Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

fakt řešíte blbosti, Jonas udělej to jak chceš dost lidí má pozitivní i negativní zkušenosti. být tebou dám to vzduchem a tam to máš pod kontrolou, já mám část ve vzduchu a část v zemi. obojí slouží dobře !! výhoda ve vzduchu je že nemusíš kopat, ale sedaj na to ptáci a serou ti na elektromobil pod ním ze kterýho se loupe lak. No a výhoda zakopanýho kabelu je že tě pod zemí nesere nebot neni vidět.
Názorů je tu mnoho.

Vyber nejlepší a nejjednodušší řešení protože to stejně budeš ještě mnohokrát upravovat a opravovat...
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

hele a bol by obrovsky problem natiahnut šlauf (kabel) vzduchom na zaciatok a ked s tym budu nejake cirkusy, potom to prerobit ? Ak ho dobre nadimenzujes do dlzky, vies ho proste zhodit a ked budes mat moznost/cas/naladu/techniku tak rozrypes minibagrom dvor a bude.

Ak mas robotu vzduchom na jeden den, zacal by som tam. Ako sme na tom s bleskami ?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vlkazajac »

kodl69 píše:Jasně, tekutý mýdlo forever! Na indulonu pozor, dlouhodobým působením na izolaci kabelů ji může poškodit. Nejhorší nápad je použít něco na bázi minerálního oleje, tam je z dlouhodobýho hlediska průšvih jistej, teda pokud se netahají oilflex kabely...
Môžem len doložiť, že po 25 rokoch to tá Indulona v husích krkoch nezožrala.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Indulona je zložena na baze bravčoveh masti,vody a ešte dajakych prirodnych zlučenin v minimalnom množstve. To znamena,že biologicky rozložitelne zložky a tym padom PVC obal kablu skôr ochrani,ako mu naruši štrukturu. No a bavite sa tu o topeni kablov pri olejoch. Tu je to komplikovanejšie,ale nic StenliH to presne rozluskol. Proste obsah plastu obsahuje určite aditiva,presne tak isto,ako aj oleje,maziva a paliva. Dôvod narušenia štruktury plastu teda priamo nadvezuje na použite aditiva,alebo tekave latky a ich vzajomne ovplyvňovanie. Žiaľ problem nastava pri identifikacii aditiv,lebo každy vyrobca plastu to ma ako vyrobne tajomstvo. Ale ja priamo pracujem z každou spomenutou latkou a môžem potvrdiť,PVC sa len tak nerozpada v bežne použivanych olejoch a mazivach. To už musia byť dajake zakazkove,alebo špecialne.

No ale vratme sa k pointe a zastaveniu debaty o ropnych produktoch. Ja ak budem davať kabel do zeme,tak žiadna chranička,žiadne nadbytočne prvky nebudem na kabel davať. PVC obal kabla je dostatočne odolny na čiste uločenie v priamom kontakte s hlinou. Teda na čo to komplikovať. 50rokov to takto vydrži,aj keby bolo zemetrasenie. A po druhe,by som chcel vydieť takeho machra,čo pretlači 60m hrubeho kabla cez dajaky hruby husi krk. To nevravim koľko to bude stať,keď kabel sam o sebe vinde na dajakych 130€.

No a teraz sa vratim k svojim veciam.
Mal som včera inu robotu,ale bol som zakukovať na merania,lebo som rano pripojil ďalšie 4 panele zo SZ strany. Skoro rano vykon nebol ani badatelny,lebo to bolo iba zopar wattikov,ale po obede po 14:30 to už davalo peknych 50W na panel. Ku večeru pri priamom osvite okolo 17:00 to davalo okolo 90W na panel. Hruby prepočet z vyrobenej enerie Mi hovori,že pri peknom počasi v dnešnych dňoch dokaže každy panel otočeny na SZ dať 0,35 až 0,4kWh za deň. To je pekne čislo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

Než do hlíny dal bych to do písku a na to červenou fólií je to standart. V hlíně může být kamínek který prehlednes a tlakem může pak kabel porušit. A bez folie kdokoliv kdo od tebe nedostane školení kde leží do něj jednou může omylem udělat díru při kopání něčeho jiného
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od dano »

K tej Indulone "Jej základom je prírodná vazelína z ropy a farmaceuticky filtrovaná voda." Indulona sa vyraba 70 rokov a fasovala sa vo velkom ako ochranny prostriedok na ruky, tym ze bola lahko dostupna sa pouzivala prakticky na vsetko. Tiez som ju pouzival kedysi pri zatahovani kablov a ziaden problem. Na zmensenie odporu pri zatahovani kablov sa maju pouzivat lubrikanty nato urcene.
K tym chranickam, ako som napisal, pouzival som cierno-cervene KOPOS a zatial ziaden problem. Takto mam robene okolo domu rozvody pre studnu, vonkajsie zasuvky a aj pre napajanie pohonu brany. Kedze som dostal asi 200m kablu zadarmo, tak som pouzival ten, aj ked mal zbytocne vela zil CYKY 5Cx2.5. Chranicka ma dlzku okolo 40m a dva ohyby, samozrejme som nechal vacsi radius ohybu a dva kable 5Cx2.5 do chranicky 50mm nebol ziaden problem. Na jednej strane som tahal a na druhej mi kamarat posuval kabel, dokonca ani indulona nebola treba. Urcite je pre mna lepsie zakopat chranicku, alebo aj dalsiu do rezervy ako potom znova kopat popod kriky, chodnik, zamkovu dlazbu...
Ak sa ukladaju kable bez chranicky do zeme, tak standard je pieskove lozko ako pise diablo, staci jeden ostry kamen a mozes kopat znova, uz som take zazil.
Nevyhoda chranicky je horsi odvod tepla, ak sa polozi vykonovo namahany kabel do piesku, tak je zabezpeceny prirodzeny odvod tepla.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

dano píše:K tej Indulone "Jej základom je prírodná vazelína z ropy
Ma neštvi,bo mňa od mala učili,že zaklad je bravčova masť. Nič,idem pozrieť zloženie,lebo teraz si ma dostal do pomikova.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Jozef51 »

JonasPP píše:...Ma neštvi,bo mňa od mala učili,že zaklad je bravčova masť. Nič,idem pozrieť zloženie,lebo teraz si ma dostal do pomikova.
JonasPP, vsetcia maju pravdu. Ta prva prava indulona mala ako zaklad ciastocne zmydelnenu bravcovu mast. Zaklad bol pre pokozku nedrazdivy vyzivovy a s miernym protibakterialnym a protiplesnovym ucinkom a s optimalnym obsahom vody. Ku tomu samozrejme pridali este vonne latky pripadne dalsie prisady ktore spravili cely dodavany sortiment indulony. Tato mast mala prekvapujuco pozitivny ucinok napr. pri koznych ekzemoch a odporucali ju aj lekari pri ochoreniach koze. Mam to odskusane a fungovalo.
Dnesna indulona s "povodnym" receptom na nalepke je replika, myslim nie velmi uspesna, na niektorych tubach som kedysi cital - zaklad silikonova vazelina... co je tam dnes neviem.
Keby sa mi podarilo zohnat recept na povodny zaklad indulony, tak si kremy na ruky varim sam. Ale zatial sa mi ho nepodarilo.
Ale na kable by mohla stacit aj dnesna "vylepsena" indulona. Na ruky uz nie som si tak isty.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

Pokud jde k ty parabeny a silikony tak my používáme
http://bionecosmetics.cz/ medová řada jakožto včelaři
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak,ako mam viacej panelov,tak potrebujem zaistiť viacej spotreby do prebytkov. Lenže som zakopol.
Z hlavneho meniča,teda PJ 6kW chcem nechať volny a tak som otestoval akože 5kW PJ na 24v. Zapol som bojler,ktory ma odber 1800W zopar krat. Ani nebolo teplo,skôr tak akurat 20°C a tak som ho nechal isť necele 2 hodiny. Jak som prišiel do strojovne,tak ma ako prve prefackal začinajuci smrad horiaceho trafa v meniči. To trafo muselo mať najmenej 80°. No a tu som skončil. Menič čo dlhodobo utiahne 2kW je u mňa asi len axpert. Takto som bol donuteny navešať veškere panele na 48v vetvu a na axperta napojim 2,35kW. Aj tie luhovky ma rozčuluju,lebo keď ich mam zapnojene,tak zožeru mnoho kWh bez užitku a bojler je iba čiastočne nahriaty.
Musim to dajak prešpekulovať,aby bola krava cela,ale aj vlk sity.

No a ešte jedna vec ma zaraža. Ako je možne,že 2kW topne teleso za 5 rokov použivania len z prebitkov ma zrazu 1,8kW.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Chalani,na koľko som dobra duša,aj keď zakerna,tak som sa prepracoval k druhemu projektu malej solarnej elektrarničky darovanej prevažne z vlastnych zdrojov,teda v skratke povedane z toho,čo mam doma a nespravi Mi to dajaky brutalny škrt.
Jedna sa o konsky vybeh,cvičisko a pridružene chovatelske pozemky obohnate elektrickym oplotkom o veľkosti asi 5ha. Je to uplna samota na obrovskej luke,bez možnosti elektrifikacie a tiež z obmedzenym financovanim,na koľko je vlastnik samohospodar,alebo ako sa to inak vola.

Zatiaľ na zimnu testovaciu prevadzku použijem tento darovany solarny panel https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=50&t=5864
K tomu olovenu bateriu z ručne vedeneho vozika,čo je fotka v mojom vlakne https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=400 a provizorne použijem aj ten regulator nabijania,čo svieti vedľa baterie v poličke.
Regulator je ale nedobry a tak dufam,že niekto tu z okolia tatier ma dajaky PWM regulator na 12v k predaju za nie premrštenu cenu,aby to bolo v poriadku.
Žiadosť na kupu,alebo darovanie hodim aj do bazarovej časti z odkazom na tento članok.
Použivanie bude najmä na oplotok celoročne,v zime osvetlenie cvičiska 4x10W LED v dlžke asi hodinu denne,podľa poveternostnych podmienok+dajake male svetlo v bude a okolo budy,de sa pripravuju koňe. To je tak 50-60Wh denne.
V lete toho bude viac,napriklad dajaka mala autochladnička pustena cez deň,lebo tam slnko hajcuje nonstop,dajaka nabijačka,radio,večerne osvetlenie okolo budy,pri dajakej robote zapožičam menič 1700W. Ostatne spotrebiče ešte neviem,lebo zatiaľ sa fungovalo iba na autobateriu a to dosť obmedzovalo.
Problem je,že bateria bude v takej teplote,aka je prave vonka a tak neviem,či nebude lepšie použiť luhovky,bo v zime to hravo klesne až k -30°C. Popripade ich zakopem pod zem.

Toto je len predpriprava na montaž,tak po tom hodim dajake fotečky.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Včera po robote a okamžite po vyzdvihnuti regulatora u joscoba,som bol namontovať panel a regulator ešte zatiaľ na pôvodnu 90Ah autobateriu. Bateria jednoznačne mala kusok nad 11v,čo ju oplotok takto stiahol,kable k baterii som mal o pol metra kratšie,ako bolo treba a jak som to konečne pozapajal a išiel pofotiť,tak na darovanom 4 ročnom telefone povedala bateria papa,aj keď ukazovala 80%. Tak fotenie sa preklada na inokedy,aj tak treba pokablovať a zohnať veškery material na LED osvetlenie.
No a takuto vec chcem s vami prebrať,čo bude najlepšie. Jazdiareň ma asi 30x100m. Svetla ak budu nedostatočne,tak budu osvetlovať iba polovicu,teda 50x30m. Elektrareň je od prveho rohu jazdiarne asi 8m.
Na predstavu je takyto obdlžnik každemu jasny.
A teraz možnosti navrhov.
1)pozakopovať do zeme kable po obvode a na stlpiky dať svetla. (To bude drahe a obrovske straty na kabloch,ak to pôjde na 12v)
2)Do prveho rohu natiahnuť svetlo na stlp priamo od elektrarne a ostatne riešiť ako prenosne svetla s malou bateriou,alebo iba prenosnu bateriu a svetla budu už osadene na stlpoch. Zapojenie bude cez rovnaky konektor a doma mam 3ks stare 17Ah(teraz už maju asi 5-10Ah) trakčne baterie,čo na toto budu stačiť a posilnia hlavnu bateriu po ukončeni svietenia.

Problem je to vysvetľovanie niekomu,čo ani netuši čo je to volt, kWh a prave pusteny watt a že ten panel (90-130W podľa napätia na baterii) bude dostatočny na tento učel. Len pri tom vysvetľovani som stravil hadam pol hodinu a zabralo len prirovnanie k tečucej vode a poharu.
Tak čaka ma ešte dostatok straveneho času pri koňoch a možno sa naučim aj poriadne jazdiť na nich.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

4x 10W LED na plochu 30x100m alebo 30x50m ? Uch. Ja mam v kuchyni 8x 8W, akoze to uz je zlahka overkill ale mam. Si zober aky rozmer ma hokejovy alebo futbalovy stadion a kolko kilowattov svetla tam je - okej pan asi nepotrebuje rovnake mnozstvo luxov/lumenov ale ajtak...

Tie LEDky uz mas kupene alebo by este bola moznost doplnit sustavu menicom na 230V pri baterke a paneli, tympadom potiahnut uplne lacnu dvojlinku v pozadovanej dlzke kedze na nej bude zataz ~50W ?

Pozri, takyto projekt sa neda robit bez koruny. Ja kvitujem tvoju snahu akoze klobuk dole trikrat, ale proste si treba uvedomit realitu. Zdochnuty panel, zdochnuta autobaterie, zdochnute prenosne tračky a teraz hura do projektu... Ked pan s konmi nema dvadsat eur ze by nieco ľahúčko zafinancoval, obavam sa ze bude trosku potme tak ako doteraz. Inak more to kedy pises prispevky, co ta zobudili vlci :)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

lubomirz píše:4x 10W LED na plochu 30x100m alebo 30x50m ? Uch. Ja mam v kuchyni 8x 8W, akoze to uz je zlahka overkill ale mam. Si zober aky rozmer ma hokejovy alebo futbalovy stadion a kolko kilowattov svetla tam je - okej pan asi nepotrebuje rovnake mnozstvo luxov/lumenov ale ajtak...

Tie LEDky uz mas kupene alebo by este bola moznost doplnit sustavu menicom na 230V pri baterke a paneli, tympadom potiahnut uplne lacnu dvojlinku v pozadovanej dlzke kedze na nej bude zataz ~50W ?

Pozri, takyto projekt sa neda robit bez koruny. Ja kvitujem tvoju snahu akoze klobuk dole trikrat, ale proste si treba uvedomit realitu. Zdochnuty panel, zdochnuta autobaterie, zdochnute prenosne tračky a teraz hura do projektu... Ked pan s konmi nema dvadsat eur ze by nieco ľahúčko zafinancoval, obavam sa ze bude trosku potme tak ako doteraz. Inak more to kedy pises prispevky, co ta zobudili vlci :)
Mini menič Mi behal po rozume,lebo je to jednoduche,no treba aj triezvo uvažovať,ale v tomto pripade si treba uvedomiť iste veci,že žena (nie muž) to vôbec nevie ovladať,vonkoncom tomu nerozumie a jej prvotny plan elektrocentralu si okamžite rozmyslela,keď počula ten randal,ďalej tu hrozi pripadny slovensky šport kradnutia a kopec inych faktorov okolo. Svetla Mi tiež behaju po rozume,ake budu dostatočne,za to ideme otestovať čo bude postačovať a z domu musim na noc doniesť zopar 10W reflektorov,no porovnavanie z dajakym slepcom,čo v kuchyni použiva 60W v LEDkach a dajakym štadionom,tak toto je už na považenie,či to predklada dajaky rozumny človek,lebo to je neporovnatelne,hlavne keď viem ako svieti ledka. Mame som namontoval do kuchyne 14W a jak ho zasvieti,Ja tam ani nevkročim do jej kuchyne,bo ma oči bolia. Je možne,že sa 10W zmenia na 20W,ale to je maximum a to sa už budem bať o dostatok energie.
A tie veci o zdochynajucom panely,zdochynajucej baterii,to nejdem komentovať,bo nieky ma vedia pobaviť prispevky,ktore stavaju jadrovu elektrareň na malu žiarovku. Veď ak to bude slabe,tak sa tomu prispôsobi. Svet sa nezruti,za to ma zaujimaju podnety,ale realneho charakteru,lebo niekto môže mať podobnu skusenosť a tym nestracam čas testovanim.
No a mam doma taky prenosny 10W reflektor a nezda sa,žeby to slabo svietilo. To ešte v zime bude kopec snehu odražať,teda ešte lepšie to posvieti. Ale stale je to v štadiu riešenia.

Hej a ešte ta poznamka o čase prispevku. To nie vlci ma zobudili,ale vlčica. ::rolleyes::
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rimi »

lubomirz píše:Pozri, takyto projekt sa neda robit bez koruny.
Zdejsi uzivatel Martin (z Letovic) mi vypravel, ze vzal popraskany panel, diodu, louhove baterky a zarovky na 24V a daroval nejake chudine, nemajici elektrinu. Pry obcas hlasi, ze to sviti slabo, ale vzdy sviti. Nebal bych se :)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak včera som si spravil rodinny večerny vylet ku koňom a boli sme zhodnotiť 10W svetla. Tak na orientačne jazdenie su viac ako postačujuce,ale tu treba viac vidieť,tak sa budu montovať 20W svetla. Už mam aj dotaz na druhe solarko,ktore bude vzdialene asi 200m v boxoch pre kone a bude napajať svetla v boxoch a čerpadlo na vodu zo studne,ktora sa bude ešte len kopať.
Keby nebolo to strašenie a poskakanie po chrbtoch malych podnikateľov počas (pandemie),tak by sa rovno kupovali poriadne komponenty a nie takto žgrlošilo.
Hadam na rok už daju pokoj s tym covidom a nezničia uplne ekonomiku,lebo kamoška teraz ledva prežije tento rok s peknym dlhom na krku.
::facepalm::

A keď už som tu,tak pridam niečo o svojej elektrarni.
Veškere panele som zavesil na 48v vetvu,do predvčera ponabijal každu baterku aku som mal k dispizicii,lebo predpoveď ukazala najmenej tyždeň hnusneho počasia.
Za včera malo cele solarko zisk iba kusok nad 4kWh,teda moje obavy na dostatok energie na pokrytie celeho hnusneho obdobia su opravnene. Evidentne čoskoro budem prepinať časti domu na DS. A druha pekna vec,na tyždeň moja elektrareň bude oslavovať 2MWh za meničom. Predošly rok bude prekonany.
Naposledy upravil(a) JonasPP dne sob zář 26, 2020 7:57 am, celkem upraveno 1 x.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

JonasPP píše:Tak včera som si spravil rodinny večerny vylet ku koňom a boli sme zhodnotiť 10W svetla. Tak na orientačne jazdenie su viac ako postačujuce,ale tu treba viac vidieť,tak sa budu montovať 20W svetla. Už mam aj dotaz na druhe solarko,ktore bude vzdialene asi 200m v boxoch pre kone a bude napajať svetla v boxoch a čerpadlo na vodu zo studne,ktora sa bude ešte len kopať.
Keby nebolo to strašenie a poskakanie po chrbtoch malych podnikateľov počas (pandemie),tak by sa rovno kupovali poriadne komponenty a nie takto žgrlošilo.
Hadam na rok už daju pokoj s tym covidom a nezničia uplne ekonomiku,lebo kamoška teraz ledva prežije tento rok s peknym dlhom na krku.
::facepalm::
Dluhy má dneska téměř každý..brečet není na místě, taková je doba. za socíku se rozdávaly byty, zase nebyly prachy, a lidi kromě pár vyvolenejch se měli stejně ( muselo se makat) dnes jsou prachy, ale byty a baráky stojí takový nesmysly že dlužíme celý život ( a když nechceš makat nemusíš) .
Kdo co neukrad to nemá, a co znám tak nejlépe se mají ted lidi co stavěli baráky v 90 letech těm je ted kolem 50, plat super, hypoteka žádné nebo tech pár stovek tisíc už splatili dávno... no uvidím co budu říkat za 10 roků..



Budme rádi že jsme zdraví ostatní nějak dopadne !
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vito,fuj!! Toto nebolo pekne,skôr take kapitalisticke,že "brečet neni na místě","Dluhy má dneska téměř každý".
Ja som sa kamoške nanutil sam,keď som zistil ako ju opatrenia pritlačili k muru. A to ešte nevie,že jej to robim zadarmo,alebo skôr za dobry pocit,keď budem jazdiť. Ona je hrda farmarka a nikomu sa o nič neprosi. V tejto dobe,keď nas vlady tlačia do bahna si musime pomahať,ako len vieme a ja za pandemie som z môjho okolia neutrpel vôbec,dokonca naopak,de pracujem,tak sa to rozbehlo na plne točky,tak je rada na mne pomôcť,ak je to v mojej moci.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

JonasPP píše:Vito,fuj!! Toto nebolo pekne,skôr take kapitalisticke,že "brečet neni na místě","Dluhy má dneska téměř každý".
Ja som sa kamoške nanutil sam,keď som zistil ako ju opatrenia pritlačili k muru. A to ešte nevie,že jej to robim zadarmo,alebo skôr za dobry pocit,keď budem jazdiť. Ona je hrda farmarka a nikomu sa o nič neprosi. V tejto dobe,keď nas vlady tlačia do bahna si musime pomahať,ako len vieme a ja za pandemie som z môjho okolia neutrpel vôbec,dokonca naopak,de pracujem,tak sa to rozbehlo na plne točky,tak je rada na mne pomôcť,ak je to v mojej moci.
Jonas asi jsi nepochopil jak jsem to myslel...
Samozřejmě že většina lidí je velmi poctivých !! i já se mezi ně řadím
Souhlas, nicméně s tim co jsem napsal že se kradlo krade a bude krát za tím si stojím,
někdo tomu říká investova, někdo pujčit, někdo přemístit.
Samozřejmě že taky dělám zadarmo pro své kamarády, ostatně kamarádi jsou od toho aby si helpli v nouzi.

Držím vám palce, at vám to dobře dopadne !
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Take nečakane prekvapenie ma čakalo na merači. Čakal som to dakedy v pondelok,ale prave teraz 10:46 solarko prekonalo minuloročnu spotrebu za cely rok.
:celebrate1:
Resizer_16011932926880.jpg
Dokonca predpoveď počasia bola znova uplne vedľa,jak ta jedla. Vraj zamračene a mne panele tlačia 4kW a ešte sa to dvihne. Budem to musieť ubrzdiť,aby staručke lionky netrpeli.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět