FVE na malé chatičce

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od petrs »

Kozel.S píše:......
Na chatu se bude jezdit převážně v jarních a letních měsících, takže od března, jak začne teplo do září a budeme tam převážně na víkendové pobyty. Takže v pátek se přijede a v nedělu odjede, ale v létě tam chcem občas zajet i na delší dobu. ...
Muj osobni nazor-pokud mate k dispozici omezeny rozpocet a vetsinu casu nebude na chate nikdo pritomen-investoval bych spise do vykonu solarnich panelu-nejlepe takovych,ktere maji maximalni napeti lehce nad uvazovanym napetim akumulatoru,u akumulatoru bych zvolil spise predimenzovane olovo s ohledem na pomer cena-vyteznost v radu nekolika let ,kvalitni sinusovy menic a pokud se tyce slozitych a nakladnych elektronickych zarizeni k monitorovani ucinnosti,spotreby,rizeni toho ci onoho parametru,ktere mohou vzhledem ke sve slozitosti zvysovat pravdepodobnost poruchy celeho systemu.....radeji bych se jim v tomto pripade vyhnul,pro pripadneho zlodeje je pohodlnejsi si odnest uhledny blikajici pristroj ,za ktery v zastavarne dostane nejaky peniz nez byt napadny s akumulatory nebo solarnimi panely pod pazi...
Zvazte i tuto moznost.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

To už bych rovnou mohl uvažovat jen o velké baterii. Spočítat si, kolik celkem za ten víkend spotřebuju, pro tu potřebu dimenzovat baterii a vozit ji tam jen na víkend a doma nabíjet.
Nejde mi o to mít elektřinu zadarmo. Těch 4-6kč/kW není moc, ale jde mě o to, že na chatě nebude elektřina dostupná.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od ota »

Podobnou situaci jsem řešil se sousedem, který si postavil malou chatku vedle nás na louce. Nejdříve si vozil baterii z města nabitou, posléze jsem mu udělal ze zbytků elektrárničku. za 500Kč 240Wp výprodejový panel neb měl vypálenou svorkovnici, ale jinak fungoval, za 12USD 10A levný PWM regulátor, baterku 180Ah si dodal vlastní, neb je kamioňák. Malá krabička s 2 jističi a A / V metr. Nic víc.
Vykašlal bych se na super-hyper řešení s podporou nabíjení počítačem, sledování křivek průběhu napětí a proudu atd. To se staneš otrokem toho zařízení. Na chatu si jezdíme odpočinout a ne kontrolovat a utápět čas obsluhou původně podpůrného zařízení. Svět je krásný a život krátký na to abych ho strávil pozorováním blikajících LEDek.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od petrs »

ota píše:... To se staneš otrokem toho zařízení. Na chatu si jezdíme odpočinout a ne kontrolovat a utápět čas obsluhou původně podpůrného zařízení. Svět je krásný a život krátký na to abych ho strávil pozorováním blikajících LEDek.
Presne. ;)
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Tonicek »

rozumná reč. Konecne. Dobrá kniha nahradí TV a bystrinka chladničku na pivo. Na tomto fóre sú podľa mňa 2 skupinky. Jedna, ktorá chce mať kompletnú domácnosť a druhá, ktorá chce pomocou FVE zabezpečiť určitý komfort v oblastiach bez DS. Samozrejme sa títo skupiny prelínajú, ale bolo by vhodné, aby sa pri riešení jednotlivých systémov na to prihliadalo. Určite by mala byť nejaká základná, všeobecná štruktúra a ta by sa mohla prisposobavt jednotlivým požiadavkám. Ja som po roku dospel k istému záveru a aj k istému cielu, na ktorom budem fungovať v súčasnosti a k cieľu, kde sa za určitých okolností chcem prepracovat, ak to budem považovať za dôležité.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Myslenka zajimava a nejak tak bych to videl taky :-) kazdopadne nejaky standarty bych chtel zachovat. Byl jsem nekolik vikendu nekde, kde neni elektrina a uzil jsem si to. Ale vim, ze me tam chybely veci, ktere tady vyzaduju a to. Nejaka hudba, nebo zpravy z radia, jako podkres. Mit kde nabit vytriskanej mobil. Nehledat vecer ponozky svitilnou, ale v mistnosti si normalne roznout a nepit teply pivo, ale prijemne vychlazeny. Takze dokazu omezit par veci, ale tu lednici vim, ze neozelim. Vychlazeny pivo k pohode patri a sklep v tech vedrech kolikrat fakt nestaci :-)
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Tonicek »

osvetlenie a dobijanie mobilov mi funguje i teraz bez problémov. Fungujem na 12v Lee bodovky 3 až 4 W. Cerpadielko na 12v na pre čerpanie vody do suda na sprchovanie. Momentálne riešim baterky , ale LifePo som zavrhol vďaka monitorovaniu, formatovaniu a balancovaniu. Necítim sa na to a nepredpokladám pri 180 aH batérie jej vybitie počas večera o viac ako 20 percent v žiadnom prípade. Ladnicka aj mne vŕta hlavou. Zatiaľ som sa rozhodol pre chladnú jamu a pivnicu v kopci, čo by mi splnilo viac účelovo a nebude to drahšie ako A+ ladnicka a kvalitný sinus menič (300eur a viac). Vodu mám dažďová na polievanie, pitná v kanistroch a studňa vrtana na umývanie (veľa železa a manganu). Zatiaľ len pwm menič a 1 panel len položený a oprety o chatku mi splnil moje potreby. V budúcnosti je možný upgrade systému na niečo ako Axpert, lebo je zaujímavá cena pri nabijaci a meničom v jednom a cena poklesne podľa mňa na už zaujímavú hodnotu. Varím na 2kg plyne, ale už je v príprave varna doska na PB a 10 kg bomba. Rádio mám jedno autorádio s reproduktormi a jedno šikovné na baterky. Baterky nabijacie a k tomu nabijacka solarna na aaa a AA baterky za 7 eur. Podstatne je vyriešiť ochranu systému (poistky, odpinace a pod..
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od FRSO »

Kozel.S píše:Jinak s tím bočníkem, ten co jsem posílal z hadexu má deklarovaných 0,00025ohm a to už je celkem robustní bočník. Takže u toho prcka bych menšímu odporu moc nevěřil.
Nejvěrohodnější by byl battery meter, kterej by měl externí bočník přímo na baterce. Přemýšlím jestě, že zkusím zbastlit nějaký arduino.
Jinak toto pouze vyřeší měření baterie. Jak měříte výstup ze solárního panelu? Abych měl přehled kolik asi tak vyrobí energie?
Spotřebu na přístrojích asi budu řešit dvěma ampérmetry. Obyč ručkovými, nebo nevím.
Protože jedny přístroje, které budou na 12V větev, tak celkový odběr, když je zapnu všechny zarás, budou mít do 10A, max. 13A. To budu tahat z výstupu regulátoru load a pak bude měnič zapojený přímo na baterku a o tom bych neměl přehled kolik žere. Z baterie si může brat měnič 10A, panely budou zároveň dobíjet baterii 10A a já uvidím na bočníku u baterky 0A a přitom mě bude měnič žrat 10A.
Jak toto měření a monitorování řešíte?
Zdravím, toto co tu popisuješ ti bude vše ukazovat ten BMV 700, který má bočník 500A přímo na aku zapojený v mínusu. měřídlo je propojeno s bočníkem klasickým datovým kabelem.........měřit proud samotného panelu není potřeba (pro info si dej ručkový A-metr za 80,-Kč), BMV ti bude neustále ukazovat kolik Ah si v mínusu, popřípadě v plusu celou kapacitou aku, až bude hodnota CE = 0 Ah, zároveň uvidíš i kolik je odčerpaných procent z aku dle zadané kapacity aku.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Světlo nakonec budu řešit LED páskami. Nalepím na nějaký hliníkový profil a dle potřeby nastříhám. Jde po 5cm a je to rovnou na 12V. Autorádio mám starší na kazety. Musím ještě změřit přesný odběr, ale většinu času bude puštěné rádio a občas si pustím kazety. Mám jich doma přehršel :-)
Čerpadlem chci taky přečerpávat do sudu někde nahoře z nevyužité elektřiny. A nabíjení, tak mám rozdělaný bastl měnič z 12V na 5V. Není to klasický stabilizátor ale fakt měnič s vyšší účinností a proudem až 5A, takže mobilů na to můžu napíchat víc, kdyby se sešla parta :-)
Většinu elektřiny mám pořešené, jen to chlazení zatím špekuluju. Uvidíme podle měření. Zítra bych se k tomu mohl dostat, tak uvidíme, co uvidíme :-)
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím pánové.
Tak po delší odmlce jsem tu i s výsledky. Omlouvám se, že jsem nedodal už ve středu, ale podařilo se naměřit až dnes.
Zde posílám screeny z osciloskopu.
První obrázek je výsek startu
Obrázek

Druhý je delší průběh nastartování kompresoru
Obrázek

Třetí je měřeno 0V až maximální amplituda při startu (není RMS, nutno dopočítat)
Obrázek

Čtvrtý je měření běžného běhu motoru po rozběhnutí
Obrázek

A pátý je měřený průbeh seknutého motoru po nerozběhnutí kvůli velkému rozdílu tlaků z potrubí
Obrázek

Vše je měřeno pomocí proudového transformátoru 1A=100mV
Při zaseknutí motoru mě klešťový ampšrmetr ukazoval proud 6,6A RMS.
Jednalo se o větší lednici Whirlpool, dole 3 šuplíky mražáku a objem cca 220l.
Takže při rozběhu, když budeme počítat s proudem rms může brát lednice cca 1,5kW.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2191
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od gupa »

Měnič Victron od 800VA, ten má jiné tranzistory a jsou jinak dělaný oproti menším verzím. Každopádně levnější varianta od jiného výrobce je také možná, ale nevím oni.

Regulátory Victron, krom úplně nejmenších verzí, jsou nastavitelné. Je jich hodně, záleží na konkrétním typu, jeden má dokonce kolečko pro typ baterie. Hodně se jich může nastavit přes dosovský řádek - mají výstup na převodník, který je také potřeba, Jedno mají ale společné, panely 270- 300Wp nebo násobek. Malé typy nejsou doporučovány na 30V, ale na 35 a výš.

Pro ten zásek lednice by mohla vyhovovat jedna věc, časový spínač SMR nevím jestli s 4 nebo 3 dráty kvůli měniči, dává se do krabice a lze nani nastavit časovou prodlevu po zapnutí, není to moc na indukci, je to spíš na odporovou zátěž nebo cívku. Takže by to mělo něco sepnout co si stím proudem pro lednici poradí lépe.

Kozel.S píše: Jinak s jakými konkrétně no name měniči máte zkušenosti a zkoušel jste nějakým rozjet lednici?
Jsem otevřený jakékoli levnější alternativě, ale zase, aby mě hned neshořela.

Jinak ty Victrony 70-85A tam věřím, že jde nastavit vše, ale za cenu od 17-20 tisíc to už je mimo můj pomale celkový rozpočet. Chtěl jsem se vlést do 20-25 tisíc se vším všudy. Takhle bych koupil toho Victrona měnič a měl bych po rozpočtu :-)

Edit:
Ještě jsem narazil na tento regulátor, kde se dají parametry napětí nastavit ručně.
http://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-r ... -260-520wp
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od JiříK »

Tak s tím odvozením špičkového příkonu je to docela trefa, měřič spotřeby, který používám, má i měření špičkového příkonu a zhruba po dvou měsících se ,,strefil" do špičky a naměřil příkon kompresoru téměř 1800 W. Takže asi tak... Jsem rád, že mi to někdo-sice odvozeně-potvrdil.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Ještě jsem jednou projížděl průběhy, v pátek jsem měl čas jen v rychlosti naměřit, tak pokud si všimnete, tak motor při zaseknutí odebere méně proudu, jak při rozběhu.
Při záseku bylo napětí RMS 660mV=6,6A RMS=cca 1,5kW
Ale pokud si všimnete druhého průběhu, tak rozběh je energeticky náročnější (prvních asi 200ms) a až po rozběhu je část trvající kolem 150ms, kde proud odpovídá zhruba stejné hodnotě, jako u zaseklého motoru a poté už motor získává otáčky.
Dle odečtu napětí při úplně prvním pulzu na obrázku č.3 je odečet napětí 1,86V, což odpovídá RMS cca 1,3V což je při převodu proudového transformátoru 1A/100mV cca 13A RMS. A to už je špička necelý 3kW.
Ano je to sice jen 200ms a je to velká 220litrová lednice, ale myslím, že u těch malých by ten měnič krátkodobě aspoň 2kW měl umět dat.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od kodl69 »

pozor na to, kompresory jsou skoro stejný ve všech lednicích, malá, velká, všechno jedno, 90-120W jmenovitý výkon, v pult. mražácích 240W. Takže se dá předpokládat skoro to stejný při rozběhu malé i velké lednice.
to KozelS: kde se dá získat proudový trafo k osciloskopu? To by semi občas taky hodilo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

to kodl69:
No jsou dvě možnosti. Buď koupit přímo klešťový adaptér k osciloskopu, kde je celkem velká přenost a měří AC i DC proudy, ale takový adaptér stojí kolem 3000Kč ty levnější.
A pak druhá možnost, kterou jsem zvolil já, tak koupit malé proudové trafo v GME:
http://www.gme.cz/ac-1010-p610-188
A připojit přímo na osciloskop. Sice měřené hodnoty nejsou tak přesné, jako u profi měříků, ale po dodržení jedné věci se dá dobře měřit i takto.
Hlavní je, aby na výstupu byl odpor přesně 100R. Sedl jsem si a měřil jsem několik odporů 100R, až jsem narazil na takový, který má hodnotu přesně 100 ohmů. Pak v tomto případě se můžu spolehnout na to, že 1A=100mV na výstupu.
Ověřoval jsem to na ručním klešťovém multimetru a pak ručičkovém ampérmetru.
Měřil jsem zátěž 2kW varnou konvici a Klešťák mi ukázal 8,75A, analog mě ukázal 8,70A a osciloskop mě ukázal 870mV rms. Klešťák přesnost kolem 1% a analog sice starej Metra, ale jeden z laboratorních přesnějších udáváná přenost 0,5%, měřeno na rozsahu 20A takže +-0,1A.
Takže s tímto proudovým transformátorem jsem teoreticky dosáhl přenosti 0,5% což není na orientační měření vůbec špatný :-)
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Ale co se týče ledničky, tak tu nakonec asi oželím.
Jak zde psali jiní, na chatu se jezdí relaxovat, takže světlo led, rádio, měnič z 12V na 5V na nabíjení mobilů, nějaké malé čerpadlo pro opláchnutí a umýtí nádobí a jeden malý měnič do 200W modifik pro nabití akuvrtačku, kde nabíječka jede pouze na 230V a nabití notebooku. Nabíječce je jedno, jakej průběh do ní leze, protože si ho stejně usměrní.
A našel jsem na netu pár pěknejch návodů, jak si udělat chlazení piva tím, že se vykope do země jama, kde se dá chladit na příjemnou teplotu všechno, popřípadě, kdyby byla studna, tak budu spouštět lahváče do studny.
Solár 230Wp, MTTP regulátor a baterku vezmu olovo trakční. Nechce se mě monitorovat LiFePo naberite, balancovat, hlídat přebití a podobný věci.
Trakční aku zkusím sehnat od kamošů z nějakých ještěrek a bude. Kdyby třeba i jetých, tak jich dám víc.
Hlavní komfort na chatě si myslím že je možnost si večír rožnout, ať človek nechodí a nebloudí po tmě, aby si mohl dobít mobil a pustit rádio a aby se měl kde umýt. Nic víc ani pořádně potřeba není.
Pak stačí dobrá parta a člověku je všechno jedno. Hlavně aby furt neodbíhal a nekontroloval parametry baterie.
Možná do budoucna rozšířím, vylepším, pozměním, když nebude vyhovovat, ale zatím jsme jeli na rádio na tužkovky a svítili si LED svítilnou na LI-ion články a víkend jsme taky přežili a i si ho dost užili :-)
Tím tuto debatu asi ukončím a všem děkuju za trpělivost se mnou a s mými dotazy. Děkuju za všechny dobré rady, zkušenosti a hlavně děkuji za výživnou debatu, která člověka vždycky tak trochu obohatí :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

Kozel.S píše:Ale co se týče ledničky, tak tu nakonec asi oželím.
Jak zde psali jiní, na chatu se jezdí relaxovat, takže světlo led, rádio, měnič z 12V na 5V na nabíjení mobilů, nějaké malé čerpadlo pro opláchnutí a umýtí nádobí a jeden malý měnič do 200W modifik pro nabití akuvrtačku, kde nabíječka jede pouze na 230V a nabití notebooku. Nabíječce je jedno, jakej průběh do ní leze, protože si ho stejně usměrní.
A našel jsem na netu pár pěknejch návodů, jak si udělat chlazení piva tím, že se vykope do země jama, kde se dá chladit na příjemnou teplotu všechno, popřípadě, kdyby byla studna, tak budu spouštět lahváče do studny.
.......
Možná do budoucna rozšířím, vylepším, pozměním, když nebude vyhovovat, ale zatím jsme jeli na rádio na tužkovky a svítili si LED svítilnou na LI-ion články a víkend jsme taky přežili a i si ho dost užili
Snáď sa nikto neurazí z tých, ktorí Vám radili na 6 stránkach a opakovali x-tý raz svoje skúsenosti. Mať na streche panel a chodiť do nejakej jamy na poloteplé pivo ( možno aj v daždi ) je konflikt dvoch svetov. Nerozumiem, prečo uvažujete o meniči s modifikovanou sinusovkou a s meničom 12V / 5V, keď dnes na všetko kupujete aj adaptér 230V.....
V prvom vstupe ste písali, že chcete investovať 15 000 Kč. Za polovicu z toho môžete mať kvalitný mppt regulátor a menič 1000 W sin. Stačia k tomu ešte baterky od kamarátov, istič a pár drátov. A samozrejme nejaký panel za babku.
Končíte diskusiu a to je Vaše právo. Kto ju sledoval, môže byť sklamaný. Prajem Vám, aby ste boli nakoniec spokojný.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Botas »

K měniči
Měl jsem velice dobré zkušenosti s měničem aeg ST 500
12v/230 modifik sinus 500w ale vše jelo suprově čerpadla nabíječky nic nebzučelo navíc má zabudovaný i výstup 5volt na usb které jede i když je měnič vyplej v dodávce je i dálkový ovladač s displejem kde ukazuje zatížení a voltáž aku.
Nestojí moc a tím by vám odpadlo měnič z 12v na 5v a i to chození zapínat a kontrolovat hodnoty na aku pač to má dálkový kabelový ovladač.
jen tak pro inspiraci.

Vzhledem k tomu že toto je velice návykové určitě se to bude dál vyvíjet jak u všech ze začátku stačí jen málo pak člověk přidává a je vtom.
Téma končit nemusíte ba naopak to chce dávat průběžné info jak se dílo daří a vyvíjí a jak to šlape.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

To vlkazajac:
S tím modifikovaným sinusem a zvlášť měnič z 12V na 5V počítám protože, měnič z 12V na 230V má nějakou učínnost a adaptér z 230V na 5V taky nějakou účinnost, tím bych zbytečně měl větší ztráty v převodu.
230V potřebuji akorát při nabíjení notebooku a když nabíjím aku do vrtačky. Takže pojede jen občas.
Kdežto převodník 12V na 5V pojede častěji, má mnohem menší spotřebu naprázdno a hlavně by měl mít větší účinnost.
Spočtěte si to. Účinnost měniče na 230V kolem 85%, účinnost obyčejné nabíječky na mobil také kolem 85%.
To už víc, jak 1/4 výkonu ztratíte v převodech. A naproti tomu měnič z 12V na 5V, který má delkarovanou účinnost nad 90%.
Na moc mě nepříjde a jelikož jsem bastlíř, tak se u toho i kreativně vyřádím :-)
Každopádně měnič za 500Kč na obyčejné nabíjení a chlazení piva ve studni, nebo někde v chladné jamě a naproti tomu měnič za 5000Kč a více, plus lednice za dalších cca 3-5tis.Kč je už velký rozdíl v investicích.
Doufám ale, že jsem nikoho nezklamal svoji nepřesnou formulací. Nechtěl jsem fórum nějak uzavřít, spíš ukončit rozhodování a rozhodnout se pro jednodušší cestu.
Každopádně při realizaci budu určitě referovat i nadále o svých zkušenostech a spokojenosti s daným systémem, akorát nevím, kdy se k realizaci dostanu.
Minimálně s LED osvětlením a měničem si začnu pomale hrát už teď v "laboratorních" podmínkách.
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od radeczek »

Kozel.S píše: 230V potřebuji akorát při nabíjení notebooku a když nabíjím aku do vrtačky. Takže pojede jen občas.
A nezvážil jste možnost nabíjet notebook přímo ze stejnosměru nějakým "step-up" DC-DC měničem? Co je mi známo, tak NTB jsou na stejnosměr (můj třeba 19V).
S Aku do vrtačky nevím, ale něco mi říká, že by to mohlo jít taky předělat na DC.
Rcz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek