Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

vata píše: Jen prokousat se tou jejich dokumentací je hrozná věc,
To je,mne sa doma jeden stykač povaloval tak som doobjednal ďalší s blokovaním http://sk.traconelectric.com/product/TR1D0910 a čo ma povzbudilo bol popis produktu a dokumentácia,no super prehladné.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Vato , moc pěkné :yes: :yes: :yes: .

To Vám stačí 7A kontakty ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Díky, jasně, 7A stačí :)
Nejsilnější spotřebič je čerpadlo 750W - to má regulaci náběhu takže negeneruje špičky, pod celým barákem jede 1200W měnič. Takže těch 7A překročím možná jen při špičkách špatně naladěné ledničky nebo při startu větších spínaných zdrojů.
Pila a jiná případná taková technika jede z nepřepínaného okruhu rovnou z DS.
Mimochodem, ten rozvaděč stále není ještě zavřený, na to pižlání masky si vezmu celý víkend :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Automatizovaný přepínač sítí popsaný výše dnes odkryl jednu mouchu: při obzvlášť zle naladěné lednici měnič (Volcraft 1200W) na chvilku odpojí - jednou jsem byla ve sklepě při této události, a zaregistrovala jsem náběh lednice, krátce ventilátor měniče, cvak ve stykači a pak vše normál - měnič zapnul dřív, než se sepnul DS stykač. Dnes ale došlo při náběhu lednice k přepnutí baráku na DS, ačkoliv pak měnič naběhl - tzn. stačila doběhnout sekvence přepnutí na DS, ale zpět už ne. K vynucení přepnutí na FVE pak bylo nutné restartovat měnič. Dlužno říct, že měnič byl v tu chvíli pod větší zátěží, nejen lednice.
Zítra zkusím nastavit na K3 delší čas pro zajištění spolehlivé odpojení DS stykače, teď je tam 0,6 sec. Možná to pomůže...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Ruční wattrouter spuštěn :)

Příspěvek od vata »

Tak jsem si dneska trochu hrála a postavila si ze stavebnice za 150.- Kč jednoduchou tyristorovou regulaci, na ni zapojila 1kW přímotop, a ono to funguje :) V čase přebytků si teď můžu ohřát záda. Možná ušetřím v zimě trochu dřeva. Měnič 1K2 to zvládá, ale jdou ty pulsy slyšet. Ostatní elektronika taky jede souběžně bez protestů. Vzhledem k tomu, že slunce bylo už nízko, jsem to mohla pustit jen na cca 200W, aby to celé zůstalo ve floatu, ale i tohle málo to topení zvlažní.
Tak až zas bude slunečno, jsem připravena zjistit konečně, jaký mám max možný denní výkon.
A další zpráva - mé 400Ah hýčkané olovo jde do kytek :( A to mu není ani rok. K ránu už neutáhne spustit lednici - resp. samozřejmě by utáhlo, ale zabere podpěťová ochrana (už na 11,9V). A druhý den nepojme víc než odhadem 1 kWh. Takže v noci jede lednička potupně na DS :(
Takže, abrams měl samozřejmě pravdu, kdo pořizuje FVE s olovem, tak musí šíleně předimenzovat, nebo zkrátka počítat s tím, že je to ani ne na rok...
Pořád se těch LiFeYPo obávám, příjde mi to komplikované, neusazené, příliš blackbox, ale budu muset chtě nechtě...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ruční wattrouter spuštěn :)

Příspěvek od luge »

vata píše:Tak jsem si dneska trochu hrála a postavila si ze stavebnice za 150.- Kč jednoduchou tyristorovou regulaci, na ni zapojila 1kW přímotop, a ono to funguje :) V čase přebytků si teď můžu ohřát záda. Možná ušetřím v zimě trochu dřeva. Měnič 1K2 to zvládá, ale jdou ty pulsy slyšet. Ostatní elektronika taky jede souběžně bez protestů. Vzhledem k tomu, že slunce bylo už nízko, jsem to mohla pustit jen na cca 200W, aby to celé zůstalo ve floatu, ale i tohle málo to topení zvlažní.
Tak až zas bude slunečno, jsem připravena zjistit konečně, jaký mám max možný denní výkon.
A další zpráva - mé 400Ah hýčkané olovo jde do kytek :( A to mu není ani rok. K ránu už neutáhne spustit lednici - resp. samozřejmě by utáhlo, ale zabere podpěťová ochrana (už na 11,9V). A druhý den nepojme víc než odhadem 1 kWh. Takže v noci jede lednička potupně na DS :(
Takže, abrams měl samozřejmě pravdu, kdo pořizuje FVE s olovem, tak musí šíleně předimenzovat, nebo zkrátka počítat s tím, že je to ani ne na rok...
Pořád se těch LiFeYPo obávám, příjde mi to komplikované, neusazené, příliš blackbox, ale budu muset chtě nechtě...
Zdravím.
Ta regulace ma zaujíma ako to všetko funguje, bude aj schéma? :)
Dnes som tiež z FV ručne dal cez triakovú reguláciu 600W do bojlera tak aby nebralo z batérií. Zatial nemám spojaznené arduino a ono to dalo od obeda do večera cez 4kW.Vodu v 80 litrovom bojleri ohrialo z 19 na 33°C.
Tiež som váhal ohladom volova ako hovorí abrams a life.Dúfam že som vybral dobre.Zatial s life za pol roka všetko ok.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

No, je to tento regulátor: http://lhotsky-elektro.kabel1.cz/index. ... 1&Itemid=2 - čili primitivní ruční regulace.
Každopádně jsem tam dala velký chladič co mi zbyl z oddělovacích diod po přepojení panelů. Hřeje to jen mírně, tedy aspoň s tím dnešním přiškrcením na 200W.
Schémátko k tomu bylo, jsou tam 4 diody, pár odporů, dva tranzistory a ten triak (nebo tyristor?) a potenciometr, ale někam jsem to zašantročila... Nicméně u těchto stavebnic není to schéma ani zapotřebí, protože i ten plošňák je velmi dobře popsaný, takže špatně osadit to jde jen naschvál. Jen tam byly dírky zrovna na ten tyristor špatně předvrtané, byly malé.
Takže jak povídám, tak elegantní, že by si to samo točilo tím poťáčkem podle modbus dat to teda není, ale prozatímně stačí :)
Jen si říkám, co se stane, když někdy omylem zapnu ten přímotop na maximum - jsou tam dva topné okruhy po 1kWh, zapínám jen ten jeden. Co na to 1,2kW měnič, když mu podsunu 2kW byť pulsně regulovanou zátěž? Přežije to?

Admin edit: Téma bylo dále rozděleno na nové téma Regulace výkonu spotřebičů.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

vata píše: Jen si říkám, co se stane, když někdy omylem zapnu ten přímotop na maximum - jsou tam dva topné okruhy po 1kWh, zapínám jen ten jeden. Co na to 1,2kW měnič, když mu podsunu 2kW byť pulsně regulovanou zátěž? Přežije to?
Pri PWM neviem.Môj bojler má 1200W čo Volcraft potiahne,ale pri zapnutí fénu 2,2kW menič po chvílke vypne.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od rob.brno »

vata píše:No, je to tento regulátor: http://lhotsky-elektro.kabel1.cz/index. ... 1&Itemid=2 - čili primitivní ruční regulace.
To zapojení s tím tyristorem je asi přes Gretzuv můstek, tedy vlastně jako 3diody v serii.

Já používám toto http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa-p ... a/d-84580/

Je to s triakem, do 900W píšou bez přídavného chladiče, max. s chladičem 2,5kW, má to tam jeden trimr, kterým se nastaví regulovatelné minimum(pro potenciometr). Místo odporu by se dal asi použít nějaký optočlen. Prostě cokoliv co má oddělený vstup od výstupu, protože kdoví jaké napětí se na odporu objevuje a v jakém vztahu je k fázi/nuláku.


PS: Ten Lhotský vyrábí něco podobného jak ta tipa s triakem a to:
http://lhotsky-elektro.kabel1.cz/index. ... t&Itemid=2


PS1: Ještě mě zaujal měnič 24V(18-30V) na 12V (85proc účinnost):
http://lhotsky-elektro.kabel1.cz/index. ... t&Itemid=2
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Nově provizorně online logging zde na mypower za pomocí prográmku zdejšího nadšeného kolegy prochazky85 a samozřejmě našeho Filipa.
Provizorně proto, že nemám zatím vyhrazené 24/7 zařízení a záznam dat jede na pracovním pecku, v měření budou tedy díry. Nicméně koho by zajímalo, jak se chová 6 kousků amorfních Schott ASI (3 série po dvou) v kombinaci s 400Ah ročního rouna Banner, podívejte se :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 600Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Dnes zprovozněna další větev 300Wp amorfů (Schott ASI Protect 107) na východní střeše. Mají o něco menší pracovní napětí než dva staré ASI 103 v sérii, takže aspoň má Tristar co počítat, protože by tam měly být 2 MP body. Nové amorfy jsou nakrátko paralelně k sobě, od ostatních větví odděleny diodou. Celkový nominální výkon mé FVE je tedy ode dneška cca 950Wp, prakticky ale tohle nenastane, protože osvit různých větví bude různý přes den. Dneska kolem poledne mi to v oblačném počasí dávalo kolem něco přes 50A (12V systém).
Konstrukci jsem svěřila místnímu kováři, který to zvládnul skvěle, velmi jednoduše - použil 2 nerezové L profily, panely vsadil mezi ně a připevnil pomocí svorek zespodu. Takže pokud nepřejdu na 24V (zatím o tom neuvažuju), rozšiřovat už není kam :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

Takže uvidíme zmeny aj v online loggingu? :)
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od JiříK »

Hérdek, zase mě Vata trumfla ve wattáži! :o No, budu muset našetřit a přikúpit. :mrgreen: A těší mě, že se drží 12 V jako já. Ale asi bych si měl pohnout, od Nového roku bych musel do ilegality. :sm35:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

2luge: ta data prozatím jsou velmi příležitostná a vzhledem k počasí října i velmi žalostná... Mimochodem, za celý říjen jsem vyrobila 37kWh, což je dosavadní měsíční minimum mé FVE (nepočítám únor, protože ten je nekompletní). Zkrátka - neporučíme větru dešti :)
rok 2012
rok 2012
A ještě k tomu výkonu - už jsem tady o tom uvažovala, ty ceny amorfních Schottů jsou tak nízko, že těžko odolat... Vzhledem k tomu, že těch 2500.- Kč za panel je cena koncová, maloobchodní s DPH, těžko si představit, za kolik to Schott prodává distributorům. Nechápu, že se jim to vůbec vyplatí...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od SJM »

Gratuluji k rozšíření. Načasování je dobré a v zimě to bateriím snad pomůže. Již jste vážně uvažovala o doplnění elektrolytu, desulfataci a o zateplení baterek na zimu?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Ano, baterie začínají velmi slábnout :( Dnes jsem na to koukala, a v případě těch Bannerek nebude potřeba nic moc vylamovat, ty zátky lze vyšroubovat, je tam ale jistý přetlak. Takže koupím destilku a doleju to, a od Matěje jeho pekelný desulfátor, a víc už pro své baterie udělat nemohu. Možná, pokud to zůstane bez efektu, se je pokusím v zoufalství totálně vybít, podle Matějova návodu.
Zateplené jsou, jsou obloženy v dřevěné konstrukci minerální vatou.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od SJM »

vata píše:Ano, baterie začínají velmi slábnout. Zateplené jsou, jsou obloženy v dřevěné konstrukci minerální vatou.
Možná by nebylo špatné jim dopřát i nějakou izolaci odspodu, např. extrudovaný polystyren.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od Gmouse »

Zdravím. Dočetl o očekávaných přírůstcích v podobě 200Ah LiFeYPO4. Není to trošku malá kapacita na tak velký výkon panelů? Já mám instalováno o chloupek menší výkon (927 Wp), mám 8 100 Ah článků, čili stejnou kapacitu jako Vy a za slunečných dní jsem dospěl k názoru, že se ještě jedna sada článku bude hodit.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Zdravím, časem - podle peněz, chci rozšířit o dalších 200Ah, už si na to nachystám krabici. Každopádně, proudově by to nemělo vadit, max. proudy z panelů tečou do baterií 60A, a do měniče ve špičce kolem 100A. Kapacitně bych měla být určitě už s 200Ah výše než teď s tím slábnoucím 500Ah olovem, protože 80% z 200Ah je 1,9kWh, zatímco to olovo mi poskytuje momentálně něco málo přes 1kWh.
Jinak to lithium už mě čeká na poště, nechala jsem si jej nabít u dodavatele, slíbili mi i protokol z nabíječky, hodím to sem. Do víkendu to propojím paralelně, ať se dorovnají, a pak, v neděli, to plánuju zapojit.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od SJM »

vata píše:Zdravím, ... v neděli, to plánuju zapojit.
Prvých asi pět cyklů má být poněkud opatrnější "rozhýbávání" akumulátorů, se říká a píše, aby déle vydržely.
Naposledy upravil(a) SJM dne stř úno 06, 2013 2:11 pm, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek