Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Franta2776
Příspěvky: 2237
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 135

Re: Chov slepic

Příspěvek od Franta2776 »

My máme na zahradě tohoto toho slepicím nedávejte žere ostatní slimáky;

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Slim%C3 ... 5%A1%C3%AD
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov slepic

Příspěvek od cipis »

To ze Spanelska nejsou slimaci, ale plzaci. Pokud je u nas normalni zima, tak zdechnou, ale pokud ne, tak katastrofa. Loni jsme je velice aktivne hubili, plus teda ta zima, no a letos sem tam ojedinele.
Zerou je pekingske kachny, ty musi byt dve aspon, kvuli jejich pohode.
Ze je sezerou i nektere nase slepice, tak je pro me novinka.
A ze existuje i nejaky jiny slimak predator, tak tim tuplem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chov slepic

Příspěvek od eman »

Slimáky žere Indický běžec, ale jinak je to plemeno úplně naprd. Velká spotřeba, malé přírustky.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Zkoušel jsem dávat slepicím malé plzáky, vždy se na ně vrhnou, ale lepí jim to zobáky, měl jsem pocit, že jim to nedělá dobře ani když je rozpůlím.
Lebefu jim dávám celou, už od jara, nechám alespoň 30 cm vyrůst. Teď dostávají celé stonky (celé leto dělám probirku po zahradě) a po pár dnech ohlodané stonky odnáším.
Stejně tak sbírám po zahradě pupenec. Když "umravňujeme" vrbu (salix viminalis) dostanou klidně dvoumetrovy prut, listy sežerou. Zblajznou i větve divokých rajčat. Když zbyde, tak trávu ze sekačky. Padaná jabka nebo hrušky, ty měli ve výběhu. Ozobali i muchovniky do půl metru, co byli za mobilním oplocenim.
Teď máme celkem dost okurek salátovek, tak přerostlé jdou slepicím, velkým celé, ať se zabaví, malým překrojené. Zbaští i výkrojky z paprik.
V létě mají zmenšený výběh (obvod 40 m) jen s trávou a hruškami, od podzimu do jara obvod 100 m, plochu upravuji podle využití, ať si užijí i larvy vrtivky ořechové.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Chov slepic

Příspěvek od shuty »

mame sliepky od kuriatka liahnute pred 3 mesiacmi a dalsie o mesiac mladsie. pustame do zahrady a slizniaky zeru celkom aktivne - boli sme prekvapeny, prave sme mysleli ze to zeru len tie indicke bezce, nase sliepky sa ale o ne doslova biju. pasavky zemiakove nechcu.
zozeru kde co, davame zbytok melonu, cestoviny, ryzu, vajce, proste zbytky z kuchyne co sa nedoje. viem nie je to najlepsie ale kazdy den ich pustame do zahrady tak si vydobu chrobaky, korienky, travu... no co im hrdlo raci... len zatial moc nechcu zrat zrno. ked ho zosrotujem a zmiesam s niecim tak to zozeru ale samotne zrno moc nechcu... davam im denne aj kupenu zmes ale len tak za hrncek........
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Moje mladé maransky majú teraz 21 týždňov. Už mesiac žerú pšenicu, akú dávam aj o rok starším sliepkam. Kvasenú v acidifilnom mlieku z lidl.
Prvý deň ráno dám pšenicu do plastového vedierka a zalejem vodou. Druhý deň prelejem do vedra s 1 deci acidka, prázdne vedro naplnim pšenicou a zalejem vodou.
Tretí deň vyberiem cez sitko pšenicu s vedra s acidkom, do vedra s vodou a acidkom prelejem pšenicu s čistou vodou.
Štvrtý deň vodu s acidkom vylejem a založím na novo s 1 deci acidka.

Sliepky sa idú potrhať. Keďže to trávia rýchlejšie, dávam im to ráno. Vlhká pšenica je výborná na pridávanie zmesi RoboranD, Plastin a kŕmne vápno v pomere 1:1:2.
Kyslé prostredie v žalúdku sliepok bráni rozvoju parazitov.
Máčanie pšenice šetrí energiu proti šrotovaniu. Navyše pri šrote môžu byť straty krmiva kľudne aj 20%.

Máčaná pšenica je cca 1/3 až 1/2 dennej krmnej dávky.

Samozrejme ze maransky majú aj granule pre kuričky, ale o dva týždne dôjde zásoba a bude už len máčaná alebo suchá pšenica. Tu si trocha zobnú, ale nemať iné, tak hladujú.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Chov slepic

Příspěvek od shuty »

robim si doma vlastny kefir. ked vyhadzujem prebytocne kefirove zrna tak to hodim sliepkam a zeru to ako dive. skusim ten tvoj postup zo zrnom ale skusim to vyrobit s tym mojim domacim kefirom a uvidim. vdaka za tip.

inak kolko rastu klasicke sliepky kym mozu ist pod noz?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

Naše slepice si občas zobnou i mandelinky.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Doteraz som na mäso choval brojlery, vlani jeden turnus toho roku dva, od iného dodávateľa zrejme iné plemeno. Nikdy viac, preto som dokončil menšiu volieru a k vlaňajšim hybridom zaobstaral toho roku čistokrvné maransky. Maju 21 týždňov a ešte sú malé. Rastú pomalšie ako vajcove dominanty. Ale vyše ročne hybridy boli do hrnca akurát. Chystám sa na vlastný odchov kurčiat až budúci rok a rátam 8-9 mesiacov kurča na mäso, záleží koľko sa podarí odchovať, mám dvě kvokajúce sliepky a snad bude aj medzi mladými aspoň jedna.
Ak chceš urýchliť rast kurčiat, dávaj im viac bielkovín, teda namočené psie granule (mleté mäso, tvaroh, ale je to drahšie) . Max denná dávka bielkovín je 20 gramov na sliepku, inak majú problémy s trávením, vodnatý trus a veľa pijú. Pozor, zvýšený príjem bielkovín u kurčiat spôsobuje predčasne dospievanie, že teda skôr ale menšie vajíčka.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

ChlapeczDediny píše:...Zblajznou i větve divokých rajčat....
A není nať rajčat jedovatá podobně jako brambory?
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Pár krát dostali malé kousky a bez problémů.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Chov slepic

Příspěvek od shuty »

tak reportujem ze moc sa do toho zrna v kefiri nepistili. nemozem povedat ze nic nezjedli ale teda nic moc...

inac mame medzi sliepkami jedneho "zmoka". cele cierne kurca, postava bokom take drobne, ukriknute...

nemate niekto skusenosti co s nim?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Každé čudo trvá tri dni. Aj u sliepok ;)
Já mám všetky sliepky čierne.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
Juraj70
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 14, 2022 8:21 am
Reputace: 0
Bydliště: Veľký Krtíš

Re: Chov slepic

Příspěvek od Juraj70 »

Ja chovám sliepky pre vajce, na vlastnú potrebu. Tento rok mám samé čierne sliepky (vajcia majú pekné svetlohnedé). Som z dediny a dávame im jesť všetko čo sa u nás v kuchyni nespotrebuje. Minule chytili hada a rozthali ho ako nič. Ináč ich chovám na pšenici, ale od jari do jesene ledva jedia zrno, radšej vyjedia všetko z hnoja (červíky, chrobáky, zbytky jedál, ovocie, zeleniu ...). Pravidelne dostávajú aj trávu a burinu (to máme v záhrade zadarmo, ani nemusím sadiť :). Zožerú aj vnútornosti (črevá) z králika. Kludne im dávajte všetko čo nespotrebujete, ak im niečo nechutí, tak to tam nechajú. A vajce mám dosť na celý rok.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Chov slepic - kustovnice čínská

Příspěvek od joseff »

Další zajímavá věc, kterou jsem v těchto dnech úplně náhodou zjistil - máme několik rostlin kustovnice čínské a i přes letošní sucho a bez jakékoli péče a zalévání hodně zaplodila, tolik, že už to nestíháme jíst, tak jsem pár větví i s plody odstříhl a hodil slepicím do výběhu, protože se mi je nechtělo obírat a stejně ji budu muset na jaře sestříhnout.

Když jsem je pak šel večer zavírat, tak tam ležely jen holé větvičky - bez plodů, ale i bez listů - slepice sezobaly i všechny listy - úplně dohola a to mají velký výběh s dostatkem trávy, takže to nebylo tím, že by měly nedostatek zeleného, ale šly po listech kustovnice cíleně. To stejné se opakovalo další dny - vždy zbyly jen holé větve.:) Takže kolem jedné strany výběhu zasadím hned vedle plotu kustovnice - co proroste plotem, to budou sezobávat hned, co bude za plotem, to jim budu postupně stříhat a házet. Listy kustovnice jsou jedlé i pro lidi - sice to není žádná pochoutka, nemají žádnou zvláštní chuť, plody jsou rozhodně lepší, ale nějaké hodnotné výživové látky obsahují, takže se dá přihodit pár lístků do salátu, na chleba s máslem...:)

Kustovnice se dobře množí dělením keře nebo hřížením, takže jestli ji někde u někoho uvidíte, tak si vyptejte, případně se dá často najít i v různých větrolamech mezi poli nebo u silnic.

Takto vypadá kustovnice, případně hledejte ve vyhledávači další info:
kustovnice_cinska.jpg
kustovnice_cinska.jpg (71.22 KiB) Zobrazeno 780 x
Znáte nějaké další keře/stromy, které bujně rostou a ze kterých by slepice dokázaly využít plody i listí?
JozefSK
Příspěvky: 53
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
Reputace: 3

Re: Chov slepic

Příspěvek od JozefSK »

Ahojte,
prosim, nemate niekto skusenosti s nejakymi takymi - podobnymi automaticky sa otvarajucimi - zatvarajucimi dvierkami pre sliepky ?
https://www.tomtop.com/p-h47661gr.html
Nieco take by sa mi hodilo.
Dakujem
Keraj
Příspěvky: 173
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Reputace: 5
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Chov slepic

Příspěvek od Keraj »

Mám obdobná automatické dvířka, ale na baterie a za poloviční cenu.
Fungují už 10 měsíců a zatím ok, i když se párkrát stalo že dvířka byla rychlejší než slepice.
Pokud by byla i možnost nastavení času otvírání/zavírání dvířek, bylo by to fajn.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Ja používam tretí rok https://agrofortel.sk/automaticka-dvier ... -0-komplet, mám dvoje a len dva razy ročne vymením po 4 ks alkalické tužkové. Ak bude tretí kurín, kúpim také isté. Osobne používam podľa času, ale dá sa aj na sumrak/svitanie.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
JozefSK
Příspěvky: 53
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
Reputace: 3

Re: Chov slepic

Příspěvek od JozefSK »

Pre mna dolezita funkcia je casovac a moznost dialkoveho ovladania dvierok. A moznost prace bez potreby AC el. siete, cize na baterky.
A este taka drobnost, aby to bolo spolahlive. Susedom ponizsie nedavno nieco v noci podusilo vsetky sliepky, zabudli zatvorit kurnik ...
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Spoľahlivé to je, má to na dvierkach hranu proti zdvihnutiu pazurom. Funguje mi to každý deň.
Na čo potrebuješ diaľkové ovládanie, keď môžeš nastaviť čas alebo fungovanie na množstvo svetla? A stačia tomu 4 tužkové baterky.
Ráno to otvára, keď ešte nie som na záhrade a večer niekedy odchádzam skôr, ako "budík" kurníky zatvorí.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW

Odpovědět