Nový EPsolary BN

Diskuze o regulátorech EP Solar
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od fugas »

olozx6r píše:Nevím, co je BMV-700, snad to nemá co společnýho s BMW v autech (máš malýho ptáčka, kup si bavoráčka). Ale změna teplotní kompenzace u traceru mi při změně hodnot ihned změní i ukazatel procenta nabití aku. Takže u mě to ukazovalo jinou hodnotu nabití v procentech okamžitě(mám NiCd, takže mě to vůbec netrápí)... B)
BMV-700 je toto: http://shop.mypower.cz/battery-monitor- ... mv700-2747
Souhlasím s Barykem,že se to dá uhlídat i bez takových drahých chytrých mašinek.Na druhé straně do něj určitě půjdu,protože je to i pro elektrolaika snadné řešení například na spínání přebytků a při tom je to plně automatizované.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:
olozx6r píše:Nevím, co je BMV-700, snad to nemá co společnýho s BMW v autech (máš malýho ptáčka, kup si bavoráčka). Ale změna teplotní kompenzace u traceru mi při změně hodnot ihned změní i ukazatel procenta nabití aku. Takže u mě to ukazovalo jinou hodnotu nabití v procentech okamžitě(mám NiCd, takže mě to vůbec netrápí)... B)
BMV-700 je toto: http://shop.mypower.cz/battery-monitor- ... mv700-2747
Souhlasím s Barykem,že se to dá uhlídat i bez takových drahých chytrých mašinek.Na druhé straně do něj určitě půjdu,protože je to i pro elektrolaika snadné řešení například na spínání přebytků a při tom je to plně automatizované.
To fugas:, přesně tak nejen že máš přehled kolik máš ještě v aku Ah, nebo %, ale jak píšeš, dá se s tím i ovládat např. přebytky, centrála, atd a máš to přesné a nemusíš to nijak hlídat. Není nic jednoduššího, spolehlivého a přesného za tu cenu. Nevím, jak přesně uhlídá baryk kolik má v baterkách Ah, to jedině odhadem, ale u PB aku je toto špatné řešení (vybytí max do 25% kapacity) a aku moc dlouho nevydrží a hlavně to pak spadne když to budeš nejmíň potřebovat třeba na chatě. :lol:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od mobilik »

Ja neviem, ale ak si to vazmem z ekonomického hladiska, tak podla mna je jednoduhsie kupit poriadny regulator ktory to ma v sebe a za tu cenu mam aj regulator aj spolahlive meranie SOC. Regulatory maju potom v sebe aj rele na spinanie atd...
Jednoduhsie je kupit jedno zariadenie a poriadne ako dve. Ale to je len moj nazor. :wink:
Presne meeranie SOC maju isto regulatory PCM. Niesom si isty, ale sa mi vidi ze aj midnite, opravte ma ak sa mylim. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od FRSO »

mobilik píše:Ja neviem, ale ak si to vazmem z ekonomického hladiska, tak podla mna je jednoduhsie kupit poriadny regulator ktory to ma v sebe a za tu cenu mam aj regulator aj spolahlive meranie SOC. Regulatory maju potom v sebe aj rele na spinanie atd...
Jednoduhsie je kupit jedno zariadenie a poriadne ako dve. Ale to je len moj nazor. :wink:
Presne meeranie SOC maju isto regulatory PCM. Niesom si isty, ale sa mi vidi ze aj midnite, opravte ma ak sa mylim. :wink:
Ahoj mobilik: řeč byla když se použije levnější a dobrý MPPT (Victron, EP) a k tomu ten BMV-700, ten regulátor co popisuješ ty je jistě kvalitní, ale v konečném řešení taky dražší. Já osobně ze své praxe nekupuji věc co umí stejně jako více zařízení, když se to pak pokazí, tak nemáš nic. To je můj názor na to. Jinak ta cena toho BMV-700 není tak drastická, když to tu čtu, co si solárníci koupí do své FVE, já osobně některé ty elektronické hračky moc neschvaluji. Je to jen otázka, kdo si co koupí a kolik chce do toho svého koníčku investovat. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... pěkný OT :D ale budiž to příležitostí ke srovnání :idea:

Používám troje měření SOC :
1. levný PowerLog ,
2. středně drahý Whizbang Jr. - měřící bazmek k reglu Midnite (nepočítám k němu cenu reglu ;) ) a
3. výše zmíněný BMV-700 vot Viktrona .

Na třetím místě se umístil Whizbang Jr. - proud měří obstojně i navzdory 500A bočníku , ale v reálu SOC ukazuje pěkný blbosti :evil: .
Na druhém místě , světe div se je , BMV-700 - bez pravidelných resetů na 100% SOC se během pár dní značně odchyluje od vítěze :| .
Na prvním místě , jak je zřejmé se umístil PowerLog :yes: ... :sm1: klump za litr porazil "odborníky" :lol: . Za loňský rok jel víc jak 200 dní v kuse , za tu dobu nakumuloval chybu cca +80Ah při odhadovaném průtoku cca 1.000kWh = cca 19.235Ah což je odchilka cca 0,416% :shock: to není zlé ,na modelářskej měřák k příležitostnýmu měření :mrgreen: .

Aktuálně mám vod číňana objednanej další typ měřáku ::rolleyes:: , po testech poreferuji :write: ... cenou srovnatelný s PowerLogem , ale schopnostmi atakujícími BMV-700 :)) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od FRSO »

abrams píše:Zdravím ,

... pěkný OT :D ale budiž to příležitostí ke srovnání :idea:

Používám troje měření SOC :
1. levný PowerLog ,
2. středně drahý Whizbang Jr. - měřící bazmek k reglu Midnite (nepočítám k němu cenu reglu ;) ) a
3. výše zmíněný BMV-700 vot Viktrona .

Na třetím místě se umístil Whizbang Jr. - proud měří obstojně i navzdory 500A bočníku , ale v reálu SOC ukazuje pěkný blbosti :evil: .
Na druhém místě , světe div se je , BMV-700 - bez pravidelných resetů na 100% SOC se během pár dní značně odchyluje od vítěze :| .
Na prvním místě , jak je zřejmé se umístil PowerLog :yes: ... :sm1: klump za litr porazil "odborníky" :lol: . Za loňský rok jel víc jak 200 dní v kuse , za tu dobu nakumuloval chybu cca +80Ah při odhadovaném průtoku cca 1.000kWh = cca 19.235Ah což je odchilka cca 0,416% :shock: to není zlé ,na modelářskej měřák k příležitostnýmu měření :mrgreen: .

Aktuálně mám vod číňana objednanej další typ měřáku ::rolleyes:: , po testech poreferuji :write: ... cenou srovnatelný s PowerLogem , ale schopnostmi atakujícími BMV-700 :)) .

Elektronům zdar *cloud*
Zdravím abramsi, máš rozumný názor na to, já nikdy nepsal že je BMV super nejlepší měřidlo, ale za ty peníze když se přístroj správně nastaví, tak je to jednoduchý a dobrý měřidlo pro FVE. Samozřejně pokud to má měřit přesně, tak by se musela čas od času upravit zadaná hodnota aku v Ah, výhoda je, že se dá velmi jednoduše k tomu zapojit i jiné bočníky a nastavit to v BMV ??A/??mV, je to praktické i pro ty, co nerozumi tak dobře elektronice. Já mám ten starší typ BMV-600, i ten BMV 700 -ten jsem koupil jen na otestování a porovnání s 600, 700, ukazuje navic W odběru, ale mě se více líbíla ta 600 na nastavení. Až to BMV číňam okopčí, tak bude cena jiná, zetím nevím že by to samé vyráběli. Mužeš prosím dát ten typ měřáku co máš objednaný, třeba i na SZ. Dík Franta
Naposledy upravil(a) FRSO dne ned bře 29, 2015 4:44 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od vlkazajac »

OT to síce je, ale SOC v EPsolare merateľné je. V okamihu, keď pripojím k batérii ďalší regulátor, potrebujem BMV alebo PowerLog. Každý to má nejako ináč, ale ja mám nehomogénne osvetlené FV pole a je pre mňa rozumná voľba použiť diferencované panely ( v rôznych polohách na fasáde a na streche ) s vlastnými regulátormi. Poznáte to, ako sa v zime plazí dlhý tieň od prekážok.....
Takže žiadny kombajn, ale špecializované meranie je východisko.
Dovoľte mi OT otázku, keď už to bolo spomenuté:
Keď som púšťal cez PowerLog 30 a viac ampérov, celkom sa zahrieval a tak som ho pripojil radšej len paralelne. Abrams, máte to stále cez PowerLog? To musí byť tá čierna búdka už aj červená pri 3,96 kWp !!!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

BMV špatně měří malé proudy kvůli silnému bočníku :arrow: záměna za menší (třeba 100A 50mV) by určitě pomohla ;) .
Třeba PowerLog měří 0,12A a BMV 0,05/6A x XX dní = odchilka jako hrom ::facepalm:: .

PowerLog mám zapojený stále , a ještě nejspíš dlouho budu ::rolleyes:: .
Vlkazajac - ovšem že jej nemám připojený přes původní T konektory :lol: ale přímo na bočník sem přiletoval mosazný šrouby M8 :arrow: ty se ani při trvalejších 80A moc nezahřejí :yes: .

Tady je celý hejno zmíněných měřičů : http://stores.ebay.co.uk/Elite-element :mrgreen: sám sem na něj zvědavej ... nemá jej už někdo ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od FRSO »

abrams píše:Zdravím ,

BMV špatně měří malé proudy kvůli silnému bočníku :arrow: záměna za menší (třeba 100A 50mV) by určitě pomohla ;) .
Třeba PowerLog měří 0,12A a BMV 0,05/6A x XX dní = odchilka jako hrom ::facepalm:: .

PowerLog mám zapojený stále , a ještě nejspíš dlouho budu ::rolleyes:: .
Vlkazajac - ovšem že jej nemám připojený přes původní T konektory :lol: ale přímo na bočník sem přiletoval mosazný šrouby M8 :arrow: ty se ani při trvalejších 80A moc nezahřejí :yes: .

Tady je celý hejno zmíněných měřičů : http://stores.ebay.co.uk/Elite-element :mrgreen: sám sem na něj zvědavej ... nemá jej už někdo ?

Elektronům zdar *cloud*
jj abramsi, na 12V to není až takový problém jak u 48V, ale ten bočník na 100A/50mV by to bylo pro tebe víc než OK, mám takový doma koupený z Hadexu, ale 100A/100mV by bylo super 10x přesnější. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od RRR »

OT
abrams píše: Na druhém místě , světe div se je , BMV-700 - bez pravidelných resetů na 100% SOC se během pár dní značně odchyluje od vítěze :| .
Tak BMV je samozřejmě velmi přesný monitor baterie, ale pokud není správně nastaven tak prostě nemůže ukazovat správné hodnoty. Je to prostě jen kalkulačka hodnot. A to nejenom naměřených, ale i zadaných v nastavení.

Velmi pěkný článek o tom je zde:
http://www.pbase.com/mainecruising/prog ... tor&page=1
opravdu zajímavé zařízení na monitoring SOC je však zmíněno na konci tohoto článku.
Odkaz na ně zde:
http://www.pbase.com/mainecruising/smart_gauge
ovšem zase ta cena... :(
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Johnny.sk »

Tiez vam stale meska cas v regulatore? Za par dni to nabera na minutach, casom az na hodinach..
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od lzahradil »

Tak jsem si udelal k vanocum radost a objednal 4215BN. Doufam ze budu spokojen :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek