Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

jou teda někde nějaký desky navíc, nebo ne? Asi bych dva kousky uživil...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Marek_Kuřim »

kodl69 píše:jou teda někde nějaký desky navíc, nebo ne? Asi bych dva kousky uživil...
Ahoj Kodle, je mi líto, ale už neobjednávám.
Podklady jsou k dispozici… Ve JLCPCB by to neměl být problém objednat…
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od UTima »

Mě tu nikdo nečte .-( ach jo.-)
Hele, má teď takový nápad, nabízím malou spolupráci. Jsem takový kutil Amatér, páječkou se umím ohánět, rozeznám rezistor od kondenzátoru, vím, že dioda má plus mínus...
Protože, mám MPP Solar 5048MK (king) zaujal, mě tento vytěžovač:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 8D#p194228
mám už doma DPS a moje spolupráce?
Mám dvě bolení hlavy:
1. Měnič je od zamýšleného vytěžovaného bojleru 25 metrů daleko, co bude lepší?
Vytěžovač dát k baterkám a tahat 230V k bojleru a nebo dát vytěžovač k bojleru a tahat řídící napětí baterky k bojleru? Tu druhou variantu mám skoro hotovou, mám natažených plno sdělovacích kabelů (telefonní co se tahají po sloupech, je tam asi třicet 0,5mm vodičů.
2. potřebuji přesný rozpis součástek na DPS, jen hledání vhodného trafa mi zabralo večer, a stejně jen bůhví jestli by tam pasovalo, jsem z toho úplně zmatený... ke všemu ještě někdo má něco a zase nemá něco jiného. Třeba někdo schopný si to chce postavit také a radou pomůže.
Samozřejmě všechno riziko jde na mě!

A co nabízím, kdo mi pomůže - stačí rada na dálku, tomu přivezu v mém akčním dosahu Hlinsko - Boskovice - Přerov a dolu k jihu nebo pošlu na své náklady jednu desku tohoto vytěžovače. Zítra jedu směr Zlín...

Tim
Přílohy
IMG_20230215_205205.jpg
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od kodl69 »

co si představuješ přesným soupisem součástek? podle mě je to na schématu celkem pěkně specifikovaný, v zásadě obecný součástky ze šuplíkové základny... Deska by se mi jedna hodila, co ti není jasný co má být za součástky?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od cipis »

Že tu nikdo neodpovídá, tak ještě neznamená, že se to nečte :)

1. Mám to u baterek ve sklepě, bojlery jsou 15 a 25 m daleko, táhnu už regulovanou část. Nedělá to žádné problémy.
Stejně tam musíš natáhnout další silový kabel.

2. Sepiš si ho ze schématu, a jak přesně píšeš, každý má něco, já to nakupoval v TME a GME, plus staré zásoby doma. Hledání vždy zabere čas a co je teď, zítra být nemusí, takže to nemá smysl dávat s odkazy. Trafo je jasné, 230/12, rozměr je jasný, tak prostě ber, co najdeš za dobrou cenu. Pasuje tam i 230/2x12, ale musíš říznout do spoje a propájet, protože to má samozřejmě jinak vývody. Toto jsem psal už v původním tématu, kde jsem uváděl i další věci, co je třeba upravit v tišťáku, no asi se do toho nikomu nechtělo.
Stejně tak filtr, co kdo sežene, to si tam dá, ten originální stojí těžce přes 500 Kč, a to jsem za to odmítl dát, tak mám něco za dvě stovky tuším. A zase, musíš si najít aktuálně, co kde a za kolik je.
Stejně tak chladič, https://www.gme.cz/v/1498260/v7132-black-chladic tento považuji za zcela minimální, ono to dost topí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od kodl69 »

Chladič mě ani nenapadl, mám z všelijakejch desek ze smeťáku výběr... Filtr klidně takovejhle: https://www.aliexpress.com/item/4000509 ... ypOKiN73o4 akorát číňanovi nevěř ty A, radej 15-20A variantu i pro 2kW boiler, tj pod 10A jmen. proudu...
Když se zastavíáš v Boskovicích, tak si myslím, že většinu dílů vytáhnem ze šuplíku. Co vím že v šuplíku nebude, je triak a optočlen.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od UTima »

Všechno...
třeba kondík C5 fólie 1M- to jako co. třeba tento: https://eshop.rygel-elektro.cz/default. ... stiid=3258
nebo rezistory, to jako 0,3W nebo 0,6W nebo to je jedno
to samé trimry
nebo třeba to trafo 230/12, musí být 2,5VA nebo stačí 2VA
nebo třeba nevím přesné označení těch šroubovacích svorek do DPS, jsou různé rozteče, někde je uvádí někde ne.
a tak dále.
Fakt toto neumím. Jsem si to představoval, třeba stylem, že někdo kdo má zájem a ví o čem to je, bude objednávat pro sebe, mě jen přepošle svůj seznam, napíše co je třeba upravit, protože třeba něco nebude přesně sedět a já si už objednám buď to samé z toho obchodu nebo náhradu z jiného.
Každopádně, Kodl69 mi už několikrát poradil a Boskovice mám v plánu během dvou týdnů.
Raději bych tu druhou variantu, kdy bych umístil desku vytěžovače u bojleru,jak jsem psal mám to místo propojeno několika sdělovacími kabely, silové mám jen dva CYKY 4x10mm a 4x16mm a to je škoda, to bych musel natáhnout další nový v chráničce.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od cipis »

Součástky se nakupují tak, aby to tam pasovalo.
O trafu jsem psal už dvakrát. 2VA bohatě stačí.
Každý má svoje oblíbené obchody, svoje náhrady.
Opravdu stačí vzít to schéma a vypsat si součástky.
Výkon rezistorů je tam taktéž uvedený.
Ke zprovoznění je potřeba nejlépe osciloskop a laboratorní zdroj, tak jestli si neporadíš s výběrem součástek, jak si poradíš s nastavením? Min. ten regulovatelný zdroj to chce, něco jde poštelovat podle svitu té LEDky, je tam poměrně čitelný náběh.
Zde výsledek na osc: https://youtu.be/OFgpZ9EgGmY
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od cipis »

Nebo ještě jinak, tenhle vytěžovač by si zasloužil svoje vlastní vlákno, je to už zavlečené minimálně do tří vláken, možná víc ... A jsem zdechlý to všude hledat. Tak najdi všechny zmínky o tomto vytěžovači (příspěvky), já to přetahám do jednoho nového vlákna, no a vyhrabu nákupní košík z TME. Z GME bohužel, ti matloši změnili celý systém, včetně zákaznických účtů, nicméně toho až tak moc nebylo, tak to budu schopen dohledat. Bereš?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od cipis »

DPS není na triak BTA26/800 ale na BTA 140/800.
https://www.gme.cz/bta140-800


elyt
10u/100V
100u/10V
1m/25V

ker.
100n
100n/275V
470n

folie
1u

rezistor
27k
27k
3x 1k
12k
2x10k
270R
100R/2W
2k7
15k

trimr
1k
1M

TL494CN ok
MOC3021M ok
BTA140/800 ok
2x BC547
1N4007
1N4148
BC250C1500

objednávka z TME (trimry jsem nakonec vzal z GME víceotáčkové):
tme_obj.pdf
(1.86 MiB) Staženo 124 x
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

Desky mám objednány, a budou asi nějaký navíc. Spíš uvažuju o tom, že bych to celý přemaloval na SMD a pak by se to nechalo komplet osadit v číně. Samozřejmě SMD by asi nebyl triak, filtr trimry a konektory, tráfko, a tím pádem by to ani nebylo v ceně, ale to dokáže připájek každej klempíř :) Zatím jsem to nemaloval, ale odhaduju cenu desky bez výše uvedeného okolo 300Kč za kus, s tím, že bych každýmu přidal trafo do dps z vlastních zásob. Zkuste napsat, jestli by o tohle byl zájem, třeba do i do SZ, tohle není moje téma, jenom jsem se sem vecpal. Dá se zadat osazení 5 nebo 10ks, možná ne plochu 10x10cm vejdou ty destičky v smd variantě dvě, takže 10 nebo 20ks... na druhou stranu, víc než polovinu součástek na tohle mám doma po šuplících, takže vlastně zadarmo, tak proč to nechat dělat v číně. To jsou dilemata...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Přesunuto sem, časem sem doplním i ty starší příspěvky, jen doufám, že se to zařadí chronologicky ... A taky, že mi UTima pošle ty starší, co dostal za úkol najít ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Roura »

Roura píše:
glottis píše:Pro oživení si tam dej žárovku. Budeš mít i vizuální vjem :)
Děkuji Vám všem za ochotu a vysvětlení.Díky
Tak postaveno a zprovozněno 2ks.Fungují na první zapnutí.Do bojleru to pouští od 1 do 2200W.Desky jsem nakreslil a vyleptal sám nebylo to tak těžké.Na triak jsem použil chladič 7x4cm jemně žebrovaný.Po nastavení osciloskopem jsem zkontrolovat jak se hřeje.Jeden tranzistor se hřál na 85 stupňů, tak jsem ho raději vyměnil.Nejvíce se hřeje rezistor k LED diodě.Jinak je to jen vlažné.
Děkuji"Cipis,Kodl a samozřejmě Markovi za zveřejnění schéma.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Přihoď fotky ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Roura »

Nevím jak přiložit obrázky naveďte mě.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Klikneš Upravit v editoru, pak pod okénkem je záložka Příloha, vybereš soubor, dáš Přiložit soubor, ten se nahraje, no a na závěr dáš Vložit do příspěvku (tam, kde máš zrovna kurzor v tom okně, kde píšeš text).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Roura »

Vytěžovač 2.jpg
Vytěžovač 1.jpg
Roura píše:Nevím jak přiložit obrázky naveďte mě.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Pěkné :)
Jednostranný tišťák, máš tam posílené cesty? Kusem drátu nebo aspoň vrstvou cínu?
Koukám, že také "externí" filtr, proč je ten originální tak drahý?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Keraj
Příspěvky: 181
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Keraj »

kodl69 píše:Desky mám objednány, a budou asi nějaký navíc. Spíš uvažuju o tom, že bych to celý přemaloval na SMD a pak by se to nechalo komplet osadit v číně. Samozřejmě SMD by asi nebyl triak, filtr trimry a konektory, tráfko, a tím pádem by to ani nebylo v ceně, ale to dokáže připájek každej klempíř :) Zatím jsem to nemaloval, ale odhaduju cenu desky bez výše uvedeného okolo 300Kč za kus, s tím, že bych každýmu přidal trafo do dps z vlastních zásob. Zkuste napsat, jestli by o tohle byl zájem, třeba do i do SZ, tohle není moje téma, jenom jsem se sem vecpal. Dá se zadat osazení 5 nebo 10ks, možná ne plochu 10x10cm vejdou ty destičky v smd variantě dvě, takže 10 nebo 20ks... na druhou stranu, víc než polovinu součástek na tohle mám doma po šuplících, takže vlastně zadarmo, tak proč to nechat dělat v číně. To jsou dilemata...
Ahoj,
já bych možnost koupit desku nebo dvě uvítal a klidně i se součástkami co na ní patří, nebo nejlépe rovnou osazenou.
Jen bych zůstal u THT (nožičkového) provedení, kdy je šance případně postiženou součástku vyměnit.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V
glottis
Příspěvky: 2042
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od glottis »

Keraj píše:
kodl69 píše:Desky mám objednány, a budou asi nějaký navíc. Spíš uvažuju o tom, že bych to celý přemaloval na SMD a pak by se to nechalo komplet osadit v číně. Samozřejmě SMD by asi nebyl triak, filtr trimry a konektory, tráfko, a tím pádem by to ani nebylo v ceně, ale to dokáže připájek každej klempíř :) Zatím jsem to nemaloval, ale odhaduju cenu desky bez výše uvedeného okolo 300Kč za kus, s tím, že bych každýmu přidal trafo do dps z vlastních zásob. Zkuste napsat, jestli by o tohle byl zájem, třeba do i do SZ, tohle není moje téma, jenom jsem se sem vecpal. Dá se zadat osazení 5 nebo 10ks, možná ne plochu 10x10cm vejdou ty destičky v smd variantě dvě, takže 10 nebo 20ks... na druhou stranu, víc než polovinu součástek na tohle mám doma po šuplících, takže vlastně zadarmo, tak proč to nechat dělat v číně. To jsou dilemata...
Ahoj,
já bych možnost koupit desku nebo dvě uvítal a klidně i se součástkami co na ní patří, nebo nejlépe rovnou osazenou.
Jen bych zůstal u THT (nožičkového) provedení, kdy je šance případně postiženou součástku vyměnit.
Lidi se smd boji ale velikost 1206 a 0805 vymenis uplne v pohode doma i trafopajkou a pinzetou a radove rychleji nez klasickou soucastku. Dratove souastky pak osazene do prokovene desky a pajene bezolovem byva pak nekdy vylozene peklo

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek