Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od jahodovák »

To máš pravdu ale řídící jednotky a všechny třífázové motory jsou řízeny na stejném principu,tudíž to asi je nastavením,od stejného výrobce jak píšeš,jsem měl jednotku a též jsem ji nemohl nastavit k obrazu svému,tak je nevyužita...ted měním v motoru hallova čidla,motor se přestal točit,tak jsem zvědav jak dopadnu,přeji hodně trpělivosti a jistě se ti to povede zprovoznit,hezký den
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Pokud je k tomu SW, tak se bude funkce "learning wire" aktivovat softwarově... Hallsnímače jsem nikdy nepřepojoval, vždycky to vyřešilo buď "learning wire" u jednoduché jednotky na kolo, nebo SW nastavení (sabvoton pro 6kW motor) kde je potom těch parametrů mrak, dá se nastavit i průběh reakce na plyn, doba rozjezdu, max. krouťák...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Akurt si robim odpis spotreby a je to hruza. Z DS sa odobralo o mnoho viac,ako sa malo. Dôvod je zakerny. Presne tyždeň do zadu v nedelu,krasne svietilo slnko a tak som odprataval sneh na dvore. Sestra sa ma opytala,či môže na chviľu zapnuť ohrev riny a zvodu zo strechy. Pozrel som na to a cencule,+ pretrčajuci sneh bol ozaj nebezpečny. Tak reku môže. Lenže ono sa len zdalo,že je teplo,ale bol hlboky mraz,teda to ničovate nič nepomohlo,ale čo je pekne,zabudlo sa na to. Spomenul som si až v pondelok večer. Lenže to už bolo natočenych zopar desiatok kWh. A tak teraz tu lamentujem,že som zbytočne spotreboval asi 30kWh,teda asi 5€ je nenavratne fuč a to len pre deravu hlavu. :uh:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

je cas to prerobit na casovac a zapinanie tlacitkom . tuknes a spusti sa na napr. 3 hod. a vypne
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

rege píše:je cas to prerobit na casovac a zapinanie tlacitkom . tuknes a spusti sa na napr. 3 hod. a vypne
JJ o tom něco vím :-)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

rege píše:je cas to prerobit na casovac a zapinanie tlacitkom . tuknes a spusti sa na napr. 3 hod. a vypne
Skôr by som povedal,že to chce cely ohrev vytiahnuť a hodiť do koša. Aj tak vôbec nepomaha. Za celu dobu jak byvam v dome som ho použil asi 5x a z toho 3x bolo,keď som testoval baterie,aby som mal konštantny odber. Ale ani raz to nič nerostopilo. Ma to okolo 900-1000W odber,čo je evidentne na 12m riny a 7m zvodu slabe. Tak to aspoň nikoho nebude lakať zapinať.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od dumi »

Je tohle znam. Tuhle sem zapnul saunova kmna a vyhrev zahradniho domku, ze jen lehce zatemperuju na 12 stupnu aby mi to tam nezmrzlo.

Hlava derava.. zapomnel sem na to. odhadem tak 50kWh fuc :-(
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rasto1 »

JonasPP píše:
rege píše:je cas to prerobit na casovac a zapinanie tlacitkom . tuknes a spusti sa na napr. 3 hod. a vypne
Skôr by som povedal,že to chce cely ohrev vytiahnuť a hodiť do koša. Aj tak vôbec nepomaha. Za celu dobu jak byvam v dome som ho použil asi 5x a z toho 3x bolo,keď som testoval baterie,aby som mal konštantny odber. Ale ani raz to nič nerostopilo. Ma to okolo 900-1000W odber,čo je evidentne na 12m riny a 7m zvodu slabe. Tak to aspoň nikoho nebude lakať zapinať.
Chlapi serte na to, sú to drobné Horšie by bolo keby ste dostali napríklad 100 euro pokutu za rýchlosť to nasere viacej ale ani to nevadí o tom nie je život.
Chcel som davat odporovy kabel pod chodnik, tak sa na to asi vytoto, ked to nefunguje podla predstav.
PS koli prebytkom v zimnom období :uh:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

dumi píše:Je tohle znam. Tuhle sem zapnul saunova kmna a vyhrev zahradniho domku, ze jen lehce zatemperuju na 12 stupnu aby mi to tam nezmrzlo.

Hlava derava.. zapomnel sem na to. odhadem tak 50kWh fuc :-(
Ja som sa už aspoň 50 x nasrdil, keď som večer zabudol vypnúť nezaťažený menič ( na olove ). Niektoré veci musia byť blbuvzdorne automatizované a nijak ináč. Hlava je na nosenie klobúka a nie na večne bdelú RAM. :roll:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

myslel som ze autor chce poradit,ale on sa chcel len postazovat... nevadi, zivot ide dalej
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od MareC3k »

Takyto ohrev potrebuje na spravnu funkciu automaticke spustanie na zaklade vonkajsej teploty a vlhkosti. Ak ho zapnes rucne ked je dazdovy zvod uz plny ladu tak to je neskoro. Vyhrevny drot spravi okolo seba 2-3cm dutinu v lade a to je vsetko...
JonasPP píše:
rege píše:je cas to prerobit na casovac a zapinanie tlacitkom . tuknes a spusti sa na napr. 3 hod. a vypne
Skôr by som povedal,že to chce cely ohrev vytiahnuť a hodiť do koša. Aj tak vôbec nepomaha. Za celu dobu jak byvam v dome som ho použil asi 5x a z toho 3x bolo,keď som testoval baterie,aby som mal konštantny odber. Ale ani raz to nič nerostopilo. Ma to okolo 900-1000W odber,čo je evidentne na 12m riny a 7m zvodu slabe. Tak to aspoň nikoho nebude lakať zapinať.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Pokud vím, tak je v tom čidlo srážek a teploty: https://shop.fenixgroup.cz/k49-katalog- ... u-a-strech ale ty cenovky jsou otřesný. Na druhou stranu to funguje celkem "ekonomicky" nedaleký administrativní centrum Eonu (letos se to zase jmenuje jinak) má takhle odmrazovanej chodník ke vstupu a podle správce budovy je to méně než 100kwh za sezónu, za chodník cca 10x2m, kterej nikdo nesolí, neodmetá, je to při nákupních cenách pod 1Kč/kWh nejlevnější řešení. Bez tohoto termostatu s čidlama je to marný i v tom okapu, to se musí rozpustit hned, jak se tam ten sníh dostane, a ně že se pak někdy rozpustí, už třeba proto, že když sníh padá, není velkej mráz...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dakedy davno som makal po stavbach a raz som makal na Štrbskom Plese,de popod cele parkovisko hotela bol natiahnuty ohrev. Už si ozaj nepamätam,aky to malo odber,len viem,že to bolo v desiatkach kW,možno to prekročilo stovku,ale vie,že po dajakom čase som šiel okolo a z niekym som dal reč o tom ohreve. A vraj sa to nepouživalo ani jednu celu zimu,bo vraj prevadzka bola brutalne nakladna. Projektant evidentne nebral ohľad na to,že u nas je brutalna kosa a 1000m² parkoviska ohrievať je dačo ine,ako ohrievať rovnake parkovisko v Blave.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Když vy tam musíte mít dycky něco extra... 6e ten praotec slovák netáhl někam do jižního maďarska k Dunaji, tam bys ani nevěděl, co sníh je :) - A podobný je to s praotcem čechem, nechápu, co se mu tady tak zalíbilo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

Přec český holky !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak dneska pekne slniečko svietilo od rana do teraz,veď bolo na čase,lebo rano pred svitanim len cvaklo a bola tma. Zabudol som nahodiť istič od DS do axperta a baterka mlela z posledneho. Cez 15kWh bol dnešny zisk.
Ale skôr ina vec ma trapi. Zohnal som poriadnu prevodovku na štvorkolku,ale 60€ musim do nej zainvestovať. Bars do toho nechcem isť za taku cenu a tak som sa pohral s riadiacou jednotkou (5 stran nastaveni a kvantum rôznych prepojeni motora),teda konečne ide motor spravnym smerom,v robote som spravil poriadne retazove koliesko o hrubke 6mm,tak som ho nahodil na motor a,že to otestujem poriadne do kopca,po snehu,s vlečkou naloženou,..... No mierny kopec žiaden problem,mam take kusok prudšie prehupnutie meter dlhe,tak to bolo citiť,že ma problem,vlastne z miesta by to nedal,otačanie na udupanom snehu v pohode,dokonca driftom,ale jak som šiel po vlečku do 15cm tvrdeho snehu,tak s rozbehom po troch metroch nemalo silu ťahať,tak som skusil,či ešte aspoň kus nepotiahne s kymacanim. No nepotiahlo,ale za to utrhlo skoro cele provizorne zvaranie na držiakoch motora. Teda som došiel uplne. Ako neda sa povedať,že zvarene to bolo super,to nebolo,veď som zvaral harampagou ala Lidl,za to som zvar dokazal ulamovať kliešťami. Ale po zhodnoteni usudzujem,že musim to ešte dajak sprevodovať,ešte aspoň na polovicu,aby to ozaj dokazalo potiahnuť naloženu vlečku do mierneho kopca,ale na jazdu do lesa tak pomaličky môžem zabudnuť.
Tak poraďte chalani,mam teda zainvestovať do tej prevodovky a budem mať 4 rychlosti+spiatočku k dispozicii,teda bude na vyber podľa situacie,alebo ušetrim 60€ a skusim to dajak po domacky poriešiť. Len po domacky som v koncoch,lebo nemam zatiaľ nič,čo sa da použiť ako prevodovka.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Krasne,ešte ani zapad slnka nenastal a od rana do bojlera natrieskalo 10kWh,do domu 3kWh a do baterie 5,2kWh. Čim to bude,hadam nie tym,že rano bolo -20°C.

Tak ukazuje sa,že idem obnoviť prisun energie do luhoviek,bo celu zimu som ich nechal na pospas osudu,ale 18-19 kWh za slnečny deň je dosť,tak to treba rozdeliť a obnoviť založne uložisko.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Prave som si prerataval tyždenny odpočet energii a pozeram,že aj napriek hroznemu počasiu,nie ako bolo pred rokom,to navyšenie panelov skoro na dvojnasobok pomohlo. Nie brutalne pomohlo,ale pomohlo. Momentalne sa jedna o 14% naras vynosu energie. Na pokrytie celeho domu potrebujem narast ešte o 200%,ale lepšie ako prstom do oka. Čo ma ale znepokojuje je zvyšena spotreba domu o 16% naproti predošlemu roku. Ako solar tu navyšenu spotrebu pokryl,no budem musieť pobehať po dome,čo zbytočne cucia energiu.
No aby som dal normalne čisla,tak solar za mesiac a štvrť vyrobil 227kWh za meničom (je v tom aj vyťažovač,teda bojler) a na dome je priemerna denna spotreba za 7 dni 13,5kWh.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Včera večer som mal dostatok času,tak som sa povenoval 6kW PJ. Vytiahol som z neho trafa,konečne zrušilil vstup 230v,ktori nikdy ani nepoužijem,podložil som trafa z hora,aj dola,aby ich lepsie vetralo aj z vnutra,dal som preč tie plechy na trafach,nech nerobia prekažku v chladeni a zopar detajlov som ešte spravil,čo som mal davno naplanovane,aby som sa k tomu nemusel vracať. Testol som ho skušobne,či nahodou nebuchne a v pohode nabehol,len spotreba na prazdno 31W je dajak mimo od pôvodneho merania. Musim do hľadať stare merania,ale asi to bude tym,že bol dosť studeny,alebo už odchadzaju kondenzatory,veď už začina 7mi rok života a u mňa začina 4rok. Len pri mňe natočil 4-4,5MWh a pred tym netušim,ako sa s nim zaobchadzalo.
Dneska idem popodkladať aj PJ na 24v, lebo tam sa trafo pravidelne pečie,aj keď už nema na sebe plech,no nezvlada dlhodobo ani 1500W a tohto roku,keď mam skoro dvojnasobok panelov,tak bude tiež poriadne makať.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Kamarat,čo revitalizuje olovene baterie vo vysokozdvižkach,tak našiel,alebo skôr sa dostal k dvom 350Ah 24v bateriam,ktore neboli ani raz použite,len vraj ich dostali k dajakemu stroju a zabudli na ne. Ležali 4 roky v dajakom sklade,tak ich skusil prebrať do života a maju skoro 100% kapacitu. Ukecavam ho,že nech to dajak porieši,aby sa prepracovali ku mne domov,aj keby bolo treba dačo zaplatiť,tak držte palce,že nebude niekto ľachvatny,alebo nenažrany.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh