Kolik stojí elektřina ze slunce?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Elektřina z mé FVE je

za 27 a více Kč,-/kWh
6
22%
za 15-26 Kč,-/kWh
1
4%
za 11-14 Kč,-/kWh
1
4%
za 6-10 Kč,-/kWh
1
4%
za 3-5 Kč,-/kWh
2
7%
pod 3 Kč,-/kWh
2
7%
zdarma
14
52%
 
Celkem hlasů: 27

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

honzasl píše:Admine, ty jsi zřejmě nepolíbený jakoukoli ekonomikou ve škole že? Já jsem sice ekonom-laik, ale šel bych na to takhle:
jeje .. diky .. tohle budu asi muset dlouze prostudovat (pokud najdu cas), protoze "suma ucetnich odpisu", to je jak kdybych me mamince vykladal neco o databazove replikaci, nebo funkcich btrfs filesystemu. Musim se na to mrknout .. Ekonomii povazuju ponekud za pavědu, ale nechci nikoho urazit. Vetsinou prinasi tato veda vysledky, ktere se od reality znacne lisi. Ad polibeni ekonomii - priznavam, ze neni tomu tak davno co jsem byl poliben jednou inzenyrkou ekonomie, ale nejak ani to k nicemu nebylo ... :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od gupa »

joseff píše:
gupa: Nesouhlasim, to je jako kdybych tvrdil, ze stromy, ktere mam v zahrade by bez me pece neplodily. Plodily by, stromy me ani moji peci nepotrebuji.
No tak to zkus říci zahrádkařům, včelařům, sadařům, šlechtitelům, té plodnosti něco předchází. Trochu té samolibosti je potřeba oddělit od takového pohledu aby se z toho stal pohled alespoň mírně racionální.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JML... »

Pojdme na to tedy jinak.
Jake pohnutky vas tedy vedly k porizeni vlastni fve bez vykupu?
Ja to mam v prve rade tak, ze me to bavi a vzdy byl solar u me trochu zazrak, v druhe, kdyz je moznost vyuzit zadarmo dopadajici energii tak jsem si poridil a postavil vlastni prevodnik s akumulaci.
Co vy?
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od Wagoneer »

Už jsem to psal ve svěm vlákně - jednak záloha důležitých věcí v případě výpadku DS, jeden z dílů mého portfolia penzijního připojištění (:-) a v neposlední řadě koníček elektrokutila. To kuře upečené v remosce na slunce fakt chutná jinak...:-)
Felix

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od Felix »

Fakt že jo , i kafe je lepší :-)
Felix

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od Felix »

Ale k tématu , všiml jsem si tu těch výpočtů . Už jsem to počítal a ekonomicky se to nevyplatí , ( když započítáte rizika v neprospěch FV tak je to ještě horší ) Ale , kdybych se řídil dle ekonomických pouček a výpočtů ( + stupidní PR a reklamy ) tak bych byl nejspíš už pod mostem a na podpoře .

Selský rozum mi říká , pokud je možnost se energeticky zabezpečit do budoucnosti tak to udělám . Stejně jako sázím stromy nebo čistím studnu . Protože budoucnost předpovídat nedovedu . To co se dneska může zdát ekonomicky nevýhodné může zítra být otázkou takřka přežití . ;)
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od honzasl »

Felix

To že se podle vzorečků něco nevyplatí, neznamená, že jsou ty vzorečky k ničemu. Dá se totiž podle nich spočítat, co se mi nevyplatí míň a nebo víc a to se taky hodí. Nebo když chci porovnat třeba fve a fototermiku.
Ale , kdybych se řídil dle ekonomických pouček a výpočtů ( + stupidní PR a reklamy ) tak bych byl nejspíš už pod mostem a na podpoře .
To by mě zajímalo: která (skutečná) ekonomická poučka vede k životu pod mostem?
To co se dneska může zdát ekonomicky nevýhodné může zítra být otázkou takřka přežití
To bezpochyby. Třeba jako pojištění. On soběstačný barák je na důchod dobrá věc, pokud mi ho nepohltí požár. Je potřeba (řečí ekonomů) vhodně rozložit investiční portfolio. :)
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od fugas »

I když nejsem příznivcem výpočtu návratnosti investovaných peněz do FVE v závislosti na získaných kWh a elektřinu ze slunce vnímám tak,že je zdarma,jsem teď svědkem reálného návratu v příjemném čase :)
Kamarád byl situací donucen se trvale nastěhovat do středně velkého karavanu.Pozemek mu zapůjčila dobrá duše zdarma na dobu neurčitou.Měl k dispozici dvoutaktní centrálu 750W a podle jeho slov propálil benzín+olej až za 500Kč týdně.Za přípojku k DS by měl údajně zaplatit 30 000Kč,které jednak nemá a za druhé je to se spotřebou v karavanu patrně nesmysl.Navrhl jsem mu variantu FVE a poskládali jsme miniostrov 240Wp s konečnou investicí 14 500Kč.Podmínkou bylo používání stolního PC v rámci možností.Takže teď má ve slunečných měsících návratnost nějakých 2000Kč měsíčně,což dorovná investici zhruba za sedm měsíců,bez hluku a trapičům malých kubatůr tolik známé "vůně" M2T :D A ten dobrý pocit jako bonus... k nezaplacení :yes:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od honzasl »

Čím tam topí?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od fugas »

V plánu je zatím origo topení pro karavany na propan-butan.Bohužel zatím nikdo nezná skutečnou spotřebu plynu.S kamny je problém,protože v tak malém prostoru je těžké tepelný výkon regulovat v poměru neplýtvat/nezmrznout.Další variantou je horkovzdušný bufík na naftu se spotřebou asi 0,2l na hodinu.Ovšem má to tu výhodu,že lze nastavit spínací čas a teplotu na hodinkách,takže přijedu z práce a mám teplo a na noc nastavím sedmnáct stupňů a nemusím se starat,ale na druhé straně je tu předpoklad spotřeby el. energie,což u plynu odpadá.V době,kdy nesvítí,by to chtělo výměník na odpadní teplo z centrály.To je ale moje soukromá idea a nevím jestli to bude chtít realizovat.Každopádně toho tepla je obrovská škoda.Samozřejmý je "pivní kolektor",na který už jede sbírka plechovek,ten by mohl během slunečných dní snížit spotřebu paliva.Ještě se snad do zimy podaří karavan zateplit polystirenem.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od dracekvo »

Mám kamna pohody na PB a mají výkon tuším 1300/2700/4100 W a žerou 100/200/300g plynu za hodinu. Takže podle toho by se šlo nějak zorientovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek