Nabijeni a nastaveni NiCd

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od Vláďa »

roman píše:Vláďo, díky za vysvětlení.
Vyšší napětí na článek pro nabíjení NiCd je pro mne stále otázkou... Nevadí mi, že baterky probublávají, to bublají i při 1,5V, ale po několika týdnech nabíjení na 1,6 - 1,65 V už aku nejsou tak čisté jako dříve. Při pohledu do článku jsou vidět zašedlé separátory stejně jako u přebíjených olověných akumulátorů v autě. Četl jsem toho o NiCd už hodně, nejen tady na fóru a většinou je psáno, že jim přebíjení nevadí, ale...
V principu přebíjení NiCd baterkám skutečně nevadí, pokud se nepřebíjí velkým proudem. Při větším proudu se dělají větší bubliny, které prý strhávají aktivní hmotu a na dně článku se tvoří kal, což pro něj není zrovna zdravé. Dokud článek neplynuje, dá se nabíjet proudem i větším než 1C. Na plynovacím napětí se musí proud omezit. Co nevím, jestli se tvorbou velkého počtu bublin taky neurychluje karbonizace elektrolytu. Ta taky zvyšuje vnitřní odpor a to je taky důvod, proč se louh mění. Dřív se louh měnil každé 2-3 roky a od doby co se na hladinu dává článkový olej, louh by měl vydržet po dobu životnosti článku ... aspoň to tvrdí výrobce. V Alkalu (servis baterek), se zase dozvím, že po 10 letech by se měl louh vyměnit - že to baterce pomůže :) Tak si vyberte...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od PavelR »

To je zajimavy ja mam z alkalu info ze se louh nemeni a je na celou zivotnost toto info jsem obdrzel pro clanky Hoppecke.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od gupa »

PavelR píše:To je zajimavy ja mam z alkalu info ze se louh nemeni a je na celou zivotnost toto info jsem obdrzel pro clanky Hoppecke.

No otázkou je, zdali Hoppecke nemá takové separátory, které znemožňují efekt výměny elektrolytu. Třeba NKDU - důlní do svítilny, mají mezi separátory riflovinu, ta, jakmile zkarbonizuje, vní docela drží ty nečistoty = samovybíjení či nenabití. Takže se asi podvrzuje to, co píšu. Výrobci jdou cestou spotřeby místo kvality.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
roman
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 15, 2013 2:22 pm
Reputace: 1

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od roman »

gupa píše: Takže se asi podvrzuje to, co píšu. Výrobci jdou cestou spotřeby místo kvality.
Je to tak u většiny výrobků a bylo by divné, že by baterky byly v jiné skupině.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit to, co píše gupa, že nové NiCd se mi zdají horší. Mám ještě pár kovových NKT a ty jsou v lepší kondici než některé KPM z let po roce 2000. Samozřejmě to může být i tím, jak byly používány, protože historii ani jedněch neznám...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od PavelR »

Gupa: Moje clanky jsem zkoumal a nevypadaji ze by nemeli jit vylit. Jak jsou na tom jine hoppecke netusim.
Ty moje hoppecke plynuji pri vyzsim napeti, nez kpm co mam taky. Nevim jestli maji nejakou rekombinaci H a O ale vodu jsem do nich za dva roky nedolival pac nebylo treba. Hladina je stale skoro u vrchni rysky.
Mozna jsem narazil na dobry typ/stav/kus ... pro me idelani aku pro FVE. Nizsi ucinnost dozenu radsi panelama pro me je vyhoda ze snesou i dosti hrube chyby a nemusim se bat kdyz dojde k prebiti, ci velkemu vybiti. Toz tak.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od gupa »

A jaký je tam separátor?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od Vláďa »

gupa píše: Třeba NKDU - důlní do svítilny, mají mezi separátory riflovinu, ta, jakmile zkarbonizuje, vní docela drží ty nečistoty = samovybíjení či nenabití. Takže se asi podvrzuje to, co píšu. Výrobci jdou cestou spotřeby místo kvality.
No ona to není tak úplně riflovina :-) Ten hadr se za totáče dovážel z NDR a nikdo se prý u nás nezajímal, z čeho to ti dederóni vyrábí. Když fabrika zanikla, začalo se bádat. Nakonec se to taky naučili :-) Mám nějaké NKDU11 už spoustu let a dokonce když pro ně nebylo využití, byly hodně dlouho vybité. Teď s nima svítím ve sklepě kde není zavedená elektrika (svítí se tam minimálně) a nabíjím je tak 3x do roka. Před tím jsem tam svítil 25 let starýma KPL24 ... nevadilo by mi ani těch 30-40% kapacity, ale to samovybíjení...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od gupa »

Když si otevřu alibabu, je tam takových hadrových baterií plno. Bohužel elektrody jsou celosintrované,tj. plech obalen hmotou, zatímco NKDU jsou kapsové. Proto přirovnávám, v momentě nasazení takové baterie jedou do 10 cyklu božsky, jenže jakmile se uvolní elektrody a pustí do té hadry bobo, (asi -horizontálně orientované mikro HDPE rouno) tak se ucpe a nepomůže jim výměna elektrolytu z důvodu hloubkové karbonizace.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Enbar
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 05, 2014 2:19 pm
Reputace: 1

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od Enbar »

Vláďa píše:
roman píše:Zdravím sluníčkáře :).

Přechod z 24V na 48V, čímž se snížil odebíraný proud z aku, je pro mě velký kvalitativní skok a konečně se mi systém začíná líbit.
Další věc, která se mi osvědčila, je dobíjet NiCd proudem větším než cca C/20. Na fóru to bylo několikrát zmíněno, že NiCd se při menším proudu nenabíjejí.
Optimální dobíjecí záleží na režimu, ve kterém to provozuješ. Já ještě nemám barák hotový - nebydlím tam, přijdu tam jen občas. Svítím teď jen z baterky. Mám 12V 360 Ah a k tomu 100W solár. moje baterka Není to myšlené vůbec na nějakou soběstačnost, jen taková záloha až konečně přijde ten black out :lol: Baterka věčně nabitá že do ní regl nic nedává a musím někde rozsvítit, aby se tam objevil nabíjecí proud. Nabíjím proudem do 8A (teď v zimě tak 2-5A) a je to v pohodě. Malý nabíjecí proud nevadí, možná víc vadí ten trvale nabitý stav. Prý postupně klesá aktivita hmoty ve větší houbce pod povrchem. Ve Feraku mi bylo doporučeno jednou za měsíc vybít a nabít normálním proudem, který je tady 72A :roll: Ani na vybíjení takovým proudem nejsem zařízený, měnič z 12 na 36V pro světla umí jen 250W.

Co se stane? Rekrystalizují aktivní hmoty, klesá jejich povrch a tím stoupá vnitřní odpor. Na těch mých 20A vybíjení je to v pohodě, tam mě vnitřní odpor nezajímá. Čím vyšším proudem se baterka nabíjí, tím jemnější struktura krystalů vzniká a tím má baterka nižší vnitřní odpor. Kdybych z té baterky chtěl 300A (i to dokáže kdybych měl pořádné propojky), občas bych jí naformovat musel.

Kdo baterky pravidelně nabíjí a vybíjí, měl by jít do vyššího napětí na článek. Při 1,5V se už baterka nabíjí strašně pomalu a hodí se to jen pro dlouhodobé udržování v nabitém stavu. Pokud ji někdo chce nabít rychle, musí jít aspoň na 1,6V a častěji kontrolovat hladinu elektrolytu.
Zdravim vsetkych,

rad by som obnovil danu temu a konkretne citovany topic, kde je velka kapacita dobijana malym prudom. Presiel som naskrz vela tem na tomto fore a takisto aj na ostatnych zaoceanskych ale stale si neviem odpovedat aka aku by bola vhodnejsia pre moj konkretny pripad:

- 3 amorfne 55W panely, menic Epsolar 20A (ucinnost pri 165w z 68V cca 93%) - teda na vystupe pri idealnych podmienkach 10 az 13A ale tie su malo kedy... Je to chata takze navsteva kazdy tyzden v sezone. Odber vacsinou minimalny na svietenie cez LED, obcas aj dovolene DOD daneho typu aku.

Rozhodujem sa medzi VRLA a Nicd. Podla toho co som sa docital tak pri dobijani Nicd prudom C/20 je ucinnost niekde pri 50% co je ale zalostne malo. VRLA by mali dosahovat niekde k 85% aj s mensimi prudmi. Mate niekto z Vas prosim nejake dalsie poznatky s odstupom casu ohladom tohto? A co realna zivotnost VRLA pri vybijani na max 50% DOD? To je pre mna totiz najvacsia dilema, ak pojdem do Nicd tie mi zrejme vydrzia dlho a su relativne blbuvzdorne, ale neucinne pri takych prudoch, zatial co VRLA ucinne ale ako tak citam skusenosti, ze kapacitne odchadzaju po dvoch troch rokoch je nepekna predstava. A hlavne mi robi starosti nedobitie na boost po vybiti v pripade slabeho slnka.

Dik za pripadne nazory

EDIT: len doplnim: VRLA 12V 200Ah, Nicd 12V 360Ah
onco87
Příspěvky: 34
Registrován: úte zář 16, 2014 9:50 pm
Reputace: 0

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od onco87 »

Ahoj. Riesim podobny problem: 1. Mam takisto 3 amorfne 55w panely. Maju 67 v zatazi a skrat. prud 1.01A. Neviem ako si prisiel na tych 10-13A. Ved ak mas 165W pri 67V nemozes mat prud 10A ani nahodou. Pokial sa nemyli tak prud×napatie=vykon. Ak sa mylim opravte ma. Tiez mam 20A mppt. Elektrarnicku mam prvykrat zapojenu 4ty den. Pri slnku (pod oparom, v januarovom pocasi) som mal nieco malo cez 3 A.
mam NiCd 36ks zapojeny na 24V system.
moje skusenosti s tymito baterkami pri nabijani malym prudom su, ze baterky sa nabiju ale trva to hrozne dlhl a postupom casu "vadnu". Sem tam ich treba nabit poriadnym prudom.
mam dalsie kpm 100Ah, 50ks takze ich chcem zapojit..niekedy na jar najskor. Avsak uz teraz rozmyslam co s panelmi. Ci ich vymenim za polykrystal alebo dokupil dalsich aspon 7ks.. ;)
Enbar
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 05, 2014 2:19 pm
Reputace: 1

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od Enbar »

tych 10-13A som ratal tak ze menic zo 67V na 15V a zo 165W by mohol dat tych cca 10A kedze je to mppt a ucinnost pri tomto vykone na 12 voltovy system ma podla datasheetu ucinnost niekde okolo tych 90%, alebo sa mylim?
onco87
Příspěvky: 34
Registrován: úte zář 16, 2014 9:50 pm
Reputace: 0

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od onco87 »

No ano malo by to tak byt. Neviem, ako vravim mam to 4ty den a svietilo iba raz aj to len 4 hodinky pod oparom. Na mojom regulatore sa viem cez usb spojit aj s pc, ale zatial sa mi to nepodarilo (malo casu) Tam by mi to vykreslilo v grafe ak by taka 10A situacia nastala.. :-/
mozno sa ozve niekto s realnou skusenostou ;)
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nabijeni a nastaveni NiCd

Příspěvek od JiříK »

Můj systém umí poslat do baterek max. 35 A. Samozřejmě v létě. Štítková kapacita je 750 Ah. Nepozoruju, že by se baterkám nějak nepozdával menší nabíjecí proud, jen to trvá déle. Nabíjím, co regulátor dá, t.j. 15 V. Jediné, co dvakrát do roka dělám-odpojím jednu sadu a sypu do ní, až má min. 16 V.Pak další sadu, další... A NiCd jsou spokojené, tudíž já taky...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek