Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dočkal som sa. Dneska už asi v tejto chvili padlo krasnych 2,5MWh zo solarka.
Resizer_16080229977460.jpg
Resizer_16080229977460.jpg (157.39 KiB) Zobrazeno 944 x
Nebolo dlho privetive počasie,už aj slnko je ozaj tesne pri zemi,snehu niet,žeby odraz dopomohol,posledne je aj dajak hmlisto,alebo pod mrakom,zopar dni som bol iba na DS,lebo tych zopar Wh by nedokazalo nakrmiť ani spotrebu samotneho meniča a prazdne baterie to iba pošteklilo. Zopar dni som ani doma nebol,tak som situaciu ani poriadne neodsledoval,ale nechal som to cele na axperte,bo ak neprši,tak aspoň kvapka a dokvapkal som sa k peknej vyrobe.

Ešte aby som nezabudol,tak bol som u Luiho a aj za jeho super čenč ponuku budem rozširovať lionkovu bateriu o dajaku kWh,za čo mu ozaj pekne ďakujem.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak toto som nečakal,včera odpojilo bateriu na male napätie,aj keď podla merania mala mať necele 4kWh . Zopar tyždňov je vonka tak hnusne,že sa lionky nedostanu k balancovaniu,teda nemôžem ručne resetovať ten farebny merač baterie,lebo neviem,či je bateria nabita a tak pretieklo bateriou 91kWh (druhy riadok od spodu).Ten chlad rozhodi bateriu neskutočne a mam meranie teploty hodene na podlahe,de su najnižšie uložene baterie,tak teplotu tam drži na 4-5°C,aj keď v miestnosti je cez 15. Už nastal čas na rekonštrukciu a doplnenie lioniek a tak idem celu 48 v vetvu odpojiť. Veď aj tej energie je neskutočne malo na prevadzku. Za včera to trebars nedalo ani 2kWh za regulatormi.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Tolik? Mám za posledních 14 dní průměrně pod 1kWh z 4.5kWp... Já musel včera zapnout nabíječku, protože už došlo taky k vypnutí jedné sady baterek na podpětí článku. Podle Midnite je v baterce 35%, ale už dlouho se neresetovalo na 100% SOC a asi při malejch proudech to neměří extra přesně. Co mě naštvalo, tak jsem chtěl na nabíjení použít "průmyslovej" zdroj od číňana 48V/10A, nastavil jsem na něm 54V , zapojil, zapnul a za 5s v něm zapraštělo a je po něm.
Takže nabíječka na elektrokolo, a zrovna jenom 2A, protože 4A se někde zatoulala a schovává se přede mnou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Kodle,tak Ja uz asi mesiac mam vycucnute luhovky,lebo niet energie naviac,regulator prepnuty na 48v vetvu a zapnuty iba axpert,aby som obmedzil straty. Jedine de sa niečo uklada je olovo na 12v vetve,ale aj to je totalna bieda,lebo kopec dni to davalo len dajakych 5-20Wh,iba občas,jak kuklo slnko cez mrak,tak to preskočilo cez 100Wh,maximalne 400Wh. Proste,de nič,tu nič,tak idem nechať baterie nabijať do plna a zatiaľ sa povenujem opravam,prestavbe a montaži. Len škoda,že na niekoľko dni musim isť preč,bo po dlhom čase sa môžem na plno venovať elektrarni a zasa ine veci musim riešiť mimo domova.
Ale tak chladenie PJ,teda traf musim zdokonaliť,čaka ma premerať a zmontovať asi 3kWh lioniek a premiestnenie litia do skrine od Ota a možno aj PJ premiestnim do tej skrinky. Ešte neviem sa rozhodnuť,lebo ma to svoje +,ale aj -. Tak uvidime,čo z toho bude,až to bude,alebo ak to bude.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Tolik? Mám za posledních 14 dní průměrně pod 1kWh z 4.5kWp... Já musel včera zapnout nabíječku, protože už došlo taky k vypnutí jedné sady baterek na podpětí článku. Podle Midnite je v baterce 35%, ale už dlouho se neresetovalo na 100% SOC a asi při malejch proudech to neměří extra přesně. Co mě naštvalo, tak jsem chtěl na nabíjení použít "průmyslovej" zdroj od číňana 48V/10A, nastavil jsem na něm 54V , zapojil, zapnul a za 5s v něm zapraštělo a je po něm.
Takže nabíječka na elektrokolo, a zrovna jenom 2A, protože 4A se někde zatoulala a schovává se přede mnou.
Kodle pošli nám sem odkaz na 48V 10A zdroj taky sem nedavno objednal a hruza číst..... děkuju ja jen abych případně zprovoznil vinuté trafo s řízenm usměrnovačem 48V 20 A
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

je to tenhle: https://www.aliexpress.com/item/3266640 ... 4c4dU49c3b na zdroji je typ S-240-48
Rupla na tom pojistka s celkem pěkným efektem, je to v podstatě starej zdroj z PC, KA7500=TL494, dva bipolární tranzistory, trafo, dvojitá dioda a to je všecko. V podstatě kvalita odpovídá ceně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:je to tenhle: https://www.aliexpress.com/item/3266640 ... 4c4dU49c3b na zdroji je typ S-240-48
Rupla na tom pojistka s celkem pěkným efektem, je to v podstatě starej zdroj z PC, KA7500=TL494, dva bipolární tranzistory, trafo, dvojitá dioda a to je všecko. V podstatě kvalita odpovídá ceně.
Díky, zajímavé, možná dlouho vybité elyty na AC straně za USČ..... zdroj po opravě funguje nebo jsi to zahodil. já 15V 10 A používám právě ten samý a bezproblémů
a objednal sem si 60V na havarijní nabíjení baterií ze sítě a případně na servisování bateriového packu
tak se uvidí. Objednal sem na základě zkušeností s tamtím.......
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Bol som skoro polku mesiaca preč a pred chviľkou som sa vratil,tak som celu dobu nechal bežať iba axperta aj to nastaveneho na solar,teda šiel iba počas vidna. Bateria po prichode uplne plna,ale musel som spraviť uzavierku za rok 2020,lebo už je druheho a nik nesfotil včera merače.
Som trocha prekvapeny z toho čo som poratal,ale tu su čisla aj porovnanie za predošly rok,aby sa to nemuselo hladať v tomto vlakne.

Za rok 2020. /// Za rok 2019.
DS:
VT- 940 kWh /// - 1286 kWh
NT- 277 kWh /// - 395 kWh

Solarko:
- 2541 kWh /// - 1919 kWh
Prebytky do vody:
- 848 kWh /// - 840 kWh

Celkovo spotrebovana elektrina bez prebytkov:
-3758kWh /// - 3600kWh

Normalne,jak na tie čisla pozeram,tak som čakal omnoho razantnejšiu spotrebu,lebo kopec elektroniky zapnutej pribudlo,hlavne stara chladnička. Dokonca aj voda stupla iba o 3m³ oproti predošlemu roku. Nechapem ako je to možne. :dontknow:
Přílohy
Resizer_16096199381270.jpg
Resizer_16096199381270.jpg (84.6 KiB) Zobrazeno 711 x
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Frenky »

Posádka podtatranského domu se asi naučila hospodařit s energiemi. :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od matobabetak »

ten prvy merac som mal aj ja ale vyradil som ho z prevadzky nakolko ukazoval dost mimo hodnoty, axpert je na tom lepsie ale najpresnejsie meria smart bms na baterii. neviem ci sa da ten merac nastavit alebo nakalibrovat ale u mna ukazoval 30%hore dole := takze top sumar je odcitanie elektromeru minus to co ukazuje elektromer na vystupe z axperta
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

matobabetak píše:ten prvy merac som mal aj ja ale vyradil som ho z prevadzky nakolko ukazoval dost mimo hodnoty, axpert je na tom lepsie ale najpresnejsie meria smart bms na baterii. neviem ci sa da ten merac nastavit alebo nakalibrovat ale u mna ukazoval 30%hore dole := takze top sumar je odcitanie elektromeru minus to co ukazuje elektromer na vystupe z axperta
Neviem,či som pochopil spravne Maťku,čo pišeš,ale ak sa jedna o ten modry merak,čo je na fotke,tak ano,ten sa da kalibrovať po 0,1kWh pri nameranych 10kWh,teda sa da posuvať po 1%,ale keď som ho dakedy v počiatkoch skušal so zasuvkovym vraj presnym merakom,tak mu trebalo pridať iba 1% hore,aby išiel presne. Ale tak za 365dni sa môže istotne seknuť,no po mimo ten merak som tiež dosť elektriny pominal,hlavne z 24v vetvy,ba dokonca aj cez 12v vetvu pretieklo dosť kWh,tak skôr by som mal dajaku stovku kWh pridať k spotrebe.
A inak axperta mam ešte toho stareho MKS Plus,tak ten nedokaže nič normalne zmerať,ani tok na AC strane,tak jeho v uvahu ani neberiem a dokonca použivam 3 rozdielne meniče,tak je to aj nerealne.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska som prišiel neskoro domov,tak som bol prekvapeny,čo som v elektrarni zbadal. Od rana krasne slnko svietilo a aj keď oblizuje skoro horizont,tak sa voľačo udialo. Merak bol hodeny v chybe,čo spravi iba pri presiahnuti prudovych hodnôt,teda +,-100A. Rano v baterii podla meradla chybali iba 4kWh,ale po prichode bol merak pretočeny do plusu o 1,6kWh,čo je spotreba balancerov,učinnosť lioniek a nepresnosť meradla. Posledne kapacitne hodnoty pri hodeni do chybi ostanu a merak ukazuje iba momentalne meranie. Pozrel som teda na merania odchodzej energie a do domu šli iba 4kWh a do bojlera skoro 9kWh.
Axpert naviac dokaže potiahnuť dajakych 50A,teda viac ako 100A muselo znamenať dobijanie,čo zapričinil asi axpert tym,jak sa dostal do pretaženia (spotreba domu+vyťažovač) a prepol zataž domu na DS. Je to trocha problem,lebo kym som nemal toľko panelov,tak axpert stihal spotrebovavať energiu cez vyťažovač do bojlera a aj spotrebu domu. Teraz,keď je všade sneh,do toho mam raz toľko panelov a zasvieti slnko,tak čisto axpert nestači.
Chcelo by to dajaky Zaznamenavač do grafu a nemusel by som zo seba robiť veštca.
Ale v skratke to znamena,že od dnes mam zapnute oba meniče,jak PJ na spotrebu domu,tak Axpert na vyťažovač.
Dokonca môj vianočny pol mesačny vylet zapričinil to,že som sa nepovenoval PJ a nezdokonalil mu chladenie a ine drobnosti. Teraz je znova v prevadzke a už ho zas nebudem mať kedy upraviť. Ovšem,ak bude každy deň aspoň z polovice tak pekne,ako dnes,tak to bude parada.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Mal som možnosť za par € kupiť tuto staru a dosť zhumplovanu štvorkolku. Je ozaj obrovska a bez problemu odvezie dvoch ludi a ma aj tažne. Najlepšie je,že ma 3 kotučove brzdy. Tak už straši u mňa na dvore,lebo neda sa to ani porovnať s tou malou,čo som chcel použiť na tahanie vlečky a manželka sa dajak rada začala voziť po dvore na malej. Mam doma starši motor cyklon 1680W,aj kus prihrdzavenu 35A riadiacu jednotku kelly,alebo otestovanu 30A riadiacu od goldenmotor. Žiaľ motor ma krasny vykon,ale je drobnučky,teda istotne sa prehreje priam okamžite. Tak sa rozhodujem,že z roboty dotiahnem prevodovku 1:2,5 ,nech to ma silu,ale rychlosť štvorkolky po prepočitani bude okolo 6kmh. Bez prevodovky to bude okolo 16kmh. Tak ozaj sa neviem rozhodnuť,lebo na robotu tych 6kmh je až až,ale ak budem chcieť si spraviť vylet do lesa,tak tych 16kmh sa hodi omnoho viac,ale kopce a prehriaty motor budu isto važny problem.
Přílohy
Resizer_16104829974370.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Sakriš,už treti deň,čo sneži. Panele odhrabujem,ale je to na prd,bo chvila na to su zad pod snehom. Dneska jak som prišiel z prace,tak bolo na nich 10cm a tak som po 15 minutovom oškrabavani a ometani uvidel super vykon 180W,ale už su zasa pod 2cm,ktore isto do rana porastu.

No a v robote som namontoval hnacie retazove koliesko na prevodovku. Som sa hral na sustružnika pri stojanovej vrtačke. Ale je to nie dobre. Budem musieť zohnať normalnu prevodovku na štvorkolku. Už aj mam vyhliadnutych zopar,ale niektory nevedia čo pytať za šrot. Asi tam dam trojstupnovu z 110tky. Pri trenčine chlapik predava za 35€.
A ešte jedna vec,podarilo sa Mi rozbehať riadiacu jednotku kelly s motorom cyclon. Už som bol v tom,že to nepôjde,lebo riadiaca hlasila neustale chybu,ale trebalo len spravne kable ponachadzať. A ako vždy pomohol internet.
Přílohy
Resizer_16106449983130.jpg
Resizer_16106436546610.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No som sklamany. Zohnal som prevodovku zo štvorkolky 110 a zistil som,že je nepoužitelna,lebo je iba jednorychlostna. Prevodovka,čo som doniesol z roboty,tak som ju skušobne otvoril a som sa zhrozil,lebo sukolia mali jemnučke zubky na tenkych kolieskach a odhadol som,že to nezvladne taku zaťaž ani chvilu. Tak Mi ostava čakať,či dačo neprihodi osud pod nohy,ale Ja som nedočkavec a tak som si v robote vyrobil zaberove retazove koliesko o 8 zuboch. Nečakam,že toho zvladne veľa,bo je to iba 4mm hruba klasicka oceľ,ale aspoň otestujem ťah motora a čo od toho môžem čakať. Zhruba prepočet ukazuje,že štvorkolka s 8 zubovym kolieskom,priamo nahodenym na motor,(teda aby som to upresnil,tak motor ma namontovanu original planetovu prevodovku s pomerom 1:9,5) da rychlosť 8-9kmh.
Přílohy
Resizer_16110565057590.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak provizorne som namontoval motor na štvorkolku,pozvaral čo bolo treba,dokonca som objavil prasknuty ram z toho,ako niekto brutalne trhal,asi držiak motora,tak aj to som popri jednom pozvaral.
Iba skušobne som napojil najhoršiu bateriu,za ktorou by som neplakal,aj keby sa jej dačo stalo,bo 5Ah v 12kg je ozaj bieda,riadiaca len vysela a akceleračnu pačku som držal v ruke.
Ono to išlo. Dokonca na moje prekvapenie to ma brutalny tah,kolesa na snehu hrabu skoro nonstop,aj s dvoma osobami a odhadujem,že to ide okolo 16kmh (na spiatočke),čo je ozaj divne,lebo nesedi to s vypočtom.
Ale. Furt to "ale" sa musi objaviť. Jak som pridal na pačke,tak som sa rozbehol do zadu. Dobre to nič nebolo,lebo sa da aktivovať spiatočka. Po jej aktivacii to šlo do predu,ale v riadiacej jednotke bude aktivovane obmedzenie na 10-15% vykonu,bo mini kopček to ledva zvladlo a ta neuveritelna rychlosť 2kmh. Teraz luštim anglicky manual od jednotky,čo som našiel na neťe,ale zatiaľ som na nič neprišiel. Ak ma niekto z fora skusenosť s riadiacou jednotkou kelly,tak mu budem ozaj vďačny za pomoc.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Nevím jak kelly, ale elektrokolo když mi jelo naopak, tak jsem přehodil dvě fáze na motoru, nechal kolo ve vzduchu, spojil "learning wire" , nechal protočit naprázdno a bylo hotovo.
Nebude pro pracovní čtyřkolku ta slabá zpátečka omezující?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

kodl69 píše:Nevím jak kelly, ale elektrokolo když mi jelo naopak, tak jsem přehodil dvě fáze na motoru, nechal kolo ve vzduchu, spojil "learning wire" , nechal protočit naprázdno a bylo hotovo.
Nebude pro pracovní čtyřkolku ta slabá zpátečka omezující?
Ono to potrebuje preprogramovať,lebo hall senzory nepustia. By som musel aj tie poprehadzovať. No a som dačo preluskal v navode a ta jednotka ma mnoho funkcii,dokonca aj take,čo ozaj neviem na čo v normalnom živote bude človek potrebovať. Len si musim zostrojiť redukciu z RS232 na USB. Program už mam stiahnuty.
Dokonca som pred chviľkou vytvaral druhe zaberove koliesko o hrubke materialu 6,5mm ,aby to niečo zvladlo a retiazka nebehala po celej oske,ale jak naschval mi ušiel 20mm vrtak o 1mm na stranu,tak to musim cele na novo robiť.
Ale rozhodil som siete a mam prislubeny zadrety motor z dajakej veľkej štvorkolky,tak dufam,že to vyjde,lebo preca len mať 3 prevodove stupne do predu,je lepšie ako dusiť motor a aj tak nevinsť kopec.

Dam ešte fotku toho provizorneho nahodenia motora.
Přílohy
Resizer_16112322258720.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od jahodovák »

Na kole mám jednotku a tam na zařazení zpátečky stačí zmáčknout tlačítko a jede to zpět,jen si je třeba dát pozor,pedály se začnou točit zpět,není tam volnoběžka..nic jiného netřeba dělat,jednotka od DHelektrokola...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

jahodovák píše:Na kole mám jednotku a tam na zařazení zpátečky stačí zmáčknout tlačítko a jede to zpět,jen si je třeba dát pozor,pedály se začnou točit zpět,není tam volnoběžka..nic jiného netřeba dělat,jednotka od DHelektrokola...
:eek2: ::facepalm::
Čo som komu urobil. Bracho,čitaj.
Toto nem bicykel.
Ja viem ako zaktivovať spiatočku,ale problem je inde.
Potrebujem preprogramovať jednotku,nie iba stlačať gombik,lebo dôvod je ine nastavenie.

Nič to,Ja to dajak poriešim sam.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět