Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od vata »

Nejvetsi pruser co vidim ja u sebe je jidlo pres zimu. Tohle proste jeste nemam bez supermarketu vyzkousene a rad bych jednou vyzkousel zimu tak abych ji potravinove prezil a nesel ani jednou do obchodu
Zkuste začít bramborama - já to zkusila tento rok a mělo to úspěch. Brambory a vajíčka a už hlady neumřete, jak se říká.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od mypower.cz »

vata píše:Zkuste začít bramborama - já to zkusila tento rok a mělo to úspěch. Brambory a vajíčka a už hlady neumřete, jak se říká.
A kolik tak zemáků nasadit aby mel jeden jistotu, ze vydrzi na zimu? Nemam vubec predstavu o mnozstvi a o tom kolik je ze sadby vyteznost, respektive kolik zemaku clovek ziska zasazenim jednoho zemaku. Nikdy jsem se tim takhle nezabyval. Zahrada letos zahalela a je to velka skoda. To se melo cele vyuzit, jenze i s casem byl problem :( Pristi rok to bude priorita tohle.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od avatar »

Zkuste si vzit pilu sekyru pak udelat krychly 1m*1m. jit do lesa a udelat drevo. 1m3 narezat nastipat narovnat.

az to budete mit tak udelejte dalsich 19m3 myslim ze po tom 1 metru bez motorovky nemate sanci.... Do toho zacnete pestovat brambory a dalsi

to ze ve sklepe prezijete je blbost. v 10 stupnich je vam zima i kdyz budete mit zimni bundu dva svetry tak casem je vam zima chytnete nemoc a konecna..... staci nejist poradne pestre a nemoc mate raz dva... sami totiz nestihnete pripravit drevo nestihnete nikdy starat se o pole. Je to neskutecna drina. Jak sem rek udelejte si ten 1 m3 dreva pak budete vedet
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:... ani ten benzin neni potreba. Mozna do motorove pily maximalne, ale motorovka se da taky nahradit rucni pilou a poradnou sekyrou. Je to ale narocnejsi na cas a na lidskou silu (energii).
Zdravím ,

s touto větou nemohu plně souhlasit .
Před rokem a něco jsem koupil aku řetězovku 18V 1,7Ah s lištou 250 mm .
Fungovala skvěle , jen ta baterka moc dlouho nevydržela = nahradil sem ji 18V 5Ah LiPo a to bylo NĚCO ! jenže motor
ten přvlal energie nepřežil a chytnul jak benzínem politej :twisted: . Místo něj se s velkou rezervou vlezl
třífázovej KŮŇ :yes: . V návodu tuším psali "jen na řezání větviček" ale takhle vytuněná zvládne pokácet a naporcovat
strom s průměrem kmenu 30 cm a to na *batt* *batt* *batt* nabitý *sun* :yes: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od tomas »

10°C je luxus oproti tomu, že když jsem přes víkend na horách tak spávám v karavanu do prvního sněhu. Dle meteostanice tam mám přes noc cca 3°C. Ale i cca -10 jsem přežil. Ale to už spím v čepici a zimní bundě :-) Je to hlavně o zvyku, psa jsme tam měli také pořád venku. Znám člověka co ve sklepě žije už asi 10 let. Večer si sice zatopí, ale po vyhasnutí v kamnech ta teplota rychle spadne na těch stabilních 10°C, stěny a podlahu není možné ve sklepě vyhřát. Vzduch se sice po zatopení ohřeje na nějakých 20°C, ale u podlahy je třeba jen 13°C.
Štípat a řezat dřevo je výborný relax, co bych za to dal v bytě ve městě bohužel nemůžu. :(
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Zdravím ,

s touto větou nemohu plně souhlasit .
Před rokem a něco jsem koupil aku řetězovku 18V 1,7Ah s lištou 250 mm .
Fungovala skvěle , jen ta baterka moc dlouho nevydržela = nahradil sem ji 18V 5Ah LiPo a to bylo NĚCO ! jenže motor
ten přvlal energie nepřežil a chytnul jak benzínem politej :twisted: . Místo něj se s velkou rezervou vlezl
třífázovej KŮŇ :yes: . V návodu tuším psali "jen na řezání větviček" ale takhle vytuněná zvládne pokácet a naporcovat
strom s průměrem kmenu 30 cm a to na *batt* *batt* *batt* nabitý *sun* :yes: .

Elektronům zdar
Na kolik realne prijde elektricka motorovka, ktera mi z prebytku z FV dokaze porezat drevo? Samozrejme ze je to dalsi moznost jak zalohovat rezani dreva, kdyz neni benzin ale je elektrika. Motorovka me prisla na 10ku. Elektricka s vyse popisovanou upravou vyjde na kolik? A pokud i s upravou vyjde na min, kde se da sehnat motor, ktery ji takto vytuni a ktery typ a ktera motorovka? Ja o takove reseni samozrejme zajem mam, pokud uz mam FV, proc palit benzin, kdyz elektriky je obcas dost. Pokud ale cele reseni vyjde kolem te 10ky nebo draz, tak to nema vyznam, protoze kdyz dam 10ku za el.pilu s upravou tak chcipnu hlady a to zcela bezesrandy. Cenu prosim vcetne baterie.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od mypower.cz »

avatar píše:Zkuste si vzit pilu sekyru pak udelat krychly 1m*1m. jit do lesa a udelat drevo. 1m3 narezat nastipat narovnat.

az to budete mit tak udelejte dalsich 19m3 myslim ze po tom 1 metru bez motorovky nemate sanci.... Do toho zacnete pestovat brambory a dalsi

to ze ve sklepe prezijete je blbost. v 10 stupnich je vam zima i kdyz budete mit zimni bundu dva svetry tak casem je vam zima chytnete nemoc a konecna..... staci nejist poradne pestre a nemoc mate raz dva... sami totiz nestihnete pripravit drevo nestihnete nikdy starat se o pole. Je to neskutecna drina. Jak sem rek udelejte si ten 1 m3 dreva pak budete vedet
Takhle se drevo nereze v jednom cloveku ale ve vice lidech. Tohle muze fungovat v komunitach, kde funguje delba prace. Jednotlivec nema moc sanci, pokud z casovych nebo financnich duvodu nestiha resit drevo, pak ho musi resit celou zimu prubezne, stejne jako jsem si to uz zakusil prvni zimu kdy jsem se na chatu nastehoval. Na topeni tu nebylo naprosto nic. Pokud rupne v zadech, nebo clovek onemocni pak je jednotlivec v uplnem haj*lu. Sam vim velice dobre co to je rezat drevo s 39 st. horecky. To jsou fakt bezvadne stavy tak na spadnuti a na to ze zacina byt cloveku vsechno takrka jedno. A i kdyz je clovek zdravy, pak pul dne pripravuje drevo, ktere je tak na 2 na 3 dny a za 3 dny zase. To ale znamena ze pokud je sam, v tu chvili tezko stiha uklizet, chystat jidlo, nedejboze pracovat na nejakych zakazkach.. aby mel na zdravotni a na socialni.

PS: kdysi jsem od jednoho bezmozka zazil hlasku "tak proc bydlis na chate a nejdes do bytu"? Tyhle dementy bych liskal s hláškou "a kde mam vzit na najem/splatku hypoteky idiote?". Az nasledne jsem zjistil ze jeho byt za neho vyresili a zaplatili rodice.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od avatar »

No nechci vam to vymlouvat ale spat 1 tyden v -10 umim taky pod širakem. Je to kosa ale dá se to při jídle atd. ALe pokud tak budete spat 1 rok tak vas to odrovná na zada na nemoci atd...

Relax štipani je když už jsou polena a jen se to štípe a je to na místě to je pohoda ale nařezat to ruční pilou dotáhnout to zlesa na karce či kotouči. To vas zničí . A nedokážete tak připravit 1m3 ani nahodou. To je tak neuveřitelná dřina ... A když máte koně napřevoz tak si už pískáte. Ale kůň toho sežere )))) to Vám 5 hektarů nebude stačit

JInak ja mam profesionální těžařskou benzinovou pilu Husquarna s odpružením s vyhřívanou rukojetí. Je sice 20 let stará ale není háklivá na lepší benzíny oleje spape vše V roce 1983 stála přes 25 tis korun tenkrát !!!. O proti hobby pilam z bauhauzu se to neda srovnávat. S ta pila utahá Vás ne vy ji ))
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od vata »

Tož tady můžu dodat osobní zkušenosti: vlastoručně připraveným dřevem topím každoročně, během léta dělám tak 10m dřeva, to mi stačí co jsem zateplila. Pořídila jsem nejslabší el Husqarnu s příkonem 1,4kW a sekeru Fiskars. S kámoškou to v pohodě zvládneme o víkendech. Řetězy brousím sama (těch pilníků, co jsem už zlomila :( ), olej používám rostlinný. Největší problém je dřevo (kulatina) dovézt, kupuju tvrdé syrové za 800. Bez pomoci sousedů s traktorem se neobejdete. Pravda, jet tu pilu na FV by chtělo silný měnič, v tomto ohledu zkušenosti nemám, ale věřím, že časem to vyzkouším.
No a výnos brambor? Sadila jsem letos na panenské půdě jeden pytel dost na husto asi na 50m2, sklidila jsem 5. Příští rok to bude hubenější, říkají mi všichni. Hnojím jen slepičincama v senu, takže ta půda se tím senem dost provzdušní, je tu hrozně těžká.
Jak dlouho ty zásoby vydrží, neumím odhadnout - dost rozdávám.

Mimochodem - na koně bych si netroufla, ale takový oslík, to by bylo něco...

Máte pravdu, čas je největší problém - dělám na dvě směny, slovo dovolená mi fakt nic neříká :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od mypower.cz »

rimi píše:Nevim, jestli je to ekonomika? Spise ekologie, mozna:
http://www.uloz.to/7974586/what-in-the- ... ing-cz-avi

Souhlasi to s mym neustalym pozorovanim oblohy, kolikze pritece dnes Ah.
00:43:25 - pripomina mi to stav lesu na sumave. Napadlo nekoho na sumave zmerit kolik se tam vyskytuje hliniku a dalsich v dokumentu zminovanych prvku? Tedy samozrejme mimo kurovce.
01:01:43 - Budou (potraviny) muset mít jakostní třídu a dostat certifikát od firmy XYZ?
xChaos
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 08, 2011 8:43 pm

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od xChaos »

mypower.cz píše:Nejvetsi pruser co vidim ja u sebe je jidlo pres zimu. Tohle proste jeste nemam bez supermarketu vyzkousene a rad bych jednou vyzkousel zimu tak abych ji potravinove prezil a nesel ani jednou do obchodu. Pak by mi nejaka krize byla fakt u paty.
Nemám tak velké ambice jako ty - rozhodně jsem nikdy neuvažoval o potravinové soběstačnosti, max. tak o té energetické - ale současně jsem se nad tím zamýšlel z hlediska celkové analýzy životního stylu: např. proč životní styl v mírném pásmu nemá velké pochopení pro vegetariánství (které je naopak poměrně logické v tropech), apod.

Klíčem k menší závislosti na importech z jiných zemí by určitě bylo přizpůsobit se sezónním potravinám v dané oblasti. Tedy: v mírném pásmu se jednoznačně živíme přes zimu dílem uskladněnými plody či částmi rostlin (nejrůznější zrní, mouka z něj, brambory a jiná kořenová/podzemní zelenina), jednak masem - často masem zvířat, která by v daném klimatickém pásy zimu stejně všechna nepřežila, a tak člověk původně v potravním řetězci konkuroval jiným predátorům, kteří by stavy zvěře během období zimy snížily tak jako tak (případně by část stejně uhynula hlady, mrazem, apod.)

Přizpůsobení se místním klimatickým omezením není vůbec samozřejmé - a pokud se člověk přímo nehodlá zabývat zemědělstvím, tak mě vyšlo, že budoucnost by mohla být právě v hi-tech nomádském cestování "za sluncem" - tedy léto trávit převážně v mírném pásmu, a využívat např. solární energii (topit netřeba) a sezónní letní potraviny (zelenina, ovoce), a na zimu pak migrovat do tropických oblastí (resp. takových částí, kde je zima nejlepší částí roku, což jsou oblasti na rozhraní tropů a subtropů - Indie, Thajsko, apod.). V tropech opět lze využívat solární energii a ušetří se za topení, a je opět možné se živit místními, sezónními potravinami, nepřepravovanými přes půl světa.

Víceméně: přijde mi, že klíčem k snížení mé vlastní spotřeby energie (např. během zimy) a závislosti na kamiony přepravovaných potravinách, apod. by mohlo být jednoduše nomádsky cestovat "za sluníčkem" a zimu v mírném pásmu si užívat pouze jednou za čas jako kuriozitu. Klíčem k tomuto jsou ovšem politické změny v nestabilních oblastech, blokujících přirozenou "pomalou" migraci napříč Eurasií (je totiž jasné, že pokud bych na zimu za tím sluníčkem lítal, tak moc neušetřím). Stejně tak je západní člověk natolik zvyklý na nějakou základní úroveň služeb a komfortu (min. tekoucí voda, elektřina, internet), že potrvá ještě dlouho, než budou rozsáhlé zemědělské oblasti tropických a subtropických zemí schopné přijmout "západní nomády" (a integrovat je jinak, než jen jako "turisty utrácející peníze").

Po energetické i potravinové stránce je to ale zcela přirozené řešení: být připoutaný k půdě, jak jsme zvyklí v Evropě, má význam pouze pro převážně zemědělské kultury, a s tím, jak vznikla průmyslová civilizace, ztratilo toto základní "zakořenění" většinu svého smyslu a udržuje se jen jako tradice. Post-industriální civilizace by měla být semi-nomádská, s velkým důrazem na pronájem či sdílení nemovitostí, pokud už jsou vlastněny, apod.

xChaos z http://teckacz.cz/
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od JiříK »

[quote="rimi"]O kolapsu mluvi zde:
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1368

Už jsem na straně 26! Ufff! :uh:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od rimi »

xChaos píše:Po energetické i potravinové stránce je to ale zcela přirozené řešení: být připoutaný k půdě, jak jsme zvyklí v Evropě, má význam pouze pro převážně zemědělské kultury, a s tím, jak vznikla průmyslová civilizace, ztratilo toto základní "zakořenění" většinu svého smyslu a udržuje se jen jako tradice. Post-industriální civilizace by měla být semi-nomádská, s velkým důrazem na pronájem či sdílení nemovitostí, pokud už jsou vlastněny, apod.
Napadl me kocovny narod, ktery tak poctive cestoval, az se uplne oprostil od potreby pracovat. :lol:
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od avatar »

no co například na Korfu je prima počasí celý rok ))) jen ty potraviny tam se musi přivážet )))
migon
Příspěvky: 12
Registrován: čtv srp 25, 2011 9:32 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od migon »

podle knížky co mám, za správných postupů (intenzivního bio pěstování) lze vypěstovat na +/- 220m2 veškeré plodiny nutné k přežití 1 osoby, samozřejmostí je používání kompostů, správná doba sadby, správný výběr plodin (s vysokou energetickou hodnotou) brambory jsou zásadní plodina (spotreba na jednu osobu cca 80kg ovšem bez věcí jako je pšenice apod. to bude více), dále pak např řepa, kořenová zelenina (mrkev celer apod.), luštěniny. důležité je mít plodiny které zvládnou uložení přes zimu. další zdroj je ovoce a ořechy (líska je plevel v podstatě ale ořechy májí vysoké množství tuků).

průměrná výtěžnost brambor na 1m2 je:
1,5 - 2kg brambor ranných
2-3 brambor pozdních

pokud bych se snazil o maximální sobestačnost šel bych určitě cestou skleníku/(ů) zaraženým do země kde lze pěstovat po celou zimu ve spojení s chovem ryb, tzv. aquaponika. nejvhodnější je http://en.wikipedia.org/wiki/Tilapia která se rychle množí ale lze pěstovat i např okouny (slozitejsi rozmnozování). Tilapia nesmí být pod cca 10 °C jinak uhyne. krmit ryby lze larvami much (black fly larvae - obsah:hodně tuků) apod. nebo napr timto: http://en.wikipedia.org/wiki/Duck_weed (může konzumovat i člověk, roste to jako blázen - obsah:hodně proteinů). ryba v sobě pak má tuky/proteiny podle toho jak a cím jí krmíte.
na aquaponiku stačí pár barelů, igelit, malé solární čerpadlo a zavzdušnňvací systém + dřevo na regály.

vše je propojené je nutné vytvořit kolem sebe malý ekosystém, nekteré věci lze udělat rychle něco trvá roky např stromy než se rozjedou trvá to.
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od perys »

něco mi říká, že proto vznikla organizovaná společnost, kde každý dělá něco a smyslem je soběstačný celek - ať středověká osada, nebo dnes EU.
já radši než abych si pěstoval vlastní brambory na 220m2 které nikdy po nikom nezdědím, tak radši zreguluju vlastní spotřebu, co nejvíc ji doplním samoobnovitelnými zdroji a pokusím se přispět něčím malým celku - té společnosti snažící se o soběstačnost.
Bohužel je to společnost lidská, takže je zde cca 2/3 méně výkoných ne-li přímo cizopasníků, než zbytek který to táhne, ale být ve finále soběstačný ale sám na všechno je hop nebo trop - na podzim onemocníš třeba a nadcházející zima je poslední.....
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od toxic_cz »

Přesně tak, společenství nemůžeme odsuzovat jako celek, píšeme si tady skrze počítače, které by určitě neexistovaly, kdyby si každý musel vyrobit všechno, od jídla až po oblečení.
Čímž nechci říct, že je vše v pořádku, to určitě není, současná společnost má spoustu návyků a umělých potřeb, umělých procesů, které ji ničí. A jak říká perys, těch co společnost vysávájí není málo... bohužel.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
perys
Příspěvky: 26
Registrován: ned říj 30, 2011 10:06 pm

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od perys »

..naštěstí v tom cizopasení nejsou lidi sami, podobné je to v tlupách lidoopů, i v koloniích mravenců.
Jenže ti všichni jsou v soběstačnosti PONĚKUD DÁLE než lidi :?
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od OTi »

žial ja vidím ještě černej tou celou situaci, velcí se snaží zotročit malých lebo to je laciné a dlouhodobé řešení pro zachování moci v jeich rukách. na vesnici dnes taky by mnoho lidí neprežilo totiž nemá každá rodina (spíše jen zlomek procenta) chov krav slepis vepře a zajaců pod jednou strechou. takže když to přijede tady bude hodně mrtvých. přežije to jenom část spodiny který se nedali zotročit a bylyvšecho schopní aby sami přežili, a jak to tady vidím již nejsme daleko ale doufám že se mýlím.A na druhé strane kdyby byli politici normální a ne kriminálníci v obleku pak by jme přišli na to že máme blahobit na zemi pro každého, jen treba být šetrným vůči přírodě a ono nám dá dostatek tepla jídla a čisté vody jen aby jsme si to využívaly rozumně.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Příspěvek od mypower.cz »

rimi píše:Nevim, jestli je to ekonomika? Spise ekologie, mozna:
http://www.uloz.to/7974586/what-in-the- ... ing-cz-avi

Souhlasi to s mym neustalym pozorovanim oblohy, kolikze pritece dnes Ah.

<ironie>Dneska jsou takove vylozene krasne prirodni mraky nad polskem :) Tedy jak ta priroda dokaze kouzlit, to by jeden neveril.</ironie>

Obrázek