Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Joskob »

Gratulujem Janči , ale máš asi nejaký posunutý čas.
Tak ráno to počasie vôbec nevyzeralo pekne. V batériách som mal pred hodinou posledné 2 % a už som sa chystal prepnúť na DS keď tu naraz zasvietilo.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

predpoved je vzdy spravna, len malokedy trafia miesto :) u nas zamracene :(
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Joskob píše:Gratulujem Janči , ale máš asi nejaký posunutý čas.
Tak ráno to počasie vôbec nevyzeralo pekne. V batériách som mal pred hodinou posledné 2 % a už som sa chystal prepnúť na DS keď tu naraz zasvietilo.
Pana,ozaj. To nie 10:45,ale 9:45. Ponahlal som sa,tak som spravil preklep. Inak aj Ja som už mal prazdne baterie a nič v nich,no skoro rano som nepozeral na meranie,iba čo za noc prelialo 3kWh z luhoviek do lioniek.
Bude to chcieť ozaj dajaku zmenu,lebo to prelievanie ma mizernu učinnosť. Ale ani luhovky nemôžem poprepajať na 48v,lebo na to su luhovky fakt v šrotovom stave a kopec ich mam v nesparovatelnom stave,teda polovica musi ostať na 24v,lebo nema par.
To je začarovany kruh. *batt* ::pv:: ::pv:: a menič. Dačoho pridam,tak ostatne potrebuje posilniť,lebo je už nedostatočne. A zasa do kolečka.
Kebyže byvame na rovniku,tak noc a deň su rovnako dlhe,počas celeho roka a tym sa da presne poratať čo treba na celoročnu prevadzku. My tu mame buď hojno,alebo ho.no .
K tymto panelom čo teraz osadene mam potrebujem aspoň raz taku kapacitu v lionkach,čo prave mam(190Ah),alebo 4x taku kapacitu v inych bateriach.
Čaka ma kopec hladania.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

Já už to dneska vzdal. V baterkách sice skoro 50%, ale vaření oběda, praní, boiler sotva na 40°C. Z víc než 4kWp jde 50-70W, venku je prostě tma.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

kodl69 píše:Já už to dneska vzdal. V baterkách sice skoro 50%, ale vaření oběda, praní, boiler sotva na 40°C. Z víc než 4kWp jde 50-70W, venku je prostě tma.
To mam Ja akurat dneska taku tmu. Včera 9kWh do bojlera,10kWh do baterii a 5kWh do spotreby + učinnosť a spotreba meničou. Dneska to zatiaľ nedalo ani 0,5kWh ,čo tak huste mraky. Dokonca ma včera vonka prefukalo a to u nas bola pekna kosa,aj keď slnko pražilo,tak rano som mal teplotu a teraz sedim u doktora v preplnenej čakarni. Som čakal,že Mi marodku spravia po telefone,keď tak plaču všade ohladne covidu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

3 dni po sebe bolo zamračene a slnko ani nekuklo cez mraky. To bol test solarka,keď už mam namontovane veškere panele. No po pravde cela zostava panelov nedokazala vyžmolkať ani 5kWh na deň. Dve tretiny domu zapojene na DS,ku tomu treba už par hodin denne kuriť,čo pohanam zo solarka a tak veškere baterie prazdne.
Dneska od rana sledujem čo tie mraky prepustia a keď tu okolo 11:00 slnko sa derie cez mračna. Utekam k meraku a ono to dava vykony ake som ešte na svojom solarku nevidel. 4,8kW najviac tlačilo do lionkovej baterie,čo ma dosť znepokojilo,lebo netušim,či ta zlepena bateria take prudy zvlada v pohode. Račej som polovicu panelov napojil na uplne prazdne luhovky,tie sa isto potešili,keď do nich začalo tlačiť 60A.

Tak uvidime ako dlho potrva tohtoročna elektricka sezona.
Přílohy
Resizer_16016328158630.jpg
Resizer_16016328158630.jpg (52.34 KiB) Zobrazeno 616 x
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od matobabetak »

aj u mna konecne skoncila doba temna :) 60A do lion a stale skoro prazdne.
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od antoni_sk »

Jonas, a na to je dobré to mať spravené podobne ako ja - od xx A to začne posielať cez menič na špirály v bojlery... ja som mal dnes špičku 85A z FV, ale v takomto prípade mi už ide -40A do bojlera...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak bol som na skok pri koňoch,ale nezdržal som sa,bo stale som dajak nachcipany,no spravil som dajake fotečky. Bateria je plne nabita,len svetla,vypinače,kable,... musim dakedy namontovať.
Bol by som sfotil panel z diaľky,bo vyzera ako zamrežovane okno na bude,no nechcem bez suhlasu davať verejne na internet cudzie fotografie.
Přílohy
Resizer_16018153475971.jpg
Resizer_16018153475970.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vonka mame polohnusne počasie,ale sem tam slnko prekukava cez mračno a tak zachytavam čo sa da.
Lionky samozrejme ohrozuju take narazove vykyvy a tak mam už dajake 2 tyždne nonstop zapojeny regulator MPT-7210A medzy luhovkami (24v vetva) a lionkami (48v vetva). Trocha som regulator upravoval,lebo na plošaku su cestičky robene uplne ochudobnene,dokonca celkovo je to dajake chudobne,ale 150-170W tlači do lioniek. Je to pomoc,lebo za deň to preleje dajake 4kWh a po uprave to vyzera,že aj učinnosť je lepšia. Horšie je,že sa začala vykurovacia sezona a to ma za nasledok zvyšenie spotreby domu. Už to dlho neudržim v ostrovnom režime pri takomto počasi.
A teraz dačo čerstve a povzbudive. Prišiel preplatok za elektriku. Oproti predošlemu roku a zniženi zalohovych platieb,aj keď cena elektriny stupla,nam vratili 56€. Som zvedavy,ako na rok zamavaju so spotrebou pridane panele,lebo tohto roku som mal podla nich 1244kWh a vraj by som mal mať okolo 4300kWh podľa priemeru ostatnych odberateľov. Už si to asi začinaju všimať,že Mi klesa spotreba. :mrgreen:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Joskob »

U nás ani náznak po slnku, iba mraky ,dážď a hnusno hnusna hmla. Od rána mi nešlo z panelov viac ako 1A. Tiež som zvedavý na vyúčtovanie
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Priskoro som sa radoval. Včera pridem domov a zaraz,jak keby som schytal poza uši. Okamžite pri braničke som sa dozvedel,že pol hodinu už nejde elektrika v dome a nik nevedel prepnuť dom na DS. Lionky uplne prazdne,v strojovni to len tak piskalo. To mam za to,že som mal v plane rano,keď ešte šecia spali prepnuť polovicu domu na DS,len dajako som nestihal a v robote som na to zabudol,aby som zavolal domov. A tak stačilo jeden žrut zapnuť,aby to klaklo. Pozeral som včerajši celodenny zisk z panelov a bol len 1,4kWh ,teda sa niet čomu diviť.
Ale pozeral som si odpis meračov a porovnal predošly rok,tak pred rokom už polovica domu bola davno napojena na DS a do konca roku som ju už nepripajal nazat k solarku,teda už aj tak prekonavam veškere rekordy. Ale ten dažď to už ozaj prehaňa. Nonstop prši a prši už treti deň a ani na moment neprestava. Z dvora mam blatove kupalisko,čo ani zem to nechce a zo studne prepadom sa voda doslova vali. A 10 dňova predpoveď ukazuje každy deň dažď a koncom tyždňa aj mraz,zopar stupňov pod nulou. Jak toto primrzne,tak to bude riadna kuca-paca.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

JonasPP píše:Priskoro som sa radoval. Včera pridem domov a zaraz,jak keby som schytal poza uši. Okamžite pri braničke som sa dozvedel,že pol hodinu už nejde elektrika v dome a nik nevedel prepnuť dom na DS. Lionky uplne prazdne,v strojovni to len tak piskalo. To mam za to,že som mal v plane rano,keď ešte šecia spali prepnuť polovicu domu na DS,len dajako som nestihal a v robote som na to zabudol,aby som zavolal domov. A tak stačilo jeden žrut zapnuť,aby to klaklo. Pozeral som včerajši celodenny zisk z panelov a bol len 1,4kWh ,teda sa niet čomu diviť.
Ale pozeral som si odpis meračov a porovnal predošly rok,tak pred rokom už polovica domu bola davno napojena na DS a do konca roku som ju už nepripajal nazat k solarku,teda už aj tak prekonavam veškere rekordy. Ale ten dažď to už ozaj prehaňa. Nonstop prši a prši už treti deň a ani na moment neprestava. Z dvora mam blatove kupalisko,čo ani zem to nechce a zo studne prepadom sa voda doslova vali. A 10 dňova predpoveď ukazuje každy deň dažď a koncom tyždňa aj mraz,zopar stupňov pod nulou. Jak toto primrzne,tak to bude riadna kuca-paca.

Prosim tě, napříště připrav manuál co dělat nebo tam někam dej přepínač sítí a nebo si ho zakup na ebay, používá ho tu mnoho solárníků jakýsi automatický přepínač mezi DS a FVE výstupem...

tím předejdeš to že se ti zlikviduje baterka měnič atd....

bude to nejlepší.

U nás když nejde elektrika ( stalo se jednou) žena přesně ví kde se nachází přepínač sítí na světla, jak nahodit jističe a co je chránič a jak se s tim nakládá... a nebo mi zavolá, dá si malýho do náruče, malou do kočárku a jde do strojovny hledat ...

Je třeba obsluhu vyškolit. není to jako když zalejváš čaj, dáš pytlik vroucí vodu a jedeš....

popřemýšlej o tom, není to poprvé co píšeš že rodina neumí FVE ovládat a neví jak si počínat.
bud udělej vše automaticky, nebo nadálku přes mobil, a nebo jakýsi stykačomat.... vše se dá udělat. a nebo FVE vypni a jed na DS, a přebytky posílej do radiátoru....

popřemejšlej nad celou koncepcí jak a co chceš dělat a nebo jak to chceš postupně rozšiřovat...

Ahoj kdyby něco napiš V.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

Súhlasím, keď je to komplikovane tak spracovať návod kľudne popísať čísielka s postupnosťou zapínania, vypínania.

U nás Miška vie kde prepnúť celý dom na DS, je to otázka dvoch prepínačov. A zbytok je v druhom FV rozvádzači a tam vie tiež kde co je. Je to dobre označené a vie ze nakoniec sa vypínajú baterky.

Všetko má aj osobne vyskúšané.

Raz bol problém, baterky na minime. Zavolala mi ze už prepla dom a vždy to píska. :mrgreen:
Tak som jej povedal nech odpojí všetko na skúšku a dala to v pohode. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

U nás máme přepínač síti 1-0-2 a ten všichni vědí ze mají přepnout.
K tomu měřič kapacity co zbývá v baterii s pokynem ze pokud je kapacita pod 20% tak se přepíná ručně na DS.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

U nás je to ještě jednodušší, stav baterek je pěkně graficky na tabletu, i s barevným rozlišením a po vypnutí měniče stykače za méně než 2s provedou co je potřeba. Jestli ty sis to nevymyslel moc složitě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rottenkiwi »

U mňa si prepnutie na DS ani neviem predstaviť.
Z bateriek možem v 48 / 24 / 12 V FVE ťahať 3000 + 5000 + 3000 + 3000 W + 20 A docucávanie z DS,

Takže automatika musí zabezpečiť / vzhľadom na počasie / aby aspoň 40 až 60 %
v baterkách vždy bolo.

Keby sa niečo stalo so všetkými troma FVE,
tak si neviem predstaviť, ako by som napr. na 20 A istič na DS
zavesil 2 x klímu + práčku / sušičku / umývačku a k tomu začal
piecť chleba a variť na dvoch platničkách na indukcii 3500 + 2500 W.

Proste FVE je u mňa niečo, čo značne uľahčuje život.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od youda »

U mne osazenstvo nemusí dělat vůbec nic, jede to samo:

Pokud klesne SoC pod 25%, tak:
  • 1) Na mobily přijde push notifikace, že baterky jsou kaput
    2) Se všechny měniče automaticky vypnou
    3) V domovním rozvaděči zhasne kontrolka "FVE"
    4) Čínský ATS Hung Čang pozná že FVE nevyrábí AC a automaticky vše přepne na DS. Okruhy přitom rozhodí na 3f.
Pokud SoC stoupne nad 70%, tak:
  • 1) Se automaticky zapne měnič číslo 1.
    2) V domovním rozvaděči se rozsvítí kontrolka "FVE"
    3) Čínský ATS Hung Čang pozná, že AC z FVE opět jede a automaticky vše přepne na FVE. Okruhy přitom spojí do 1f.
Pokud AC zátěž FVE stoupne nad 4000W, tak:
  • 1) Se automaticky zapnou všechny ostatní měniče. Typicky měniče číslo 2 a 3.
To vypínání a zapínání měničů podle SoC, zátěže, ale také podle přítomnosti elektromobilu v nabíječce, dělá domácí automatizace. ATS Hung Čang dělá při přepnutí takovou ránu, že by to probudilo i mrtvýho. Přepnutí je s cca půlvteřinovým výpadkem a probliknutím světel. Jsem zvědavej, kdo na tom orloji bude dělat údržbu, až mne přejede žebřiňák. Ale zatím dobrý.

Každopádně ten čínskej ATS, případně raději stykačomat, fakt doporučuji. ATS je levný, ale tak jak je interně řešen, by v EU neprošel homologací, viz dohledatelná rozborka a také Tomasovi zkušenosti. Stykačomat je cca 2x-3x dražší, ale zase je to čisté řešení.
unas.PNG
unas.PNG (14.83 KiB) Zobrazeno 240 x
prepinac ting tong.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od hurvayz »

U nás to máme podobně jako Youda. I s těma fázema, jen mám dva různé měniče na každou fázi zvlášt. Je to pecka přepínač. Snad vydrží a nepočechrá si někdy kontakty, to bych nerad. Řídím BMSkou vypnutí i zapnutí. Defakto ani nevím, že to přeplo, za mě spokojenost.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od youda »

Janči, tak to vypadá, že jsi asi jediný, kdo nemá to přepínání.
S tím budeš muset něco udělat. Vidím, že na obzoru se rýsuje nový projekt v Jančiho podtatranské!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz