Fotovoltaika na chatu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od mypower.cz »

cipis píše:Ona ta volba malého napětí vůči nízkému napětí je ale někdy i kvůli legislativě - bezpečnost.
230VAC rozdvojky, kábly a podobně můžu sám koupit a sám zapojit bez obavy z legislativy. Dokonce si k zásuvce koupené v obchodě mohu sám přišroubovat káble. Tyhle bezpečnostní hysterie jsou fakt úlety. Já myslím, źe každý soudný člověk dělá rozumné věci. Nesoudný klidně skočí z okna, když je mu to řečeno a žádná bezpečnost a legislativa na to nemá vliv. Darwin. Extrémně tupej člověk prostě nemá šanci k přežití. Nízké napětí s tím nemá co dočinění. Při nízkém napětí člověk extrémě tupý použije nedostatečné průřezy a vyhoří a zbyde z něj dle Darwina prostě jen uhel. Dodržel bezpečný napětí, radujme se, veselme se. Já to nemyslím zle, ale prostě ta legislativa někdy... To je fakt debilita.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od cipis »

Poněkud si pleteš bezpečné napětí, nízké napětí a malé napětí.
Celou dobu se bavíme o tom, že chce pomocí 12V svítit světýlkem, co má tařka zanedbatelnou spotřebu, tak dost těžko bude mít ztráty jak blázen, jak tvrdíš. Ty ztráty jsou zanedbatelné, viz. ten výpočet.
Pokud kvůli pár světlům bude dávat měnič, tahat rozvody v 230V atd., tak se za a) nedoplatí a za b) má těch věcí na vyhoření poněkud více než když si trubičkovou pojistkou odjistí světýlka. Zkratový proud při 12V je při tom odporu vedení nějakých 33A, co mu ta baterie asi dá, tak by tam nějaké jištění dát mohl. Pokud použije tlustější kábl, tak ten zkratový proud bude ještě větší.

Jasně, že jsou některé předpisy debilita, ale to přece neznamená, že se bude srát na úplně všechny. A třeba takové souběhy malého napětí a nízkého napětí, to debilita rozhodně není, přitom z fotek zde z instalací je toho spousta.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od mypower.cz »

cipis píše:Poněkud si pleteš bezpečné napětí, nízké napětí a malé napětí.
Celou dobu se bavíme o tom, že chce pomocí 12V svítit světýlkem, co má tařka zanedbatelnou spotřebu, tak dost těžko bude mít ztráty jak blázen, jak tvrdíš. Ty ztráty jsou zanedbatelné, viz. ten výpočet.
Pokud kvůli pár světlům bude dávat měnič, tahat rozvody v 230V atd., tak se za a) nedoplatí a za b) má těch věcí na vyhoření poněkud více než když si trubičkovou pojistkou odjistí světýlka. Zkratový proud při 12V je při tom odporu vedení nějakých 33A, co mu ta baterie asi dá, tak by tam nějaké jištění dát mohl. Pokud použije tlustější kábl, tak ten zkratový proud bude ještě větší.

Jasně, že jsou některé předpisy debilita, ale to přece neznamená, že se bude srát na úplně všechny. A třeba takové souběhy malého napětí a nízkého napětí, to debilita rozhodně není, přitom z fotek zde z instalací je toho spousta.
Já taky takhle začal a na 12V věšel čím dál více věcí. Velice dobře vím, kam tohle obvykle směruje za účelem snížení neefektivity konverze napětí. Prošel jsem si tím. Vy taky? U malého světýlka to obvykle nekončí. Buďmě v tomto směru zcela v klidu, při zemi a v realitě. Ad pravděpodobnost vyhoření, ale no tak... :D
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od cipis »

Ale to víš, že si tím projde úplně každý.

Pravda, na té chatě bude pravděpodobnější spíš ukradení ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od mypower.cz »

cipis píše:Ale to víš, že si tím projde úplně každý.

Pravda, na té chatě bude pravděpodobnější spíš ukradení ...
Jen drobná technická... Netykáme si. Zatím.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

furt dokola. A co když dojde ke zkratu? kabel shoří a chata s ním. Takže pojistka.
pojistka vybaví za méně než 0.5s při 10x In. Max proud v obvodu s dvojlinkou bude 12/0.36=33A. potom je maximum 3A pojistka, která chrání před dokonalým zkratem. V reálným světě bych dal pojistku tak 1A, protože i ta pojistka má nezanedbaelnej odpor a musíš počítat s přechodovejma odporama ve spojích a pod... když to uděláš z UTP (0.25mm2)tak bude odpor dvojnásobnej, proud poloviční a potom už 1A pojistka je málo. Spíš vidím jinej problém. Pokud to není chatka jak z pionýrskýho tábora, tj 3x2.5m, tak toho kabelu bude řásove víc, třeba 15m, tj 30m vodiče, a potom pro 0.5mm2 je výslednej odpoer 1 ohm, max proud při zkratu 12A a to je vhodný tak pro pojistku 0.1A...
Ale proč to píšu, když to nikoho nezajímá. Tohle už mě taky dost sere. Dám přesnej návod, jak si tohle ověřit za pomoci vlastní hlavy a tu nikdo nepoužije, proč by to dělal (s víjimkou cipise, což je výjimka potvrzující pravidlo)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rva »

Mě to zajímá. Načerpal jsem tady spoustu informací mimo moji specializaci a mohl jsem je uplatnit u FV elektrárny. A kolikrát jsem nakonec zjistil, že původní nesmysl má v normě svůj rozumný důvod a nejedná se o nesmysl, ale šlo jen o mou neznalost.
Při ochraně před zkratem u těchto slabých a dlouhých napájecích dvoulinek asi záleží, kde ke zkratu dojde. Pokud až na konci dvojlinky, tak vlastní odpor dvojlinky třeba omezí zkratový proud na hodnotu, která nepovede k poškození kablíku teplem (třeba by to bylo 1W/1m kabelu). Teprve když by došlo ke zkratu někde po cestě nějakou aktivní hlodající myší, tak by proud byl tak vysoký, že by se kabel teplem poškodil (třeba 10W/1m kabelu). A pak by stačilo dimenzovat pojistku aby omezila až tento nebezpečný proud a ne zkratový proud, který z kablíku udělá bezpečný přímotop.
Řeší to vůbec norma, nebo je to tak okrajová záležitost, že pro ní není v normě místo?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Hyp »

1) tak si kliknete na to svetylko a vypnete si blocker, to snad zvladnete ne? Ono asi bere 0,3A ale meril jsem to na 300mA zdroji :lol: kdyz jsem jich zapojil 4 tak stale 0,3A a napeti ani moc nekleslo :-)

Dvojlinky budou odhadem do max. 3 metru tak pokud se pocita tam a zpet tak to bude tak tech 5,5 metru a vypinac flaknu to trasy klidne na strop takze nic navic… ten strop je nizky…

Otazka je, zda mam napajeni pripojit primo na baterku anebo na menic (a ten uz nejakou pojistku ci ochranu proti zkratu asi mit bude) anebo tam mam dat jeste nejaky jistic, ktery by fungoval jako hlavni odpojovac? Premyslim o nejake centralnim OFF vypinaci.

2) potrebuju poradit s tim nejakym levnym PWM menicem!!! Viz me 2 predchozi prispevky. Aby neprebijel obycejnou DUAL baterku a soucasne neumoznil jeji hluboke vybiti.

3) uvitam linky na nejake realizace. Chatka spis bouda je provizorni a nejake zatezovani hudbou nebo jinymi spotrebici nepada do budoucna v uvahu, chci tam jen svetla a 2 routery.

Pokud bych tam umoznil i USB, treba z toho menice PWM, tak to je max. a to resi ten menic.

Puvodne jsem uvazoval i o 12V cigaretovem konektoru, ale na to kaslu. Je to verejna chatka a lidi by se k tomu chovali nesetrne.

Jasne ze kdybych tam bydlel a byla to vetsi nez bouda, tahal bych to standardne v cyky 3x1,5 (a pri vetsich delkach v 2,5mm2). Mozna tam nakonec dam cyky 2x1.5 (metr 12 Kc). anebo tohle 2x1 CCA (metr 4,42 Kc)

Ale on uz tam je rozvod 230V (tahany klasicky po povrchu v U profilech), ale do nej nebudu zasahovat. Mym cilem je lowcost ostrovni solar system.
Naposledy upravil(a) Hyp dne pon říj 11, 2021 2:40 am, celkem upraveno 1 x.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

Škoda stisku klávesnice...
Dneska jsem byl u známýho, kterýmu vyhořel motorovej prostor auta - kuna + nejištěný vývody z autobaterky (přívody ke spínací skříňce ani vývody z ní , stejně jako alternátor a strtér standartně nemají jištění)... Shodou okolností se kolem motal soused a byl schopen ho zavolat, aby to uhasil, jinak to šlo i s kusem baráku...
Ale jak kdo chce
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Hyp »

No jasne mys na strope prekousne kabel a jeste ho zkratuje :-)

Ja resim hlavne regulator. Ty pojistky mam jako davat za ten regulator na kazdy jeden vyvod na svetylka jo?
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od cipis »

Ne, stačí jedna, s nápisem "Světla". Tak, jak to máš standardně doma. Případně víc, když je to třeba rozlehlé. Ale v případě téhle boudy bude stačit jedna.
Je úplně jedno, jestli je to 12V, 230V, 400V ... Jistí se vždy.

Central stop je dobrý nápad, odpojí panely, odpojí baterii, ... Také se dělají na klíček/kód, tj. to bez toho nezapneš, pokud je to public chatka, tak možná i dobré, aby sis to pustil jen ty sám. Pokud tam nikdo není, tak bych to nechal vypnuté, blbé je, že se nebude dobíjet baterie a když to dlouho nikdo nezapne, tak se vybije sama.


Proč bych vypínal blocker? Je to důvěryhodně označené jako "špatné", tak nevím, proč bych tam lezl. To je asi stejné, jako s tím jištěním - no tak to zdrátujeme, jistič/pojistka je přece zbytečná. Nicméně to je jedno, světýlka žerou nula nula prd, takže žádné otřesné ztráty na vedení tam nebudou, jak tu někdo tvrdil. Tak si spočítej ty odpory a navrhni hodnotu jističe/pojistky tak, aby vybavil, když dojde ke zkratu na nejvzdálenějším konci. Tu bezpečnost chce pořešit důsledně, jestli je to kdovíkde a má tam přístup kdovíkdo, jinak také můžeš dojet k hromadě popela a v horším případě pak bude i zvonit policie.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Hyp »

No právě, ten panel nebude ideální umístěn, Tak ten zrovna odpojovat nechci, chci aby dobíjel 24 x 7

Ale odpojit chci odběrná místa jako třeba ty dva routery všechny světla
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

vlkazajac píše:
Iggi píše:Chlapi, viete mi odporučiť nejaký menič napätia vhodný na chladničku? Nechcem chladničku rovno na 12V.
Hlavne aby bol spolahlivý a tichý. Chladnička bude mať malú spotrebu, predpokladám do 150w.
Díky
Chladnička na chate nemôže mať väčšiu spotrebu ako 50 - 60 W. Rozhodujúci je ale štuchanec pri rozbehu motora. Mohlo by Ti to fungovať s týmto :

https://www.hadex.cz/g536-menic-napeti- ... sinusovka/

Počkaj si na zľavu, ktorá občas býva, alebo ešte hľadaj inde :read:

24 V verzia funguje spoľahlivo, overené.
Však píšm to isté, DO 150w. Možno to bude aj menej ako 50w. Treba čítať s porozumením.
Dík za tip.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

@Franta2776
@ranxon
Díky za tip, toto sa mi zdá ako najlepšie (hlavne cenovo) riešenie.
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od FRSO »

Iggi píše:@Franta2776
@ranxon
Díky za tip, toto sa mi zdá ako najlepšie (hlavne cenovo) riešenie.
Možná že i tento by to dal viz link, připojoval jsem jeden kus Epever 12V/1500W, a neměl problém s konvicí 2Kw, budou mít za chvilku v prodeji nové modely od Epeveru.
https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... -500va-12v
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Hyp »

cipis píše:Ne, stačí jedna, s nápisem "Světla". Tak, jak to máš standardně doma. Případně víc, když je to třeba rozlehlé. Ale v případě téhle boudy bude stačit jedna.
Je úplně jedno, jestli je to 12V, 230V, 400V ... Jistí se vždy.
No jo ale když to hrotí the podle vzdálenosti že bude podstatný rozdíl mezi 1 m a 5 m vodiče?

Tak zase když dám příliš velkou pojistku, třeba 5A tak na tom delším slabším vedení při nízkém napětí na baterce ta pojistka nepřepálí, a kabel bude topit …

Tak jsem to pochopil.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od cipis »

Proto tam musíš dát tu pojistku slabší, aby se aktivovala při zkratu na konci vedení.
Proto někdy při výpočtech kabeláže u rozlehlých instalací vychází, že se musí dát buď menší jistič nebo tlustější dráty.
Proto se ty zkratové proudy počítají, aby jistič/pojistka poznala, že je to zkrat a ne jen normální zátěž.

Kodl to výše https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 71#p152832 popisuje naprosto perfektně.
Spočítej si zkratový proud, vyděl deseti, to pak ještě třemi (dle reálných zkušeností) a máš pojistku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Hyp »

No jasny chapu, ze i metodou pokusvomyl to mohu udelat:

na konci nejdelsiho vodice ( pred svetlem ) provedu zkrat a zmerim odber na vstupu do vodice - (a uvidim zkratovy proud), vyjde treba 5A

Pak zmerim to samo se svetlem (normalni odber) a proud bude treba 0,8A

Z toho aniz neco pocitam, no tak vyberu 1 nebo 2A pojistku. Ta 1A by se zbytecne hrala a ta 2A zase je otazka, zda se prepali driv nez se roztece izolace kabelu.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

když už měřit, tak nedestruktivně: změř napětí naprázdno (Uo)., a pak zapoj známou zátěž, kterou bude protékat známý proud (I), třeba 1A, a znovu změř napětí na té zátěži (U). potom snadno spočítáš odpor vedení a vnitřní odpor zdroje, R= (Uo-U)/I pro 1A se ti to pěkně vykrátí, že nepotřebuješ ani kalkulačku, a potom dokážeš spočítat snadno i zkratovej proud, bez roztavení svorek, kabelů a pod. Ik= I* Uo/ (Uo-U) zase pro 1A se vzorec dost zjednoduší. Základy elektrotechniky v praxi. Využito učivo 7. třídy ZŠ, matematika a fyzika...
P.S: tenhle princip měření používají profi měřiče impedance poruchové smyčky pro revizní techniky, ale na 230V AC, a počítají Zsm i Ik hned, bez kalkulačky :).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od vlkazajac »

Iggi píše:....
Však píšm to isté, DO 150w. Možno to bude aj menej ako 50w. Treba čítať s porozumením.
Dík za tip.
Veď to, treba čítať s porozumením. Watty pri bežiacej chladničke nie sú rozhodujúce, môžu byť dokonca trikrát menšie, ako si uviedol hornú hranicu. Rozhodujúci je štuchanec pri štarte, o tom Ti píšem.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek