Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od mypower.cz »

Potvrzuji to co pise dracekvo, s mymi tehdejsimi 800Wp existovaly obdobi, kdy to proste nejde a jela centrala. S 2.24kWp si uz dovolim pomoci energie z FVE obslouzit i dva hospodarne uvazujici lidi a pokud jsem tu sam, mam energie dostatek i kdyz je temer cerna obloha pred bourkou.

Na zacatek je to IMHO dobre zacit s malym vykonem a ziskat zkusenosti. Projit si takovym tim beznym vyvojovym cyklem a nic nevynechat. Zkusenost je k nezaplaceni.

PS: 2.24kWp (tedy bez puvodni 800Wp instalace, ktera zanovni a taky krute draha byla) nebylo zanovnich. Panely na druhou FVE byly z nejake jine asi polni FVE v likvidaci, rada veci instalovana svepomoci, servis systemu si resim uz uplne sam az na vysoce odborne veci na ktere nestacim. Pokazi-li se mi menic, tak na toto uz me sily nestaci, ale na toto zde mame toto forum, kde si dokazeme pomoci.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od fukuši »

Těch 250KWh/rok to si nedokážu představit.Ale byla by to paráda.U mě bych se sám dostal tak na 1,2MWh/rok a to bych byl
100% soběstačnej už ted.Bohužel jsem se dostal jen na 9 měsíční 100% soběstačnost páč Tč mě asi zatím nepustí na zrušení přípojky.Aspon jsem zrušil plyn.Ale plnej ostrov to je super dobrodružství.Osobně bych to řešil 2KWp a 48V ve vašem případě.Daj se sem tam sehnat panely cca 230Wp kolem 3000Kč a těma bych to umlátil.Přeji hodně štestí při rozhodování.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od xmasin »

dracekvo píše: Pro slušné vyžití bude asi vhodné volit minimum 1kWp. Což jsou 4 poly panely 250Wp v ceně 19 000,- Pokud je místo, možná by stálo zauvažovat nad amorfníma panelama, dávají vyšší výkon při difůzním osvětlění, ale také zaberou 2x tolik místa na střeše.
Z amorfů bych zkusil CIGS panely, mají srovnatelnou účinnost s křemíkovými, takže zas tolik místa nezaberou.
Naposledy upravil(a) xmasin dne čtv črc 24, 2014 2:16 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od jose »

SJM píše:Pro celoroční ostrovní systém v našich podmínkách jsou vhodné tenkovrstvé panely (CIS, CIGS ap.), které mají větší produkci při špatných světelných podmínkách tj. v zimě; někde tu byla informce o levných CIGS panelech zn. Avancis.
Taky jsem zastáncem CIGS panelů. Levné panely Avancis se dají najít na Aukru.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od joseff »

radog píše:
joseff píše:
Na sviceni by se urcite hodila i nejaka celovka s dobijecimi bateriemi - mas volne ruce a svetlo tam, kde jsi a kam se divas.
Svícení čelovkou je pro mě až moc velký hardcore. Představa nošení čelovky na hlavě mi přijde jako dost velká otrava.
Celovku jsem samozrejme nemyslel jako jediny zdroj svetla. Ale muze se hodit, kdyz se neco stane a je potreba neco opravit, nebo kdyz clovek jde na samote pro neco ven...
radog
Příspěvky: 12
Registrován: stř črc 23, 2014 7:42 am

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od radog »

dracekvo píše:Já sem provozoval podobnou elektrárnu o výkonu 434Wp a musím říct, že pro úplný ostrov bude asi nedostatečná. V inverzi by teoreticky mohla udržet to osvětlení + nějakou náhodně zapnutou drobnost ale to asi tak vše, pak bude často nastupovat centrála.

Pro slušné vyžití bude asi vhodné volit minimum 1kWp. Což jsou 4 poly panely 250Wp v ceně 19 000,- Pokud je místo, možná by stálo zauvažovat nad amorfníma panelama, dávají vyšší výkon při difůzním osvětlění, ale také zaberou 2x tolik místa na střeše.

Regulátor s ohledem na další rozšíření třeba eTracer 45A MPPT (max 2160Wp při 48V)- cena 9000,- možná by stálo za to pouvažovat rovnou nad 60A verzí

Pak otázka jaké baterie. Obecně vychází jedna uložená kWh na 12 tis. Minimum bych viděl 2kWh. tj 24,- 000. Volbu, jestli obyč olovo, lepší olovo, NiCd, nebo LiFe nechám na každém.

Menič. Na začátek možná bude stačit nějaký menší, jenže časem zjistíte, že by jste si v létě rád vypral, uvařil vodu, případně nařezal dřevo a ejhle měnič nebude stačit. Dobrá volba by mohla být 5kW LF ala matěj. cena 20 000,-

Takže cena za komponenty 72 000,- za 48V systém s možností dvojnásobného rozšíření pouze dokoupením panelů a možností si v létě i bez problému vyprat, uvařit, nebo nahřát vodu v boileru. Myslím, že by s tím šlo docela dobře existovat.
Ještě je potřeba připočítat nějaký montážní materiál.

Ale připomínám, že toto je jen můj názor a moje zkušenosti. Někdo další na to bude mít třeba jiný pohled.

Je to sice mnohem větší částka než jsem čekal, ale aspoň začínám vidět realitu. Díky moc za tvůj odhad :))
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od luky »

mypower.cz píše:Doprava vody: Pouzivam destovku, zadnou studnu roky nemam. Jedine co potrebuji je vetsi plocha nez 50m2 me strechy, takze treba + strecha budouciho kurniku, mista kde bude drevo, nebo plachta pri velke bource vytazena na zahrade na zatravnene plose, a jinak stazena. Zatim jsem nerealizoval, ale na extremni privaly vody u bourek by se to sakra moc hodilo. Musim vyzkouset. Studna s pitnou je samozrejme naprosto dokonala a snad i svata vec. Tu tady ale nemam. A zpet k doprave, mam domaci tlakovou vodarnu 600W, a 300W netlakove cerpadlo, ktere pouzivam na presun vody ze zasobniku do jineho a take na celodenni obeh v zasobniku pres filtr, cimz destovku vycistim.
Můžeš se prosím trochu rozepsat (třeba do jiného vlákna) ohledně udržení vody v použitelném stavu?
Nádrž máš nad zemí/pod zemí/uvnitř objektu? Zakrytou/na světle? Beton/plast?
Stačí filtrace, aby se voda nekazila/nehnila/nerostly tam řasy?
Pozn: Máme ve vesnici ucpaný vodovod a díky tomu celkem výrazně kolísá tlak (0,5-2,5 atm). Zahrával jsem si s myšlenkou mít cca 50-100l vyrovnávací nádrž a za ní domácí vodárnu. Ale trochu se obávám, aby ta voda pak byla pitelná (není tu žádné dávkování chloru).
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od camel1cz »

Obecně pro udržení vody v dobrém stavu stačí chlad a tma.
Tedy nádrž určitě musí být v zemi - na materiálu tolik nesejde, pouze aby např. nerezavěl a tak nepouštěl do vody oxidy železa - nežádoucí zabarvení, atd. Takže ideál asi plast - a vlastně i cenově.

To platí pro užitkovou vodu. Pitnou bych doma vůbec neskladoval - obával bych se přemnožení bakterií - tohle je vyšší dívčí. Jedna věc je udržet vodu nezkaženou, čistou a druhá věc je udržet jí kvalitní a pitnou.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od rva »

Pitná voda jde udělat z každé vody pomocí reverzní osmózy. Používám asi 5 let systém se zásobníkem a pomocným čerpadlem. Tehdy bylo nejlevnější na mangala.cz
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od camel1cz »

Můžete popsat vaše rešení trochu podrobněji? Z čeho je ta membrána a co všechno zachycuje? Jaká je třeba údržba?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od rva »

Membrána propouští "pouze" vodu. Ostatní látky, jako sůl, těžké kovy, dusičnany, ... přes ní neprojdou (účinnost filtrace jednotlivých látek je obvykle přes 90%). To je jedním z důvodů, proč někteří takto přefiltrovanou vodu pokládají za nezdravou, protože neobsahuje nic, kromě vody. Jiní zase takovou vodu z téhož důvodu pokládají za velmi zdravou. Já to používám, protože voda ze studny je velmi tvrdá a obsahuje i nadlimitní množství dusičnanů a protože jsme v zelinářské oblasti, tak pravděpodobně i neznámé množství pesticidů a hnojiv. Údržba spočívá v občasné kontrole přefiltrované vody. Na to se používá měřič vodivosti vody, TDS meter (Total dissolved solids), asi to jde i vyrobit, ale snazší je koupit od číňanů. Stejně tak od nich kupuji vlastní membránu (300,-Kč), její životnost závisí od kvality vody, u mě zhruba rok. Před membránou jsou filtry (z česka) - vydrží určitě přes rok, za membránou mám patronu s nějakou drtí, která obohacuje vodu o minerály. Takto se dá akonomicky upravit voda pouze na pití a vaření, přes membránu protlačíte max. 200 l/den. Někteří používají od Mangala tu nejlevnější variantu, kde si překapávají vodu do džbánku. Systém je optimální pro ty, co mají vlastní studnu, protože před membránu jde voda ze studny a zhruba jedna pětina jde přes filtr a čtyři pětiny s nečistotami jdou do odpadu, takže je větší spotřeba vody.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Nízké nároky na spotřebu, co použít?

Příspěvek od luky »

camel1cz píše:Obecně pro udržení vody v dobrém stavu stačí chlad a tma.
Tedy nádrž určitě musí být v zemi - na materiálu tolik nesejde, pouze aby např. nerezavěl a tak nepouštěl do vody oxidy železa - nežádoucí zabarvení, atd. Takže ideál asi plast - a vlastně i cenově.

To platí pro užitkovou vodu. Pitnou bych doma vůbec neskladoval - obával bych se přemnožení bakterií - tohle je vyšší dívčí. Jedna věc je udržet vodu nezkaženou, čistou a druhá věc je udržet jí kvalitní a pitnou.
Jo, tedy jsi mi potvrdil, co jsem si myslel - mít 100l plastovou bečku ve skladu v domě prostě není dobrý nápad. Právě o ty bakterie mi šlo. Asi by to po čase vedlo k nějaké chemické úpravě nebo UV lampě. No prostě na h***o. Ještě mám v záloze nápad s vodárnou s frekvenčním měničem připojenou přímo na vodovod. To by nedělalo rázy na vodovodním řadu (na vstupní straně).
Díky
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek