Jak ČEZ pozná přetoky energie

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od solárník »

mirekcafa píše:jj to vím, na to už jsem přišel :) jde mi o to jestli to umí nějakým způsobem žalovat pokud by byl přetok, nebo ne
Pokud to máš na hranici pozemku, pak to odečtou čtečkou a nic s tím neuděláš. Pokud máš starý dům s elměrem až uvnitř na pozemku, dej za okno v době odečtu papírek s T1 a T2 kWh a dělej, že nejsi doma. Opíšou si papírek a odejdou. Pokud tedy hodnota P od minula nějak narostla.

Mám změřeno, že u "střídačů GWL Power modrásků" to dělají specifická zařízení, která rychle spínají a odepínají velkou zátěž, třeba některé "suché friťáky", nebo elektrické trouby a varné desky, někdy i novější žehličky. V extrémním případě jsou to přetoky až desítky Wh denně, tedy to za rok může natočit až desítky kWh přetoku. V domácnostech, které vaří a pečou na plynu, většinou dělá přetok z modráska minimální hodnoty, přibližně kWh za dva roky, denně okolo Watthodiny i méně.

p.s. tyhlety buzerace lidí se střídači s limiterem nikde jinde na světě (od USA až po Indonézii) neexistují. Doufám, že to v době energetické krize u nás nějaký rozumný člověk konečně taky zruší. Pokud někdo nemá limiter a cpe to ven, pak tomu rozumím, ale tyhle jehlové max 4sekundové přetoky automatiky limiteru jsou neškodné.
mirekcafa
Příspěvky: 330
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Reputace: 15
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

Tak elektroměr mám na baráku, volně přístupný, byl jsem jen přesvědčený že odečet dělají nějak na dálku bo jsem nikdy neviděl že by tam byl někdo fyzicky.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od solárník »

Jak u koho. Třeba u E-onu jich pár rozdali, ale protože na dálku v tom musí být SIM karta, oni nemaj tolik peněz, aby to dali každému. Tak choděj se čtečkou. Na druhou stranu, pokud to máš na baráku zvenku, není tak drahé nechat si udělat revizi a pak u dodavatele většinou není žádný problém s žádostí o přihlášení mikrozdroje, kde nejsou přetoky tolik hlídány a pokuta nepředstavuje roční odběr domu :D
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od sitra »

Distributor Ti musí dokázat kdy se ty přetoky staly. To, že ti za rok oznámí 10 kWh přetoku je sice možné, ale tak trochu nepotrestatelné. Přetoky musí probíhat v jednotkách času, nejsem si úplně jisty zda je to >15min interval.
To znamená, že pokud máš technicky přetok a trvá vteřiny, který je povolený nic se nemůže stát.
Ovšem problém nastává, kdy nastavíš měnič, nebo nevíš jak (včetně Victronu). Gridfree je taky v pohodě pokud máš trvalý odběr.
Kdo si zaregistruje mikrozdroj/výrobnu stane se součástí kolotoče, kdy bude platit výpalné za to, že se chce osamostatnit. Za mě ostrov, dokud to jde.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
mirekcafa
Příspěvky: 330
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Reputace: 15
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

Kluci nejsem elektrikář, o FVE jsem se začal zajímat nedávno a tak i když šprtám tak v tom stále plavu je vůbec nějaké řešení k mé představě? . priorita je nahřátí bojleru, ale líbilo by se mi pokud by se to umělo po nahřátí přepnou na fázi na kterou bych hodil pračku, sušičku (nepoužívaly by se zároveň) ledničku, PC-ráno zapínám, v noci vypínám, router a modem nonstop. Ideálně kdyby panely dávaly málo na tu fázi tak aby si to přicuclo nebo rovnou přeplo na síť. Případně nějaká baterka. zatím jsem rozhodnutý řešit alespoň ten bojler Belem, je to největší žrout. A pokud možno bez registrace....Nějaký ten přetok bych asi risknul, ..do prvního upozornění :)
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
mirekcafa
Příspěvky: 330
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Reputace: 15
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

Když už jsme u té registrace....co by obnášelo tu skříň připravit na přihlášení? cca moje náklady?
skřín.jpg
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od glottis »

jestli splnuje aktualni pozadavky na rozmer, to nevim jak je a asi se to da nekde docist a urcite ti to tu nekdo rekne, tak tam hlavne musi byt pripravene HDO rele. Novy elektromer s dalkovym odectem ma HDO prijimac v sobe a tim pak spinaji to dalsi rele. Stavajici prijimac vyndaji.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 209
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace: 21
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od JirkaE »

mirekcafa píše: priorita je nahřátí bojleru, ale líbilo by se mi pokud by se to umělo po nahřátí přepnou na fázi na kterou bych hodil pračku, sušičku (nepoužívaly by se zároveň) ledničku, PC-ráno zapínám, v noci vypínám, router a modem nonstop. Ideálně kdyby panely dávaly málo na tu fázi tak aby si to přicuclo nebo rovnou přeplo na síť. Případně nějaká baterka. zatím jsem rozhodnutý řešit alespoň ten bojler Belem, je to největší žrout. A pokud možno bez registrace....Nějaký ten přetok bych asi risknul, ..do prvního upozornění :)
A co pouštět teplou vodu do pračky a myčky, když je teplé vody moc ?

Já pouštím přebytečnou teplou do pračky úspěšně již třetí rok a vše se zdá být O.K
Vyrábíme cca 10kWh denně průměrně bez registrace jen rovnou do vody a jsme téměř bez přebytků ze 2000Wp na střeše.
Pračka vše navíc zvládá spotřebovat.
Porovnání Logitex na 2kWp a ANTIK na 2,25KWp - online : https://tilesman.wixsite.com/dc-wattmeter---dc-z
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Reputace: 8
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od ACDC »

Musí přidat vypínač instalace, jinak je to OK, až na nul. můstek 25A, vyměnit za 63A, CY 6, popisky, č, š, h.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek