Dražice - topné těleso

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od fugas »

No došel jsem ke stejnému závěru. Ale není mi jasné jak že se tedy přetěžuje samotný topný drát. Jedině tak, že nezvládne předat teplo do okolí, což by se kontaktem té keramiky s jímkou určitě zlepšilo.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od Pawel »

Drát se přetaví když je těleso svisle u dna bojleru a kolem tělesa- trubky se usadí velká vrstva vodního kamene a trubka se začne špatně chladit.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od fugas »

Tohle je suché těleso uložené v jímce.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od glottis »

ale ta jimka zaroste kamenem. A prestane se to teplo odevzdavat do vody - zvetsi se tepelny odpor. Pak roste teplota v jimce az se to pretavi. Kdyz bys do te jimky neco dal, aby se zlepsil prenos tepla, oddalil bys problem a mozna znicil cely bojler
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od fugas »

Tady je evidentně konstrukční problém toho půleného tělesa. Prodejce ho neprodává bez záruky, protože se bojler možná za deset let zanese kamenem. Jinak jsem po osmi letech musel vyndat přírubu, protože začala téct kolem těsnění a po kameni ani památky. A to tu áme tvrdou vodu. Ale je pravda že po té hořčíkové tyči také ne.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od mmv »

když výrobce, nedodrží doporučené hodnoty odporového drátu, případně záměrně použije levnější drát s nižším tepelným zatížením, nemůžeme se divit, že to vydrží jen "chvilku" například u mého tělesa kde jsou dvě vinutí 230/2000 a 60/700
dá se předpokládat, že ta větev 230/2000 určitě tu polovinu topnice zatíží víc, než na co byla z výroby dimenzována (originál je 2×230/1100)
předpokládal jsem (předpokládám), že když to mají v nadetě jako výrobek určený k prodeji, že to taky splňuje všechny technické náležitosti , naštěstí s tou AC větví se téměř vůbec netopí
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od fugas »

Tebou uvedené těleso jsem přesně objednal. Ovšem ukázalo se, že bych na něj musel stejně čekat. Tak jsem poptal osm článků 2kW AC / 1kW DC. No a k tomu jsem byl upozorněn, že jako jo, ale bez záruky. Což akceptuji, protože ty dva roky vydrží určitě. Jen mě zaráží ta definice "nerovnoměrné zatížení". To by přece mělo být úplně jedno. To co se nevyzáří do jímky se vyzáří do té keramiky a pak do jímky. Na 24V jsem měl půlené, kde na AC straně byl výkon 1kW a nahříval jsem 200l. I tak vydrželo hodně. Tak jsem zvědav jak to bude makat.
Drát je tento: Cronix 80. Normálně to uvádějí v rámci cenové nabídky. Už to že těleso je osmičlánkové namísto šestičlánkového by mělo mít na životnost pozitivní vliv.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od mmv »

:| aha :-D to jsem nikdy nezkoumal, jak je dlouhá jímka :uh: viděl jsem v nabídce cca 3 jímky tak jsem myslel, že se liší, například délkou pro těleso ... vyndal jsem šestičlánek, tak jsem sháněl šestičlánek :dontknow:
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice - topné těleso

Příspěvek od jahodovák »

glottis píše:ale ta jimka zaroste kamenem. A prestane se to teplo odevzdavat do vody - zvetsi se tepelny odpor. Pak roste teplota v jimce az se to pretavi. Kdyz bys do te jimky neco dal, aby se zlepsil prenos tepla, oddalil bys problem a mozna znicil cely bojler
To je sice pravda ale zaroste i mokré těleso a poté též odejde,viděl jsem mnoho mokrých těles obalených kamenem tak,že to nešlo ani pořádně vytáhnout ven a poté co se to po delší době povedlo ruzným natáčením a drbáním toho kamene dolů,někdy došlo i k totální destrukci,když ten kámen roztáhl a zcela potrhal ty tyče od sebe tak,že se to do toho otvoru nevešlo.Zatímco suché jsem viděl jen asi 3 kousky,většina ale šla vcelku dobře opravit,dříve se běžně prodávaly spirály o vhodném výkonu a při troše snahy nebyl problém ho opravit.Ten kámen na té jímce sice byl ale tak nějak lépe sám opadává a pokud moc nešetří na spirále,vyšší teplotu lépe snáší.Naštěstí jsem včas nějaké náhradní spirály objednal takže docela pohoda,jen jsem zvědav,zda až dojdou zda je seženu,samozřejmě ale cenu 8 korun za kus asi už nebudou.Po zkušenostech s mokrými tělesy je snad už nikam nebudu dávat i za cenu,že si nechám vyrobit i novou přírubu s pořádnou jímkou.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek