Tatramat EOV 81

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Tatramat EOV 81

Příspěvek od lzahradil »

Ahoj,
dostal jsem za odvoz zanovni bojler Tatramat EOV 81 kery ma 2kW topne teleso. Je mozne ji nejak upravit pro mensi prikon napr. 500W, pripadne kde se da sehnat hotova/upravena.
Diky za info
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od rva »

A co tu spirálu regulovat něčím jako http://www.aliexpress.com/store/product ... 66652.html
Já to používám na přímotop a světlo/teplo kuřatům.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od kodl69 »

Tak tohle ja klasickej triakovej generátor bordelu....
Boilery doporučuju Dražice, a spirálu jakoukoliv možnou z nadeta.cz. Bez vymazání všech krátkovlnejch pásem, bez kurvítka.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od ok2vuv »

Já mám Dražice 3f. Taky jsem potřeboval snížit příkon topného tělesa z důvodu klasické FVE. Nejlevnější řešení je použití 3 diod a připojení středového bodu na "nulák". U jednofázového tělesa stačí jedna 10A dioda v sérii a je to. Nehoním každý watt, takže zatím to takto stačí.
Trosecnik

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od Trosecnik »

Když jsem se ptal co udělá s mým střídačem pouštění jen půlvlny střídavého proudu, dostal jsem odpověď že v zásadě nic. Nicméně myslím, že to neni pravda.

Když bych použil diody tak například na jedné fázi, při použití dvou topných (AC) spirál. Na každou spirálu jedna dioda, opačně zapojené, aby byl střídač namáhán rovnoměrně.

Pokud je to blbost, tak mne klidně opravte.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od lzahradil »

Trosecnik píše:Když jsem se ptal co udělá s mým střídačem pouštění jen půlvlny střídavého proudu, dostal jsem odpověď že v zásadě nic. Nicméně myslím, že to neni pravda.

Když bych použil diody tak například na jedné fázi, při použití dvou topných (AC) spirál. Na každou spirálu jedna dioda, opačně zapojené, aby byl střídač namáhán rovnoměrně.

Pokud je to blbost, tak mne klidně opravte.
ja bych to rad vyzkousel, ale premejslim z ceho bych mohl takovou vykonovou dikodu vymontovat :) Momentalne nic dokoupit nepotrebuju a ze by se mi chtelo kvuli diode absolvovat cestu do GESu nebo GME....
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od Trosecnik »

Také bych to rád vyzkoušel, ale...

Potřebuji pořešit pračku (i když kupodivu peru bez rozpoznání změny kvality i ve studené vodě, když se mi nechce zrovna dodávat externě teplou) a ta má jen jedno topné těleso. Navíc snížení příkonu na 1kW je pořád nedostatečné. Takže buďto časem nasadím (kromě přepínače režimů pro další obsluhu) transformátor, nebo spíše autotransformátor (takže ze 2kW se dostanu řekněme na tu 1/4 příkomu).

Nebo, až odejde vysavač do věčných lovišť, tak zkusím právě jeho triakový regulátor, bude-li vhodný. Myslím že nemusí být (mám dva a každý má jiný rozsah regulace, oba asi nevyhovující), u toho co odejde dříve předpokládám regulační rozsah 1,2 či 1,5 až 2 kW, u druhého 0,5-1,2 kW. Podobný rozsah jako u prvního regulátoru mám u várné konvice ETA a je pro moje účely nevyhovující. Co se týká namáhání střídače nebo bordelu v drátech, nic při snížení výkonu druhého vysavače (také ETA, Neptun) z 1,1kW na 0,7kW nepozoruji.

EDIT: Tvé problémy se sháněním a cestováním znám. Jsem na tom myslím velmi podobně. Právě proto čím dál častěji přemýšlím o tom transformátoru. Příkon 2kW je tak jaksi univerzální. Takové zařízení (transformátor) se dá použít v případě potřeby i jinde, nehodlám (momentální plán) jím tedy pračku trvale osadit, ale ponechat ho jako jakýsi externí zdroj s vlastním jištěním/zapínáním, připojitelné přes nějaký standardní konektor, logiku spínání a přepínaní režimů mít pak umístěnou přímo v pračce.
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od luky »

Trosecnik píše:Když bych použil diody tak například na jedné fázi, při použití dvou topných (AC) spirál. Na každou spirálu jedna dioda, opačně zapojené, aby byl střídač namáhán rovnoměrně.

Pokud je to blbost, tak mne klidně opravte.
Pokud místo jedné spirály zapojíš dvě přes diodu, získáš 2x polovinu výkonu. Kolik je 2x0,5? Aha, 2x0,5=1. Takže je to jako kdybys zapojil jen jednu spirálu, viď? Ano, je to blbost.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Trosecnik

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od Trosecnik »

luky píše:Pokud místo jedné spirály zapojíš dvě přes diodu, získáš 2x polovinu výkonu. Kolik je 2x0,5? Aha, 2x0,5=1. Takže je to jako kdybys zapojil jen jednu spirálu, viď? Ano, je to blbost.
Pokud připojíš paralelně dvě 1kW spirály (celkový příkon tedy bude 2kW) přes dvě diody - jedna dioda pro jednu spirálu, zapojené tak aby každá propouštěla jinou půlvlnu, získáš příkon 1kW a bude ti tedy stačit 1kW střídač, který by měl být rovnoměrně zatížen. Takže souhlasím.

Někdy to blbost je, někdy ne. Záleží na konkrétní situaci.

Kromě toho. Některá topná tělesa (teď se nevyjadřuji k těm konkrétním situacím) obsahují dvě spirály. Zda je vhodné provozovat dlouhodobě kompaktní topné těleso jen na jednu z nich netuším. Například líheň, na kterou jsem se tu nedávno ptal to takto dělá bežně (záleží na teplotě a obsluze), ale zde jde o výkon pouhých 25/50W.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od rva »

Mám 2x boiler Dražice OKC 300 NTRR SOL. V jednom dohřev spirálou 6kW. Jsou tam 3 spirály a tak je možno si v několika stupních "nakonfigurovat" jaký odpor a tedy i příkon má topné těleso mít. Přece jen originální topné těleso s termostatem stojí celkem dost, tak do druhého už přijde spirála z číny za 20$, právě jí mám na stole -
http://www.aliexpress.com/item/AC-380V- ... 20555.html
Každé vinutí má 45 Ohm, takže v serii dají nějakých 400W. V jiném zapojení více. Třeba tam mají i něco, co pasuje na Tatramat.
Přílohy
topna spirala 6kW.jpg
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od kodl69 »

To trosečník: že ty nepozoruješ žádnej bordel neznamená, žes všem radioamatérům v okolí několika km nesmazal kompletní KV pásmo... FM rádio jenom tak něčím nesmažeš, navíc jaksi na vyšším kmitočtu.
K té spirále: celkem dobrý, ale kde to má termostaty? takže ještě stvořit jímku na provozní a havarijní termostat, termostaty, a jsem na ceně TJ6/4" od dražic, bez starostí a bastlení, ale proč ne...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od rva »

Ten dražický boiler už má jímky na sobě a třeba u mě se dle teploty v horní jímce spíná oběhové čerpadlo, které žene vodu z podlahovky přes horní výměník boileru, protože je škoda i to málo přebytků nechat na střeše. V létě se vychlazuje zase přes bazén. Originální těleso s termostatem stálo přes 3 tisíce, stále funguje a jsem s ním spokojen, do paralelně zapojeného druhého boileru, kde budu posílat malé přebytky (tak do 1kW) se mně to zdálo dost peněz.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Trosecnik

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od Trosecnik »

to Kodl: Ahoj. Já ti to věřím, ale ani vysílačka (klasické CB) neprotestuje. Kdybys viděl co dělá když zastavuje a rozjíždí se autobus hromadné dopravy? Rok od roku a model autobusu od modelu je to horší. Ale ono je to horší i s normální hlučností a vibracemi, tak co se divím...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od kodl69 »

opět chyba, CB je fm, to se taky jenom tak "vymazat" nedá, ale radioamatéři používají ssb, a i ti co se snaží přijímat rozhlasové stanice na KV , tj am, tak by při dlouhodobým používání toho triakovýho regulátoru mohli žádat tvůj skalp...
Jediná výmluva může být jenom to, že KV ožije až po setmění.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od ota »

Přimlouval bych se za nepoužívání triaků. CB je úzká FM modulace. Tam se z princip všechno impulsní rušení filtruje a bere se jen změna kmitočtu. Ale když lovím ze šumu signál morzeovky z druhého konce světa tak je jakékoli impulsní rušení naprosto zničující.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:opět chyba, CB je fm, to se taky jenom tak "vymazat" nedá, ale radioamatéři používají ssb, a i ti co se snaží přijímat rozhlasové stanice na KV , tj am, tak by při dlouhodobým používání toho triakovýho regulátoru mohli žádat tvůj skalp...
Jediná výmluva může být jenom to, že KV ožije až po setmění.
Potvrzuji. Vyzkousel jsem na svem Alinco DX-70. Na vyssich pasmech 70cm, 2m to ,,skoro" nic nedela :)
Ale pokud sjedu niz napr na 80m nebo 20m , tak by chtel jit smetr az nekam za roh.
Ja tu mam teda pomerne klid, nejsem ve meste u troleji apod... ale ono staci uz jen spinane zdroje.
Ty je lepsi vymenit za klasicke trafa a opatrit feritem..
Takove UTP kabely s bezicim internetem jsou taky dobra rusicka. Tam pomahalo pouzit SFTP kabel s kovovym RJ45 a ten zvlast zazemnit.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od Trosecnik »

to Kodl, Ota: Já vím, ale prostě jinou vysílačku nemám. Rádio na KV už nechytne nic a ani to nehodlám zkoušet.

Prostě říkám, že jsem žádné rušení od vysavače (který má, jak předpokládám, právě triakový regulátor) nezaznamenal, zato z běžného provozu z okolí je rušení spousta. Už jen čekám kdy si ten idiot na protější novostavbu nechá dát posilovače GSM, nebo WiFiny. O raka opravdu nestojím.

Pro mne a za mne klidně po výrobci jdi, je to ETA. Já jsem za jejich regulaci výkonu rád, protože mi umožnila použít méně výkonný střídač.

Zdá se, že jediné co by tě, myslím i Oty, mohlo uklidnit, je že vysávám převážně když je slunce přímo nad hlavou, nebo alespoň naděje že se baterie ještě dobije ;-)
Za této situace, spousta energie ze slunce, vnímám někdy rušení rádia (opět FM) způsobené přímo od energie z panelů. Dalo by se dál navázat, že občas reagují i chloupky, člověk má pocit,... ale je to celé rozprava o ničem. Když občas čtu jak složité systémy tu někteří mají, myslím si s rušením (celkovým, tedy jak od spotřebičů tak od elektrárny) mohu připadat jako neandrtálec za vodou, v klídku,...

EDIT: Pokud ta regulace otáček (a tím i výkonu) ve flex-ce je také triaková, tak říkám rovnou že je k nezaplacení.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od kodl69 »

To není o složitosti, ale o EMC... Ani Midnite, ani PowerJack není žáden zázrak, ale drobný doplňkový opatření jako toroidy na přívodech to dokázaly dost umravnit. Na svoje výrobky nemám posouzení EMC z laboratoře, ale vždy to aspoň omrknu na spektru na osciloskopu, a když se mi to nezdá, tak to řeším, jak jak na straně spínání-rozpínání, tak doplňkově, filtrací. Ale tohle žáden číňan neudělá, všechny led žárovky se spínaným regulátorem jsou katastrofa, odrušení nula, blokovací kondenzátor jenom elektrolyt, šak de o cenu v první řadě... Ale proč si dobrovolně dělat bordel kolem sebe.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Trosecnik

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od Trosecnik »

Já to chápu tak, že každé zařízení navíc, je práve dalším zdrojem el.mag. záření.

Já si kolem sebe bordel nedělám, snažím se. Některé výkonější stroje však zkrotit potřebuji.

Myslím, že by bylo celkem zajímavé srovnání co je větším zdrojem rušení. Zda 1kW LF měnič a stroj s triakovou regulací výkonu, nebo (řekněme) 2,5-3kW HF měnič který umožní zařízení dodat nepatrně vyšší výkon (který ovšem není potřeba a nepotřebuji ho).

Když k tomu ještě vezmeme v úvahu co by to obnášelo pro elektrárnu, či spíše pro baterie,... Radši dám všude plovoucí podlahy a chopím se hadru. Už dnes používám převážně mop a i v budoucnu hodlám vysavač odsunout do kouta a využívat ho co nejméně. Prostě nejsme kamarádi. Z domácích spotřebičů se mám rád jen s ledničkou, když v ní jsou přes léto piva...
xxtt

Re: Tatramat EOV 81

Příspěvek od xxtt »

Trosecnik píše:Když jsem se ptal co udělá s mým střídačem pouštění jen půlvlny střídavého proudu, dostal jsem odpověď že v zásadě nic. Nicméně myslím, že to neni pravda.

Když bych použil diody tak například na jedné fázi, při použití dvou topných (AC) spirál. Na každou spirálu jedna dioda, opačně zapojené, aby byl střídač namáhán rovnoměrně.

Pokud je to blbost, tak mne klidně opravte.
Strídačum by to nemelo vadit, zvlášte, když to nedávají najevo. To by pak mohly protestovat i na semtam nesymetrii horkovzdušné pistole. Tohle delám strídačum bežne, když chci snížit otáčky napr. karbobrusky apod, ať tolik nežene, když práve nemusí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek