LiFeYPO4 balancéry

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Jo , je to správně .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

Tak jsem myslel, že mě Turnigy nabíječka nechá zvolit konečné napětí (viz moje přechozí otázka) a takovou volbu jsem nenašel :?:
Je tam pouze počet článků: tedy 1S a konečné napětí se zvolí automaticky 3.6V (pro nastavený typ LiFe)
Při nabíjení postupně ukazovala napětí až do 3.6V a pak se začal omezovat nabíjecí proud z 5A postupně až na 0.5A, kdy začala pípat a napsala FULL. (články jsou už z výroby/testování částečné nabité a já jsem tam podle nabíječky natlačil dalších cca 15Ah)

Jak se dá nastavit, aby nabíječka nabila článek plně do těch zmíněných 4V?
Díky za radu *batt*
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nastavit LiIon nebo LiPol . Také mám TURNIGY ale předchozí model , má přehozené LiIon a LiPol .
LiIon má nom. napětí 3,7V a nabíjí se do 4,2V , LiPol má nom. napětí 3,6V a nabíjí se do 4,1V .

Pokud chcete nabíjet až do 4V tak nastavte 3,6V (LiPol) čímž by nabíjení mělo končit při 4,1v .

Osobmně si myslím že i těch 3,6V je dostačující , účel inicializačního nabíjení je srovnat články , a je celkem
jedno jestli na 3,6v nebo 4,1V . Pokud všechny články pojmuli podobné Ah , tak jsou v cajku :yes: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od MilanK »

Někde jsem četl že Turnigy měří špatně napětí a proud. Můžeš to přeměřit pro kontrolu ?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Ukazuje o cca 2% víc než je skutečnost .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od MilanK »

Ted jsem našel video na zkalibrování Voltáže.
http://www.youtube.com/watch?v=9hvR7dGAkEo
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

Zdravím.
toxic_cz píše
Zdravím, tak už mám 4 články 3.2V/40Ah
Je tam pouze počet článků: tedy 1S a konečné napětí se zvolí automaticky 3.6V (pro nastavený typ LiFe)

Sedím nad lifepo článkami a nabíjačkov.Chcem spraviť prvé nabitie a trocha ma to pomýlilo.
toxik_cz má 4 články a zvolil nabitie 1S čiže jeden článok
Nie je lepšie nabíjať cez balancér.
Ja som zapojil 8 článkov do série cez balancér na každý článok.Len nabijačka mi pojme kapacitu 60Ah a ja mám 90Ah,neviem či to môžem spustiť.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

inicializační nabíjení se provádí po jednotlivých článcích , nebo narás všechny paralerně . A bez balancéru !
Idealní je nějaká automatická nabíječka která ukončí nabíjení při 4,0 až 4,1V . Teprve potom poskládat
do sériového zapojení :idea: . Nabíječka může být klidně i slabší = délší doba nabíjení = plynulejší probuzení *batt* .
Z výroby bývají aku nabity na +/- 80% , takže do 100% to není daleko :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

Ano, mám 4 články, ale iniciační nabití dělám po jednom, proto tedy 1S ;)
Nakonec jsem si ještě něco o LiFeYPo nastudoval a usoudil jsem, že konečné napětí Turnigy 3.6V je OK, jde zejména o nabíjecí proces, tedy constant-current / constant-voltage... :idea:

Tedy nejprve se konstantním proudem postupně zvedá napětí až do té zvolené hranice, což může být 3.6, 3.8 nebo klidně 4V a poté co se dosahne této hodnoty se postupně pomalu začne snižovat nabíjecí proud tak, aby článek udržoval tu danou hodnotu napětí *batt*

Už mam nabité 3 články a do každého se vešlo ještě 15Ah. Nominální kapacita je 40Ah, tedy z výroby byly nabité na cca 25Ah, což je +-60%

Po odpojení nabíjení se po pár hodinách ustálí hodnota napětí článku na nominální hodnotě 3.3 - 3.4V
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

:yes:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

můj graf zaznamenaný CellLogem - nabíjení článku LiFeYPO pomocí Turnigy - program LiFe / proud 5A

Obrázek
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

:yes: Ďakujem páni už som v obraze.
Teraz to môžem poprepájať.Mám tento nabíjač,myslím že bude stačiť.http://www.benovoletadylka.cz/nabijec-p ... p-886.html
Pekný graf.CellLog pre mňa je momentálne na ceste od číňana. :yes:
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Pan Taum »

toxic_cz píše:Ano, mám 4 články, ale iniciační nabití dělám po jednom, proto tedy 1S ;)
Nakonec jsem si ještě něco o LiFeYPo nastudoval a usoudil jsem, že konečné napětí Turnigy 3.6V je OK, jde zejména o nabíjecí proces, tedy constant-current / constant-voltage... :idea:

Tedy nejprve se konstantním proudem postupně zvedá napětí až do té zvolené hranice, což může být 3.6, 3.8 nebo klidně 4V a poté co se dosahne této hodnoty se postupně pomalu začne snižovat nabíjecí proud tak, aby článek udržoval tu danou hodnotu napětí *batt*

Už mam nabité 3 články a do každého se vešlo ještě 15Ah. Nominální kapacita je 40Ah, tedy z výroby byly nabité na cca 25Ah, což je +-60%

Po odpojení nabíjení se po pár hodinách ustálí hodnota napětí článku na nominální hodnotě 3.3 - 3.4V
Zapoj všechny paralelně a dej jim pár cyklů společně, mělo by je to docela dobře vyrovnat. Pokud nabíjíš samostatně tak budou už od začátku rozhozené se všemi negativními důsledky.Teprve potom je hoď do serie jak potřebuješ. V i4wifi nabíjí vždy všechno paralelně mrkni
Obrázek
http://gwl-power.tumblr.com/tagged/Hint
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

Proč myslíš, že budou rozhozené? Všechny 3 zatím nabité články mají nyní 3.37V. Všechny nabíjí stejná nabíječka stejným programem.
Abych je mohl nabíjet paralelně, tak to bych potřeboval silnější zdroj proudu, protože 5A je moje maximum. Kdybych je dal paralelně a nabíjel plných 40Ah, tak připadne 1.25A na každý, to by se nabíjelo přes 30hodin...

Chci je nabít takto jednotlivě, pak z nich udělat pack 12V, připojit balancery a po vybití udělat druhý cyklus už v serii. Vidí v tom někdo pochybení?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

toxic_cz píše:můj graf zaznamenaný CellLogem - nabíjení článku LiFeYPO pomocí Turnigy - program LiFe / proud 5A

Obrázek
No nejak sa neviem napojiť na CellLog,nakolko som nie :comp: počítačovo zdatný a navyše všetko v angličtine. :sm1:
Hilfe.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

1. spustit program Logview (je na přibaleném CD)
2. připojit CellLog USB káblem
3. ze seznamu záznamových zařízení zvolit CellLog a potvrdit
4. (přijít na tohle mě trvalo nejdéle) v CellLogu zvolit požadovaný soubor k přenedení a aktivovat Transmit , jede docela
pomalu - ukazuje počty záznamů : zaznamenáno/odesláno .

A pak se šťourat v nastavení grafů :roll: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

:roll: Díky.U mňa to bude nekonečný príbeh :roll:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od vata »

Zdravím, vážně to jde - nabít jednotlivě a nemít je rozhozené?
Přímou zkušenost s tím nemám, akorát snad jen s nabíjením tužkových NiMH nabíječkou IPC. V LED svítilně jsou 4 v sérii, a fakt stačí, aby se jediný nedobil nebo prostě mírně jinak nabil, a na konci cyklu je úplně mimo. Celá ta série článků má docela malou životnost, tipuju 50 - 70 cyklů. Podotýkám, že tam dávám vždy tytéž články, SANYO, kupované zaráz.
No, třeba u NiMH to nejde, u jiných ano...
Bych raději počkala těch 30 hodin.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

Zdravím.Ja som skúsil nabíjať jeden pack 4 články paralelne skoro 30 hodín a druhý pack 4 články každý samostatne.Výsledok je po zapojení 8 článkov do série na 24 voltov dobrý,články sedia na stotinu volta presne.Teraz ma čaká ako píše predajca dorovnanie po piatich cykloch.Zatial nieje čo dorovnávať.A to som ešte nazapojil balančné moduly.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Pan Taum »

Dokázal by někdo překreslit, promyslet úpravu balanceru/výkonové zenerovy diody/ od pana Zajíce na proud cca 60A při 3,6V? Je mi jasné, že na každý modul bude výkonová ztráta 220W, ale chci to jako spolehlivou ochranu Lifepo.
http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
Obrázek

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek