Elektricka / hybridni auta

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od matobabetak »

čaká niekdo z vás na teslu ktora sa začne vyrábať v Giga berlin?
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od lubomirz »

nie, lebo je to vrcholne neekonomicke. Nezabudni ze na 60.000 eurove auto mas prislusne drahe havarijne poistky ktore si zrejme neodpustis tri-styri roky pretoze by si bol blazon. Kolega platil na Teslu S poistku takmer 3.000 eur v Cechach [!] pretoze auto stalo nove takmer tri miliony Kc.

Potom mal TRI havarky na autopilote, dvakrat on, jedenkrat zena, odvtedy plati ESTE VYSSIU havarijnu poistku pretoze vyrobil tolko skod v poistovniach, ze 15 rokov ich tym poistenim nesplati. A to myslim uplne vazne.

Za poistenie zaplati ukrutne viac ako ja za komplet palivo a pripadny servis spalovaku. Nova Tesla strasne straca na hodnote, to si k tomu priratat. Ekonomicka vyhodnost minus dvesto, ze nemam/nedam 60.000 eur za AKEKOLVEK POSRATE auto aj keby vedelo ozehlit a poskladat do skrine je tiez absolutne jasne. A k tomu este 3.000 eur ROCNE na havarijnu poistku, mozu si vsetci strcit cele taketo "vyhodne" elektro.


https://youtu.be/F0n5FUjUWEI?t=714
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od NOPARasito »

lubomirz píše:nie, lebo je to vrcholne neekonomicke. Nezabudni ze na 60.000 eurove auto mas prislusne drahe havarijne poistky ktore si zrejme neodpustis tri-styri roky pretoze by si bol blazon. Kolega platil na Teslu S poistku takmer 3.000 eur v Cechach [!] pretoze auto stalo nove takmer tri miliony Kc.

Potom mal TRI havarky na autopilote, dvakrat on, jedenkrat zena, odvtedy plati ESTE VYSSIU havarijnu poistku pretoze vyrobil tolko skod v poistovniach, ze 15 rokov ich tym poistenim nesplati. A to myslim uplne vazne.

Za poistenie zaplati ukrutne viac ako ja za komplet palivo a pripadny servis spalovaku. Nova Tesla strasne straca na hodnote, to si k tomu priratat. Ekonomicka vyhodnost minus dvesto, ze nemam/nedam 60.000 eur za AKEKOLVEK POSRATE auto aj keby vedelo ozehlit a poskladat do skrine je tiez absolutne jasne. A k tomu este 3.000 eur ROCNE na havarijnu poistku, mozu si vsetci strcit cele taketo "vyhodne" elektro.


https://youtu.be/F0n5FUjUWEI?t=714
Ve videu, borecek taky asi mele veci a plete vsechno dohromady. Sumy za servis a fixni mesicni naklady.
Kdyby byl normalni tak 3.000.000 projede za 10let a s daleko uzitecnejsim autem nez je zrovna tesla modelS. Ale ma to MUSK dobre zacilene.
Holt to kupuji nakonec jen znackari. Tak jak dreky napr. Apple, Mercedes, BMW, Jaguar atd.
Neskutecnej cenovej nesmysl a pomer cena/vykon uplne v (_!_).
Samozejme je to muj pohled. Dobre jsi to "Lubomirz" trefil.
Priznam se, ze jsem mel rezervaci na model3.
A taky jsem ji musel po desne kvalite atd. pustit.
Ne nejsem blazen a sponzor nemocnych podnikatelu ;-(.
Nemyslim si, ze je TESLA bublina, ale zacala mi byt stejne sympaticka jako vyse zminene znacky.
A ja opravdu nechci sponzorovat nekoho kdo jen "hrabe" jako krtek
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2187
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od fugas »

Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
unicast
Příspěvky: 1211
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od unicast »

Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Matess »

to je víc eeehhh než slova... zkusil jsem první 3 minuty a nevím jestli to zvládnu celé.
EDIT: Ok... zvládl jsem 20 minut. Je to hodně proti elektromobilům. Výpočet spotřeby naftového auta počítá že jde jezdit za 4l na 100km a elektromobil má spotřebu 30kWh na 100km a baterka stoji 300000Kč jen na těch 100km. Za mě nemá smysl se na to dívat.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od PavelR »

ale tady přeci nejde o to že jde s naftou jezdit za 4. i kdyby za dva. Jde o to že jednou nafta a benzín jednou nebudou - tedy budou maximálně synteticky vyrobený. A syntetický paliva budou stát koli oproti fosilním? To nikdo neví.
Myslím že v budoucnu bude v dopravě mix více technologií. Syntetický paliva, elektro, vodík, kdoví co ještě. Stejně tak energetika už je a bude mixem více zdrojů.
Podle mě je rozuný na tento mix přejít dříve než fosil vyschne. Takže za kolik jezdí nafťák je naprosto nepodstatný.
unicast
Příspěvky: 1211
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od unicast »

Podstatné jsou ty zmíněné problémy se ztrátami a obecně s baterkami, to ani nezmínil ekologickou zátěž při jejich výrobě...

Pro mnoho lidí je problém, když někdo říká něco, co jejich názor nepodporuje, ale naopak je to s ním v rozporu. Pak se hledá všechno možné, na čem otočit protiargumentaci a zpravidla už nejde o fakta, ale o emoce. Od toho je nutné se oprostit.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2187
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od fugas »

Přiznám se že jsem to neviděl, nemám teď čas.Ale k reakcím... 30kWh / 100Km je zjevná lež, to bych musel jezdit kudlu, že honit mě s tím dieslem by nebylo za 4 ale za 7 litrů.300 000Kč za baterku na zmíněných 100Km je druhá.Nikdo netvrdí že je to spása.Já sám to dělám jako koníčka pro zábavu.Ale ty argumenty jsou pořád dokola stejné.Kolik energie stojí vytěžit ropu, pak přepravit do rafinérky a uvařit z ní ty 4 litry nafty, přepravit na čerpačku, aby spořílek mohl vzít na tlapku igeliťák a z pistole natankovat.A to zcela bez emocí :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od el_salvadore »

Variacia elektromobilu kotra dava 100% prakticky zmysel :D https://www.greencarreports.com/news/11 ... -recharged
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od lubomirz »

strucne k tomu ze ho nikdy netreba nabijat : vies, ja ked pocujem ze STRASNE NALOZENY HORE KOPCOM ma mensiu spotrebu nez prazdny dole kopcom, tak ma hned napadnu vselijake myslienky.

A hned prve video ich aj potvrdi : https://youtu.be/sbPH5cTTBDs?t=431

Akoze s prepacenim este neexistuje jedine EV, stroj, robot cokolvek co by jazdou dole kopcom vygenerovalo viac energie nez cestou hore tym istym kopcom spotrebuje.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2187
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od fugas »

fugas píše:Přiznám se že jsem to neviděl, nemám teď čas.Ale k reakcím... 30kWh / 100Km je zjevná lež, to bych musel jezdit kudlu, že honit mě s tím dieslem by nebylo za 4 ale za 7 litrů.300 000Kč za baterku na zmíněných 100Km je druhá.Nikdo netvrdí že je to spása.Já sám to dělám jako koníčka pro zábavu.Ale ty argumenty jsou pořád dokola stejné.Kolik energie stojí vytěžit ropu, pak přepravit do rafinérky a uvařit z ní ty 4 litry nafty, přepravit na čerpačku, aby spořílek mohl vzít na tlapku igeliťák a z pistole natankovat.A to zcela bez emocí :D
Tak jsem si udělal čas i když celý to fakt nezvládnu.Ten moderátor neustále vkládá do úst tomu pánovi jakési své mokré sny o realitě a vypadá, že celá problematika je pro jeho svět poněkud složitá.Přepočítávají tam energii nafty na el. energii.Takticky vynechávají onu nutnou přípravu toho fosilního paliva (pokud je to později než jsem zvládnul plýtvat svým životem, omlovám se).Když vylíčili žalostnou účinnost spalováku, kterou si výborně užiju během zimy, jako obrovskou výhodu, chvíli jsem lapal po dechu.Sám mám rodinné benzín LPG V6, nejsem ortodoxní vyznavač elektromobilů.Snažím se zůstat objektivní.Tohle video je hon na čarodějnice za použití (zneužití) VZDĚLANÉHO člověka, který má rád auta.Tenhle manipulativní tendenční nesmysl je buď hon na sledovanost, nebo důvod zjišťovat jestli má autor občanku.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od el_salvadore »

lubomirz píše:strucne k tomu ze ho nikdy netreba nabijat : vies, ja ked pocujem ze STRASNE NALOZENY HORE KOPCOM ma mensiu spotrebu nez prazdny dole kopcom
Neviem ci si teda ten clanok cital pozorne ale pise sa tam presny opak.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od kodl69 »

To Lubomirz: existuje - pokud budeš výtahem posílat dolů naklad a nahoru bude jezdit prázdnej, tak bude energie na přívodu výtahu přebývat. Samozřejmě fyzikálně ne, ale z pohledu výtahu je z něho generátor...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od ota »

:D Prvně popsaný Járou da Cimrman
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Matess »

já taky neříkám, že elektrická auta jsou všespásná a ani neříkám že spalovací jsou zlo, ale nesouhlasím s tímto bojem proti elektrickým autům. Ať si každý jezdí čím chce a na co má. Co mi ale hrozně vadí je nadávání na spotřební daň na palivech a spojování daně se zvýhodňováním elektromobilů - to je prostě nemysl... holt elektřinu si umíme vyrobit sami a benzín nakupujeme ze zahraničí, takže zvýšená daň za mě dává zcela smysl.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Matess »

ota píše::D Prvně popsaný Járou da Cimrman
to je jak se dole hromadí horníci? :)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od vla »

Matess:Jenže když opustíš svůj dvoreček, tak je to najednou jinak. Elektromobilita je výstřelkem pro bohaté a ojetiny pro ty, co jezdí kolem dvorku. Denně najezdím s multivanem 70-300 km, jak kdy, je to náklaďák na práci a tu a tam rodinné auto na výlet. V létě klimatizuji, v zimě topím. Auto pod dojezd 300 km pro mě nemá smysl. Jo, multík vyšel na 400 kKč, sežeň mi stejnou dodávku se stejnou výbavou a trvale garantovaným dojezdem a pak se máme o čem bavit. Ostatně ohledně levných ojetin, cenově srovnatelných s ropáky máme na foru dost informací, zpravidla dojezd v lepčím případě kolem 100 km, řešení jak to zlepšit výměnou vadných či opotřebených článků baterií atd. protože nová baterka stojí jako nový spalovák se zde objevují velmi často. Stát někde někoho oškubat musí, aby měl na dotace na emobily. Jistě, nejen na ně, ale nepřijde mi spravedlivé, že někdo si platí všechno sám a někomu státy na provoz přispívají a to docela podstatnými částkami.
Nemám rád tenhle stát.
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od vlkazajac »

Elektromobily na vzostupe... Pri tomto videu ma prepadlo podozrenie, že fajnšmekri na monitoring batérií z tohto fóra tiež prispievali riešením.

https://www.mojevideo.sk/video/3130a/no ... dy_aa.html
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek