Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od beethowen »

Natupo bych to nevařil. Určitě by to chtělo trochu spočítat a vědět co na tom bude viset. Spojit buď U do U nebo přes nějaké příložky. Zkus hodit foto a více info.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kobra23 »

Tady je řeč o U profilu a je úplně normální, že se profily na délku navařují pomocí zámku.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Pro představu musí stačit. U profil jde vhodne otocit do sebe, svrtat a převařit dokola, použít příložky jak říkal kolega. Na tohle Ti dám i razítko.
Přílohy
Screenshot_20200908-225811_Samsung Notes.jpg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Ale setkávám se i s tímhle. Na tomhle bude patro.
Takhle prosím ne.
Přílohy
Screenshot_20200908-230157_Gallery.jpg
Screenshot_20200908-230152_Gallery.jpg
Screenshot_20200908-230128_Gallery.jpg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Můžu tedy na to stávající UPE160 položit v celé délce UPE100 a pak to přivařit z obou stran?
Do sebe bych ta U vkládat nechtěl, ani je přikládat zádama k sobě.
Že se to celé zvedne, mi vůbec nevadí, naopak.

Ještě jsem si říkal, jestli to na konci neprovrtat a nespojit preventivně nějakým megalomanským šroubem:
Unosnik.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Ano, tak je to ok. Dá se říct, když to sešroubuješ na 4 mistech po cele delce, sroubem M15-20 nemusís ani varit.
Jen si puc magnetku na vrtani. Normalni aukšou by jsi to delal do vánoc :D
Práve vlozenim, vytvoris zamek ale neni to nutné.
Jeste pokud seknes 20cm kapsu do zdi a zasunes to do ní jak do maminy tak to dopadne jak v to bejrůtu. Enom tohle ostane.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ten zámek chápu, ale jak sem psal dřív - mám problém přivařit pant na vrata. Takže mám obavu, že když ta dvě Učka vložím navzájem do sebe, tak už to nedokážu svařit.

Samozřejmě, úplně nahouby je, že už teď je každé to Učko plus mínus centimetr jinak výškově. Takže až to navařím, tak konce budou plus mínus 5cm.

Tvl to je dilema. Nejlepší by bylo tu barabiznu celou zbourat a koupit si chatku z Hornbachu :(
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Postaf na kafe, ja ti heftnu a do rovinky.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

To né, vždyť je to sem přes půl světa.
- objednám ty nosníky
- hodím přes okna nějakej hadr ať mi tam nelítají jiskry
- pak to obrousím flexou
- no a nakonec to zkusím dát do váhy a nějak přilepit elektrickou svářečkou

Dycky sem dám fotku jak to prasím, abych se to naučil :)

PS: Když sem před mnoha lety boural ten původní betonovej balkon, tak jsem zábradlí řezal flexou. Šlo to moc krásně. Akorát, že mi ty rozžhavený kousky kovu nalítaly do tabulí všech oken a zalily se do skla. Nejdřív tam byly jen takový černý tečky, ale po několika dešťích to začalo rezivět, takže mám teď rezavý okna. Krása!
Naposledy upravil(a) youda dne stř zář 09, 2020 12:08 am, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Tak nechť se dílo daří.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

To neni problem - zadny I profil se nenapojuje - snad jen C neboli U dle uhlu pohledu.
Ja bych ty profily vykopal ze zdi - je to celkem brutalni tepelny most se vsemi dusledky....

A kdyz uz - bych na to zavolal nekoho kdo ma se svarovanim praxi - prece jen to bude nosny prvek.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mati »

youda píše:To né, vždyť je to sem přes půl světa.
- objednám ty nosníky
- hodím přes okna nějakej hadr ať mi tam nelítají jiskry
- pak to obrousím flexou
- no a nakonec to zkusím dát do váhy a nějak přilepit elektrickou svářečkou

Dycky sem dám fotku jak to prasím, abych se to naučil :)

PS: Když sem před mnoha lety boural ten původní betonovej balkon, tak jsem zábradlí řezal flexou. Šlo to moc krásně. Akorát, že mi ty rozžhavený kousky kovu nalítaly do tabulí všech oken a zalily se do skla. Nejdřív tam byly jen takový černý tečky, ale po několika dešťích to začalo rezivět, takže mám teď rezavý okna. Krása!
Tak nějak si říkám , co to je za mánii , se v těch pastouškách pořád vrtat. Co jsem viděl na foto , tak máš baráček a okolí celkem dodělaný , a teď čtu , že by bylo nejlépe vybourat ty účka ( půlku baráku ) a začít znova .
Pokud jsou ty účka na severní stěně - tak protáhnout rovnou nové skrz barák až na přední jižní, ne? Tam potom to zastínění z amorfů bude mít ten správný efekt - rozšíření laboratorních testů. A na podlahu dlaždice z perovskitu..

A s tím tepelným mostem maj chlapi pravdu - ten jsem taky kdysi řešil.

Proč se vyjadřuji - vrtám se v jedný barabizně ( už vypadá lépe ) průběžně již 18let - tak vím vo co go.. Letos dodělávám venkovní úpravy okolo půlky baráku . Na druhou půlku již moje paní prohlásila : a na to si pozveme firmu , jinak to nebude ! Ono to je zčásti tím , že já bych odmítal vytvořit tu betonovou plochu , co chce - to bych snad radši začal kamarádit s tou prachstarou sekačkou.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Největší strach bych měl z toho, že se to ze zdi vypáčí. U profil není problém svařit "natupo" ale musí to dělat někdo, kdo ví co dělá, a další věc je to, že pásnice se přeplátuje, a tím se vynese největší zatížení mimo sváru. Spíš přemejšlím, k čemu je balkon, já jsem loni jeden zrušil (teda vlastně to byla lodžie, ale v principu je to jedno) , protože je to místo, který se nedá pořádně využít, jenom do toho zatíká, rezaví nebo hnije zábradlí, je to tepelnej most v konstrukci, no prostě problém, kterej je lepší si nepřivodit.
Pokud si to nerozmyslíš, tak to stejně chce posouzení statika, třeba už jenom proto, že ty U profily minimálně na konci musí být nějak spojený dohromady, čímž to jako celek získá nějakou pevnost.
jo a ukázka z https://www.fce.vutbr.cz/kdk/horacek.m1 ... viceni.pdf
U tupých svarů s plným provařením je návrhová únosnost rovna návrhové únosnosti slabšího spojovaného prvku, pokud byl svar proveden přídavným materiálem alespoň s takovou mezí kluzu jako u připojovaných prvků.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

youda píše:U Youdy je povoleno svařovat pouze elektrikou.

Svařovací invertor mám, jsem vybaven. Minulý rok jsem přivařil panty na původní vjezdové bráně. Pak ale šla kolem kočka, drcla do toho ocasem a ta branka se urvala a kočku rozplácla. Musel sem ji chuderu dorazil lopatou, ten řev se nedal poslouchat.

Tak bych právě nerad opakoval stejnou chybu i u balkónku...
Tohle Jsi myslel vážně ?
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lubomirz »

jasnacka. Ja som tu kočku videl.

A teraz si predstav ze bude mat velky ocas a ze sa ošmachne o ten balkon co ideme zvarat. Tak ako zaznelo od statika, to bude pecka ! Len kto chudak koťátko vyhrabe spod sutin...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Ano, pokud to zavaří kvalifikovaný svářeč, připadně se provedou i patřičné zkoušky svárz nemám s tím problém. V domacích podmínkách bych použil moji variantu.Furt to není zapojení zásuvky kde se to dá opravdu zapojit podle gůglu, pokud dotyčný není barvoslepý.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

lubomirz píše:jasnacka. Ja som tu kočku videl.

A teraz si predstav ze bude mat velky ocas a ze sa ošmachne o ten balkon co ideme zvarat. Tak ako zaznelo od statika, to bude pecka ! Len kto chudak koťátko vyhrabe spod sutin...
Ta kočka to stihla na slovensko než ji youda plácnul ?? nerozumím, leda že by ji tam někdo svezl, není to za kopcem :D
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lubomirz »

neeeee, ja som nahodou isiel okolo vtedy ked sa to u pana docenta stalo. Jak vravim, tu kočku som u neho videl.

Branu som pocul padať ale bol som zrovna otoceny riťou takze z tejto akcie nemam vizualny vnem. Chudak kočička, muselo to byt hrozne... jak na nu hapala ledabolo privarena konstrukcia, rozplaclo ju jak keby mala dva vocasky, osem labiek a dva frňáky ... a este ju nepravom oznacili ze "racoon".

Akademicku obec by zaujimalo jak velka ma byt privarena konstrukcia a kolko bude hmotnost. Ma to byt fakt balkon alebo len nosna konstrukcia na fotovoltaicke zabradlie ?
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Na možnost prodloužení balkónových nosníků bych se raději zeptal stavaře, nebo statika. Ono jde totiž o to, že zdvojnásobením délky prvku se pokud si to dobře pamatuji síly v konstrukci u stropu zvýší 4x a u konzole (balkón) 8x. Tudíž se dá čekat, že síla vyvracející nosníky ze zdi vzroste zrovna tak.
Co se týká vlastního spojení nosníků považuji za vhodné dát přes spoj příložky. Je možné je dát nejen přes stojinu, ale i přes horní a spodní pásnice nosniku (tak jsem to viděl na nýtovaném mostě - jen použiji šrouby).
Ještě mne napadlo konce balkónových nosníků podepřít šikmou vzpěrou, případně udělat sloupky.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od petrd »

asi bych se přikláněl primárně k sešroubování megalomanskými šrouby, resp že by jen šrouby měly výpočetně balkon unést.
dá se to jednodušeji spočítat a nezávisí to na kvalitě práce svařeče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek