Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

avatar píše:za cenu 13 tis za kurnik cca 130 za slepici x 6. Jidlo pro ne starani se o ne denne. to mam cca 10 tis vajec to ani nesnim za 30 let. takze u 4 clene rodiny se to bude vyplacet po 15 letech protoze denne vajcata nejime))). Nehlede na smradek))

v UK stoji plato vajec 30 korun ))) 5 plat najednou 100 korun

tim nerikam ze to je spatna vec ale vse ma pro a proti a pro me se to nevyplati
Kdo uvažuje přísně ekonomicky si samozřejmě ten kurník nekoupí. Ale když slepice ubytujete jinde a krmíte je pšenicí za 3Kč/kg tak je to hned docela lukrativní záležitost :). Hlavně ale nekupujtete vejce z koncentráku! A když mají slepice dost místa a pravidelně nastýláte a čistíte kurník, tak rozhodně nesmrdí.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

toxic_cz píše:třeba by mohl za přebývající vajíčka provést směnu za další produkty :)
jo.. treba za baterky do FVE :D "slepicky snasejte snasejte, cim vic toho snesete, tim budu mit vetsi kapacitu" :D

Jinak ja mam v planu ne kupovat kurnik ale spis neco postavit ... mozna k tomu i castecne vyuzit nevyuzity prostor v zahradnim domku, tzn u me v podstate to bude cena krmiva + ze tri ze ctyri slepicky, pani veterinarka mi rikala ze dve vajica denne jsou sto pro. Ja mam takove obdobi, ze obcas delam vajecne omelety, vajecinu, vajicka na tvrdo, vajicka na zahusteni polivky a obcas se mi zas nechce, takze by se vajicka nahromadily a pak bych zas dostal vajecnou naladu :) nicmene pokud nebudu kupovat profi kurnik, tak to by se mohlo kurnik vratit celkem i rychle jak tak sleduju cenu tech vajec.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

vata píše:Já kurník koupila hotový u truhláře Novosada, protože tak hezký bych sama nezvládla.
kurnik .. to vypada velice pekne .. Material na tohle bych tu i nasel .. Mam tu plny suteren starych skrini atd... Hodit to vedle zahradniho domku tak uplny luxusek. Bylo by prosim mozne to jeste nafotit zvrchu at vidim dovnitr jak je to tam vpravo resene ? To se mi libi takovy kurnicek .. :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Protestuji proti názoru, že slepice smrdí, moje slepice spoluprotestují.
Kdyby nás někam zavřeli a nečistili pod náma taky bychom pěkně smrděli. Já každý týden svým beruškám měním podestýlku (seno), část nechávám holkám ve výběhu na hraní - a na kompost, z druhé je vážně silný hnůj, z toho roste zelenina jedna radost. Takže můžeme potvrdit, že nám to v kurníku vyloženě voní senem.

Ano Filipe, neslibuju že to bude hned, ale nafotím to. V podstatě je to jednoduchý interiér - deska nad přepážkami tvoří dole hnízda, nahoře pak prostor pod hřad. Hřad musí být speciálně tvarovaný, aby se jim dobře sedělo.
Do hnízd je z počátku dobré dávat sádrová vajíčka aby měly holky inspiraci.

Vchod mají slepičky zboku, jen tak malý, aby vlezly. Celé je to nutné navrhnout tak aby se dobře čistilo.

V létě mám vajíček přebytky, vajíčka prodávám ve městě, tržbu dávám bokem do plechovky a pak za to kupuju pšenici, takže se holky uživí v létě samy. Je důležité si vychovat všechny známé, aby nosili ty kartony na vajíčka, protože koupit je nové není vůbec tak jednoduché.
No a taky počítej s tím, že budeš mít ztráty - já už o dvě přišla.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Já doporučuji se inspirovat u pana Gilíka. Co jsem četl, tak je to v prvé řadě uznávaný chovatel, který je shodou okolností také truhlář. Takže jeho kurníky jsou opravdovou špičkou. Jinak tisíce rad a nápadů lze najít na serveru http://www.ifauna.cz/drubez/forum/r/
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

vata píše:Protestuji proti názoru, že slepice smrdí, moje slepice spoluprotestují.
Souhlasím, už jsem to psal výše. Naše slepice jsou venku od slepičího nevidím do slepičího nevidím a to i v dešti a sněhu, takže ty jsou trochu cítit jen když se spaří, ale to je už jiné téma...
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

Zkušenosti chovatele nosnic: když nejsou vajcia pak třeba přidat trocha vápna do potravy. to se vyskytne hlavně na jar když ještě není zeleň a telesné zásoby nosníc jsou vyčerpány. slepicím jinač aby neměly problém s trávenímpřidává taky kamínky říčné, oni na to mají specoelní žaludek kde pak kamínky jako mlímek lámou zrnká a taky je to dlouhodobý zdroj minerálů. Dle zkušenosti vesničana: pro slepice do kúrníku odporúčám místo na řebřík aby mněli na čem spát a na dvě tři debníčky kde budou nosit vajíčka a to pravidelně vystlat slámou. na 2m2 se dá se širokým 4-5 stupňovým žebříkem chovat kolem 50-80 slepic (akorát jim bude pohodlno i využitý prostor). kurník nejlacnější a nejekologičtější z blata slámy a kravince postavit. slepice přes den potřebují výběh aby byli zdravé a zelenou potravu - i vzimě, na to sme mněli vřdicky značné zásoby sušené žihlavy.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Ano ano, kopřivu jsem nasušila a míchám jim to k pšenici. Ještě na začátku zimy mi na to kašlaly, teď se po tom můžou utlouct. A na podzim se mi podařilo sehnat starý takový mlýnek na kopřivu, takže na rok bude kopřivy ještě víc, protože ta příprava bude rychlejší. Teda pokud nebude ten konec světa.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Já kopřivu míchám do pšeničného šrotu. Zrno a skořápky mají zvlášť. Sem tam přidám strouhanou cibuli, vitamíny atp. Momentálně se mi snáška pohybuje v průměru kolem 85% a to máme stále téměř souvislou sněhovou pokrývku.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

nchápu čemu říkáte průměr výkonu 85% totiž ve chovu stále se drží režim dlouhého dne nebo dvodenní to znamená že slepice spia za 24 hodín maximálně 8 hod pži dvoudenním režimu 4+4 a 6hodín při jednodenním režimu. takže oni nebehají jenom papají a kadí 2- 2,5 vajec za den a stavy se obmění po dosáhnutí 2,5 roku dovržení slepic, ale tento systém automatizácie a regulácie bych neodporučal amaterum totiž můře hrozit kanibalizmem. takže ve volném chovu babička vždy byla velice ráda když jedno slepice sneslo 1 vajko za den :yes: a t nech je tých 100% které jsou humánní pro slepice a výnosní pro majitele. ku stravě a barvě žloutku ještě tolko když budete chovat bílé slepice zn. Brojler tý budou snášet velice bledé žloutky a sněhobýlé skořábky, ale když máte chov s vesnickým kohoutem prři koupě z výprodeje z velkochovů bych odporúčak loupit za 50 -60 Kč vyřazené slepice oni do 4 let budou ještě snášet ale už to nestačí pro velkochov (pro vás ale áno) takže necháte přírodu aby konalo co má a když budete šikovní můžete mít za rok chovnú kvalitu i množství (1,5-2vajko/den max.) a slepice které málo jedí a mají odolnost voči virům a parazitám jako vesnické.Moja babička i matka to tak dělali.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Máte asi kouzelnou babičku, protože dosáhnout snášky 100% v denním cyklu je prostě nemožné :). Nicméně když sám operujete procenty, nerozumím tomu, co Vám není jasné na těch mých 85%. Řeknu to tedy jinak. V těchto dnech mi stohlavé hejno nosnic snese v průměru 85 vajec denně.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

dusledek restrikci EU => sobestacnost cloveka.
http://ekonomika.idnes.cz/sedm-korun-za ... nomika_spi

:yes:

tak me taky v te souvislosti napada, kdyz tak zamirim do toho naseho zkorumpovaneho ceska, jestli on ten sibal Kalousek to s tim zdrazovanim uplne vseho s nami nemysli vlastne dobre. Ekonomiku tim likviduje celkem zdatne a vyslednym efektem je to, ze lidi zacinaji byt sobestacnejsi cim dal vice :) nebo ne ?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Hmm, tak to moje holky se pak flákají, protože poslední dva týdny mám z 8 slepic tak 2 denně. Dneska 4. No jo, už jim ta zima leze krkem :)
Ale mě to uživí, jen ať si bérušky odpočinou.
Mimochodem, ty ceny vajec v obchodech - to fakt nechápu. Mých 8 slepic by si totiž při ceně 3.- Kč za vejce při průměrné snášce 0,5 denně na svůj kurník vydělalo za 2 roky. Za 3 kačky jsem loni prodávala přebytky, což jim vydělalo na pšenici a šrot.
Podotýkám, že ten kurník má 2m2, takže holky se tam docela pohodlně rozvalují. Oplocený výběh mají asi 50m2.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Do hnízd je z počátku dobré dávat sádrová vajíčka aby měly holky inspiraci.
Před pár týdny jsem při čištění kurníku podkladky nevrátila, a potvůrky si hbitě našly jiné místo. Takže falešná vajíčka jsou zase zpět a mám zase hezky čistá vajíčka pěkně v hnízdech.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

:yes: slepice rulezz .. mainstream jede jak vstekly :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Některé ty "myšlénky" se ani nedají číst... Normálně mi je z toho už blbě, když slyším cajzly v rádiu mluvit o tom, jak to je to komplikované a všelijak nemožné, mít slepice. Přepínám na rakušáky. Sice příroda a ekologie a tak, ale odcamcaď pocamaď, hlavně se neušpinit.
No, doufám, že jsem nikoho místního z dalekého západu neurazila :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

drama píše:Máte asi kouzelnou babičku, protože dosáhnout snášky 100% v denním cyklu je prostě nemožné :). Nicméně když sám operujete procenty, nerozumím tomu, co Vám není jasné na těch mých 85%. Řeknu to tedy jinak. V těchto dnech mi stohlavé hejno nosnic snese v průměru 85 vajec denně.
jak sem již psál u mně jako u bývalého velkochovatele 100%=2VAJCE a u babičky 100%=1VAJCO. ale když všechny slepice máte z vesnice pak tých 85% je vaš max výroba a netreba se trápit.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

vata píše:Některé ty "myšlénky" se ani nedají číst... Normálně mi je z toho už blbě, když slyším cajzly v rádiu mluvit o tom, jak to je to komplikované a všelijak nemožné, mít slepice. Přepínám na rakušáky. Sice příroda a ekologie a tak, ale odcamcaď pocamaď, hlavně se neušpinit.
No, doufám, že jsem nikoho místního z dalekého západu neurazila :)

co pro laiky je nemožné nebo těžko dosažitelné nebo medialně prokomplikované na tom se dá hodně vydelat( vyrobím kurník na míru zákazníka)(koupím radeji vajcia za 8Kč lebo v telce ukázali jaká je to píplačka) ve skutečnosti odkdy máme rómov v europe tak od stejného dadta jsou určitě i slepice chované na venkově a pochybují že pčed 400 lety nebo před 800 by se starali víc o práva slepíc než dneska a předce mněli 300% zdravší vajcia než mi dnes. jste si ještě nevšimli že za posledních pár let vidíme jenom takové nápady anebo šikovnosti v "Receptáři nebo KLosputákovi" za které musíme předem utratit 10000Kč až pak se z toho néco vykloubne? nevěřte médiám pracují pro prachy a když néco potřebujete a někdo vám to říká že je to nemožný pak ho nechte tam rychle jako Ho....o na ledu.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Chov slepic

Příspěvek od tomas »

"Nezávislá" media se to snaží hodit (po vzoru Klause) jako vždy na EU, ekologii atd.... Jenže v okolích státech problém není. Češi jezdí do Německa skupovat vejce za poloviční cenu pro celé vesnice. Takže problém je zase jen v problémovém ČEZku. Jinak mne je to úplně jedno, já mám naštěstí vejce domácí. :yes:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

na druhú stranu není nic lepšího než vajíčka z domova, víš čo sníš, víš s čím se krmí kuřátka :wood: . Při koupených vajec to nemáš ani tušení jakými hormóny, léky a kdoví co ješte sa dostane na náš talíř. Pak při skladování vajec nevíš jak je to čerstvé, jak to bylo ošetřené proti žloutence a jiným virům, a či vůbec to nestálo v chladném ale hodně plesnivém skladu.
Zdar a sláva domácím chovúm! :home: :yes: