Spalování pelet v krbových kamnech.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od kodl69 »

To Jahodovák: dřevo mám venku na dešti, ono v posledních letech moc neprší, a v suchým prostoru je jenom cca půl roku před spálením, podle mě úplně dostatečnej systém. I na dešti dřevo vyschne, nezdá se to, ale moc vlhkosti z deště se dovnitř do dřeva nedostane, což potvrdí každej, kdo dělal někdy oheň venku za deště...
S tím dušením ohně a doutnámím jednoho polena mám osobní zkušenost, za rok narostla na horním konci komína cca 1-2cm vrstva dehtu, naštěstí to dokázali kominíci strašlivým nástrojem s řetězem vyčistit do čista, a když už se topí "normálně" tak není ani skoro co vymetat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od lemra79 »

ja jsem prvni zimu v novem mel drevo venku pod plachtou, ktera nic moc tesnila a uz nikdy vic, vubec to nechtelo horet a spalil jsem toho 2x tolik. pak jsem postavil zastreseny drevnik a to je uplne jina liga
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:To Jahodovák: dřevo mám venku na dešti, ono v posledních letech moc neprší, a v suchým prostoru je jenom cca půl roku před spálením, podle mě úplně dostatečnej systém. I na dešti dřevo vyschne, nezdá se to, ale moc vlhkosti z deště se dovnitř do dřeva nedostane, což potvrdí každej, kdo dělal někdy oheň venku za deště...
S tím dušením ohně a doutnámím jednoho polena mám osobní zkušenost, za rok narostla na horním konci komína cca 1-2cm vrstva dehtu, naštěstí to dokázali kominíci strašlivým nástrojem s řetězem vyčistit do čista, a když už se topí "normálně" tak není ani skoro co vymetat.
Pokud máš jen prvotřídní dřevo tak to snad i tak je ale pokud je to palivové dřevo,tak některé kousky se chovají jak houba a to pak jen tak nevyschne..jinak pokud je předimenzovaný komín,tak dochází skutečně k zanášení komínu zhora ,výše je podle průměru a výkonu topidla,on dovnitř kolem vniká studený vzduch a středem odchází spaliny a ten sajrajt tam pěkně narůstá.ač používám suché dřevo občas se nezi dostaně neco vlhkosti,takže když už jsem na střeše na schazování sněhu vezmu sebou i náčiní a ten kousek nahoře vyčistím,jde to poměrně snadno,stačí několikrát spustit a zas vytáhnout.Dokud jsem neměl fotovoltaiku tak bylo potřeba ten prstenec dost pracně rozdrtit,používám na to asi 5 kilové ozubené litinové kolo z nějakého stroje,takže to vyčistí i dost tvrdé nánosy,pokud tam nějaké jsou,asi by pomohlo mírné zúžení aby nemohl studený vzduch dovnitř,i když se nedostane moc daleko,než se ohřeje ale může zpusobit pěknou paseku... ;)
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

brumlaj píše:
NOPARasito píše:
PavelR píše:Pelety maji vyhodu v tom ze peletohoraky jsou schopny autonomniho provozu. To se drevem jen tak nejde.
Sam peletama topim v automatu. Vyrobne nevim ale co se tyce spalovani v automatickem rezimu tam ta efektivita je lepsi nez pri rucnim prikladani dreva. Uz jen ta teplota co jde do komina je podstatne nizsi.
Teplota do komina muze byt i u klasickych kotlu na drevo pod 100stC. ............
Pánové - raději ne dojmologii a kolenovrtství. Každý komín má dány parametry aby dlouhodobě fungoval. Obvykle to bývá teplota spalin těsně před ústím komína. Snižovat komínovou ztrátu pod jmenovitou je cestou do pekel životnosti komína. (komu již komín vyhořel ví o čem je řeč) Pánové kteří vědí ve VECu ne nadarmo říkají - teplota spalin do komína 150-250°C.
Jenze dnesni kotle na tuha paliva to maji dokonce od vyrobce, ze na nem "udrzis ruku".(takze tvoje doporuceni bude, naftovy a benzinovy vstrikovac abych teplotu zvedl???(to jiz mame v automobilech na fosilni paliva ;-) )
Ono je to taky o konstrukci komina. Ruku na srdce, kdo si da nerezovou vlozku oproti keramicke???!!!
Asi bude hrat roli cena?
Ja bych taky rekl, ze technologie maji jit kupredu a rvat toho dost do komina, radsi ho casteji vycistim, kdyz me to zabere 10-15min.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

Pokud jsem správně četl návod na nový nerezový komín,tak to není žádná sláva,ono hodně zaleží na materiálu a sile stěny,nic ale v délce životnosti nepřekoná keramiku,já mám komín vyvložkován od 1978 a dodnes v pořádku,zatímco u nerezu jsem četl až 10 let...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

Bavis se o 0,6mm asi ze???
Jinak bych chtel jeste k te teplote do komina.
Nikdo se nebavi o tom, ze budes kamna dusit, to je ta nejvetsi pitomost, ktera vznikne tim, ze kazdej ma vidinu vykoneho tepelneho zdroje.
A tady je ten kamen urazu. Ja menil krbovy kamna z jmenoviteho vykonu 12kW na 8kW, diky kominovemu vymeniku dosahuji stejneho vykonu a dokonce mohu jet krbovky treba 6hod na 80% vykonu, protoze toho dost cpu do akumulacky.
Ono to podle me neni o jedne casti. Musi to soukoli do sebe zapadat.
Ps.: Vzduch zaviram jen pri prikladani, jinak je otevren vicemene naplno, tezko bude proces oxidace bez vzduchu probihat.
Zajimave je, jak me vsichni "topiči" poucuji a pak napisou jak se jim v komine delaji narusty, ze nejdou dolu.(tohle jsem za 10let nezazil). Vzdy jen sucha krusta, zadnej dehet apod.
Mam 2mm zaruvzdornej nerez s "Sibralovou" 10mm izolaci 150mm vsazeno do byvaleho 200mm ctvercoveho kominu, kde byly zazdeny tramy a z pulky vydrolena malta.
Moc dobre si uvedomuju riziko vzplanuti kominu, nejsem bl.....c.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

střídač_N píše:
NOPARasito píše:Ja jak delal brikety z papiru, ted je spaluju a jsem spokojenej, popela je z toho dost......
Je to již delší doba, co jsem taky podlehl papírovým briketám. Udělal jsem si lis a lisoval sušil a těšil se z ekoefektu. Po nějakém čase mne to začalo poměrně slušně srát a jelikož jsem měl "naděláno" asi 100l, vyskládal jsem to na širokou desku a nechal v poklidu uschnout.
Při prvním zatopení jsem byl nadšen. Hořelo to. Když jsem dával asi třetí dávku a nebylo kam, neb popel byl vskutku jedna k jedné, začal jsem ochladat. Když jsem spálil během dvou dní týdenní práci, nasralo mne to tak, že již nikdy více.
Jo, ja brikety nemam na trvale topeni, je to super na konci, resp. posledni prilozeni prolozit brikety a drevo, jeste za 4hod je to pekne zhave a vo to mi slo a taky vyuzit prebytky v michadle a zbavit se prebytku papiru.
Uvidim jak mne to bude bavit. Letos jsem udelal briket tak do 120*80*80 palety s ohradkama. Takhle mam i z leta uskladnene drevo.
Snazim se v lete naplnit paletky(6ks) 60*80 vyzvedany ohradkama(10ks) a zakryty trapez plechem. I kdybych dal trochu navlhle drevo, kominovej efekt, kdyz do toho pere slunko to pekne dosusi ;-). A u jednorazovych palet na topeni tuplem ;-).
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

Jasně,ono hodně záleží na podmínkách.Pokud bych měl akumulační nádrž,určitě bych dosahoval lepších parametrů než doposud,i když splynovací atmos na dřevo má možnost regulace ale už je to o kompromisu.Nebyl by problém sehnat tu nádobu ale jak ji dostat do sklepa a jelikož tam bych dostal tak 300l tak na to v pohodě kašlu a jsem smířen s nižší učinností a tu trochu dřeva zatím bez problémů připravím,až to nepůjde tak pokud to utáhnu,přejdu na dřevobrikety ,mám vyzkoušeno,dobré palivo,jen dražší...a preventivně se otužuju...a pokud se naplní vize ,tak tu bude teplo a nebude třeba topit,ač si myslím,že toho se možná nedožiju.Uvidíme co se bude dít možná se budeme bavit ...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

Ja taky do sklepa mam problem cokoli dostat. Ale prohloubil jsem ho na 2m+20cm na izolaci polysem, mam tam 500litrovku a letos jiz nahanim 650ku a pujde do paralelu, pruchody mam 740 tak doufam 700 tama prorvu, ale je pravda, co si zbezne pamatuju tak byl s 600mm prumerem boj .
Uvidi se, ve 2 lidech a 115kg nadrzi bude sranda ;-).
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od jahodovák »

Což o to s hloubkou nemám problém,klidně mohu vytesat libovolnou hloubku,u nás je skála,takže jsem sklep vyhloubil pod stojícím barákem jen schoz jsem udělal menší takže asi budu muset zas si zahrát na horníka a trošku ho zvětšit.Naštěstí je to jen modrá opuka takže ani není třeba betonovat stěny,jen vypodložit strop aby mi to nespadlo na hlavu.Pod hlavní nosnou zed jsem dal dvě 200mm traverzy tak to snad unesou...zatim se mi do toho baráček nesesypal a pokud ano tak ...radši nic...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od brumlaj »

Inu Smokeman má pravdu. Komu není rady, tomu není ani vzájemné hospodářské pomoci. Ale stejně s vámi lidmi to budeme zkoušet zas a znovu............ (Tři veteráni) Nicméně pokud něco výrobce napíše tak může mít pravdu. O tom ani popel. Nezaměňovat s kecy prodejců.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

Rams píše:Dobrý den,
Chci se podělit o zkušenost s topením peletami v krbových kamnech bez zásahu do konstrukce kamen. Pro topení peletami v krbových kamnech, jsem si vyrobil jednoduchý dvouplášťový box. Do boxu se vejde cca 5kg pelet, zapálení a samotné hoření je směrem od shora dolů. Konstrukce, zatápění, hoření a efektní dohořívání jsem zdokumentoval na fotografiích a videu. Vytápěná plocha 60m2 přízemí a 48m2 podkroví. V systému jsou krbová kamna s 40l výměníkem, čtyři radiátory, žebřík a bojler. Celý proces topení je na pět počátečních minut a pak už žádná starost. Pokud je venkovní teplota do +5, stačí tento box naplnit a zapálit jednou denně. Při teplotách nižších, zapaluji ráno a večer. Vzhledem k tomu,že dochází k hoření směrem dolů, není možné již zapálený box jakkoliv doplňovat palivem. Mohlo by dojít k zhasnutí plamene a k rozcuchání pěšinky obsluze explozí nespáleného dřevoplynu. Nebudu zde dopodrobna rozebírat konstrukci, vše je patrné z fotografií. Jen je třeba vyrobit bednu tak, aby byl venkovním pláštěm kompletně zakryt rošt kamen. Vnitřní plášť musí mít na dně síto a průduchy kolem horní hrany. Musí být mezi plášti a dnem dostatečná mezera pro nasávání vzduchu. Pro maximální přenos tepla do výměníku je dobré obden výměník vyčistit od sazí. Před plněním boxu je NUTNÉ dokonale vyčistit dno od zbytku popele, jinak to nebude hořet. Co se primárního vzduchu týká, ten otvírám až ve fázi dohořívání, kdy jsou zbylé pelety zuhelnatělé barva plamene jde do modra. Toto spalování čistého dřevoplynu trvá cca půl až tři čtvrtě hodiny. Je to hezká podívaná, skoro jako na velkým PB vařiči :). Sekundární vzduch, resp. oplach skla mám zavřený, pro hořák je to spíše falešný vzduch. Zapálení provádím tak, že si namočím ve sklenici cca 1,5 deci pelet ve směsi benzínu a oleje. Stačí po dobu čištění boxu a nasypání pelet. Přebytečnou směs benzínu a oleje vyleju zpět do flašky, namočené pelety rovnoměrně nasypu na pelety v boxu a hodím sirku... jo, trochu to blafne, ale jen malinko. Bezpečnější je použití tekutého podpalovače, ale jako ostrovní solárník mám spíš ten benzín:).
Malá rekapitulace:
Vytápěná plocha - 108m2
Spotřeba pelet - 5-10kg/den podle venkovní teploty
finanční náklady - 25-50Kč/den
čas strávený zatápěním - 5-10 minut, podle toho, jestli zrovna hodlám čistit výměník
doba hoření - max. 2hodiny
vnitřní teplota před a po - 19,7 / 24,1

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
https://youtu.be/51nt136wwz4
Jeste se trochu vratim ;-).
Z jakyho matrose delas bednu s jakou teoretickou zivotnosti????
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od PavelR »

NOPARasito píše:Ja taky do sklepa mam problem cokoli dostat. Ale prohloubil jsem ho na 2m+20cm na izolaci polysem, mam tam 500litrovku a letos jiz nahanim 650ku a pujde do paralelu, pruchody mam 740 tak doufam 700 tama prorvu, ale je pravda, co si zbezne pamatuju tak byl s 600mm prumerem boj .
Uvidi se, ve 2 lidech a 115kg nadrzi bude sranda ;-).
750l drazice jsem 70tkama dverma protlacil. Byl to jezek v kleci ale slo to. V dohledne dobe me to ceka zas. A tentokrat to pujde pres dvoje dvere misto jednech :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od NOPARasito »

PavelR píše:
NOPARasito píše:Ja taky do sklepa mam problem cokoli dostat. Ale prohloubil jsem ho na 2m+20cm na izolaci polysem, mam tam 500litrovku a letos jiz nahanim 650ku a pujde do paralelu, pruchody mam 740 tak doufam 700 tama prorvu, ale je pravda, co si zbezne pamatuju tak byl s 600mm prumerem boj .
Uvidi se, ve 2 lidech a 115kg nadrzi bude sranda ;-).
750l drazice jsem 70tkama dverma protlacil. Byl to jezek v kleci ale slo to. V dohledne dobe me to ceka zas. A tentokrat to pujde pres dvoje dvere misto jednech :D
750litrovka drazice ma prumer 750mm to prece 740mm nedostanu. Dokonce tech 740mm pruchod je 1000mm sirokej, njn nemecky sklepy.
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvek od unicast »

Já umístění dvoukubíkovky spojil s reko střechy na přístavbě a sjednal jsem si na to autojeřáb. Kupodivu to nebylo ani moc drahé. Pokud jí budu muset vyměnit, tak se odšroubují lišty, sundá parozábrana, vytahá mezi krokvemi vata, sundají se tašky z asi čtyř metrů čtverečních, vypáčí se latě, odšroubují krokve a autojeřáb jí vyzvedne. No a pak to samé v opačném pořadí, ale pořád lepší, než to tahat někam do sklepa :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek