Topeni drevem versus plynem

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

Rogere kasli na ucinnosti teplo do komina a podobny srandy. Nejdulezitejsi je cena za topnou sezonu.
Ja jsem na tom o dost levnejs s peletama. Se drevem by to bylo jeste levnejs.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

PavelR: To je právě to, co porovnat nelze objektivně často nikdy.

Ondřej: ten kotel jsem našel jako "moderní kotel Dakon", klidně sem linkni kotel na dřevo s výrazně lepší účinností (ne pelety). Domnívám se, že s ohledem na tah komína teplota do komína musí být okolo 200-300 stupňů, takže to moc lepšit možná už nejde...

To ale asi nic nemění na tom, že regulovatelnost plynu je někde jinde, než u tuh.paliva. Když se podíváš na jeden z linků výše, topiči dřevem tam projevují frustraci nad cenami samotěžby...

V neprospěch kon.plynu nutno zmínit, že turbo dmychadlo chce elektřinu - to u dřevního kotle obstará ten únik tepla do komína...
JirikT
Příspěvky: 34
Registrován: ned říj 02, 2011 2:16 pm
Bydliště: Slapy

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od JirikT »

Ahoj, já se letos chystám do novostavby srubu postavit něco podobného - libi se mi tato cesta :-)

odkaz na raketová kamna : http://modryhavran.sk/content/rocket-ma ... ich-za-par
Jirka
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od JirkaK »

Roger: Co se týče účinnosti kotlů, tak co třeba tohle: http://www.agromechanika.cz/cs/kotle-am ... -am-energo - sice tam teda je nevýhoda, že to k fungování potřebuje ventilátor, ale deklarovaná účinnost je 82-88 %. Takže ono to nebude tak zlé, tím spíš když se to navíc skombinuje s akumulací (což sice zvyšuje náklady na pořízení, ale na druhou stranu to kromě úspory dřeva taky aspoň částečně vyvažuje výhodu "ON-OFF efektu", která je, jak se mi zdá, asi hlavním argumentem pro plyn).
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

Roger: jaktoze nejdou porovnat naklady? nevim jak kde, ale u me to je jednoduchy. cca 30.000,- je mene nez cca 50.000,- to me staci. Zdrazovat bude stejnak oboje. Akorat jsem se prozatim presunul na nizsi cenovou hladinu.
Jednorazovou inestici vubec neresim. Pro me jsou nejdulezitejsi prubezny naklady na provoz domu.
Na co me budou uspory na ucte kdyz treba zacnu vydelavat o mnoho mene a budu muset na ne sahnout? na prd. Ja potrebuji abych byl schopen dum uzivit pri stavajicim komfortu i s mnohem mensimi prijmy nez mam ted.
Pro me je tedy dulezite:
Efektivni topeni (na plyn se mohu kdykoliv vratit vse je nainstalovano.)
Funkcni a co nejvykonnejsi elektrarna.
Funkci zahrada, mrazak na zeleninu, sklep, ...
Rezervoar na destovku at netrapim studnu v obdobi sucha.
To je muj cil.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Roger píše: klidně sem linkni kotel na dřevo s výrazně lepší účinností
87.40 %
http://www.kotle-verner.cz/produkty/int ... rner-13102.
Roger píše: teplota do komína musí být okolo 200-300 stupňů,
150-250 stupňů viz. obr. č.7 http://energetika.tzb-info.cz/8644-o-sp ... enistich-2
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od abrams »

Gmouse píše: ... Doma je krásně teplo, ve sklepě strávím denně asi 5 minut a podle toho jak to zatím vypadá, tak jednou ročně složím do sklepa 40 metráku hnědého uhlí ořech 2 za 290 Kč za metrák.
Takže na otázku topicu zda topit dřevem nebo plynem za sebe odpovídám, že kompromisní řešení, které je levné jako dřevo a zároveň komfortní jako plyn je uhlí v automatu :).
Zdravim ,

uhlí ale nelze akceptovat jako ekoligicé palivo :!: .
Ekonomické možná , ale to jen díky letitým dotacím do jeho těžby :hell: .
Mé představě ekologičnosti a komfortu odpovídají peletky :yes: .

Je to brzy a možná unáhlené ... zrovna něco na peletky kutím :write: ... brzy budu referovat o výsledku :shock: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Gmouse »

abrams píše: uhlí ale nelze akceptovat jako ekoligicé palivo :!: .
Jsem si vědom toho, že hnědé uhlí není žádný zázrak. Má kupříkladu nezanedbatelný obsah síry a co všechno obsahuje popel raději ani nepřemýšlet. Ale dalo by se dlouho diskutovat na téma co je ekologické palivo a co není. Takový zemní plyn je je kupříkladu úplně stejné fosilní palivo jako uhlí a nad jeho ekologičností se asi nikdo nepozastavuje (počítat se mi to nechce, ale sedláckým rozumem mi vychází že spálením jednoho molu zemního plynu dostanu stejné množství CO2 jako spálením jednoho molu uhlíku). To samé elektřina, která se také musí z něčeho vyrobit a v ČR jsou tepelné elektrárny v převaze nad zbytkem zdrojů.
abrams píše: Ekonomické možná , ale to jen díky letitým dotacím do jeho těžby :hell: .
Jak pravil klasik - o peníze jde až v první řadě :D
abrams píše:Mé představě ekologičnosti a komfortu odpovídají peletky :yes:
V mnohém se mi peletky libí. Vzal jsem pár pytlů na testování a zkušenost je zatím taková, že je z nich mnohem méně prachu ve sklepě a z komínu nejde nic viditelného. Bohužel hoří jako papír a 5.50 Kč/Kg je děsivá cena :(. Ovšem být nějaký cenově přijatelný domácí peletkovač, do kterého na jednom konci dám dřevěný odpad a větve stromů a z druhého se sypou pelety jdu do toho okamžitě. :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od střídač »

Gmouse píše:Bohužel hoří jako papír a 5.50 Kč/Kg je děsivá cena
Mám souseda jenž topí těmito peletami. Vytápí asi! 100m2 automatickým spalocačem pelet s teplou vodou a utratí ročně za otop 5000,-Kč, slovy, pět tisíc. Byl jsem se na to i podívat a vcelku se tomu dá i věřit.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

abrams píše:uhlí ale nelze akceptovat jako ekoligicé palivo :!: .
Ekonomické možná , ale to jen díky letitým dotacím do jeho těžby :hell: .
Mé představě ekologičnosti a komfortu odpovídají peletky :yes: .
Bohužel, v Ostravě je cena nejdůležitější parametr. Výhřevnost je u dřevěných peletek a huhli přibližně stejná, cena je u peletek dvojnásobná. Ve městě se špatně shání "vlastní les", takže člověk musí vše koupit. A kotlíkové dotace jasně preferují huhlí - aspoň že účinnost brutálně stoupla a zplyní se podstatně menší množství onoho marasu. Co naplat, realita.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Gmouse »

brumlaj píše: Bohužel, v Ostravě je cena nejdůležitější parametr. výhřevnost je u dřevěných peletek a huhli přibližně stejná, cena je dvojnásobná. Ve městě se špatně shání "vlastní les", takže člověk musí vše koupit. Co naplat.
Přesně tak. Co si nekoupím nemám. A při ekonomické situaci pod psa je každá ušetřená koruna dobrá.

Ještě jsem uvažoval že koupím místo hnědého ořechu černý ekohrášek. Když jsem přepočítával výhřevnost na peníze tak to v letních cenách vycházelo levněji. Nakonec jsem ale zůstal u hnědého a přibral jsem 2 tuny pytlovaného černého pro případ dlouhé a tuhé zimy (do sklepa se mi toho tolik nevleze, takže pytle na paletě jsou dobrá záloha).
Ondřej

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Ondřej »

Fakt nevím co vymýšlíte s drahýma peletama a trapně drahýma kotlema. Dívali jste se na odkazy, co jsem už uvedl? Nebo máte problém jít jednou za den přiložit kusovým dřevem?

" a utratí ročně za otop 5000,-Kč" tak pokud je barák je pasivní, tak proč ne :lol:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od tomas »

Gmouse píše:Takový zemní plyn je je kupříkladu úplně stejné fosilní palivo jako uhlí a nad jeho ekologičností se asi nikdo nepozastavuje (počítat se mi to nechce, ale sedláckým rozumem mi vychází že spálením jednoho molu zemního plynu dostanu stejné množství CO2 jako spálením jednoho molu uhlíku).
Já si myslím že zemní plyn (methan) je vhodnější a bezpečnější zužitkovat (spálit nebo použít v chemickém průmyslu) než jej nechat v zemi nebo hydrátech v moři. Zemní plyn z hydrátů občas nečekaně najednou unikne i ze země se může jednou uvolnit puklinou, zemětřesení atd... A to by mohlo způsobit daleko větší a nárazovou katastrofu než když se postupně zužitkuje. Methan má tuším horší vliv na globální klima než CO2.
Uhlík uložený v uhlí je přece jen trošku bezpečněji uložen než je v zemním plynu. Myslím si že ten plyn v zemi není uložen na věky a jestli má bez užitku uniknout a způsobit škodu, tak je lepší jej spálit a využít. I z tohoto důvodu beru plyn jako ekologické a čisté palivo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

abrams píše: Je to brzy a možná unáhlené ... zrovna něco na peletky kutím :write: ... brzy budu referovat o výsledku :shock: .

Elektronům zdar *cloud*
Abramsi ja peletkama topim, pokud neco kutis tak jsem zvedav, pripadne bych se i zapojil ...

Ad pelety. .... nevim jak je mysleno ze hori jak papir jak tu bylo zmineno. Je to lisovane drevo tedy tezsi nez samotne drevo. Nevim v cem bylo spalovano.
Podle me jsou peletky primarne urceny do automatickych horaku. Mam horak Ferroli P7. Sice je pouze na kvalitni peletky ale jsem spokojen. Cena 5,5kč/kg ovšem s DPH se mi zda dobra. Zalezi na tom s cim porovnavate.
Pokud budu porovnavat cenu za topnou sezonu se drevem, drevem z vlastniho lesa, uhlim rucne prikladanym,uhlim v automatu, paletama z prace :-D , atp tak budou peletky vzdy drazsi. Pokud budu porovnavat s plynem elektrinou LTO propanem atp budou peletky levnejsi .... a ja topil plynem.
Prasi to mene nez uhli, prach nespini. Stejne tak popel, jde dobre umit, zadnej dehet ...

Ono to je taky o te ceste kterou se clovek vyda ...
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Gmouse »

Ondřej píše:Fakt nevím co vymýšlíte s drahýma peletama a trapně drahýma kotlema.
Když jsem viděl ceny u nás, tak se mi panenky pěkně protáčely, ale za necelých 5300 zlotých co jsem za něj dal, mi to jako trapně drahé nepřipadne.
tomas píše:... I z tohoto důvodu beru plyn jako ekologické a čisté palivo.
Klidně se s tím ztotožním. Jenom jsem si dovolil poukázat za skutečnost, že vše záleží na úhlu pohledu. Na rozdíl od abramse mi spalovaní uhlí v retortovém hořáku, kde je dostatečný přístup vzduchu připadne docela ekologické. On má na to odlišný názor a asi to vidí jinak. Nemám s tím ovšem nejmenší problém. :)
PavelR píše: Ad pelety. .... nevim jak je mysleno ze hori jak papir jak tu bylo zmineno. Je to lisovane drevo tedy tezsi nez samotne drevo. Nevim v cem bylo spalovano.
Na hořáku určitě záleží. Ten můj je primárně na černý ekohrášek. Čistě peletový provoz jsem ještě nezkoušel. Pelety jsem používal primárně za zapálení uhlí místo dřevěných třísek. A jak říkám hořelo to jako papír. :)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Gmouse píše:[Když jsem viděl ceny u nás, tak se mi panenky pěkně protáčely, ale za necelých 5300 zlotých co jsem za něj dal, mi to jako trapně drahé nepřipadne.
Revizi na ten kotel Ti v roce 2016 zde někdo udělá? máš to zajištěno?
Gmouse píše:Na rozdíl od abramse mi spalovaní uhlí v retortovém hořáku, kde je dostatečný přístup vzduchu připadne docela ekologické.
Kouř smrdí? Co na to NOZ a zákaz vypouštění smradu na cizí pozemek?
Gmouse píše:Pelety jsem používal primárně za zapálení uhlí místo dřevěných třísek.
Zapaluješ ručně? Jak často?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Gmouse »

Revize jsem zatím neřešil, ale já přece topím doma krbem a žádný kotel nemám. :)
Soused topí koksem a když roztápí tak je to ve vzduchu vidět i cítit. Můj kouř není skoro vidět a nemám ani pocit že by smrděl. Nyní už topím nonstop, ale roztápěl jsem docela často před sezonou kdy večer už bylo chladno.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

Gmouse: tak proti uhli kor cernymu pelety hori jak papir, taky to je drevo. Ono jak jsem jiz psal pelety a uhli nejde moc srovnavat.Kazde ma sve pro a proti. Pokud ty mas retortovej horak tak aspon ja bych nevahal a koupil na zkousku tunu nejakych agro pelet co nejlevnejsich a zkousel, nebo obili ....
Nezkousel si antracit? stoji to jak pelety akorat to ma tak 2x takovou vyhrevnost to by mohl byt mazec ...
O revizi me ani nemluv. Pokud myslis kominiky tak to co chodi u nas to je tragedie. Rikam mu potreboval bych zmenrit tah a slozeni spalin... eee? nejen ze nemel analyzator on snad ani nevedel co to je.

ps kdyz jsem poprvi slysel ekohrasek tak sem si rikal hmmm nejakej energetickej hrach co to stoji .... a vono je to prachsprosty huhli
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Gmouse »

Mám to první sezonu, tak zatím sbírám zkušenosti. Koupil jsem 2 metráky pelet na zkoušku a 20 metráků černého uhlí v pytlích na test a jako rezervu. Antracit jsem nezkoušel, s myšlenkou obilí jsem si taky pohrával, ale když jsem se ptal známého na jeho souseda zemědělce, tak jsem byl upozorněn, že nechci-li být inzultován, v žádném případě za ním nemám chodit s tím, že to mám na topení. :lol:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

Gmouse: Po vyhledani vyznamu slova inzultovat bych zmenil zemedelce. To ja letos koupil 5tun pelet ale z tvrdeho dreva a to byla velka chyba. Zmenil jsem nastaveni horaku a topi to dobre ale ony ty pelety z tvrdyho jaksi vice prasi no a mily prach se usazuje v zasobniku takze pelety se nezesypavaji k podavaci jak by mely takze priste z mekkyho. No neni to na zlost?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek