Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

A nerosí se to uvnitř ?
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

http://fiestak.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSCF0381.jpg Tak jsem dnes na panel přilepil sklo. Snad tam nebude zatékat, tmelem jsem nešetřil. Jen mě trochu mrzí, že jsem před položením skla tmel trochu nerozetřel. Protože pak už moc rozplácnout nešel, vzduch mezi panelem a sklem neměl kam utéct a tak sklo pružilo na vzduchovém polštáři.Původně jsem chtěl nalepit sklo na rám, jak mi zde bylo doporučeno, jenže jsem nesehnal tak velkou tabuli, takže jsem sklo musel nalepit přímo na to původní popraskané. Kroupy by to mělo přežít sklo je silné 6 mm, panel se sklem, teď váží 31 Kg .Další nevýhoda je, že lesklé sklo s tmavím podkladem funguje jako zrcadlo a odráží paprsky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

podstatné je , že takhle ten poškozený panel bude ještě pár let sloužit :handshake: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od brumlaj »

zajímavý bude výsledek, kolik energie z toho panelu dokážeš vydolovat, budu rád, pokud se s informacemi podělíš.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Určitě se pak podělím o výsledky. Jinak na závěr, jako nejlepší metodu opravy bych viděl překrytí novým sklem. Já jsem použil sklo o síle 6mm, ale asi by stačilo i 4mm. Hledal jsem i různé fólie, ale ty obyčejné bez UV filtru jsou sice levé, ale nevydrží dlouho, navíc žloutnou. Fólie s UV filtrem jsou drahé cca 500 Kč za metr čtverečný. Plexisklo z polykarbonátu je také dost drahá záležitost. Lakování panelu bezbarvým lakem je blbost, protože lak rozpraská v místech prasklin skla. Potření skla silikonem, by možná pomohlo, ale není zrovna moc průsvitný a navíc se na něm dost drží prach a nečistoty, v zimě pak špatně sjíždí sníh. Některé metod jsem sám vyzkoušel, jiné jsem vyčetl na nejrůznějších fórech. Při lepení skla použijte neutrální silikon s UV filtrem a dobrou přilnavostí ke sklu, jinak se vám může stát, že po čase začne do panelu zatékat.Já jsem použil silikon na lepení akvárií.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Takže dnes jsem panel nainstaloval na střechu a zde jsou slíbené výsledky z měření. Panel jsem musel elektricky rozdělit na dvě části, protože používám 12V systém. Nyní mám 2 x 20V , každá část mi dává zkratový proud 4.2 A při slunečném počasí. Obě části mám k sobě připojené paralelně. Celkem je tedy zkratový proud 8.4 A. Při nabíjení akumulátoru a odběru 6A klesne napětí na panelu na 13.5V. Pokud do panelu nezačne zatékat, tak budu s výsledkem velice spokojen :-)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od brumlaj »

jo, to by sedělo, 1/3 výkonu nepoškozeného panelu, nezávisle se potvrdily výsledky našeho orientačního měření s Frenkym.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Abych to upřesnil panel dává naprázdno cca 20V a při odběru 6A klesne napětí na 13.5V . Při větším odběru by napětí klesalo dál, ale regulátor si hlídá, aby napětí nekleslo pod 13.5 V.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od pkougl »

já bych spíš řek že máte PWM regulátor? tedy že napětí na panelu je skoro stejné jako napětí baterie, tedy že pracovní napětí MPPT by mohlo být i výš (pokud panel nemá třeba 70 stupňů). Nebo to zkoušíte nějakou nastavitelnou zátěží?
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Mám PWM regulátor, ampérmetr jsem napojil mezi panel a regulátor, abych viděl kolik ampér si regulátor při nabíjení akumulátoru vezme. Pak jsem kabel připojil na svorky a změřil napětí na připojeném panelu.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Už je to skoro 7 let takže jsem se rozhodl trochu oživit vlákno a podělit se s vámi o moje zkušenosti z praxe. Jeden panel jsem měl zasklený a jeden jsem ponechal bez opravy. Po letech je rozdíl ve výkonu minimální. Pokud máte panel s pružnými články, zasklívání je skoro zbytečná práce. Smysl vidím snad jen v zasklení panelu s křehkými články, aby se při krupobití více nerozlámaly. Co ale zbytečné není, je přidat několik nejlépe hliníkových L profilů ze spodní strany panelu jako oporu. V létě, když je panel rozpálený od sluníčka má panel tendenci se prohýbat !!!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek