com/products. ... oller.html ...v USA seženeš do 700 USD, včetně nejlevnějšího poštovnýho sem plus clo a další ty sr..!! (mimochodem to bys nevěřil jaký všenmožný poplatky sem musel cálovat než mi tu dlouho očekávanou překrásnou krabici polepenou všim možnym dali :D:D) to prostě vyjde na necelých 20000 dle kurzu dolaru...jakože ten sem eště vychytal docela dobrej, teď se podle mě do těch 20k asi nevejdeš.....ale tenhle sem prostě chtěl a já si jdu za tim pro co se rozodnu :D a jsem taky spokojenej, pracuje na jedničku :)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek