Termodynamický systém

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od LIX »

Ak vám môžem poradiť nekupujte si takúto prenosnú klimatizáciu. Ja ju mám, funguje na 100 % ale viac menej teoreticky. Mám z izby spravený aj na to vývod teplého vzduchu, jej spotreba je okolo 800W takže mi to utiahne a rozbehne aj TS-1000 ale takáto klíma je najhoršie riešená klíma. Stále potrebuje odvádzať z miestnosti teplý vzduch ktorý si ňou vychladíte, už len toto nedáva logiku. Tým pádom musí klimatizácia ochladzovať stále nový a nový vzduch ktorý zasa výjde len von ako teplý vzduch. Tento rok som tú klimatizáciu ani raz nepoužil aj keď mám v izbe 30°C. Rozmýšlam však nad tým že ju rozoberiem a teplú časť by som viviedol von a chladnú nechal v nútri, takto by sa zvíšila efektívnosť a znížil hluk. Ak by sa dal pustiť opačne kompresor mohol by som v zime s tým kúriť.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od RCZf »

gupa píše:Ještě k tomu jak jsem pochopil, že funguje taková vzduch - vzduch klima. Samotná chladící pohoda je dána předměty, které jsou tepelně vodivější, to znamená když klima fouká na dřevěné obložení je pohoda nižší - tepelný koeficient prostupnosti je menší, než když klima ochlazuje dlažbu položenou na cca 10cm betoně a ta se intenzivněji ochlazuje potažmo pro ochlazování vzduchu je větší teplosměnná (chladosměnná) plocha. Vzduch je jak známo dobrý izolant, jenže takový ochlazovaný podlahový beton před klimou je doslova mražák.
To jsem teda nepochpil k čemu je dobrá vyclazená podlaha - leda,že bych na ni ležel.
Teplo dobrovolně nedonutíš jit k zemi, to se bude vždy tlačit nahoru. Takže metr nad vychlazenou podlahou bude klidně 35 stupňů C a proto musí klima chladit ten vzduch nahoře.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od RCZf »

To LIX
To nemá cenu ani předělávat, leda na TČ vzduch - voda. Hluk ti zůstane vždy vevnitř ,není tam moc místa, nemá ani expanzní ventil,ale pouze kapiláru ,takže při nižších teplotách bude účinnost mizerná, a dělat tam ještě reverzaci ...
To už je jednoduchší si udělat TČ na míru.
Já ji používám jen občas přes den a přisávám studený vzduch ze sklepa.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od SJM »

RCZf píše:
gupa píše:... když klima fouká na dřevěné obložení je pohoda nižší - tepelný koeficient prostupnosti je menší, než když klima ochlazuje dlažbu položenou na cca 10cm betoně a ta se intenzivněji ochlazuje potažmo pro ochlazování vzduchu je větší teplosměnná (chladosměnná) plocha...
To jsem teda nepochpil k čemu je dobrá vyclazená podlaha.
Přenosná klima obsahuje ventilátor - jak potvrdil gupa. Ventilátorem je dosaženo cirkulace ochlazovaného vzduchu v místnosti.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od RCZf »

Přenosná klima obsahuje ventilátory 2
1. bere vzduch z místnosti a ohřátý zhruba na 55°C vyhání ven z místnosti
2. bere taky vzduch z místnosti prožene ho výparníkem a tlačí do místnosti
Nízká účinnost tohoto řešení je v tom , že příkon je zhruba 1500W a ten se převážně přemění na teplo takže v izolovaném systému vlastně přímotop. Takže pouze měníme 55°C vzduch za 35°C vzduch z venku a od toho musíme ještě odečíst to teplo , co vyrobí kompresor. Takže účinnost opravdu úžasná :eek2:
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Zatímco nainstalovat termický systém trvá i odborným firmám zpravidla 2 dny, instalace termodynamické jednotky TERMBOX s jedním EnergyPanelem je otázkou hodin. Navíc, nemusíte měnit bojler, vodu ohřeje v tom původním a to nejen za slunečných dnů.


Příkon cca 400 W, COP 2,5 - 6
Jaromír Bednář
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od PavelR »

Jak se to chová pod snehem ci za mrazu? Pres sezonu je energie dost ...
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Výrobcem je zaručen ohřev do venkovní teploty 0°C. Tedy spíše teploty panelu, protože i při nižších teplotách a slunečním svitu je teplota panelu dostatečná. Obecně se v našem podnebí počítá asi 30 dnů s dohřevem jiným zdrojem, v tomto případě původním ohřevem buď elektřinou nebo kotlem. Tuším, že letošní mírnou zimu se ani dohřívat nemuselo.
Pod vrstvou sněhu se toho moc očekávat nedá, jednoduchým protiopatřením je umístění panelu na fasádu - a je po problému. Panel váží jen 6,2 kg.
Jaromír Bednář
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Aby bylo co porovnávat.
Pustili jsme výkon jediného EnergyPanelu a jednotky TERMBOX do topení, aby byl trvalý odběr tepla a dalo se to změřit. Měření od 19.3 do 16.4 ukázalo tepelný výkon 618 kWh při spotřebě 155 kWh. COP je tedy 3,98 už v tomto jarním, chladném období. *cloud* Podobný, čistý výkon 463 kWh by ve stejném období dodaly i FV panely o výkonu cca 5 kWp. Do začátku května parametry ještě rostly, pak už ale nebylo kam teplo dávat. :shock: Ročně to tedy může být okolo 6000 kWh tepelného výkonu po odečtení vlastní spotřeby, ale ne všechen je možné využít, například v létě. Spíš jde o to, že je na ohřev vody dost velká rezerva bez ohledu na počasí. To mělo na výkon jen překvapivě malý vliv, hodnoty po dnech počasí ovlivňovalo, ale jen málo.
Jaromír Bednář
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Tak po mnoha letech byl konečně vyřešen problém se zařazováním termodynamického systému. Tepelné čerpadlo to není, solární systém to taky není. Je to solárně asistované tepelné čerpadlo (SAHP).
Jaromír Bednář
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od mopadzi »

Mirek píše:Tak po mnoha letech byl konečně vyřešen problém se zařazováním termodynamického systému. Tepelné čerpadlo to není, solární systém to taky není. Je to solárně asistované tepelné čerpadlo (SAHP).
Gratuluji k fenomenálnímu úspěchu :yes:
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek