Kolik stojí elektřina ze slunce?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Elektřina z mé FVE je

za 27 a více Kč,-/kWh
6
22%
za 15-26 Kč,-/kWh
1
4%
za 11-14 Kč,-/kWh
1
4%
za 6-10 Kč,-/kWh
1
4%
za 3-5 Kč,-/kWh
2
7%
pod 3 Kč,-/kWh
2
7%
zdarma
14
52%
 
Celkem hlasů: 27

drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

Felix píše:S tím opravdu souhlasit nemůžu , ( tím že snížíte množství odebírané energie naopak snížíte cenu za distribuci ( to ale neznamená že se sníží poplatky že... :) ) Hybridní system k DS přece připojen je . Takže distribuci platíte jen množství spotřebovaných Kwh je jiné ;) ...
Já myslím, že nebylo myšleno zvýšení v krátkém časovém horizontu, tak jako uvažujete Vy, ale dlouhodobější hledisko. Údržba posledních mílí probíhá stále stejně, ale proteče jí řádově méně energie a tak je třeba zvednout poplatky za distribuci, aby byly pokryty náklady na opravy. Tento trend je nejvýraznější v distribuci pitné vody, kde již k razantnímu poklesu spotřeby došlo.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mopadzi »

přesně...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od střídač »

PavelR píše:A preci neni problem si zvolit eletrinu z FVE a pritom si pojistit barak ne ?
Ne!
Jsou zásadně dvě možnosti.

Vyhodnotit každou jednotlivou součást,
nebo udělám guláš s proměnným výsledkem s tím, že si každý najde tu SVOJI interpretaci.

Většinou, a to v 99,99 procentech, pokud jsem v koncích, volím takové to, je to JAKO s tím pojištěním.

Pokud vyhodnotím, že jsem s FVE pod 3,-Kč za 1kWh, pok mohu zvážit dle předpokládané životnosti a investovaných prostředků ekonomický přínos. Následně mohu i zvážit: Vzrušuje mne to tak, že máme moc šťastné manželství. V tento okamžik má ekonomika ve výsledku menší váhu. Dělá mne to šťastným.

Zatím jsme v předkole hledání ceny za 1kWh.

Tvrdím, a zdá se mi, že i drama, že se pod ony 3,-Kč za 1kWh nikdy a za žádných reálných možností u OSTROVNÍ, pro nás spíše POLOostrovní akumulační FVE nikdy nedostanu.

Pokud má mít tedy FVE přínos, musí jít jen o neekonomické přínosy.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

Pokud se omezíme na místa, kde je dostupná DS a chceme dodávku 24 h denně, pak cena FVE zatím opravdu nemá šanci. Nicméně v případě špičkové dodávky (když svítí slunce) už může být FVE konkurenceschopná, Jakmile bude na trhu levný hybridní měnič, bude to ještě snazší.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od střídač »

drama píše:v případě špičkové dodávky (když svítí slunce) už může být FVE konkurenceschopná,
Již před čase jsem došel k následujícímu názoru: naději na efekt-přinos má jen NEakumulační FVE. Zjednodušeně, spotřebovat to, co momentálně slunce dá, a akumulovat v baterkách jen na nejpravděpodobnější výpadky. S poklesem kapacity baterek roste ekonomika provozu FVE.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Vsichni kdo tvrdi ze cena elektriny z FVE je X kc / kWH, necht tento fakt prokazi vystavenou fakturou za cenu elektriny z FVE, ktera jim byla takto vyuctovana. V opacnem pripade skutecne netusim o jake cene za kWh zde hovorite a komu takovou elektrinu platite.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od solárník »

Tak asi chápeme, že oni to rozpočítávají kapitalisticky z nákladů :)

Ale i při takovém přístupu se mi zdá, že tu zcela pomíjíme otázku životnosti. Životnost solárních panelů ještě, troufnu si říct, nikdo hodnověrně nezjistil. Vydrží to oněch garantovaných 15,20 let? Zatím se podle některých náznaků zdá, že pravděpodobně ano (tedy alespoň panely viditelně "nehnědnoucí", viz jiný topic). Dokonce to dává tušit, že by to mohlo být i o dost víc. V takovém případě je však velmi pravděpodobné, že i při kapitalistických počtech, až se nám vstupní cena zaplatí, tak se dostaneme na tu kýženou cenu 0Kč/kWh i při nejhorším způsobu výpočtu, tedy při tom započtení pořizovací ceny. Pak už na tom budeme daleko líp, než s DS, ať to bereme z jakéhokoli pohledu.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:Vsichni kdo tvrdi ze cena elektriny z FVE je X kc / kWH, necht tento fakt prokazi vystavenou fakturou za cenu elektriny z FVE, ktera jim byla takto vyuctovana. V opacnem pripade skutecne netusim o jake cene za kWh zde hovorite a komu takovou elektrinu platite.
Obávám se, že Vaše tvrzení "skutečně netuším" nepatří do množiny pravdivých výroků.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

No tak jednoduse tomu proste nerozumim. Vysvetlete mi to. Ukazete mi to vyuctovani za energii z FVE, nebo neukazete?. Hovori se tu o cene energie z FVE ale nikdo neukazal zadne vyuctovani. Az nekdo ukaze vyuctovani za cenu energie z FVE pak se muzeme bavit o cene energie z FVE, jinak se bavime o cene nejake elektroniky na urovni arduina na hrani, pocitace, zarizeni pro zmenu napeti, ktere ma IN a OUT, takovych ma doma v ruznych provedenich kde kdo spoustu. Meni se nekomu cena energie na DS, kdyz si koupi DCDC menic, nebo DCAC menic (UPSku), nebo baterky do te UPSky? A jaktoze nemeni a u FVE se cena meni? To je takove jako, "pocitame jak se nam to libi", a jelikoz se nam cena 0kc nelibi, tak k 0 pridame hrusku a jakblko, aby to 0 nebyla.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nemohu říci kolik mě stojí 1kWh el. ze slunce , jelikož mi oskar dodnes neposlal ani jednu fakturu .
Kolik mě stojí 1kWh el. z měniče se dá spočítat "kapitalistickým" výpočtem ale to jen v přímem vztahu
dosavadní náklady / dodané množství kWh (u mě dnes cca 33,62Kč/kWh , zítra třeba už jen 33,60Kč/kWh atd.)
Kdo z nás má licenci na výrobu a prodej el. a FVE má k podnikání bez jakýchkoli dotací ? Jen ten může určit svou cenu za kWh el. ze slunce . Ostatní mohou ekzaktně počítat jen kolik jim jejich FVE ušetřila tím že nemuseli el. kupovat z DS .
Neméně důležité jsou také důvody které vedly k pořízení FVE , tím pádem každý má na vynaložené prostředky jiný pohled natoš na případnou návratnost investice je-li důležitým kritériem .

Závěrem : počet odpovědí na otázku ceny 1kWh el. z FVE je mnohonásobně vyšší než je počet odpovídajících . Čili k jednoznačnému číslu se nikdy nedobereme , takže pojďme raději diskutovat o lepších tématech .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

Cena z DS představuje cenu nákladů za pořízení přípojky a cenu placenou za kWh. Cena z FVE představuje cenu za pořízení FVE. Myslím, že je to celkem jasné. Nebo ne? Samozřejmě pokud upřednostňujete jiná měřítka, jako hodnotu "štěstí", tak to už je něco jiného. Nicméně z hlediska ceny je to poměrně jasné. Proto je také FVE v místech, kam je již přípojka DS zavedena velmi nerentabilní. V místech, kde DS zavedena není je to pak diskutabilní, protože dovedení elektřiny mnohdy vyjde podstatně dráž než stavba FVE.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:No tak jednoduse tomu proste nerozumim. Vysvetlete mi to. Ukazete mi to vyuctovani za energii z FVE, nebo neukazete?. Hovori se tu o cene energie z FVE ale nikdo neukazal zadne vyuctovani. Az nekdo ukaze vyuctovani za cenu energie z FVE pak se muzeme bavit o cene energie z FVE, jinak se bavime o cene nejake elektroniky na urovni arduina na hrani, pocitace, zarizeni pro zmenu napeti, ktere ma IN a OUT, takovych ma doma v ruznych provedenich kde kdo spoustu. Meni se nekomu cena energie na DS, kdyz si koupi DCDC menic, nebo DCAC menic (UPSku), nebo baterky do te UPSky? A jaktoze nemeni a u FVE se cena meni? To je takove jako, "pocitame jak se nam to libi", a jelikoz se nam cena 0kc nelibi, tak k 0 pridame hrusku a jakblko, aby to 0 nebyla.
Ale vždyť je to tak jednoduché, nemlžte pořád. Cena za kWh z FVE se vypočte jako náklady na FVE děleno produkce FVE v kWh za dobu životnosti FVE. Je to stejné jako s Vašimi slepicemi. Také koupíte slepice a nevíte jako dlouho Vám ponesou, ale můžete to odhadnout. Spolu s cenou za zrní pak vypočtete kolik stojí jedno vejce.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JML... »

Při koupi pozemku/domu/bytu kdy jsou sítě na hranici, u bytu v něm, také nikdo neuvažuje o jejich ceně, ale je pro něj rozhodující cena za metr, kde do této ceny jsou započítány veškeré náklady stavitele/developera... včetně cen zřízení přípojek. Málo kdy se dá v dokumentech k nemovitosti vystopovat jejich cena. U vlastní hybridní fve ji známe, platili jsme jí. Pohled neodborné veřejnosti je pokřiven dotacemi ZB a dalšími skandály kolem. Proto se psychologicky cena pořízení FVE rozpouští do ceny jí vyrobené kWh, a to je špatně! Dráty do baráku mám, zaplatil sem za ně (kolik nevím), dráty z FVE do baráku mám také, zaplatil sem za ně (vím kolik). Za odebranou energii z drátů z DS mi přijde účet, za energii z drátů z FVE mi slunce zatím účet nevystavilo (třeba se to jednou naučí a možná budme čumět). O kolik méně odebereme z DS o tolik méně přispějeme na OZE a těm kteří zneužili zákony konstruované jinak a zajiným účelem.
Návratnost? žádná - neuvažovat, u auta? jen ho koupíte a vyjedete z krámu jeho cena spadne ze schodu a poté jen do něj sypete, a energii do něj musíte kupovat - z FVE nesrovnatelné. Jeho návratnost? Snad jen že jde odečíst DPH a účetně ho odepsat.
Cena pořízení FVE je srovnatelná s termínovaným vkladem u banky, kdy odkládám vlastní spotřebu přebytečných peněz odnesením do banky, kde dostanu x% z nominálu vkladu. U FVE je výnos nesrovnatelně vyšší, je to cena za neodebranou energii z DS a to je oproti vkladu u banky nesrovnatelné.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od solárník »

Já na těch výpočtech nevidím nic nejasného.

Pokud bych dával za DS 20 000,- ročně a teď bych pořídil zcela soběstačnou FVE za 200 000,- pak po dvaceti letech, dá-li křemíkový bůh, bude 1kWh za 0 Kč. Jestli v mezidobí to budu počítat tak, že se mi cena elektřiny virtuálně snižuje, nebo jestli si nasadím fixní sazbu :mrgreen: je už celkem vedlejší.

Ale přesně jak píšete, když to vezmu ad absurdum, pak pokud si "pohodu v mysli a pocit svobody" naceníme řekněme na 100 000,- pak bude 0 Kč/kWh už za deset let ;) a tak podobně. Záleží jen na našem "ohodnocení" jednotlivých pojmů.

Samozřejmě, pokud si ten pocit cením půl miliónem, pak jsem na tom jako admin a mám to od počátku zadarmo. :yes:
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

JML... píše:Při koupi pozemku/domu/bytu kdy jsou sítě na hranici, u bytu v něm, také nikdo neuvažuje o jejich ceně, ale je pro něj rozhodující cena za metr, kde do této ceny jsou započítány veškeré náklady stavitele/developera... včetně cen zřízení přípojek. Málo kdy se dá v dokumentech k nemovitosti vystopovat jejich cena. U vlastní hybridní fve ji známe, platili jsme jí. Pohled neodborné veřejnosti je pokřiven dotacemi ZB a dalšími skandály kolem. Proto se psychologicky cena pořízení FVE rozpouští do ceny jí vyrobené kWh, a to je špatně! Dráty do baráku mám, zaplatil sem za ně (kolik nevím), dráty z FVE do baráku mám také, zaplatil sem za ně (vím kolik). Za odebranou energii z drátů z DS mi přijde účet, za energii z drátů z FVE mi slunce zatím účet nevystavilo (třeba se to jednou naučí a možná budme čumět). O kolik méně odebereme z DS o tolik méně přispějeme na OZE a těm kteří zneužili zákony konstruované jinak a zajiným účelem.
Návratnost? žádná - neuvažovat, u auta? jen ho koupíte a vyjedete z krámu jeho cena spadne ze schodu a poté jen do něj sypete, a energii do něj musíte kupovat - z FVE nesrovnatelné. Jeho návratnost? Snad jen že jde odečíst DPH a účetně ho odepsat.
Cena pořízení FVE je srovnatelná s termínovaným vkladem u banky, kdy odkládám vlastní spotřebu přebytečných peněz odnesením do banky, kde dostanu x% z nominálu vkladu. U FVE je výnos nesrovnatelně vyšší, je to cena za neodebranou energii z DS a to je oproti vkladu u banky nesrovnatelné.
Vaše úvaha je chybná, protože pokud byste prodával dům s FVE a bez DS, tak bude cena FVE samozřejmě také rozpuštěna v ceně nemovitosti... nebo ji snad budete prodávat zvlášť? Asi ne, že?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

A teď trochu konkrétních čísel. Já odhaduji, že se dostanu někam kolem 9 korun za kWh. Aktuálně jsem na 111 korunách za kWh. To jsou holt ještě investice za staré ceny. Ovšem pokud se mi podaří dostat se do plně ostrovního režimu, těch 9 Kč za kWh nebude tak zlé, protože levněji to člověk při velmi malém odběru nepořídí. Při spotřebě řádově jednotky kWh ročně vyjde energie z DS na stovku za kWh.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JML... »

brin píše:
JML... píše:Při koupi pozemku/domu/bytu kdy jsou sítě na hranici, ............
Vaše úvaha je chybná, protože pokud byste prodával dům s FVE a bez DS, tak bude cena FVE samozřejmě také rozpuštěna v ceně nemovitosti... nebo ji snad budete prodávat zvlášť? Asi ne, že?
Nechci polemizovat zdali jsem byl pochopen či ne. Samozřejmě jí do ceny domu při prodeji rozpustím také. Šlo mi spíš o to, že ceny pořízení DS a FVE do ceny kWh z nich odebrané nelze započítávat. To bych u přípojky DS musel od stavitele znát její cenu a k ceně za kWh od distributora jí ještě přičíst. Srovnávejme srovnatelné!
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Ale vždyť je to tak jednoduché, nemlžte pořád. Cena za kWh z FVE se vypočte jako náklady na FVE děleno produkce FVE v kWh za dobu životnosti FVE. Je to stejné jako s Vašimi slepicemi. Také koupíte slepice a nevíte jako dlouho Vám ponesou, ale můžete to odhadnout. Spolu s cenou za zrní pak vypočtete kolik stojí jedno vejce.
Vejce je zdarma. Slepice po me nechce 3,50. A nebo mozna kdaka ze chce ale nerozumim ji. Slepice byly zadarmo za protisluzbu (jinak by jedna vysla asi na mizernych 100,-) Zrni mam po znamosti nebo za 350 na cely rok. Urcite to neberte ve zlem, pouze v ramci diskuze o cene za kwh, ale nemyslim si ze mlzim. Ja vam skutecne narovinu rikam, ze vam nedokazu ukazat vyuctovani za el.en. protoze zadne nemam. Vy tvrdite ze cena el.en je podle nejakeho vzorecku vykombinovaneho z kdo vi ceho, ale kdo vam ji uctuje? Co jsou to naklady na FVE? Kde zacinaji a kde konci? Co uz do nich nepatri? Znamena to ze porizenim domu a jeho zaplacenim a pak bydlenim rikame, ze nas virtualni "najem" stoji cenu domu kombinovanou s jeho zivotnosti?

Srovnam jeste jedno: Ja sel pred casem z najmu do chaty. Kupoval jsem chatu za 800k i z pozemkem. To znamena ze me najem za 4 roky na chate stal 16000 mesicne? No nestal. Za najem jsem nezaplatil ani korunu na chate. Zaplatil jsem za chatu. Nechodi mi faktury za najem, opravdu ne. A jsem za to stastny jako blecha, protoze kdybych mel platit najem 7k za 2+1 jako na byvalem byte, tak jsem nejmene 2 roky pod mostem.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

JML... píše:
brin píše:
JML... píše:Při koupi pozemku/domu/bytu kdy jsou sítě na hranici, ............
Vaše úvaha je chybná, protože pokud byste prodával dům s FVE a bez DS, tak bude cena FVE samozřejmě také rozpuštěna v ceně nemovitosti... nebo ji snad budete prodávat zvlášť? Asi ne, že?
Nechci polemizovat zdali jsem byl pochopen či ne. Samozřejmě jí do ceny domu při prodeji rozpustím také. Šlo mi spíš o to, že ceny pořízení DS a FVE do ceny kWh z nich odebrané nelze započítávat. To bych u přípojky DS musel od stavitele znát její cenu a k ceně za kWh od distributora jí ještě přičíst. Srovnávejme srovnatelné!
Ale srovnatelné se srovnatelným srovnáváme. Naprostou většinu ceny přípojky DS máte v ceně kWh z DS rozpuštěnou. A samozřejmě je správné rozpustit cenu přípojky do ceny z DS, pokud si ji budujete sám. Je pravdou, že na zasíťovaném pozemku její cenu někdy nemusíte přesně znát a při přesném srovnání by bylo dobré ji započítat.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:
drama píše:Ale vždyť je to tak jednoduché, nemlžte pořád. Cena za kWh z FVE se vypočte jako náklady na FVE děleno produkce FVE v kWh za dobu životnosti FVE. Je to stejné jako s Vašimi slepicemi. Také koupíte slepice a nevíte jako dlouho Vám ponesou, ale můžete to odhadnout. Spolu s cenou za zrní pak vypočtete kolik stojí jedno vejce.
Vejce je zdarma. Slepice po me nechce 3,50. A nebo mozna kdaka ze chce ale nerozumim ji. Slepice byly zadarmo za protisluzbu (jinak by jedna vysla asi na mizernych 100,-) Zrni mam po znamosti nebo za 350 na cely rok. Urcite to neberte ve zlem, pouze v ramci diskuze o cene za kwh, ale nemyslim si ze mlzim. Ja vam skutecne narovinu rikam, ze vam nedokazu ukazat vyuctovani za el.en. protoze zadne nemam. Vy tvrdite ze cena el.en je podle nejakeho vzorecku vykombinovaneho z kdo vi ceho, ale kdo vam ji uctuje? Co jsou to naklady na FVE? Kde zacinaji a kde konci? Co uz do nich nepatri? Znamena to ze porizenim domu a jeho zaplacenim a pak bydlenim rikame, ze nas virtualni "najem" stoji cenu domu kombinovanou s jeho zivotnosti?

Srovnam jeste jedno: Ja sel pred casem z najmu do chaty. Kupoval jsem chatu za 800k i z pozemkem. To znamena ze me najem za 4 roky na chate stal 16000 mesicne? No nestal. Za najem jsem nezaplatil ani korunu na chate. Zaplatil jsem za chatu. Nechodi mi faktury za najem, opravdu ne. A jsem za to stastny jako blecha, protoze kdybych mel platit najem 7k za 2+1 jako na byvalem byte, tak jsem nejmene 2 roky pod mostem.
Váš přístup je demagogický. Podle Vás si každý může koupit 50 kubikové nádrže s naftou, elektrocentrálu a má elektřinu do konce života zadarmo. Nebo se domluvíte s distributorem, zaplatíte mu milion a on vám až do konce života bude dávat elekřinu zadarmo. Stejně tak jste si mohl zaplatit za 800 tisíc nájem na deset let dopředu a bydlet deset let zadarmo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek