Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od dumi »

Odbicim k tem krepelkam, rad bych cca 25 slepicek od japosnkych nosny, nema nekdo na prodej? :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
ChlapeczDediny
Příspěvky: 229
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Môj zatiaľ nedokončený (na jar) kurín pre aktuálne 12 nosníc. Voliera 4x2 m.
grandopening-001-600x450.jpg
grandopening-001-600x450.jpg (56.88 KiB) Zobrazeno 960 x
A aktuálne pod orechom vyzobávajú larvy vrtivky americkej-orechovej.
podorechom.jpg
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 229
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chov slepic

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Pred dokončením je druhá voliera/kurín pre ďalších 6 nosníc pre omladenie chovu. Tento rok plánujem dva turnusy brojlerov. Podstatne tým zvýšime produkciu aj vajec aj mäsa. Dodávky pšenice mam zaistené, aj dostatočné zásoby. Reportované medzimesačné nárasty cien ma neteší, ale pri potravinách ani veľmi nezaujímajú. Onedlho bude úroda zemolezov a po nich muchovniky, začne ovocinarsko zeleninová plná sebestačnosť.
Mrzí ma len, že stavba fve pokračuje pomalšie, ako som si naplánoval. A bude hůř, nastupujem do zamestnania, ale len dva dni v týždni, hen čo by kameňom dohodil, aspoň ušetrím čas dochádzania oproti minulosti.

Ozaj, keby niekto choval austrálky alebo maransky, mám záujem o nasadové vajcia alebo aj mladky.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Chov slepic - denně porce čerstvých proteinů ZDARMA

Příspěvek od joseff »

Ahojte, chci se zeptat, jestli někdo máte praktickou zkušenost s elektrickým lapačem hmyzu s UV lampou? - kolik hmyzu dokáže pochytat?, které druhy hmyzu přitahuje?, jaká je životnost? (tento stojí 179 Kč a záruka je standardních 24 měsíců). Občas jsem si něčeho podobného (samozřejmě většího a výkonnějšího) všiml v nějakém obchodě, většinou v úseku uzenin:
lapac_hmyzu.jpg
lapac_hmyzu.jpg (27.97 KiB) Zobrazeno 724 x
Z popisu:

Lapač využívá UV žárovku, která přiláká hmyz do elektricky nabité mřížky. Přilákaný hmyz následně zasáhne elektrický proud a spadne do odnímatelného podnosu, který stačí jednou za čas odšroubovat a vyčistit.

Napájení / kmitočet: 220 V~ / 50 Hz
Příkon: 3 W
Napětí el. mřížky (elektrody): 1500-1800 V
Provozní dosah: cca 15 m2
Délka napájecího kabelu: 1,1 m

Zajímá mě, jestli stojí za to nad tím uvažovat, nebo jestli je to úplná blbost? - kdybych ten lapač pověsil nad vchodem kurníku (nebo na jiném vhodném místě), jesli bych pod ním (nebo v tom odnímatelném podnosu) našel každé ráno pár kousků hmyzu pro každou slepici?

Samozřejmě se dělají různě výkonné, za různou cenu, někdy je napájení i přes USB nebo s malým panýlkem, takže možnosti jsou pestré.

Jak jednoduše ještě lákáte/chytáte, případně chováte pro slepice lezoucí/létající/vodní hmyz, aby to bylo automatické/bezpracné? Já to momentálně dělám jen tak, že slepice mají kolem všech 4 stran oploceného výběhu vysokou trávu a spoustu kvetoucích rostlin, přímo ve výběhu mají několik ovocných stromů a keřů, takže kvetoucí stromy a pak popadané plody jsou taky dobrým lákadlem, takže jim tam různí koníci/mravenci/pavouci... naskáčou sami, slepice mají uvnitř výběhu taky kompost, kolem kompostu mám pár prken, kamenů, pařezů a kus plechu a když tam jsem a cokoli z toho obrátím, tak pod tím většinou něco najdou. Ve výběhu mají slepice pod okapem sud s vodou, do kterého se sice nedostanou, ale přetéká do keramického koryta ("minijezírka" nebo spíš brčálníčku s různou kvalitou vody podle teploty), takže i voda je velkým lákadlem pro hmyz. Když ryju, tak je samozřejmě vypustím, ať mi to důkladně prohrabou, přes zimu pak mají výběh po celé zahradě atd., atd.:)

Ještě jsem na trubce narazil na nějakého švýcara, který si chytá hmyz k jídlu, kanál se jmenuje skyfood, tak se to chystám prostudovat, až bude trochu času, sice zatím neuvažuju, že bych zkoušel hmyz jíst, ale třeba se to někdy může hodit, kdyby bylo nejhůř nebo by se to dalo momentálně využít pro slepice.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Chov slepic

Příspěvek od JiříK »

Hodně, pokud v okolí není jiný zdroj světla. Jen se většina přiškvaří na elektrody (drátky kolem zdroje světla). Pak je nutno použíti štětec a hmyz vymést. Originál trubice moc nevydrží, ale stejnou službu udělá i klasická bílá za čtvrtinovou cenu.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Ahojte, chci se zeptat, jestli někdo máte praktickou zkušenost s elektrickým lapačem hmyzu s UV lampou? - kolik hmyzu dokáže pochytat?, které druhy hmyzu přitahuje?, jaká je životnost? (tento stojí 179 Kč a záruka je standardních 24 měsíců). Občas jsem si něčeho podobného (samozřejmě většího a výkonnějšího) všiml v nějakém obchodě, většinou v úseku uzenin:
Hmm - pokud Vám jde jen o proteiny pro slepice, já bych to nechala na přírodě, slepičky si najdou to co potřebují samy i bez elektrických udělátek. Pokud jsou ve výběhu, hlavně ať mají hodně zeleného. Krom toho hmyz jde po trusu, takže dobrovolně za slepicemi.
Ty moje byly vždy úplně na volno v přírodě, rádius si prodlužovaly až tak kilometr daleko. Chataři nechápali, jak pak můžou trefit dom, ve skutečnosti jsou to ale velmi chytrá zvířata. Velmi rychle se třeba naučily asistovat mi při rytí záhonů, žížaly zbožňovaly.
Bohužel jejich životnost u mě je velmi krátká - lišky a kuny. Žijí krátce, zato naplno a šťastně. Tuhle zimu mě jedna vybila celé hejno, a protože už stejně potřebovaly nový kurník, nové zatím nemám, dokud nepostavím nový.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Chov slepic

Příspěvek od rva »

Mám jak ten malý typ se svislou mini zářivkou, tak i ten "řeznický", kde jsou 2 vodorovné fialové zářivky. Ten řeznický je mnohem výkonnější (40W) a běží mi v baráku přes sezónu neustále a vychytává všechny hmyzáky (mouchy a komáry), kteří dovnitř zaletí. Ten mám od roku 2018 a zářivky jsem ještě neměnil. Tehdy stál 1190,-Kč - kupoval jsem ho na https://www.tipa.eu/cz/lapac-hmyzu-g21-gt-40/d-143753/ rovnou spolu s náhradními trubicemi á 150.-Kč, které čekají na svou příležitost.
Mít to u slepic nevím. Občas to při odchytu vydá ránu jako výstřel, z toho by je asi kleplo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

rva píše:Mám jak ten malý typ se svislou mini zářivkou, tak i ten "řeznický", kde jsou 2 vodorovné fialové zářivky. Ten řeznický je mnohem výkonnější (40W) a běží mi v baráku přes sezónu neustále a vychytává všechny hmyzáky (mouchy a komáry), kteří dovnitř zaletí. Ten mám od roku 2018 a zářivky jsem ještě neměnil. Tehdy stál 1190,-Kč - kupoval jsem ho na https://www.tipa.eu/cz/lapac-hmyzu-g21-gt-40/d-143753/ rovnou spolu s náhradními trubicemi á 150.-Kč, které čekají na svou příležitost.
Mít to u slepic nevím. Občas to při odchytu vydá ránu jako výstřel, z toho by je asi kleplo.
Díky všem za zajímavé postřehy. Je jasné, že kdyby slepice měly neomezený prostor, našly by si všechno (aspoň ty moje shánčlivé české zlaté kropenky). Sice mají lepší výběh než většina jiných slepic, ale stále se to snažím vylepšovat a hledat nové způsoby, jak by slepičí systém mohl fungovat ještě více automaticky/soběstačně - přece jen to jsou potomci dravých ještěrů a tak živé stravy nemají nikdy dost.

Chovám slepice už dlouho a na několika různých místech a platí to, co píše vata - najdou si toho spoustu a postupně si rozšiřují svůj akční rádius a vždy se bezpečně vrátí domů. Taky platí to, že ráno a přes den se vydají opravdu daleko, ale s tím, jak se den chýlí ke konci, se postupně stahují blíž a blíž ke kurníku - využívám toho v době, když už máme v zahradě zasazeno a rosliny už jsou trochu povyrostlé - vím, že když jim dopřeju jen takovou rychlovku a vypustím je 10 minut před západem do celé zahrady, tak toho už moc nerozhrabou/neozobou/neponičí a v podstatě jen vysbírají hmyz, který najdou a vrátí se rychle a spořádaně do kurníku. Když jsem jednu dobu jezdil do Karviné, tak se mi líbilo, jak tam vždy na jednom ostrůvku na světelné křižovatce u čtyřproudé silnice vyzobávaly slepice trávu, sice ta tráva a vajíčka z ní asi nic moc, ale bylo vidět, že si vždy najdou cestu kam chtějí a pak zpět domů.:D

rva: A dá se nějak říct, kolik toho hmyzu pod tím lapačem každý den najdeš? A máš stejnou zkušenost jako JiříK, že je na něm hmyz přiškvařený? Takto když se někam zavěsí, tak asi chytá jen létající hmyz, že? Ale kdybych ho zavěsil třeba na betonový/kovový sloupek nebo třeba přímo na zeď, tak aby se ho dotýkal, bylo by možné, že by pak chytal i lezoucí hmyz, který by k němu mohl po tom sloupku/zdi vylézt (samozřejmě při zachování bezpečnosti, tak aby na něj nepršelo atp.)? Ty rány/výstřely jsou opravdu tak hlasité? - a v domě vám to nevadí? Co přesně se vlastně s tím hmyzem stane - jen při kontaktu s nabitou mřížkou dostane elektrický šok a odpadne nebo nějak "vybuchne"? Byl by vůbec takový hmyz jako krmivo pro slepice použitelný/zajímavý? Byly by nějaké fotky/výsledky lapeného hmyzu pro lepší představu?
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Chov slepic

Příspěvek od rva »

Máme to v baráku. Bez toho by byly hlavně v kuchyni mouchy a takto nikde nejsou. Fotka je po včerejším vyklepání spodku, odhaduji, že tak každá pátá zůstane přilepená na mřížce a každá padesátá se přichytí se zvukem výstřelu. Mít to venku, tak to bude asi obalené hmyzem všeho druhu.
UV lapač hmyzu
UV lapač hmyzu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov slepic

Příspěvek od cipis »

Dělají se už i s LEDKama, tam by měla být životnost vyšší, za samozřejmě vyšší cenu.
Bordel, obzvlášť, pokud je to venku pod stříškou, je v tom neskutečný. A rachot také veliký, opravdu jsou to silné prskance, až někdy jak ty výstřely. Nacházím v tom všechno možné, jen hajzli komáři jsou nějací odolní ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chov slepic

Příspěvek od PetrDubi »

Máme doma ten samý co rva už léta a funguje bez problémů. Těch kulatých jsem měl v ruce odhadem 10 (hlavně od příbuzenstva) a všichni si stěžovali, že to nefunguje a hmyz po tom jenom leze, ale nezabije ho to. Všechny měly stejnou chybu - malé napětí z jednoduchého násobiče (běžně cca 500-600V) a i malý proud , takže dokud si hmyz nesáhl na oba kontakty, tak se mu nic nestalo a i potom se mu maximálně upálil kousek křídla nebo nohy a pokračoval dál.
Ten co má rva jsme kupovali před asi 10 lety za cca 600 Kč. Tam jak se dostane něco mezi dvě elektrody, tak se ozve hlasitá rána a většinou to spadne dolu na tácek mrtvé. Lákání na ty zářivky taky docela funguje.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

cipis píše:Dělají se už i s LEDKama, tam by měla být životnost vyšší, za samozřejmě vyšší cenu.
Bordel, obzvlášť, pokud je to venku pod stříškou, je v tom neskutečný. A rachot také veliký, opravdu jsou to silné prskance, až někdy jak ty výstřely. Nacházím v tom všechno možné, jen hajzli komáři jsou nějací odolní ...
Díky za další info.

No jo, u komárů je problém, že jdou po teple a oxidu uhličitém, ne po UV světle, tak to na ně logicky nefunguje, ale reklama snese všechno.:)
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov slepic

Příspěvek od cipis »

Jj, mám už na ně ty chemické krámy do zásuvky, spínané přes časovač.
Jinak to moje je toto:
https://www.bauhaus.cz/nedis-hubic-hmyzu-27746464
a občas je to jak ve starwars, zvláště ten elektrickej dědek, jak krmil bleskama vadera.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chov slepic

Příspěvek od PetrDubi »

Já jsem teda vždycky našel nějaké komáry přiškvařené na mřížce a jiné odprásknuté dole. Ale je pravda, že jsme ho vždycky pouštěli až za soumraku venku v altánu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov slepic

Příspěvek od cipis »

Tak třeba to omylem nějaké také uškvařilo, ale efekt nebyl, totiž jsem byl pokousaný vevnitř. Tak jsem to nakombinoval s tou chemickou potvorou do zásuvky a od té doby klid. A na ty efekty SW jsem si zvykl, ikdyž i pak člověk ještě občas poskočí, co to bylo za šlehu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chov slepic

Příspěvek od PetrDubi »

Jo doma používáme taky ten odpuzovač do zásuvky a ten funguje dobře. A v obytce máme zase přenosný odpuzovač na baterky (takový zeleno žlutý, už se nevyrábí) a ten funguje dobře i venku pod markýzou.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

Tak jsem po dalším přemýšlení a zkoumání usoudil, že chytat pro slepice hmyz pomocí elektrického lapače nebudu - rozhodl jsem se tak po shlédnutí několika slow motion videí, jak se tam ten hmyz škvaří a částečně nebo úplně spálí na uhel - to by asi zrovna moc zdravé zobání pro slepice nebylo. Tak nic, budu pokračovat v přirozeném lákání a vytváření vhodných podmínek tak, aby ti hmyzáci přilezli do slepičího výběhu sami.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

Ahoj, chtěl bych oživit toto vlákno a podělit se o to, čím aktuálně přikrmuju slepice zdarma:

Konečně trochu zapršelo, tak slepicím po ránu sbírám šneky a slimáky, kterým se vlhko líbí, i ty rezavé plzáky španělské - nemají s nimi problém s ochotně je sežerou, mám české zlaté kropenky, možná je to tím, že nejsou tak přešlechtěné a jsou na ně zvyklé odmalička.

Začínají nám padat ořechy a už v nich jsou jádra, tak každý den po cestě ke kurníku několik nasbírám a rozšlapu jim je.

Je dost kopřiv, takže když mám čas, tak dostanou nakrájené kopřivy - vyzobou je beze zbytku i se stonky Když není čas, tak dostanou celé kpřivy a ozobou si aspoň listy. Stejně tak dobře sezobou nakrájenou červenou nebo zelenou lebedu, chutná jim i nakrájený fenykl. Na trávě dozrála semena, takže si vyzobou i všechna semena, která najdou ve velkém výběhu.

Jsou zralé bobule černého bezu, tak jim každý den několik natrhám a všechno zmizí, hezky barví žlouek a když jsou zralé, tak nejsou jedovaté ani pro lidi. Takže černý bez určitě zasadit přímo do výběhu.

MÁTE ZKUŠENOST S NĚJAKÝMI DALŠMI BOBULEMI / "PTAČÍM ZOBEM", KTERÝ NENÍ PRO SLEPICE JEDOVATÝ A SEŽEROU HO, POPŘÍPADĚ S ČÍMKOLI JINÝM, CO SAMO A HOJNĚ ROSTE?
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Chov slepic

Příspěvek od rva »

Chutná jim rybíz a i réva, která má bubule níže než 3/4 m.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od fugas »

joseff píše:
Konečně trochu zapršelo, tak slepicím po ránu sbírám šneky a slimáky, kterým se vlhko líbí, i ty rezavé plzáky španělské - nemají s nimi problém s ochotně je sežerou, mám české zlaté kropenky, možná je to tím, že nejsou tak přešlechtěné a jsou na ně zvyklé odmalička.
Tak to je dobrá zpráva. Co vím, tak prý slimáky žerou jen nějaké kachny. Dokonce mi někdo říkal, že je možné si kachnu pronajmout a ona slimáky na pozemku sežere. Jestli to zvládají slepice, tak jedině dobře.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.