Přechod z olova na LIFE

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:Ten PWM regulátor je na tohle použití zhola nevhodný, budou tam značný ztráty, a celková účinnost nebude nic moc, nakonec se rozdíl napětí vybouří na odporech drátů a na vnitřním odporu regulátoru a akumulátorů. Na tohle se používají STEP-UP/DOWN měniče, a nebo se udělá jedno napětí výrazně vyšší, a TI na to má třeba LM5170, kde se dá snadno energie přelévat z baterky do baterky se značnými výkony. Ale vývoj je cesta slepých uliček...
Tohle je verze rekneme 0.1 :)) Prvni pokus pripojit life s olovem nejak u me v mych podminkach dokupy :)) Ale jako samozrejme inovacim se nebranim. Nejlepe hotove produkty. Co zapojim a jedou. :)) Nejvic me zajima videt i tenhle system v grafech. Monitoring ukaze nedostatky a pripadny potencial ke zlepseni. Sam jsem na to zvedav.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

inu jelikoz ma ale zitra v napa chcáti, dle YR.NO, na coz se vehementne tesim, pac neni voda a nezbytne bych ji uvital :)) tak asi testovati mozna taky nebudeme. No uvidim. Budu reportovat a snazit se co nejdrive zobrazit online monitoring v nejakem novem typu grafu FVE Napajedla. 8 carecek napeti na LIFE by me bytostne zajimalo. Martina Kolarika asi taky, a otu asi taky pac by videli jak to balancuje a jak se to chova jedno po druhym :))
Přílohy
chcat.png
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

Tos vypada to zajimave. LIFE si od doby, co se napeti na olovu zvedlo nad 26.3V, postupne a plynule odsosavaji a jakoby kradou to olovu. Predchvili neco pres 10A teklo PWM reglem. V podstate o co vis se snazi olovo a MPPT regulatory jit napetim nad 27V, o to vetsi proud jde do LIFE, dokud nebudou LIFE dobite. Do te doby nebude olovo v absorbci. Coz znamena ze dneska asi budu mit trosku slabsi olovo na noc (pokud dobijeni life neutnu) a kus dnesni nasvicene energie bude v LIFE. Koukam ale, ze si ten muj system bude muset jeste hodne maknout, nez to dobije do plnych. Olovo ma 225Ah, ale je 4 roky stare, tak rekneme 125Ah (8x6V serioparalelne do 24V), a life maji od tusim 205Ah do 225Ah nejak tak se ty clanky dle cedulek na nich hybou - 8 clanku do serie.

Inac teda jsem zjistil ze grafy napeti na bateriich mam ujete o 0.4V navrch. Kdyz je na bateriich 26.9, na grafech mam 27.29. No chystam si komplet nove mereni i kvuli tem life, takze tam to srovnam a udelam si tam nejakou funkci pro kalibracni krivku a databazi vice kalibracnich krivek a to i v case a v zavislosti na teplote a to by bylo aby nebylo. Takze priste na 2 presna desetinna mista zkalibrovane podle aspon 2 se sebou navzajem souhlasicich multimetru, si davam za cil.

*batt*
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek

Jde videt jak se tomu moc nechce, ta krivka ma proste trosku jiny, mirne linejsi prubeh jak vcera i kdyz pravda vcera byly podminky zas jine, jiny stav vybiti atd... No je to takove spis orientacni. Spotrebu mam ted malou, stejne jako vcera cca. Ukousavaji a srazeji to life svym dobijenim pres PWM a IMHO to nepusti vyse dokud se nedobiji a pak teprve pujde olovo do absorbce, pac na 27V se zacne PWM smerem k LIFE uzavirat. No ale zatahuje se tu taky, takze asi toho moc ted uz nezmerim... Ted uz to napeti bude line z duvodu oblacnosti.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

LIFE se posunulo z 26.3 na 26.5 a koncime, prelivani = 0A, pac se zatahlo a olovo je nize nez LIFE.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od kodl69 »

to napětí měříš ADC co je v arduinu? pokud jo, tak je veškerá snaha o zpřesnění marná, dokud nepřpojíš externí referenci na pin Aref a samozřejmě je potřeba to aktovovat i SW. A nebo lepší ADC, už jsem to tady probírali, na I2C nejjednodušej ADS1115 4 kanály 16bit, MCP3421,MCP3424 1-4 kanály 18bit . A všecko koupitelný jako modulky na aliexpresu, to by neměl být problém připojit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:to napětí měříš ADC co je v arduinu? pokud jo, tak je veškerá snaha o zpřesnění marná, dokud nepřpojíš externí referenci na pin Aref a samozřejmě je potřeba to aktovovat i SW. A nebo lepší ADC, už jsem to tady probírali, na I2C nejjednodušej ADS1115 4 kanály 16bit, MCP3421,MCP3424 1-4 kanály 18bit . A všecko koupitelný jako modulky na aliexpresu, to by neměl být problém připojit.
DC proud měřím arduinem přes pololu proudové čidla. Napětí měřím stále historicky pomocí Velleman PCS10, ten musel ujet.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

Napeti na baterkach (olovu) ted muzu merit prakticky Victronem. Verit by se tomu asi dalo ne ? :))

I kdyz pokud pujde pak spotreba z Life, tak pak budu merit victronem life a ne olovo.

No jde mi spis o presnost, rekl bych ze victron to bude mit uvnitr nejak pro sve ucely jiste zmakle.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek

óóó, olovo se dostalo dle grafu do jakesi pseudoabsorbce a do floatu se usmyslely ze prejdou EP solary regulatory, tudiz LIFE je dobite doplna asi pac na nem neni zadna spotreba. Tece tam stale pres PWM cca 4A. Takovy jakoby asi dokrm. Balancery jsem videl sem tam bliknout, takze dobito a mam tu uskladnene energie 2x tolik nez kdy jindy... No ne ted vazne... zajimalo by me co to udela v zime. LIFE vybite, olovo sotva dobijene, LIFE v prdeli, spotreba na LIFE, prelivani 0 (slovy nula, cislicemi 0), To bude jeste zajimave :)) Ale treba se projevi jina vlastnost a to ze vetsi zasobnik prekona vetsi nedostatek ze zdroje (slunce). Kdyz si postavim 5000L zasobik na destovku, vydrzim mnohem lepe nez ten co ma 200L sud, ktery mu preteka. Jenze to bych pak musel umet cerpat z obou ulozist ... hm .. nejlepe plynule.  :sm1:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mám radost že ses do toho pustil :yes: .
Až přesuneš spotřebu z volova na LiFe tak by přece mělo skoro všechno příchozí z ::pv:: přetékat přes plný volovo rovnou do LiFe , ne ? A při poklesu napětí LiFe pod aktuální napětí volova třeba o půl dvanácté v noci spustí mezi-PWM regl a začne půlnoční nabíjení LiFe :mrgreen: . Teda záleží na stavu volova , přesněji řečeno mají-li co nabídnout :idea: .
Nebude-li volovo zatěžováno spotřebou , bude sloužit jen coby mezipaměť či první plný sud kaskády :idea: .
V zimě zkrátka vycucáš LiFe souběžně s volovem v závěsu :lol: .

Jo , až volovo dozdechne úplně tak za utržený kačky ve sběru koupíš lepší regly vhodný na LiFe :))

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja to mám presne naopak. {200 A - spotreba } ide priamo do LiFE + Pb.
Večer na 1 hod Pb od meničov odpojím a z LiFE dotiahnem Pb do 14.9 V cca. 10 - 15 A.
Potom po hodine LiFE + Pb spojím.
Ráno mám okolo 12.8 V, takže Pb sa ani nezapojí do záťaže, lebo 12.8 je plné nabitie
a samovybíjaním olovo rýchlo klesá pod 12.7 V.

V prípade, že by napatie ráno resp. v noci kleslo pod 12.4 V dlhodobo, tak sa zapnú
automaticky nabíjačky 40 + 25 A + 40 A cez stykače ovládané BMS na LiFe.

Ak by náhodou vypadla DS, tak olovo sa začne pod 12.4 V vybíjať a chráni LiFE,
lebo mám ho 5x viac / kWh / ako LiFe.

Keby som 200 A tlačil do Pb a z toho ešte 75 A do LiFE, to by boli zbytočné straty.

Na LiFE stačí bežný regl., kde sa dá nastaviť 14.1 GEL, resp. 14.4 V SLD = AGM
Regl. na LiFE má nastavené na 14.2 V a 0 min. ABS.
U Victronu dokonca BMS protestuje, až keď je na LiFePO článku 4 V.

Načo nový regl., to nech si admin radšej kúpi GPU, aby tá energia na niečo bola.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to myslíš vážně ? viktorova BMS protestuje až při 4V na LiFe ? Hmmm šokující :uh: .
Nabíjet LiFe na 14,2V potažmo 14,4V tojest 3,55V či 3,60V / článek je dle mého názoru a zkušeností trochu za hranou . Pokud je toto napětí docíleno simultálně u všech článků a neprodleně ukončen přísun elektronů aby napětí v klidu kleslo pod 3,40V , tak pak dejme tomu . Držet LiFe nad 3,50V po delší čas není vhodné . Což jsem nezjistil jen já .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenže moje EPSOlary ani adminove nemajú sense kábel, merajú na silových.
Takže on namerá 14.4 V, ale na konci 1.5m 16 mm2 kábla je 13.9 a keď je tam ešte 50 A záťaž
na LiFE, tak je tam 13.5, takže ak dva tlačia 2 x 35, na poludnie, tak sa LiFE nabíja 70 - 50 A.
Plus je tam ešte úbytok na ističi alebo poistke. A ešte sa dá temp comp. dosiahnuť ďalšie
zníženie napatia ak je teplo v miestnosti, kde je regl., resp. to obabrať nejakým odporom
alebo potom.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
hobzik
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 19, 2020 10:53 am

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od hobzik »

Cca půl roku provozuji Olovo AGM lead carbon (400Ah) + LiFePo (200Ah) paralelně na 48V. Na olovu je monitoring BMV, LFP má smart BMS s individuálním nastavením všech hodnot. Při vybíjení to jede nejdřív z LiFePo, až se vybije, začne to brát z olova s tím, že LFP pravidelně cykluji a to olovo je taková záloha co se příležitostně využije tak cca 1x za měsíc a max vybije max do 50%.
Poznatky:
- LiFe nabíjím na 3,45 na článek, při překročení tohoto napětí se jednotlivé články balancují, pak to přejde na float těsně pod 3,4V.
- Pro olovo to představuje absorbci 13,8V a float 13,6V... vzhledem k tomu, že PB mám většinu času ve stand-by a necykluju, tak jim zdá se nižší absorbce stačí, ale několikrát ročně olovo odpojím a pustím ekvalizaci dle datasheetu výrobce (doporučuje 14,1 - 14,4V).
- LiFe vybíjím do 3,125V (50V celkem na 16s pack). Při dojezdu k tomuto napětí se pomalu začíná podílet olovo. Když BMS u LiFe odpojí, pokračuje to dál už jen z olova až do 50% jeho kapacity měřené pomocí BMV (což je cca dalších 200Ah ze 400Ah), to je přibližně kolem 48V, kdy se systém přepne na bypass ze sítě.

Až jednou olovo doslouží, přejdu jen na LiFePo, ale zatím mi tento hybrid dává smysl - litium umožňuje vysoký počet cyklů a olovo zase dostatečnou záložní kapacitu.
Hybridní ostrovní systém 6kWp východ/západ, baterie 20 kWh lead-carbon +10 kWh LiFePo4, měnič paralelně Axpert 2x 5kW
+ fotovoltaický ohřev vody 2kWp boiler 200l
Kamča
Příspěvky: 105
Registrován: ned pro 06, 2020 7:55 pm
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Přechod z olova na LIFE

Příspěvek od Kamča »

Mám taky Axperta a zajímalo by mě jak se chová ,když bms odpojí life (zapojení bez olova) stav náhleho odpojení akku.
8x370Wp J,8x380Wp J,4x370Wp Z 6x450Wp,1xDeye,1x Axpert VMIII 48V 5kW,LiFe 3x16S 120Ah+ BEV 77kW V2L

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek