Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

U mě je těch 90kWh v zimě spíš něco jako nesplnitelnej sen. Třeba dneska přišlo 0.6kWh, v poledne byl větší odběr na svícení a drobotinu, co jede přímo z DC větší, než co solár v té chvíli dodával. Nemá cenu se pokoušet v zimě o soběstačnost, pokud to není existenční nutnost někde na samotě. Pokud tohle bude trvat do konce týdne, budu hledat nabíječku, už dnes jsem pod 40% SOC.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

lubomirz píše:to mi pride uplne v pohode a tak to ma byt : okolo leta nie je problem vyrobit za den 6:1 kWh/kWp cize pri 6kWp systeme v pohode 36kWh az 40kWh.

Celorocny priemer sa v nasej zemepisnej sirke pohybuje niekde okolo 1000:1 az 1200:1, cize 6kWp system by mal vytlacit okolo 6.5 az 7MWh. Pri dobre orientovanych strechach az do 1400:1, na jednoosom trackeri este 25% navrch.
Zadefinuj prosím tie fazuľky, 1000:1 je čo ku čomu ?

6:1 kWh/kWp je nejaké maximum pre ideálny deň, mesačný priemer za deň je hodne nižší, tak načo to rozmazávať ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JiříK »

Koneckonců, podobně jako Vítek olovo, já provozuju NiCd s vědomím ještě horší účinnosti. Dvakrát do roku si vzpomenu, že by bylo vhodné baterky pozdravit a dolít vodu. A protože jsem strojník, poznám už, když třeba v jedné sadě odchází článek. Jen podle napětí... Akorát jsem prostě strojník.
A moje lithiovky? Pacient na JIPce, ostatně jako u všech...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od goodbie »

kodl69 píše:U mě je těch 90kWh v zimě spíš něco jako nesplnitelnej sen. Třeba dneska přišlo 0.6kWh, v poledne byl větší odběr na svícení a drobotinu, co jede přímo z DC větší, než co solár v té chvíli dodával. Nemá cenu se pokoušet v zimě o soběstačnost, pokud to není existenční nutnost někde na samotě. Pokud tohle bude trvat do konce týdne, budu hledat nabíječku, už dnes jsem pod 40% SOC.
vždy připraven
Přílohy
gen.jpg
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Martin P »

U mne na Vysočině mám za poslední dva dny výkon tak 1,5 až 3 kWh ze skoro 10 kWp. A vůbec to nevypadá, že by se to mělo zlepšit.
Ještě, že jsem udělal ten stykačomat na nabíjení z NT.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od goodbie »

Martin P píše:U mne na Vysočině mám za poslední dva dny výkon tak 1,5 až 3 kWh ze skoro 10 kWp. A vůbec to nevypadá, že by se to mělo zlepšit.
Ještě, že jsem udělal ten stykačomat na nabíjení z NT.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
i na západě je to bída s nouzí,já mám měníč co umí nabíjet a dá se mu nastavit i čas kdy má zapnout a vypnout schneider to má docela vychytaný
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

>> Zadefinuj prosím tie fazuľky, 1000:1 je čo ku čomu ?

rocny vykon kWh ku instalovanym kWp, tak ako som pisal : 6kWp panelov za rok prdne okolo 6MWh = 6000kWh.
A su lokacie ktore bez trackeru spravia aj viac.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Martin P »

goodbie píše:
Martin P píše:U mne na Vysočině mám za poslední dva dny výkon tak 1,5 až 3 kWh ze skoro 10 kWp. A vůbec to nevypadá, že by se to mělo zlepšit.
Ještě, že jsem udělal ten stykačomat na nabíjení z NT.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
i na západě je to bída s nouzí,já mám měníč co umí nabíjet a dá se mu nastavit i čas kdy má zapnout a vypnout schneider to má docela vychytaný
I u mne jde ve Venusu nastavit čas dobíjení. Jenže u nás s časem NT dost hýbají, tak jsem Venuse nechal spínat dle napětí baterie 48VDC relátko, které je zapojeno v sérii s ovládací cívkou stykače. Ovládací civka stykače je ovládána odbočkou z NT z bojleru, relátko zde spíná dle napětí baterie. Aby se zapla nabíječka musí být seple relátko a zároveň i NT do bojleru. Nabíječka je napájena z jiné fáze než je napájen bojler.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Luboš,si chcel vedieť dajake stavy u mňa. Nuž,presne čisla nedostaneš,lebo meračom straženu mam iba 48v vetvu,aj to za meničom a merak je aj za meničom do vytažovača,teda znova 48v vetva. Ostatok je sem tam zmerany,nikam nezapisany a prelievam teraz skoro nonstop 150W z 24v vetvy do 48v a v pripade nudze aj z 12v do 48v. Teda je v tom chaos,čo sa merania tyka. A dokonca teraz dajaky mesiac a pol mam pridane panele,tak už duplom nedokažem povedať,čo to za rok da,lebo až na rok to bude v prevadzke. No ale odhadovo za meničom. Jeden merak 2220,druhy 800 a odhad z ostatnych vetiev za rok je asi 200,možno až 300kWh. To mame 3220kWh. Priemerna učinnosť meničov je nech nežerem 80%,tak to mam dajake 4MWh a to neratam učinnosť baterii.
No a pre zaujimavosť. Včera bolo pomerne otrasne počasie a iba sem tam vykuklo na chvilku slnko a solarko znova zaatakovalo 19kWh. Je to zasa len odhad,lebo nedokažem merať každy kabel a meniče som mal odstavene,bo vraj malo byť hnusne pod mrakom,tak lionku stoplo na 56,3v a nik teda nevie ake množstvo energie ostalo na streche.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska po dlhom čase je slnečno,od rana makam na dvore,tak sledujem solarko ako sa sprava. Rano až 7:30 začalo davať solarko aspoň 100W,po tom to stupalo,ale cela zostava neprekročila 3300W pri najidealnejšom oslneni ,ake dneska bolo,inak som prevažne pod 3000W. Uvidim ako sa to bude chovať do večera a koľko maximalne vyťažim za dnešok. Inak celu noc u nas pekne mrzlo,aj keď predpoveď ukazovala plusove teploty.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No už je po slnku,už to dava iba zopar drobnych a tak už viem čisla. Za dnešok a to bol uplne bez mračika,dokonca celkom chladno som vydoloval zo solarok 15,7kWh a to ešte pred meničom. Pada to brutalne dole,ale dneska by som ešte hravo utiahol dom,no veškere baterie som mal prazdne,tak oni maju prioritu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Včera po zapade slnka som sa pustil do skušobnej prerabky luhovej baterie a zapojeni meničov. Polovicu luhoviek prepojiť z 24 na 48v bola 5 minutova zaležitosť,najme pre to,že pôvodne zapojenie bolo na 48v,len premostene kablom na 24v. Druhy pomocnik bol starši baterkovy razovy utahovak,čo len potreboval vymeniť ulomenu sučiastku a rozchodiť prihrdzavene upinanie. Bez neho si už ani neviem predstaviť zapajanie luhoviek,bo tie kluče a stale trieskanie po klučoch,bo to nejde povoliť.
No ale k veci. Momentalne mam 2 hlavne panelove polia z rozdielnym napätim.
Jedno pole ide cez axperta,teda mam k dispozicii aj menič,použivany na zimnu prevadzku a celoročne na vyťažovač. Naňho su zavesene lionky,aj nastavenia su porobene na spravny chod lioniek. Toto panelove pole dava v dnešnych dňoch okolo 10kWh za deň pri slnečnom počasi.
Druhe panelove pole je zapojene cez samostatny regulator nabijania na luhovky,momentalne o kapacite od 1,do 7kWh podľa zaťaženia a 6kW hlavny menič. Regulator je nastaveny na maximalne hodnoty PJ,aby sa využil potencial luhoviek. Toto panelove pole dava v dnešne slnečne dni do 7kWh za deň.
Tak,to je zaklad,ale teraz som to potreboval spojiť a to tak,aby som neohrozil lionky. V prvom rade som použil usmerňovacie diody,priepustne iba v smere od lioniek. Tym som zabranil ,aby sa vraciala energia z luhoviek do lioniek a teda luhovky môže veselo nabijať nad 60v,ovšem,ak druhe panelove pole bude mať dostatok energie. Čo Mi ale robi starosti je spodne napätove odpojenie luhoviek od lioniek,lebo lionky nechcem ždimať pod 50v. Chcel som použiť 200A rele,čo mam doma,ale ono žerie 4W pri zopnuti. Je to priveľa a neviem čo by to spravilo pri 24/7 prevadzke. Teda zatiaľ som to nezapajal,iba vložil medzi nožovu 50A poistku.
Vyzera to celkom blbuvzdorne,ale lepšie by bolo použiť namiesto luhoviek olovenu bateriu.
Vlastne dajake taketo zapojenie budem riešiť,keď zoženiem poriadnu olovenu bateriu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Mam doma pomerne napilno,tak sa nemôžem tomu venovať,ale teraz rano som odfotil aspoň ten testovaci diodovy prechod s poistkou.
Resizer_16051588939471.jpg
Resizer_16051588939470.jpg
Nieje to nič extra,ale čo som zistil,tak je to uplne na prd. Prechodovy odpor pri 11A je 0,8v a ani pri slabom prude sa to veľmi nezmeni. Už viem pre čo v robote žiaden elektrikar neprotestoval,ba na opak ešte na ne nadavali,že su to šity. Na mostiku je ich 20ks a podla internetu su na 1A trvalo,ale pri tom ampere maju stratu 1v. Teda pri 20A ide 20W do tepla a to ten pliešok dlhodobo neuchladi.

No nič,pôjde to do šuflika,ako slepa ulička.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od DanoP »

Kazda dioda ma pri vacsom prude v priepustnom smere na prechode 0,8V a viac. Niekto povie ale shotky diody - ano menej 0,3V, lenze len pri malych prudoch. Vykonove schotky opat az 1V. Preto sa uz davno vyrabaju tzv. idealne diody, kde sa pouzivaju na spinanie FET tranzistory.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Je to tak, mám 3x60A shottky paralelně, teď je na nich 0.2V, protože jima teče cca 1A. Pokud přijde slunko, bude to o,8V a při 60A už je to celkem dost tepla. Na "ideální diodu" se chystám, ale nenašel jsem žádný schéma, který by mi přišlo jako spolehlivá náhrada diody.
To jonas: tyhle diodky jsou k ničemu, pořádný diody najdeš v alternátoru, pokud teda nepotřebuješ závěrný napětí větší než 50V
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od goodbie »

kodl69 píše:Je to tak, mám 3x60A shottky paralelně, teď je na nich 0.2V, protože jima teče cca 1A. Pokud přijde slunko, bude to o,8V a při 60A už je to celkem dost tepla. Na "ideální diodu" se chystám, ale nenašel jsem žádný schéma, který by mi přišlo jako spolehlivá náhrada diody.
To jonas: tyhle diodky jsou k ničemu, pořádný diody najdeš v alternátoru, pokud teda nepotřebuješ závěrný napětí větší než 50V
pořádný diody?a co tak použít tohle??
Přílohy
diody.jpg
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Dagus »

To už raději můstek.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od josse »

goodbie píše:
kodl69 píše:Je to tak, mám 3x60A shottky paralelně, teď je na nich 0.2V, protože jima teče cca 1A. Pokud přijde slunko, bude to o,8V a při 60A už je to celkem dost tepla. Na "ideální diodu" se chystám, ale nenašel jsem žádný schéma, který by mi přišlo jako spolehlivá náhrada diody.
To jonas: tyhle diodky jsou k ničemu, pořádný diody najdeš v alternátoru, pokud teda nepotřebuješ závěrný napětí větší než 50V
pořádný diody?a co tak použít tohle??
Na pohled to stále můžou být diody na vyšší závěrné napětí a tudíž i větší napětí v propustném směru. Lepší než poslat fotku kusů je lepší poslat VA charakteristiku z datasheetu :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od goodbie »

josse píše:
goodbie píše:
kodl69 píše:Je to tak, mám 3x60A shottky paralelně, teď je na nich 0.2V, protože jima teče cca 1A. Pokud přijde slunko, bude to o,8V a při 60A už je to celkem dost tepla. Na "ideální diodu" se chystám, ale nenašel jsem žádný schéma, který by mi přišlo jako spolehlivá náhrada diody.
To jonas: tyhle diodky jsou k ničemu, pořádný diody najdeš v alternátoru, pokud teda nepotřebuješ závěrný napětí větší než 50V
pořádný diody?a co tak použít tohle??
Na pohled to stále můžou být diody na vyšší závěrné napětí a tudíž i větší napětí v propustném směru. Lepší než poslat fotku kusů je lepší poslat VA charakteristiku z datasheetu :-)
a to je problém si to u diod ČKD dohledat??? :roll:
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od josse »

Dagus píše:To už raději můstek.
Já bych nesouhlasil. Buď se dá použít čtvrtina, v lepším případě polovina. Prostě se soustřeďte na tu ideální diodu :-)

Teď mi napadá ještě... Usměrňovač se 4 vývody asi mají pouze letovací a Fast On konektory, kdežto 6ti diodové mívají i třeba M6 závit, to už vypadá zajímavě na slušný proud, ale ty jsou na 100% s vyšším závěrným napětím a tudíž velký chladič...

Ideální dioda to zvládne bez chladiče, ale potřebuje napájení, na watty je lepší napájení ideální diody než ztráta v teple na chladiči obyčejné diody skoro možná i 1000x ve prospěch toho MOSFETu :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět