Fungující elektricky soběstačný RD

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od brumlaj »

solárník píše:Co to je za hodnotu těch 171kW?
tak jak to je psáno, tak to je okamžitý výkon.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Miki
Příspěvky: 12
Registrován: čtv bře 13, 2014 1:22 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od Miki »

omluva 171W :-(
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od solárník »

No proto :)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od drama »

Spíš bych řekl, že máte na mysli, že Vám to generuje maximálně 171 W, soudě podle videa. Třeba nemáte žádný odběr, kdo ví...
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od Frenky »

Ahoj .
Sice nebydlím v RD ale v paneláku, bydlím sám, nijak se neomezuji (lednička, pračka, TV, PC, světla).
Denní spotřebu mám do 3 kWh za den. pro ukázku výpis z logování (portál http://www.eportal.merenienergie.cz)
V měření není zahrnuta DC spotřeba (stálá cca 40W x 24hod) kde běží modem UPC, router, všechny krabičky na hraní typu microlog, studerduino, raspberry a SDS apod.)
Přemýšlím o vypnutí ledničky, má spotřebu cca 1 kWh za den. Po tomto bych již nemusel kupovat elektriku od ČEZu a mohl bych naplno jet ostrov, alespoň od jara přes léto do podzimu. Přiznávám, že v zimně bych asi bez DS nebyl soběstačný. Ale moje okenní instalace nemůže soupeřit se střešními instalacemi na RD. RD má nepoměrně více místa k instalaci FV panelů. Bohužel jsem u našeho družstva spoluvlastníků nepochodil a nepovolí mi instalaci panelů na střeše, škoda.

Suma celkové spotřeby - FVE LASTO
Bytový rozvaděč Den 1.635 Noc 0 Celkem 1.635 [kWh]
FVE Den 0.439 Noc 0 Celkem 0.439 [kWh]
Bytový rozvaděč Den 7.85 Noc 0 Celkem 7.85 CZK
FVE Den 2.11 Noc 0 Celkem 2.11 CZK

Nechci porovnávat neporovnatelné. Jenom tak pro ilustraci (nechci zakládat nové vlákno "fungující elektricky soběstačný dvojpokojový byt pro 1 - 2 osoby" :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od joseff »

Ahoj Frenky, o vypnuti lednicky v zime jsem take uz mockrat premyslel, zacina to byt aktualni kazdorocne na podzim s ubyvajicim slunickem, podstatne by to zvysilo miru sobestacnosti v zimnich mesicich, ale doma to neproslo.

Ty jsi ale sam, tak prece neni co resit! Od podzimu do jara lednice v podstate potreba neni, protoze lednice je vsude kolem venku, staci umistit nejakou nadobu (nebo starou lednici) na vhodne neprimo oslunene misto venku (balkon, terasa, za okno...), idealne severni strana. Pripadne takto umistenou lednici provozovat jen pres den v dobe slunecniho svitu (kdyz je teplo, tzn. ze sviti, tak byva elektriny dost, kdyz nesviti a elektriny je malo, tak vetsinou byva i chladno a neni treba chladit - bavime se o zimnich mesicich. Pripadne by se to dalo v tomto nepriznivem obdobi, ktere netrvava az tak dlouho, vyresit optimalizaci nakupovanych a skladovanych potravin, tzn. kupovat jen takove, ktere snesou pri skladovani vetsi rozptyl teplot a jist nejdrive ty, co se rychle kazi a potrebuji nejnizsi a stabilni teplotu pro skladovani. Je to jako s energetickou optimalizaci, ze zacatku to chce trochu vice premysleni, ale pak uz to clovek dela automaticky a nemusi na to ani myslet.

No a pak prijde ta slunecnejsi cast roku, kdy je mozne zahajit plytvani a provozovat i lednice a dalsi zbytecne zrouty:).
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od Frenky »

jj souhlas, Jenomže u mne zase problém, nemám balkón. takže to vyhraje bedna za oknem pod FV panelem. (Nebude to ono, protože panely to budou trochu ohřívat, ale zkusím to). Příští zima bude u mne ve znamení "vypnuté ledničky" :lol: Po mamince mě zbyla lednička menší než mám doposud, tak se pokusím změřit spotřebu, a uvidí se. V každém případě provedu ještě optimalizaci. Ještě jedno zjištění na závěr. Nejvíce jsem ušetřil výměnou žárovek a zářivky v lince za LED a potom výměnou stolního PC za notebook. po tomto klesla spotřeba na půlku. Jo a ještě TV, ta velká potvora mě tak nas..la, že ji zapínám jenom výjmečně a používám (pro kulisu, někdy) malou TV napájenou DC 12V, úhlopříčka cca 7". :lol: (nebo, že by to nas..ní bylo obsahem TV vysílání ?).
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od solárník »

Frenky píše:Nejvíce jsem ušetřil ...
Ano to je základní myšlenka. Myslím, že každý "solárník" by měl nejdřív hledat, kde ušetřit a snížit spotřebu, než se začne bezhlavě obkládat solárními panely. Z mé zkušenosti - zredukoval jsem spotřebu domácnosti na cca jednu třetinu původní. Jen vhodnou volbou spotřebičů a trochou přemýšlení. Bez nějakého omezování se.
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od strycekjara »

Pěkný den všem.Rád jsem si přečetl vaši diskuzi a musím říct,že dost se tu řeší lednice.Co takhle lednice na propan butan.My jsme takhle jednu zdědili když jsme kupovali tadytu naší samotu u lesa.Má to i mrazák.Myslím,že lze takto ušetřit nemalé Kw.
Máme pouze 1,4 kwp což je zatím málo a bez centrály v zimě by jsme byli v kelu,ale v plánu máme rozšíření které už mělo rok být.Jinak s touto smutnou výbavou jedeme od konce března do konce října bez omezení( pračka,lednička A+++,tv,počítač,nářadí el.,......)V zimě si musíme hodně odepřít(ruční pračka,žádné nářadí,...)Věřím,že s nějakou velkou(nevím kolik)elektrárnou(2,4,8kwp,....) a velkým množstvím baterií se určitě dá i v zimě přežít pak už jde jenom o to kolik chci (můžu investovat).když budu mít 30 mega a budu chtít 2 investovat( příklad,neberte mě za slovo)ani za částku 'tak věřím,že se to dá i když se to ani náhodou nevyplatí,ale mě to bude jedno protože nebudu mít jinou volbu'nebo nechci (jakože já určitě nechci) mít něco společného s Čezem a jinou pakáží.Toť můj názor.Jinak přeji všem co nejmenší závislost na tomto systému,který moc chce aby jste na něm byli závislý.Lidé,kteří nejsou na systému závislý jsou v nelibosti.Nedej bože,že by chtěli přestat platit daně ať už z příjmu či nemovitosti,atd.Z čeho by ty líní ubožáci(zloději )žili.Ale to už je o ničem jiném.
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
Co si tak udělat malou špižírnu v nezámrzné hloubce? Pokud přestane svítit dostatečné množství slunce pro běh lednice, tak prostě potraviny přesunu ven. Nebude to tak komfortní, ale funkční. Teplota 1m pod zemí by neměla klesnout pod 4°C.
Důležité je pořádně odizolovat poklop. Však toto vše už bylo vymyšlené a vyzkoušené. Stačí se podívat jak uschování potravin řešili naše prapabičky.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od PavelR »

No u skladovani pod zemi bych videl jednu vec k vyreseni... hygiena. Pod zemi jak, v cem, jaky pristup. Lednice doma nastojato jde velmi lehce udrzovat v cistote. Dalsi veci je mrazak pro zivocisne produkty ikdyz pecene maso jde zavarit.

Nejlepsi je byt vegetarian a blazen do zavarovani se sklepem s vybornymi podminkami :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od dracekvo »

Tak samozřejmě jámu je potřeba něčím vyložit (kvůli průniku škůdců a možná i spodní vody) a potraviny se tam nehází jen tak, ale v něčem. V době plastových klik-klak krabiček to není žádný problém. Snadný přístup lze vyřešit vrátkem a umístěním potravin do přepravky. Skladování v jámách se v některých oblastech stále využívá i v dnešní době.

Mrazák bych jako nutnost neviděl. Nebo maximálně v rámci komfortu používat přes slunečné období.

Jinak sklep máme a dříve jsme bez problémů zavařili a celý rok měli ve sklenicích půlku prasete, kompoty a zeleninu. Důležitá je stálá teplota a tma.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od PavelR »

Presne.
Takova plastova vodovodni sachta ... to si dovedu prestavit. Je to vodotesny a snadno cistitelny. Zakopat ji co mozna nejhloubeji co podlozi dovoli ... s integrovanym zebrickem .... to by bylo reseni.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od joseff »

strycekjara píše:Pěkný den všem.Rád jsem si přečetl vaši diskuzi a musím říct,že dost se tu řeší lednice.Co takhle lednice na propan butan.My jsme takhle jednu zdědili když jsme kupovali tadytu naší samotu u lesa.Má to i mrazák.Myslím,že lze takto ušetřit nemalé Kw.
Máme pouze 1,4 kwp což je zatím málo a bez centrály v zimě by jsme byli v kelu,ale v plánu máme rozšíření které už mělo rok být.Jinak s touto smutnou výbavou jedeme od konce března do konce října bez omezení( pračka,lednička A+++,tv,počítač,nářadí el.,......)V zimě si musíme hodně odepřít(ruční pračka,žádné nářadí,...)Věřím,že s nějakou velkou(nevím kolik)elektrárnou(2,4,8kwp,....) a velkým množstvím baterií se určitě dá i v zimě přežít pak už jde jenom o to kolik chci (můžu investovat).když budu mít 30 mega a budu chtít 2 investovat( příklad,neberte mě za slovo)ani za částku 'tak věřím,že se to dá i když se to ani náhodou nevyplatí,ale mě to bude jedno protože nebudu mít jinou volbu'nebo nechci (jakože já určitě nechci) mít něco společného s Čezem a jinou pakáží.Toť můj názor.Jinak přeji všem co nejmenší závislost na tomto systému,který moc chce aby jste na něm byli závislý.Lidé,kteří nejsou na systému závislý jsou v nelibosti.Nedej bože,že by chtěli přestat platit daně ať už z příjmu či nemovitosti,atd.Z čeho by ty líní ubožáci(zloději )žili.Ale to už je o ničem jiném.
strycekjara:
Na lednici na propan-butan se vykasli, je to jen zavislost na jinem zdroji. Od jara do podzimu ti urcite zbude dost stavy i na provoz nejake mensi lednicky a od podzimu do jara je pak lednice vsude kolem venku. Staci dat potraviny nekam za okno v nejakem nejlepe nepruhlednem a uzaviratelnem obalu, aby ti to nesnedli ptaci nebo si muzes udelat nejaky zapusteny prostor v zemi, ktery vylozis kamenim/cihlami, pripadne zakopes jednu studnicni betonovou skruz nebo si ze sberneho dvora privez nejakou starou lednicku, ktera uz nefunguje, dej ji nekam ven na stinne misto (nejlepe nekam na severni stranu domu) a lednicka ti udrzi potraviny v chladnu a ochrani ti je pred zmrznutim. Za penize, ktere bys investoval do plynu radeji postupne prikupuj panely, je jasne, ze pres prosinec/leden ti to nebude nikdy stacit, ale tyto dva mesice rychle utekou a pak uz byva veseleji.

Tusim, ze David Holmgren to ma ve svem dome vymysleno tak, ze ma u severni zdi "skrin", ktera na jeden otvor vespod, kterym se samocinne nasava chladny vzduch u zeme zvenci ze severni strany domu a druhy otvor, kterym vzduch skrin opousti je nahore - to se mi libi a chtel bych si to tak vyhledove udelat.

Lukas cejna si delal prostor na skladovani potravin, v chladnu pod svoji slamenkou, vylozil ho kameny: http://cejeni.cz/prirodni-domy/slamenka

Prenosna pasivni chladnicka - nechladi sama o sobe, ale pres zimu by mohla venku zajistit to, aby ti potraviny nezmrzly:
http://www.omnipuls.cz/11298-plastova-p ... nicka.html

Nebo drevena lednicka vlastni vyroby:
http://mojedilo.ireceptar.cz/navody/dre ... dnicka/vse

Pokud je snih, da se to udelat traba takto:
http://www.e-zabava.net/obrazky/alkohol ... cka/?o=all

Uplne nejjednodussi je samozrejme prejit na takovou potravu (treba i jen na ty 2 nejhorsi zimni mesice), ktera potrebu lednicky uplne vylouci.

Kazdy si musi vybrat:).
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od joseff »

[aname=][/aname]
PavelR píše:No u skladovani pod zemi bych videl jednu vec k vyreseni... hygiena. Pod zemi jak, v cem, jaky pristup. Lednice doma nastojato jde velmi lehce udrzovat v cistote. Dalsi veci je mrazak pro zivocisne produkty ikdyz pecene maso jde zavarit.

Nejlepsi je byt vegetarian a blazen do zavarovani se sklepem s vybornymi podminkami :-)
Z hygieny pri skladovani pod zemi bych si nedelal starosti, pokud tam tam chladno a tma a das si potraviny do nejakeho plastoveho boxu nebo do 4 litrovych sklenic s uzaverem, tak nemuze byt v nicem problem.

Ano, staci byt vegetarian a hned je o jeden problem (s lednickou) mene!:)

Krome zavarovani se da jeste susit, mrazit (temer vsechno ovo/zel, je to mnohem rychlejsi nez zavarovani a ma to pak i vyssi vyzivnou hodnotu), nakladat do soli, nakladat do cukru/medu...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od PavelR »

Jsem spise zastancem zavarovani, nez suseni.

Jde taky o to, ze do neuzavreneho podzemniho prostoru vlezou okamzite vselijaky brabouci a pavouci ..... brrr.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od tomas »

PavelR
to je přece výhoda. Stačí potom jen vyměnit kuchařku:
http://www.hmyznataliri.cz/kniha.php ;)

Vody bych se nebál, stačí potraviny dobře uzavřít, akorát samolepky se odlepí.
Při dostatečném průtoku vody lednice v zimě ani nezamrzne a má stálou teplotu.
Přikládám foto lednice používané u této elektrárny:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6
Přílohy
přírodní lednice
přírodní lednice
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od PavelR »

s tim hmyzem ... kdyby byla valka, neuroda, sucho, nuklearni zima a tesne pred smrti mozna bych to pozrel...
strycekjara
Příspěvky: 90
Registrován: pát lis 02, 2012 2:56 pm

Re: Fungující elektricky soběstačný RD

Příspěvek od strycekjara »

joseff:
S tou místností je to super nápad.Už mám vybraný prostor na chodbě pod schodama na půdu.Zeď je sever takže aleluja.Zateplým to a vyvrtám tam asi 100mm díry(nahoře a dole).V létě špajzka a v zimě lednice. :lol:
Čistý ostrov - Panely: Suntech 1440 Wp, Baterie: 400 Ah/24V (KPM 100)+150 Ah/24V (KPH 150), Regulátor: Midnite 150 classic standard, Měnič 2000 W čistý sinus, nabíjecí soustrojí AB-1P/30

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek