Vidím že admin bere toto vlákno jako myšlenku vhodnou k potlachu. Já se tedy zeptám znovu možná méně diskuzně nelibě, jestli by nebylo lepší celou věc pochopit jako politický boj, protože p. Ministr Brabec je proti FVE polím zaujatý a chce nalít více peněz do střech domácností.
Pan europoslanec Mach je malý pán a může v podstatě mít jakkýkoli nevýznamný názor, protože má svůj plat jistý a právě za takové nic neříkající reakce je velmi dobře placený a asi by byl zprominutím prvním z úředníků které bych propustil a doporučil mu tak jak to řeší každý normální pracující občan - na Úřad práce.
K věci.
Co je tedy předmětem změny dle vyjádření stávajícího pana ministra ŽP:
zdroj:
http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroj ... strechach/Cílem ministra je navýšit podíl střešních solárních elektráren, jejichž instalovaný výkon tvoří v současnosti pouze zlomek výkonu fotovoltaických elektráren v ČR.
Takžekdyž se pohledem podívám a zamyslím, místo nějakého daňového potlachu směřoval diskuzi k jednomu zde již omletému cíly co malé FVE střešní potřebují.
1.Majitel střechy na které je malá FVE potřebuje klid od byrokratů pro žití a nepotřebuje tedy přímý politický zásah a podporu.
2.Aby se Ministerstvo životního prostředí spolu s Ministerstvem energetiky sešli a poklábosily o posílení DS do takové míry, aby byly zvládnuty přetoky z malých FVE směrem do DS a charakterizoval možnosti v tomto směru. Je potřeba diskutovat ne o dotacích ale o technických možnostech DS, kterou by malé FVE mohly eventuálně použít pro někdy v budoucnu nutný " beztrestný minimální přetok", který je nyní nepovolen - zakázán.
Já bych tudíž osobně panu ministrovi Brabcovi k jeho cíli (viz výše) sdělil:
Pokud chcete jako ministr životního prostředí využít potenciál elektrické energie ze slunce získané z malých elektráren, ať zákonem zakázanou dodávku do distribuční soustavy změní. To je první impuls který je silnější než nějaká dotace nebo adminův nápad se slevou na dani.
Takže primární podpora malých FVE do 10kWp je v liteře Energetického zákona a může být v podstatě spuštěna pasivní zákonodárnou cestou bez nákladů na udržování administrativních dat nebo vedení "rejstříku malých FVE do 10kW".
Je jasné že další otázkou je kolik může kdo kde do DS kdo pustit elektřiny aby se síť nezhroutila, ale pokud je tu další element pro diskuzi:(viz odkaz na článek)
„Budoucnost není v zastavěných polích. Věřím, že je zase osázíme zemědělskými plodinami. Ale je pravda, že musíme ještě počkat zhruba patnáct let, dokud nedožije provozní podpora,“ řekl Brabec.
Odpověď jedna z možných ...
Pustit elektřinu ze střech malých výroben je možné, protože stávající FVE na polích stárnou a je tu možnost, že je malé domácí elektrárny nahradí.
V podstatě limit pro malé domácí střešní FVE do 10kWp je dostatečný proto, aby byla vyřešena náhrada za nedlouho dosluhující soukromé FVE parky v podstatě za náklady posílení nebo přestavby DS.