Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od zbek »

Mam teď Samsung a jede skoro pořad , naštěstí nic moc nežere , jen si vrní . Vnitřní provedení nic moc vypadá chatrně , ale spotřeba je luxusní nahradil jsem sni původní dvě staré lednice a je to hned znát na spotřebě .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Brůča
Příspěvky: 11
Registrován: sob črc 25, 2020 7:04 pm

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Brůča »

Tak jsem provedl pár orientačních měření. Ihned po spuštění lednice naběhla na cca 150 - 160W..........teď po pár dnech se to ohybuje po otevření dveří maximálně do 50W...........no a při minimu 1 - 2W (což už mě přijde nějaké divné). Hned po prvním zapnutí, kdy dochlazoval mrazák i lednice to vzalo cca 1kw/den. Uvidím, jak se to ustálí přes týden - až do toho nebudou všichni koukat jak do televize.
Brůča
Příspěvky: 11
Registrován: sob črc 25, 2020 7:04 pm

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Brůča »

1.den 998W/den............41W/hod.
2.den 888W/den............36.6W/hod.
3.den 498W/den............20,4W/hod.
4.den 418W/den............17.4W/hod.
5.den 468W/den............19,5W/hod.

Průměr za poslední tři dny, kdy se to již trochu stabilizovalo 456W/den.....cca 19W/hod. Takže to odpovídá tomu, co tvrdí v parametrech výrobce.
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od unicast »

W/den resp. W/hod je konkrétně jednotkou čeho?
Brůča
Příspěvky: 11
Registrován: sob črc 25, 2020 7:04 pm

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Brůča »

Nerozumím otázce. Spotřeba invertorové lednice - 24hodinová spotřeba, kterou jsem přepočítal na hodinovou spotřebu. Ale jestli chceš, tak 0,988kWh/den a tak dál dle tabulky.

Wh je jednotkou energie..........jestli to potřebuješ v Si soustavě a v joulech, tak 3600J
A jedná se o ledničku Beko RCNA366E60WN, o které jsem psal o pár příspěvků dříve.

Spíše se ale jen jedná o informaci, že deklarované parametry stroje co se spotřeby týče - 166kWh/rok jsou údaje odpovídající realitě. Je krásně vidět, jak se lednice nachladila a odběr energie se nyní stabilizoval na cca 19wh.
Jsem spokojen, protože mě to "neškube" s měničem a baterie jsou v pohodě..........Pb + NiCd, protože jsem chudý solárník.
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od unicast »

Ano, Wh je jednotkou energie. W/h je hypotetickou jednotkou "energetického zrychlení" :-)

Za měření jinak díky.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od brin »

Stačilo napsat, že příkon se stabilizoval na 19 W.
skybor
Příspěvky: 703
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od skybor »

Dovolím si trochu oživit starší téma. V rámci budování naší malé FVE řeším možnosti využití ve dnech, kdy je sluníčka dost.
Třeba přes víkend byly baterky i bojler nabitý už v poledne. Zkusil jsem tedy zapojit na FVE i naše dvě ledničky. Jedna je malá starší klasika a druhá právě, zde zmińovaná, velká kombi s dig. invertorem Samsung. Obě běžely a startovaly úplně v pohodě a bez nějakých zvukových projevů. Měnič je modifikovaný (nevyhlazený) sinus 1700W (max 3000W).

Na webu abaterie.cz ve článku o měničích čtu: "Při použití měničů s modifikovaným sinusovým průběhum může docházet u určitých zařízení k "vrnění" nebo mírně zvýšenému zahřívání, nemá to však vliv na jeho funkčnost nebo snad na případné budoucí poškození zařízení."

A pak jsem si přečetl tohle téma a trohu jsem znejistěl. Jaká jsou tedy OBJEKTIVNÍ rizika tohoto provozu? Přece jen bych nerad o ledničku nebo měnič přišel ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 32s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od PetrDubi »

Všeobecně jakékoliv motory se po připojení na modifikovaný sinus o dost víc zahřívají (oproti připojení na síť nebo na čistý sinus).
U lednice s digitálním invertorem může modifikovaný sinus víc zatěžovat vstupní silovou elektroniku, která usměrňuje napětí (hlavně kondenzátory), takže se může zkrátit celková životnost.

Ono je dobrý si uvědomit, že modifikovaný sinus v minimálně 90% nemá se sinusem nic společného a jsou to normální hranatý obdélníky často stejné, jako to, co leze třeba z BELu. Takže když je na takovvý měnič něco připojené jako na UPS, tak to běží na ty prasárny jednou za čas a jenom chvilku, takže se nic zvláštního neděje.
Já osobně bych na modifikovaný sinus neprovozoval trvale nic jiného, než odporové zátěže (třeba bojler, topení a podobně).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mirekcafa
Příspěvky: 336
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od mirekcafa »

jako naprostý laik bych se tedy chtěl zeptat které měniče mají či nemají modifikovaný sinus? Mám čínskýho Easuna a tu lednici s mražákem bych rád připoji. Je to celkem nová Liebherr.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od PetrDubi »

Bývá to v manuálu u měniče napsané, třeba já mám u toho mého Easunu:
Output Voltage Waveform: Pure Sine Wave
Někdy tam je třeba true sinus, sinus a podobně.

Jinak jsem ještě neviděl, že by nějaký kombi měnič měl modifikovaný sinus, ten jsem viděl jenom u samostatných měničů - třeba 12/230V, 24/230V a podobně. Ono to poznáš i podle ceny, protože měnič s opravdovým sinusem o výkonu několik set w stojí třeba 2,5 tisíce nebo i víc a modifikovaný sinus většinou do tisícovky. Běžně bývá měnič, který je opravdový sinus 4-5x dražší než modifikovaný sinus se stejnými parametry. Další věc je, že modifikovaný sinus musí mít u spotřebičů s točivým pohonem (třeba espressa, lednice a podobně) mnohem větší výkon, aby ustály rozběh oproti měniči se skutečných sinusem.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mirekcafa
Příspěvky: 336
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od mirekcafa »

Takže asi v poho.....Adopt full digital voltage and current double closed-loop control and advanced SPWM technology to output pure sine wave. (Easun SMX II 5.6)
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od PetrDubi »

Jo, ty to máš Mirku (na rozdíl od skybora) v pohodě:)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
skybor
Příspěvky: 703
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od skybor »

No, řešení je tedy jednoduché. Stávající měnič se ponechá, tak jak bylo v plánu jen na topné zátěže (převážně bojlery) a ostatní spotřebiče se budou řešit až s případným rozšířením FVE s novým "pure sine wave" měničem ;)
Děkuji za dovzdělání ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 32s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od PetrDubi »

Jasně, proto tady jsme ;)
Další možností by bylo vyměnit stávající měnič za sinus nebo paralelně k němu připojit nějaký menší sinus měnič a na něj dát ty ostatní spotřebiče. Záleží taky co budeš používat při rozšíření, jestli nějaký kombiměnič nebo zase samotný měnič a jestli zůstane těch 24V nebo půjdeš do 48V..

Pokud nekoho zajímá, jak vypadá modifikovaný sinus, tak tady je jeden výstup na osciloskopu:
https://www.researchgate.net/figure/Mod ... _261048059
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od ACDC »

Stejně se vstupní napětí nejdřív usměrní. Je to úplně jedno.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od PetrDubi »

Jedno to může být, ale nemusí... Je docela rozdíl v nabíjecím proudu kondenzátoru jestli ho nabíjím sinusivkou nebo pravoúhlýma obdélníkama. A čím větší proudy tečou fo kondenzátoru, tím víc se zahřívá a tím se zase zkracuje jeho životnost.

Jinak například kolem roku 2010 byla kauza, že UPS od APC s modifikovaným sinusem měly problémy se zdrojema v serverech od HP a možná i dalšíma. A v těch zdrojích se to vstupní napětí taky vždycky usměrní..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od ACDC »

Myslel jsem z hlediska střídače. A tohle snad má PFC
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od PetrDubi »

Tak ze strany střídače bych taky nečekal žádný problém, protože u modifikovanýho sinusu nemají (až na vyjímky) problém ty měniče, ale spotřebiče na ně připojený.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
skybor
Příspěvky: 703
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od skybor »

Podle toho, co jsem zjistil ještě z jiných zdrojů, je hlavně důležité, jak moc je ten sinus "modifikovaný". Pokud to bude něco takového, jako na odkazu výše, tak to tomu spotřebiči prospívat úplně asi nebude. Je mi taky jasné, že čistým sinusem nic nezkazím. A vzhledem k tomu, že další měnnič potřebovat určitě budu, tak tentokrát to bude čistý sinus i když s tím stávajícím jsem nadmiru spokojen. Je to pravdu pořádný kus materiálu (zvenku i zevnitř).
https://www.mulac.cz/menice-napeti/24v- ... 150024.htm
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 32s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek