Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

jj, chápu - děkuji - dodávat do sítě nechcu.. chcu dodávat sobě a ze sítě tahat v případě nouze :-) - to je můj cíl…

jinak ještě malá oprava ju - koukal jsem, že ty baterie jsou 380Ah při 24V špatně jsem to počítal, tak se omlouvám :-).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od brumlaj »

no vida, 38A (1/10C) x 24V= 912W, víc bych tu baterii netrápil, takže ten měnič zase tak blbě dimenzovaný není. Jaký máš bojler? Jde vyměnit spirála za řekněme kilowattovou? To by možná bylo nejlevnější řešení. Desulfátor použij raději osvědčený, já bych asi nekupoval takový se kterým nemá nikdo zkušenost. Cena není pakatel, ale co si neuděláš sám, to holt zaplatíš......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

koukám,že des. vyrobený doe zdejšího návodu vyjde na na 2000kč když si ho koupím, na co vyjde když si jej vyrobím? Jisté to máte spočítané :-)
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

jinak bojler má 2kW a nevím zda jde měnit spirála, ale přístup tam je, už jsem to kvůli fv rozebíral, takže předpokládám, to půjde vyměnit.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kodl69 »

už sem to psal jinde, do kouleru okce ti vyrobí ta 1100Kč spirálu jakou si řekneš, klidně na 24V : http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohri ... ageindex=2 akorát to mělo dole končit tou rozšířenou částí, tu sem musel sundat z původního tělesa. Zatím sem to nevyzkoušel na tech 90V - chybí slunko. U dražickýho boileru se do jímky dá dát i druhej termostat, je tam místa dost, a je možný nastavit rozdílnou max teplotu na 230V a na solár vyšší, takže tam ani nemusí být nějaká chytrost, ds ohřeje v nt na 40st a vypne, solár potom do 90st a tak pořád dokola.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

kodl69 píše:už sem to psal jinde, do kouleru okce ti vyrobí ta 1100Kč spirálu jakou si řekneš, klidně na 24V : http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohri ... ageindex=2 akorát to mělo dole končit tou rozšířenou částí, tu sem musel sundat z původního tělesa. Zatím sem to nevyzkoušel na tech 90V - chybí slunko. U dražickýho boileru se do jímky dá dát i druhej termostat, je tam místa dost, a je možný nastavit rozdílnou max teplotu na 230V a na solár vyšší, takže tam ani nemusí být nějaká chytrost, ds ohřeje v nt na 40st a vypne, solár potom do 90st a tak pořád dokola.
Aha, to je hodně zajímavé... znamenalo by to, že bych mohl dejme tomu tu 24V spirálu připojit přímo na paralelně spojené panely které dávají 30V?

A co třeba když napětí poklesne pod 24V? Bude to nahřívat, ale třeba v omezené míře?

Zajímavě jednoduché :-)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od brumlaj »

A jsme Z5 u priorit, ujasni si zda chceš primárně teplou vodu, nebo energii v bateriích......
to už máš jednodušší koupit tu spirálu na 90V/1kW a pomocí Oplockého regulátoru ohřívat bojler tak, že budeš mít po 3-4 panelech v sérioparalelním spojení a až natopíš, tak přepneš panely na regulátor (Midnite) a nabiješ si baterii. Jednoduché, účinné, akorát to stojí peníze........
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

brumlaj píše:A jsme Z5 u priorit, ujasni si zda chceš primárně teplou vodu, nebo energii v bateriích......
to už máš jednodušší koupit tu spirálu na 90V/1kW a pomocí Oplockého regulátoru ohřívat bojler tak, že budeš mít po 3-4 panelech v sérioparalelním spojení a až natopíš, tak přepneš panely na regulátor (Midnite) a nabiješ si baterii. Jednoduché, účinné, akorát to stojí peníze........

jojo, je mi to jasné, mě se zdálo tohle levné řešení pro teď. Protože to co chci, bude stát nejmíň 20tis. Myslím ten hybrid.
Kdežto, výměna spirály a napojení přímo na panely by tolik nestálo.... :-)

Ovšem do budoucna je priorita jasná - hybdrid a krmit domácnost sinusem... ale je to hodně o penězích. Pokud bych už ale kupoval tak drahé zařízení, pak by se vyplatilo koupit navíc pár panelů ještě, aby byla návratnost rychlejší.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

Tak teď jsem hovořil s člověkem, který se montáží FV el. živí. A ten povídal, že hybrid měnič je kvalitní od 50ti vejš? Máte někdo nějaké zkušenosti, nebo názor na to? Mě se nezdá, že hybrid za 20 by byl nějak špatný, nebo že by nevydržel. On konkrétně povídal, že životnost je tak 5let.... to se mi fakt nezdá... co si o tom myslíte?
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kodl69 »

a co dneska vydrží dýl než záruku?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

no to snad ne... to by mě u zařízení za 20 neřkuli za 50 docela štvalo... to by pak celá FV nedávala smysl, kdyby vyrobené komponenty se takhle kazili, páč by veškerý zisk, šel do oprav.... :-\
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kodl69 »

nebyl bych přehnaně optimistický, kde mám začít: Auta, televize, domácí spotřebiče... a proč zrovna věci pro fv by měly být rozdíl?
Navíc třeba u baterek nebo panelů je to jasně daný, výrobce se tímklidně chlubí. Na jedné mega fv elektrárně v okolí teď mění všechno s výjimkou nosné konstrukce - po 6-ti letech, proč asi? Tohle je koníček, ekonomiku a návratnost tady nehledej, s výjimkou extrémních případů kdy by pořízení přípojky bylo neřešitelný z různých důvodů (dálka, sousedi...).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

no tak to pak nechápu proč za to vyhazujeme prachy... trošku drahej koníček...
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

Tak jo, půjdu do toho ohřevu vody zatím. Je to pro teď levné. Protože investovat do něčeho jako hybrid měnič za 50 a von mi vydrží 5let, to se mi nechce :-\.

Vyměním tedy těleso v bojleru za 90/230V.

Těch 90V může být i stejnosměrný předpokládám?
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od mobilik »

Ja by som ich na tvojom mieste zapojil cez oplockeho regulator a na klasicku 2000W spiralu... Je to dobra vec. Ale ako mylsis. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od ota »

Je to těleso na 90V nutné? Nedal by se bojler krmit v případě pokud je napětí akumulátoru nad 29V (tedy přebytků) z měniče, kde by byl před tělesem bojleru triakový regulátor, který by do bojleru pouštěl třeba 20% výkonu? Takhle alespoň část přebytků zužitkuješ a nebudeš muset na podzim šroubovat 220V patronu zpátky do bojleru.
Regulátor třeba tenhto: http://www.flajzar.cz/regulace/triakovy-regulator.htm
A mimochodem, těch 90V může být stejnosměrných pouze v případě, že máš "suché těleso" bojleru. Tedy takové, které když vymontuješ, nevyteče voda, protože je v bojleru umístěno v jímce. Je možné, že se najdou diskutéři, kteří budou tvrdit opak. Podle Oplockého, který o solárním ohřevu z bojleru ví asi nejvíce dojde u "mokrého tělesa" zhruba po roce provozu k přerušení spirály bojleru vlivem elektrolýzy.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od gupa »

Iceman píše:Ahoj všichni příznivci energie dodané sluníčkem… :-)

Mám takový dotázek. V létě jsem koupil FVE 1,5kW. No koupil, spíš všude možně levně posháněl.
Mám 6x240W panely na střeše svedené do baráčku na půdu, tam rackovou skříň a v ní regulátor, bohužel ne dobrý. Není to MMPT. Měnič 24V-230V 2500W - zatím zapůjčený na testy - modifikovaný sinus. A baterie z vyřazeného stroje. 24V, 700Ah.

Moje původní myšlenka byla taková, že s tím budu krmit bojler 2000W… chyba, bojler neutáhnu, neboť mi vypíná měníč, který detekuje podpětí. Co tedy dál? Nejraději bych řešení takové, abych využil takříkajíc každého světelného paprsku… Ale nevím teď kterou cestou se vrhnout.

Dělal jsem např. to, že jsem si jednu větev z rovaděče napojil na FV, ale to je pořád takové neautomatické… ať už to bylo cokoliv, jednou ta elektřina prostě došla a já zase pak musel růčo přehodit na ext. dodavatele EON. Jasné existujou asi automatické přepínače. Navíc to není 100proc. využití, protože jednou jsem měl energie nadbytek, jednou zase nedostatek… jak to efektivně vyřešit toto?

Mohl by prosím někdo se zkušenostmi poradit?


Děkuji mnoho za pomoc.
Asi bych provedl dvě věci. Vzhledem k měkkosti a vypínání měniče, bych změřil napětí při zátěži na svorkách baterie a na svorkách měniče, jestli není nějaká chyba tady. Druhá věc, jaký je bojler. Pokud je možnost více spirál, rozdělil bych je na měničovou spirálu do max 1000W, optimálně 600W a DS spirálu , každá by měla svoje jištění a termostat. Pokud není šachta, druhý termostat na portch pod izolaci ohřívače. Asi něco jako soumrakový spínač by byl nastaven a vypínal VF a nebo přívod z DS. Soumrakový spínač funguje do 10A, takže s rezervou by měl zvládnout tu měničovou spirálu do max 1000W.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od brumlaj »

souhlasim s Mobilikem, Oplocky a sup na spiralu. V zime vyuzije veskerou dostupnou energii a co bude delat v lete, az bude mit prebytky (vypnuty termostat) to se uvidi (mimochodem splni si puvodni ucel proc do FV sel)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

super, napsal jsem p. Oplockému jestli by mi nepomohl a je to :-). Díky moc.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od ota »

Jedna z verzí Oplockého regulátoru pro bojler má i obrácené řešení přebytků. Jakmile přestane odebírat bojler, tedy vypne termostat, relé přepne výstup regulátoru do druhého spotřebiče, což může být například solární regulátor, který nabíjí baterky.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek