Polohovadlo na panely

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Polohovadlo na panely

Příspěvek od Marx »

Uvažuju o nákupu 4 ks panelů, tedy cca 1 kWp. mám střechu jejíz vrcholový úhel je cca. 60 st., tj 30 st. od vodoroviny a 60 st. od svislice. Střecha je asi 15 stupňů od jihu směrem na východ. To bych řekl že je v toleranci. s čím ale koketuju, že když budu dělat nosný rám (obyčejné uzavřené ocel profily), přemýšlím o tom, že tam udělám rovnou elektrické naklápění, abych chytil i v zimě těch 30 procent, o které mi to teď dává míň. (domnívám se že je to jen úhlem opravte mně jestli se pletu.) druhý důvod je odstraňování sněhu, chci abych nemusel ometat, čili panely by se měly dát zvednout skoro do kolma (automatizovaný proces v 8:00 ráno) Pohon na sto procent stěračový motor (2 ks každý na okraji)
Mám 3 otázky:
1) vyplatí se natáčet panely kvůli zisku v zimě?
2) měl by někdo z vás zájem o takový naklápěč?
3) pokud na obě předchozí odpovíte ano, nenapadá vás co použít za převod na lineární pohyb? kuličkový šroub mi nenabízejte, levná varianta se závitovou tyčí a maticí asi nepřipadá v úvahu kvůli povětrnosti, asi by se musel nechat udělat silonový šroub a pouzdro s velkou vůlí, případně plastový hřeben. poslední možnost mě napadá nějaký pantografický mechanismus, ale jaký? nemá s tím někdo zkušenosti?
marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od mobilik »

Urcite sa vyplati naklapanie. Vidim to krasne u seba kde na jar ked je slnko vyssie nemam problem dostat 30A prudy do baterie. Teraz v zime mi daju max. do 10A, kvôli tomu ze velmi lezia... Mam cca. 1kWp poly, ako uvazujes.

A urcite by som mal zaujem ak by sa naslo dobre, lacne a jednoduche riesenie. :wink:

A ten automatizovaný proces je asi zbytocny, jednoducho cez zimu ich vyklopit a nechat tak. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od Marx »

mobilik píše:A ten automatizovaný proces je asi zbytocny, jednoducho cez zimu ich vyklopit a nechat tak. :wink:
automatizované myslím akorát vyklopení na kolmo a návzrat do původní polohy, aby sjel sníh. Dá se posvařovat v podstatě cokoliv na míru, jak kdo máte dispozici, to je to poslední. Zásadní věc je převod rozačního pohybu na přímočarý něčím, co nezarezne a je to běžně k dostání. Stěračový motor seženeš za pár stovek, je normálně odolný vodě a ledu, má v sobě šnekovou převodovku. Výstup týhle převodovky potřebuju na něco napojit. Hledám insiraci, fotky profi naklápěčů aby se dal okopírovat nějaký vyzkoušený a funkční princip. pokud bych to dělal na zakázku, jak levné by to muselo být?(odečti se náklady za pevné úchyty) Do svojí střechy chci udělat jen 4 díry na celý rám, (M12-M16 šroub) pro 4 panely... Na střechu chci lézt jen jednou a dávat tam hotový celek, proto musí být všechno sesaditelné na zemi, maximálně panely našroubuju do rámu a nechci to 5 let vidět :-)
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od petrs »

Napriklad

http://olmi.tv/d/superjack-darl-3608-ta ... 8-1000151/

vysuvny cca 40 cm,ruzne typy
Solar 540 Wp 01.JPG

podobne zarizeni

http://www.satelity-ul.cz/-z63724CZ

otocny o 150 stupnu
Solar nataceci.jpg


a kdyby ptaci stinili a znecistovali... :o
Nedrazdit.jpg
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od tomas »

Pro porovnání dvě FVE:
jednoosý traker a stacionární systém
jednoosý traker a stacionární systém
Kubojama_1: 8,5kW orientace -28° (jih 0°, východ -90°, západ 90°) , sklon 25°, 34 x Fire Energy FE-250P, KOSTAL PIKO 8.3; Dva řetězce po 17 kusech panelů.
Kubojama_2: 4,7kW na jednoosých trakerech, 20 x Fire Energy 235W, KOSTAL PIKO 4.2, po 12 hodině je jeden traker zastíněný stromem. Panely zapojeny všechny v sérii.
Elektrárny jsou od sebe asi cca 10m.

27.12.2014 Kubojama_1 vyrobila pouze 0,46 kWh a Kubojama_2 vyrobila 7,05 kWh a přitom má o cca polovinu menší instalovaný výkon. Důvod je ten, že panely Kubojama_1 jsou od 26.12.2014 zasněžené a z panelů na trakerech sníh opadal.
Ale ve dnech kdy není sníh vítězí Kubojama_1, takže ometení od sněhu a více panelů nahradí polohovadla. Polohovadlo nahradí v tomto případě asi polovinu instalovaného výkonu.

foto a další grafy zde:
http://www.piko-solar-portal.de/PlantVi ... 560a246a98
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od vlkazajac »

Marx píše: :wink:
...... Hledám insiraci, fotky profi naklápěčů aby se dal okopírovat nějaký vyzkoušený a funkční princip. pokud bych to dělal na zakázku, jak levné by to muselo být?.......[/quote]

Nechceli by ste rovno výrobné výkresy a podnikateľský plán ? Prečo otravujete na Silvestra ľudí, ktorí sú zdielni a našli vo fotovoltike potešenie a zábavu ? HNUS !!!

Slušným ľuďom na fóre prajem dnes dobrú zábavu a úspechy v novom roku.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše: Slušným ľuďom na fóre prajem dnes dobrú zábavu a úspechy v novom roku.
Preji vsem pevne nervy....
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od Marx »

vlkazajac píše:Nechceli by ste rovno výrobné výkresy a podnikateľský plán ?
Výkresy nepotřebuju, děkuju, načrtnu to tužkou od ruky, jistě máte jiné rozměry a výrobní možnosti, takže pro mě mají nulovou hodnotu. Čtverec z jeklu si rozměřím svinovacím metrem, pravé úhly úhelníkem a zajistím stažením truhlářskou svěrkou k pevné podložce. Strojař nejsem, ale v těch osmi až dvanáci dílech se nějak zorientuju :-).
co je podnikatelský plán? to potřebuju abych si mohl svařit držák a přimontovat motorek s převodovkou na svoje panely nebo to udělat za úplatu na míru tomu kdo o to projeví zájem?,

nerozumím Vašemu hněvu

Petrs děkuju za odkazy ty táhlové motory hotové do 1000 Kč je naprostá bomba netušil jsem že to existuje takhle levně ...stačí dva otočné čepy na koncích a máme mechanismus. Marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od Marx »

tomas píše:takže ometení od sněhu a více panelů nahradí polohovadla. Polohovadlo nahradí v tomto případě asi polovinu instalovaného výkonu.
děkuju, tracker je co jsem pochopil dvouosý, tedy kopíruje dráhu sluníčka po obloze a nejde jen o naklápění, pokud dobře chápu tu konstrukci tak elevaci dělá ta "podpěra" a dráha se kopíruje náklonem kolem podélné osy panelů. Mně by se to vyplatilo i kdyby polohovadlo nahradilo čtvrtinu instal výkonu a smysluplný je jen svislý náklon, cokoliv složitějšího by v mojem případě neúměrně zatížilo střechu. Nehledě na to že tam musí být nějaký řídící systém který hledá v obou osách bod nejvyššího výkonu? Možná že odpovědi na moje otázky tu jsou jen neumím hledat proto se omlouvám Marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od petrs »

Marx píše: ty táhlové motory hotové do 1000 Kč je naprostá bomba netušil jsem že to existuje takhle levně ...stačí dva otočné čepy na koncích a máme mechanismus. Marek
Tahlove motory maji na koncich kulove cepy s otvorem na pevny sroub -cep -cca M10-M12.Pokud by mely byt 2 ks na hornich koncich ramu,mohl by nastat problem pri nesoubeznem chodu obou motoru-panely by se i s konstrukci ramu pokroutily a popraskaly.Vhodnejsi by byl jeden masivni motor s uchycenim uprostred horni casti nosneho ramu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od pkougl »

taky jsem hledal inspiraci v hotových trackerech a výsledkem je toto
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Din#p32274
je tam jeden lineární pohon z nemocničního lůžka, tlak tušim 2000N a má na vyváženou konstrukci velikou rezervu.
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od petrs »

Pekne
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od Marx »

díky ale tohle mi vyrazilo dech to už je z druhého břehu jakou technikou to šlo nahoru? :D
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od pkougl »

dvě ruce a žebřík :-)), samozřejmě po kusech už připravené jako lego
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od brumlaj »

Marx píše:........Stěračový motor seženeš za pár stovek, je normálně odolný vodě a ledu, má v sobě šnekovou převodovku. Výstup týhle převodovky potřebuju na něco napojit. Hledám insiraci, fotky profi naklápěčů aby se dal okopírovat nějaký vyzkoušený a funkční princip...........
zdejší radimre má doma asi inspiraci pro Tebe.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od tomas »

Marx píše:
tomas píše:takže ometení od sněhu a více panelů nahradí polohovadla. Polohovadlo nahradí v tomto případě asi polovinu instalovaného výkonu.
děkuju, tracker je co jsem pochopil dvouosý, tedy kopíruje dráhu sluníčka po obloze a nejde jen o naklápění, pokud dobře chápu tu konstrukci tak elevaci dělá ta "podpěra" a dráha se kopíruje náklonem kolem podélné osy panelů. Mně by se to vyplatilo i kdyby polohovadlo nahradilo čtvrtinu instal výkonu a smysluplný je jen svislý náklon, cokoliv složitějšího by v mojem případě neúměrně zatížilo střechu. Nehledě na to že tam musí být nějaký řídící systém který hledá v obou osách bod nejvyššího výkonu? Možná že odpovědi na moje otázky tu jsou jen neumím hledat proto se omlouvám Marek
No otáčí se kolem jedné skloněné osy, tak tomu říkám jednoosý.
Je to přesně tento: TOPtracker 8.5
http://www.degerenergie.de/en/open-land.html
Na každém trackeru je jeden lineární motor s klouby na 24V i ovládací elektronika. Každý tracker má své vlastní řízení a otáčí se do místa odkud přichází nejvíce světla. Takže ten tracker zastíněný stromem se nikdy do toho stromu nenatočí, protože za stromem je větší tma.
V šedé krabici vedle lineárního motoru jestli se dobře pamatuji je H můstek s fety pro řízení motoru a nějaký mikroprocesor. A trojboký jehlan z plexiskla na nejvyšším panelu snímá směr odkud dopadá nejvíce světla. Jednoduché a účinné.

Zdroj 230Vac/24Vdc pro ovládání trackerů jsem zapojil tak, že ho ovládá střídač svým integrovaným SSR. Takže po západu slunce se to celé samo vypne i se zdrojem a GreenBonem. A zpravidla zůstane v poloze na západ. Po východu slunce když výroba přesáhne 10W, tak střídač zapne GreenBono i zdroj pro trackery a ty se přetočí na východ a zároveň popadá i případný sníh. Tím jsem snížil noční spotřebu celé elektrárny a zároveň trackery v noci nesledují měsíc a různé jiné světla.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od Kostěj »

Tohle je na otevírání okna. Dovedu si to představit přišroubované na panelu, v zimě by to přizdvihlo panely. Líbí se mi provedení, je to ploché, stačil by jeden nahoře uprostřed a dole jen dva panty. Ten řetěz se vysouvá a nejde ohnout. Je to velmi pomalé (přes minutu). Cena neznámá.
Přílohy
otviraniOkna.gif
(172.83 KiB) Staženo 1478 x
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm

Re: Polohovadlo na panely

Příspěvek od Marx »

Kostěj píše:Tohle je na otevírání okna. Dovedu si to představit přišroubované na panelu, v zimě by to přizdvihlo panely. Líbí se mi provedení, je to ploché, stačil by jeden nahoře uprostřed a dole jen dva panty. Ten řetěz se vysouvá a nejde ohnout. Je to velmi pomalé (přes minutu). Cena neznámá.
VODOTĚSNOSt, sněhotěsnost, UV-odolnost.... Musí to být IP 68 myslím že to co posílal kolega na náklápění parabolických anten je lepší a koupíš to za 800 marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek