Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od mypower.cz »

presne tak. Investovat do koupe 3400m2 lesa, mit 8800m2 sad a 1000m2 pole ma nespocetnekrat vyssi hodnotu nez vypalne jmenem socialni a zdravotni vydirane statem a rozkradeno zlodeji ve vlade a jejich kumpany.

lehce zavidim.. ale v dobrem slova smyslu. Nejsem si jist zdali se k necemu takovemu nekdy dopracuju. Obavam se :( Asi jsem mel zacit o hodne drive:(
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od vata »

Lepší pozdě nežli později :)
Podle mých velmi skromných zkušeností není třeba mít zrovna 1000m2 na to, abych mohla chovat slepice, sázet brambory, kukuřici a trochu té zeleniny pěstovat, stejně jako stačí pár ovocných stromů podél plotu. Obdělala jsem si část meze (vedeno jako "neúrodná půda"), a zatím to bohatě stačí. Myslím tím pro osobní spotřebu, protože v tom současném nesmyslném systému se vlastní malá produkce prakticky stejně legálně prodávat nedá.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od gupa »

Nato má ale stát elegántní odvetu pro vlastníky a tou je stále se zvyšující daň z nemovitosti, kterou vybírá podle zákona přes FÚ obec. Nejlepší je nic nemít a to i když člověk umře, protože i po úmrtí se přihlásí státem pověřený notář a chce vedle daně z převodu nemovitosti navíc pro sebe zákonem daný notářský poplatky z děděného majetku.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od ace »

vata píše:Lepší pozdě nežli později :)
Podle mých velmi skromných zkušeností není třeba mít zrovna 1000m2 na to, abych mohla chovat slepice, sázet brambory, kukuřici a trochu té zeleniny pěstovat, stejně jako stačí pár ovocných stromů podél plotu. Obdělala jsem si část meze (vedeno jako "neúrodná půda"), a zatím to bohatě stačí. Myslím tím pro osobní spotřebu, protože v tom současném nesmyslném systému se vlastní malá produkce prakticky stejně legálně prodávat nedá.
Jen malá historická odbočka - dříve platilo, že za sedláka, t.j. člověka, který je schopen se uživit obhospodařováním půdy, byl označován minimálně 1/4 láník (někde uváděno 1/2 láník), což znamená majitel min. cca 46 tisíc !! m2 půdy (1 lán = 18,63ha). Ti co měli méně půdy, byli označováni jako chalupníci, přip. domkaři apod. - pozemek pak měli především pro osobní spotřebu a ne již jako hlavní zaměstnání.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od SJM »

ace píše:Jen malá historická odbočka - dříve platilo, že za sedláka, t.j. člověka, který je schopen se uživit obhospodařováním půdy, byl označován minimálně 1/4 láník (někde uváděno 1/2 láník), což znamená majitel min. cca 46 tisíc !! m2 půdy (1 lán = 18,63ha).
Daně platil pouze hospodář (až do počátku 20 století), přestože se na hospodaření podílela většinou i jeho žena a děti. DPH, tzv. sociální a zdravotní pojištění (daně), daň ze zaměstnávání (poskytování prácovní příležitosti) a většinu tzv. spotřebních daní také neplatili.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

vata píše:Lepší pozdě nežli později :)
Myslím tím pro osobní spotřebu, protože v tom současném nesmyslném systému se vlastní malá produkce prakticky stejně legálně prodávat nedá.
S tím nesouhlasím, zákony naopak na drobný prodej pamatují a je to 100% legální.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

ace píše: Jen malá historická odbočka - dříve platilo, že za sedláka, t.j. člověka, který je schopen se uživit obhospodařováním půdy, byl označován minimálně 1/4 láník (někde uváděno 1/2 láník), což znamená majitel min. cca 46 tisíc !! m2 půdy (1 lán = 18,63ha). Ti co měli méně půdy, byli označováni jako chalupníci, přip. domkaři apod. - pozemek pak měli především pro osobní spotřebu a ne již jako hlavní zaměstnání.
Ono je ale třeba oddělit samozásobitelství od nadprodukce. Ten sedlák už generoval zisk. Na produkci pro vlastní potřebu i tehdá stačilo mnohem méně půdy.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od vata »

drama píše:
vata píše:Lepší pozdě nežli později :)
Myslím tím pro osobní spotřebu, protože v tom současném nesmyslném systému se vlastní malá produkce prakticky stejně legálně prodávat nedá.
S tím nesouhlasím, zákony naopak na drobný prodej pamatují a je to 100% legální.
Zdravím, já našla tohle:

Každý, kdo prodává jakékoliv potraviny má základní povinnost:
mít živnostenské oprávnění
být registrovaný u Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)
přihlášen u příslušné Krajské veterinární správy (SVS, Inspektorát Litoměřice) v případě potravin živočišného původu.

pokud je to pravda, pak trvám na tom, že legálně v malém prodávat defacto nelze, protože ani jednomu z těch nařízení bych alespoň já osobně nebyla ochotna se podrobit. A pokud to pravda není, pak je opět (jako často) binec ve výkladech zákonů, v individuálním posuzování, a nějaký pilný úředník má možnost mě obtěžovat, když se mu zachce.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

Neuvádíte zdroj svého zjištění, takže těžko mohou polemizovat, ale vyhledejte si terminus technicus "prodej ze dvora" a budete mít jasno alespoň v tom, že to jde :).
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

Ještě dodám, že příležitostný prodej se až do 20 tisíc za rok nedaní.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od gupa »

Zaprvé je nutné znát rozlišení co to je potravina a co je produkt zemědělské prvovýroby. Zadruhé je nutné znát kontrolně úřední příslušnost k té které položce. Např. vejce snese pták, pokud je to v definici hospodářské zvíře, spadá to pod křídla SVS, takže stačí se zeptat na okresní inspekci SVSa daný inspektor sdělí co je přesně potřeba pro prodej např. 30 vlastních vajec (od vlastních slepic )na farmářském trhu. Koupí-li si někdo ruské vejce, jde o potravinu, protože jde o směs. Dá se říci, že jakkákoli kuchyňská úprava ve smyslu smíchávání více produktů zemědělské prvovýroby je výroba potravin. Ty podmínky co jste našla jsou z jednoho webu pořádající farmářské trhy a ty jsou všeobecně napsané, protože autor - provozovatel, nic o legislativě v tomto oboru neví a ani tak do hloubky nemusí a tak vydal takový základní výčet, který by měli thovci dopodrobna - podle zákona, na farmářském trhu samozřejmě znát. Často takové informace zavádí trhovce do situace advokáta samasebe před zákazníkem.

Co se týká prodeje energie, tak prodávat např. přes vlastní kabel elektřinu sousedovi nevidím jako problém pokud je moje a nejde o podnikání ale např jako drobná výpomoc. Samozřejmě pokud se stane nějaká škoda, jde to na bedra oboudvou. Jestliže jde ale o velký objemy dodávky silové elektřiny sousedovi, potom se z toho stává byznys a v tom případě nevím.

Definice malého prodeje je např u vajec v číslu jako maximum prodaných vajec, to samé je i u medu, tuším že i mléka a tp.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

Mícháte tu vlastní názory s fakty, to není správné. Zatímco na drobný prodej od chovatelů a zahrádkářů zákon pamatuje (a stanovuje kvóty, jak správně uvádíte) u prodeje energie o ničem takovém nevím.
Mike
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 11, 2013 6:31 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od Mike »

Přátelé...nebral bych to tak, že chleba je oproti benzinu dvakrát tak drahý, ale benzin za poloviční kačky...za běžněj plat si člověk těch bochníků pořád koupí víc než dřív...
A ohledně toho benzinu:
Tak mě štvala na něj spotřební daň až jsem přestavěl auto lpg. Návratnost po cca 15 000km a státu člověk z litru odvede o cca 17 kaček míň
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od gupa »

drama píše:Mícháte tu vlastní názory s fakty, to není správné. Zatímco na drobný prodej od chovatelů a zahrádkářů zákon pamatuje (a stanovuje kvóty, jak správně uvádíte) u prodeje energie o ničem takovém nevím.
Fakt je, že se občas sousedovi leckde vypomůže, když například staví a nemá ještě vlastní přípojku.

Bral bych vysvětlení, když jste to načal, vysvětlete mi, který zákon a jeho paragraf mi zakazuje, natažení kabelu k sousedovi přes plot, ato přes např. přes 2A jističochránič a elektroměr 230V z odbočky z mojí elektrárny která není napojená na DS? Rád bych znal Váše fakta.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od matej »

Taky by mne to VELMI zajímalo, i vzhledem k tomu že se nemusí nutně jednat o službu jaksi spoplatněnou :-) Ale jenom jak bylo zmíněno službička v rámci dobrých sousedských vztahů, hlavně dobrá možnost řešení letních přebytků. Moudrý člověk který nehledí jenom na své blaho, to radši dá sousedovi zadarmo než to má jenom ohřívat panely - taky zadarmo. A v neposlední řadě - zatížený panel má nižší teplotu než nezatížený, takže tím by se přispělo možná i k prodloužení životnosti panelů :-) :write: Takže je to vlastně výhodné i zadarmo. :-)
Pravda a Láska zvítězí!.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

To nejsou moje fakta, to jsou zákony ČR. Pokud nemáte licenci na obchodování s elektřinou, je to nelegální, nastudujte si energetický zákon č. 458/2000 Sb, žádný prodej elektřiny v malém (ze dvora:)) neexistuje. Jediné, co by šlo, je pouhé přeúčtování, ale i to bývá smlouvou s dodavatelem vyloučeno.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:To nejsou moje fakta, to jsou zákony ČR. Pokud nemáte licenci na obchodování s elektřinou, je to nelegální, nastudujte si energetický zákon č. 458/2000 Sb, žádný prodej elektřiny v malém (ze dvora:)) neexistuje. Jediné, co by šlo, je pouhé přeúčtování, ale i to bývá smlouvou s dodavatelem vyloučeno.
"Nastudujte si", "najdete si" .. to je porad dokola.. Hodte link a konkretni pasaze ze kterych vychazite.. Dyt to ma 252 stran .. :roll:

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakon.j ... =15#seznam
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od drama »

Hledat to nebudu, koho to zajímá, ať si to vyhledá sám. Kde a jak hledat jsem napsal přesně.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Hledat to nebudu, koho to zajímá, ať si to vyhledá sám. Kde a jak hledat jsem napsal přesně.
Tak vam vsichni dekujeme za pomoc.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!

Příspěvek od SJM »

matej píše: :-) :write: Takže je to vlastně výhodné i zadarmo. :-)
Krásná věta. Čím déle ji čtu, tím se mi víc líbí.