Dimenzování regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od kybos »

fukuši píše:Taky už bádám zda připojit na Tristár další panely.Mám tam cca 3měsíce 3700Wp a chci tam dát 4500Wp na 48V....Má to někdo takhle otestované.
Jeden čas jsem měl také cca 5250W pole na jednom Tristaru MPPT60 na 48V ale na trvalo bych to rozhodně nedoporučoval, teploty chladiče se pohybovaly příliš vysoko (i s přídavným ventilátorem) na udržení dlouhodobé životnosti. Jakmile mi dorazil druhý kus, rozdělil jsem pole na dvě části.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... ota#p15482
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od camel1cz »

Podle výše zmíněné diskuse by přežil, ale certifikát vám k tomu nikdo nedá.
Ostatně, když přečtete toto téma, tak si uděláte představu.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

Toto tu ctu uz po nekolikate ze se Tristary dost hrejou. Aji moje predchozi epsolary strasne hraly. Ja muzu rict ze PCM8048 pri vystupnim proudu 80A trvale na cca 29V tedy cca 2300W nijak zvlast nehreje. Ventilator se pomalinku toci a na displeji je tak 30C nejvic jsem na nem mel 42C ale to bylo v letnich vedrech. Zkousel jsem rukou i chladic kam jsem se dostal a byl teplej ale rozhodne ne horkej takze ten interni teplomer celkem sedi. Dost se tomuto podivuji ze cinan dosahl dobre ucinnosti za ty prachy. I provedeni DPS atp je na velmi dobre urovni.
Jediny co nema tak je ethernet jinak je to pro me naprosta jednicka v pomeru cena/funkcnost/vykon. Drobne detaily jako je pomalejsi regulace a a tim padem kratkodobe prelezeni nastaveneho napeti i max proudu s nicd neresim.

jinak dnes os rana *sun* *sun* *sun* *sun* *sun* *sun*

edit: Kybos: pokud pouzivam jakykoliv vyrobek v mezich krajnich hodnot i na krajnich hodnotach jaky vyrobce uvadi a predpokladal bych ze to ma otestovany tak to proste vydrzet musi a pokud ne patri do stoupy. Timto se ja ridim.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od kybos »

Filtry jsou dimenzované do 105°C. Možná by při trvalých 90°C vydržely i do konce záruky. Já mám ale vyšší požadavky. Chtěl bych regulátory používat i po skončení zákonné záruční lhůty. S výměnou filračních kondenzátorů ve zdrojích na základních deskách PC mám bohaté zkušenosti. Většina těch desek také tak akorát přežila záruční lhůtu. Prostě byly správně navrženy pro režim včasného stárnutí. To dnes řeší početné týmy vývojářů snad ve všech firmách vyrábějících spotřební zboží. Proto si myslím, že je vhodné tento výrobní kalkul poněkud narušit, rozložit zátěž a užívat si regulátorů delší dobu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mopadzi »

kybos píše:Filtry jsou dimenzované do 105°C. Možná by při trvalých 90°C vydržely i do konce záruky. Já mám ale vyšší požadavky. Chtěl bych regulátory používat i po skončení zákonné záruční lhůty. S výměnou filračních kondenzátorů ve zdrojích na základních deskách PC mám bohaté zkušenosti. Většina těch desek také tak akorát přežila záruční lhůtu. Prostě byly správně navrženy pro režim včasného stárnutí. To dnes řeší početné týmy vývojářů snad ve všech firmách vyrábějících spotřební zboží. Proto si myslím, že je vhodné tento výrobní kalkul poněkud narušit, rozložit zátěž a užívat si regulátorů delší dobu.
studer....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

V mem pripade se takovych teplot nedosahuje. Otazka je vnitrni odpor a tedy zahrivani samotnych kondu. Zkusenosti s vymennou elytu v zakl. deskach a ruznych zdrojich i ridicich jednotkach aut mam taky. Naposled jsem menil kondy v notebooku z doby kamenne .-D Je dobry pouzivat co nejlepsi kondy jaky jdou sehnat.
S vymenou kondu v reglu do budoucna vice mene pocitam ... v menici taktez .... jaka je zivotnost polovodicu to si neodvazuju tipnout. Ciste teoreticky dokud neodejde cokoliv co se programuje tak je pristroj vice mene dobre opravitelny.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od kybos »

Pokud chce někdo provozovat Tristar MPPT60 se 4,5kW polem, je důvodné se domnívat, že v tomto případě bude dosahováno tak vysokých teplot, se kterými výrobce nepočítal. Jen chladič dosahuje v tomto režimu teploty cca 45°C nad teplotou okolí a kondenzátory uvnitř chladiče mají také své vlastní ztráty a tak předpokládám, že jejich teplota bude ještě o 15-20°C vyšší než teplota chladiče. Vyschnutí elektrolytů může mít devastující následky i na zbytek elektroniky měniče včetně programovatelných komponent. Musely by se tedy měnit preventivně, dřív než dojde ke kolapsu a nevratným změnám ve zbytku měniče.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

Asi tomu porad nejak nerozumim. Pokud je menic navrzen na preneseni napr 2kw a jsou dodrzeny vstupni a vystupni hodnoty v predepsanych mezich tak zarivani je pouze otazka ucinnosti. Menic si tedy vezme ty svoje 2kw z toho 4,5kw pole. Zbyly vykon pole zustane preci nevyuzit. Tedy napr. 100V*20A je stejny prikon jak z 2kw pole tak z 20kw pole.

Tepelny spad vzduch/chladic/soucastka/vnitrek soucastky je mi jasny. Pokud v ramci miniaturizace jsou napr ty kondy naslapany na chladic tak to neni ideal. Jsem rad ze muj regl je velika krabice kde je vevnitr spousta mista na proudeni vzduchu a netlaci se vse do co nejmensiho prostoru.

edit: co se tyce preventivni vymeny ja co cca pul roku rozdelam jak regl tak menic za ucelem vyfoukani. Pokud bych si vsiml alepon nafouklych kondu tak menim. Interval je to dlouhy ale lepsi neco nez nic.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mopadzi »

bohužel vše je ted dimenzované na 1-2 roky. Sere mne i IBM u serveru x235 kondy vykvetly za 4roky...Moje iluze o značce šly do háje. Pánové čína si s tím ale vůbec neděla starosti....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od vata »

Zdravím, no, já nemůžu nějaké přehřívání Tristaru potvrdit - i při maximálních výkonech se drží pod 35 stupni, většinou jsou pod 30. Teď jsem oba zavřela do rozvaděče tak už nemají takový tepelný luxus, ale pořád v pohodě... I když je to možná dáno i mým nízkým systémovým napětím 12V.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od Pan Taum »

Předimenzování výkonu v panelech je sice pro Tristar dovoleno, ale doporučuji trochu s rozumem řekněme do 25% nad nominální výkon tj. max 2kWp panelů na 24V 60A regl.
tristar max input.png
http://www.morningstarcorp.com/wp-conte ... Primer.pdf
Q2. Can I exceed the nominal wattage ratings of MPPT controllers? Will it void the warranty?
You can size Morningstar’s MPPT controllers well above the Maximum Nominal Solar PV Input rating without damaging the controller and without the charging current exceeding the maximum output current rating. The controller can limit output current and will run at 100% of rated current output and not higher. The controller was designed with this power-shaving capability and when oversized it does not void the warranty.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od pkougl »

Na začátku jsem měl jeden tristat na 24 panelů (240Wp) a fungoval bezva a asi mu to nějak moc nevadilo, proudově se omezi a jel na max. výkon, teplota chladiče byla přes 50 stupňů, víc to vadilo mě jelikož výkon zůstával na střeše. Teď mam dva kousky a každý má na sebe 15 panelů (3,5kWp) a teplota taky dosáhuje 50 stupňů(občas si šáhnou na current limiting - hlavně teď když je aprílové počasí) ale beru to jako normál - je to dáno trochu umístěním čidla uvnitř regulátoru jelikož teplota chladiče je vždy nižší (5-10C) oproti teplotě udávané na web-rozhraní.
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od fukuši »

Jsem to počítal tak momentálně je zapojenej na 3550Wp a teplota chladiče co ukazuje web je 36-38stupnů max.Dotekem to odpovídá.Asi hodně pomáhá že mám jen panely po dvou cca 70V max.Třeba tento pátek dal 21KW/h.Systémové napětí 48V a panely po dvou.(60článků)Taky ty odkolony cca 30stupnů od jihu jsou podle mě lepší jak čistej jih.Pravda je že už asi cca 8x za rok hlásil limit curent ale stabilně je tam cca 47A.Umístěn je volně teplota okolí max 20stupnů většinou 18 stupnů.No asi mu tam ty 4 panely fláknu at se snaží.Podle mě ta polední špička nebude nikdy víc jak 3400W/h díky těm odklonům.Jedině mě ještě napadá zda nemůže vadit počet panelů třeba z hlediska indukčnosti a pod.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od atom »

15panelů (3,4kWp) teplota chladiče bývá něco přes 50°C při 60A, v garáži je asi 16°C-20°C tenhle měsíc. Ale current limiting mám skoro každý den, kromě 3 dnů tento měsíc, byl vždy ::rolleyes::
Souhlasím s tím, že ta uváděná teplota chladiče tristaru je ve skutečnosti na povrchu chladiče mnohem nižší, při 50°C je chladič na omak jen příjemně teplý.

Asi jsem vyřešil tu haluz hlášku DIP switch changed, která se objevovala vždy když jel regl nad 3kW, sice nevím jistě, ale od doby co jsem tristara přemístil a zapojil i uzemnění, se hláška už měsíc neobjevila.
Jinak do konce měsíce pokořím 5000 kWh, takže bych řekl, že lehké naddimenzování panelů se zatím žádnou poruchou neprojevilo.

Jinak na jaké nejvyšší napětí baterií lze třeba takový tristar provozovat ? Na štítku má psán rozsah 10 - 72Vdc, pokud by to zvládl měnič, tak by něměl být problém jít do vyššího napětí než třeba běžných 58V.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

Mě by spíš zajímalo jak je to s tím tristarem. Říkáte na 12V 1440Wp raději nezapojovat?.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

Spis me prijde nelogicky kupovat tristar jakozto sofistikovany regulator kvuli 12V systemu. Naprosto nevyuzity potencial.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

To je investice do budoucna. Dnes 12V zítra 48 :) Vše už je na to připravené, jen měnič tomu brání. Bude příští rok.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

Pokud takto tak to joooo. Ted mam na reglu povesenej vice nez 2x takovej vykon v panelech nez co dokaze na 24V prenest. Takze se uvidi kdo v diskuzi mel pravavdu :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

Tak to raději počkám na výsledky :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek