Topeni drevem versus plynem

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od karel »

Roger píše:A velmi pochybuju, ze barak ktery schramstne 25q dreva, si vystaci se solarama a baterkami...

A proč ne. Za malé výpomoci centrály v zimě si vystačí. Jsem tříčlenná rodina jde to. je to prostě o životním stylu.
Roger píše: .. Zkratka nikdo ormalni z ulice koho znam, nepujde do neceho akoveho v sve rodine...
v tom případku nejsem normální, a ani moje žena není normální, ani moje děti nejsou normální , ani moje kočky nejsou normální, ani moji psi nejsou normální,..... všechny jsem je nakazil nenormálností .. musím se jim omluvit :D
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od drama »

To je velmi zajímavé. Můžete, prosím, trochu rozvést jaký máte výkon FVE, kolik kWh dodáte z elektrocentrály a jaké externality nejsou započteny?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

karel píše: všechny jsem je nakazil nenormálností .. musím se jim omluvit :D
Inu nenech se vytočit, jen Ty víš co a proč děláš, rychlé a jednoduché hodnocení Tvého životního stylu druhým je v tomto případě tím víc špatné čím méně času si s ním hodnotící dal....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

drama píše:To je velmi zajímavé. Můžete, prosím, trochu rozvést jaký máte výkon FVE, kolik kWh dodáte z elektrocentrály a jaké externality nejsou započteny?
Hadam (mohu se mylit), ze to je jen prani uzivatele karel:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=25540#p25540

karle, ja jsem reagoval na uplne jiného uzivatele. Pokud mas karle odpojenou DS a mas tak velky barak, ze v nem protopíš rocne 25 kubiku tvrdého dreva (jako uživatel, na kterého jsem reagoval a ty jsi mne citoval), tak smekam!!!

V opacnem pripade jsi pro me potvrzenim toho (ciste muj nazor, nikoho navenek nebudu soudit), ze nadsenec ma zatemnene oci a nevidi realitu (nedava na stul objektivne data, neumi nebo nechce si to spočítat, obhajuje si to jinými duvody)...

-----------------

připomínám, ze toto vlakno bylo za ucelem porovnani dreva a plynu (drevo sypane nam vyslo zhruba na 55% ceny plynu), tak se vratme zpatky:
účinnost
a) kondenzačního plynového kotle se udava okolo 100% (neumim posoudit, no u mého do komina jdou plastove trubky, spaliny mají třeba 60oC)
b) kamen Petry při idealnim spalovani 78% (prakticky asi nedosazitelne)
c) nejnovějších kotle na drevo (třeba Dakon http://www.dakon.cz/user_data/cms/soubo ... dor_tp.pdf ) také okolo 75%
d) vašeho kotle nebo krbove vlozky...???

Z toho mi od oka vychazi, ze pro trvale topeni drevo vyjde na 70% ceny plynu, když prihledneme k ucinnosti kotle.

A když prihlednu k tomu, ze nalozeny kotel drevem se asi neda tak dobře regulovat (pisu asi, protože on se castecne regulovat asi da) jako plynovy a aspoň co mohu posoudit z reálného provozu, lide reguluji otevrenim okna :-)

Když uvazim, ze nemusim resit kominíka, popel, drinu se drevem (které se nebranim) - tim myslim vylucne rovnani, zastreseni (nastipani rozrezani uz je zohledneno v cene), tahani se drevem a suseni 3 roky... Takze pouhých 0%-30% navíc za ten komfort ON/OFF knoflíkem?

Beru, ze když ma někdo dokonaly krb, tak i ten efekt ziveho ohne ma podstatnou hodnotu, proto porovnavam ciste kotel v kotelne.

Situace (vstupni ceny plynu vs. dreva) se muze kdykoliv zmenit a proto je vhodne provest cenove porovnani před kazdou sezonou, pricemz drevoi musim mit nasusene nejmene rok az 3 předem (zabira místo)...

Nutno předeslat, ze v rozhodovani nezohlednuji naklady na vybudovani pripojky plynu (to stalo celkem 20000,-) ci kotle (ten kondenzacni stal kolem 30000,- ve velkoobchodu), nicmene ve vlaknu se diskutovalo, jak soused presel z plynu na drevo...

Pokud ma někdo jiny vypocet, anebo si koupil drevo nastojato atp., nebo zkusenosti s kombinaci plynu a dreva, tak sem s tim. Vstupni cenove parametry jsou uvedeny v zacatku vlakna.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od mypower.cz »

Nadsenec vidici alternativu je rozhodne lepsi nez ovce ktera je sice rentierem, ale presto musi hledat tu ekonomicky nejvyhodnejsi nabidku. No asi se rentierstvi az tak moc nevyplaci :D
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od drama »

Zde je pár čísel z praxe. Samotěžba dřeva 110 korun za plnometr, plnometr krajin 350 korun za plnometr. V obou případech doprava 400,- za 1-2 otočky traktoru s valníkem. Řezání na vlastní elekřinu. Největší problém v celé transakci je komunikace s kompetentními osobami.
Lepší automatické kotle na pelety či štěpku mají účinnost kolem 90%.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Mikel »

Roger píše:
drama píše: Pokud ma někdo jiny vypocet, anebo si koupil drevo nastojato atp., nebo zkusenosti s kombinaci plynu a dreva, tak sem s tim. Vstupni cenove parametry jsou uvedeny v zacatku vlakna.
No, pokud take mohu reagovat na prispevek od Rogera, tak moje zkusenost, ktera zatim neni nikterak dlouha, pouze 4 sezony.
Podlahovou plochu, kterou vytapime mame je cca 220m2, Topeni resime vyhradne pres krbova kamna s vymenikem.
Krbovky maji 6kw do vzduchu a 12kw do vody. Prizemni mistnosti vytopime krbem ( mame kolem 24-25C dle potreby ), ostatni mistnosti ( koupelna, WC a cele prvni patro ) se vytapi radiatory z vymeniku v krbu. Jako bonus, to mame napojene na bojler a ohrev TUV.
Nase spotreba dreva byla nejvyssi v lonske sezone, kdy byla pomerne dlouha zima a spotrebovalo se 18m dreva.
Na topeni pouzivame vyhradne meke drevo ( smrk, borovice, briza atd.. )
Drevo kupuji vzdy na jare ( a na zimu uz ho pouzivam na topeni ), cca 550kc/m, prijede lesak s kamionem a ja ho jen rozrezu a poskladam, prace na dva dny.
Topna sezona nas tedy vyjde na cca 10000,-Kc vcetne TUV. ( Pres leto se o TUV stara termika ).
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od karel »

mypower.cz píše:Nadsenec vidici alternativu je rozhodne lepsi nez ovce ktera je sice rentierem, ale presto musi hledat tu ekonomicky nejvyhodnejsi nabidku. No asi se rentierstvi az tak moc nevyplaci :D
Děkuji za ta slova, skvěle vyjádřeno.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

:D Jak víme,teorie se od praxe často liší :D
Takže ne,není to 30% rozdílu.Není to ani 50%,je to totiž 100% a více,podle délky a průběhu zimy.Navíc,jak bylo výše zmíněno,je tu možnost projít si cestičku po harwestoru,kde se sbírají hotové metrové kusy dřeva za 110Kč/m3 ,což nás rázem vystřelí na rozdíl v řádech tisíců % v poměru dřevo/plyn.To je ale pravda časově náročnější.
A teď ze života....
Můj soused má tedy přibližně stejný dům jako já,jen o něco menší.Postavil asi dva roky před námi a nemá dodnes zateplení,ani nová okna,to je pravda.Když k nám přitáhli s tou hadicí a perspektivou ON/OFF,tak si liboval."Člověče to víš,to je pokrok.Hale,pohodlí,co ti budu povídat...."Když pak na jaře zjistil,že nejen že mu nebudou vracet ze záloh zpět,ale že má u nich ještě slušnou sekeru a že namísto deklarovaných 30 000kč je to 60 000Kč,velmi rychle vystřízlivěl.
Když tedy uvážíme,že průměrná dělnice(manželka dělníka) vydělá měsíčně 10 000Kč,tak takováto žena maká celou zimu jen na teplo v domě.
Nakonec,30% rozdíl v ceně dřevo/plyn/sezona není úplná utopie.Musím se ale smířit s teplotou do 18 stupňů a na Štědrý den si to přikotlím na 19,5,když jsou teda ty svátky :D Já jsem zvyklý na 22-23.
Regulace teploty u kotle na tuhá paliva se dá provést několika způsoby.Termohlavice na radiátorech,nebo totéž s digitální obsluhou.Nebo regulací přívodu vzduchu do topeniště,zmenšováním průřezu komína pomocí klapky...Pokud někdo znáte někoho,kdo si pálí dříví v takové míře,že pak musí tu energii vypouštět okny,udělejte dobrý skutek a ukažte mu,jak se na lopatu sedá.Pravděpodobně marně hledal na kotli tlačítko ON/OFF.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Ondřej

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Ondřej »

"Pokud je ma uvaha spravna, tak priplatek za komfort plynu je cca 100%..."

"Takze pouhých 0%-30% navíc za ten komfort ON/OFF knoflíkem?"

Autor Roger.
Ondřej

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Ondřej »

Ještě upozorňuji, že cena za ekobrikety 57% ceny nejlevnějšího plynu vychází z mýho ostrýho testu a měření teploty v místnosti, ne nějaký porovnávání energie v palivě! Dobrý kamna versus přímotop s účinností 75%.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od luge »

V roku 2003 som sa zdal komfortu kúriť plynom.Priemerná ročná spotreba zatepleného domu s plochou 2x70m2,dole podlahovka hore radiátory bola 2500m3.V baráku je 23°C.Pri cene čo je dnes by som platil 2175 euro ročne.Investoval som do teplovodného krbu asi 3000 korun,kúpil plechy pozváral asi 40l vody dvojplášť,funguje 10 rokov.
Učinnost neviem ani ma nazaujíma.Kúrim plus TUV v zime len krbom.
Drevo používam tvrdé suché,na zimu uložené naštiepané 3x3x2m,dovezie tatra za 500,-euro buď dlžky alebo 2metrovce.
Spotreba plynu na varenie a ohrev vody len v lete klesla na 170m3 za rok.
Keď to tak rátam 1m3 v roku 2001 stál 5 korun dnes 26 korun,tak som niečo aj zarobil.
Chuť vyniesť popol raz týždenne a zamiesť pri krbe ma neprešla.Tiež ma za tie peniaze baví 2-3 dni do roka drevo porezat a poštiepať.
Takže ak tu ide o porovnanie drevo vs plyn tak u mňa o 1000% vyhráva drevo,nikomu to samozrejme nenutím predsa ten gombík pre plyn ide zapnúť o neco lahšie.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od karel »

V bývalém domě jsem topil nejprve plynem, pak dřevem. Náklady na topení plynem byly 70000,- Kč a při dosažení nastavené teploty na termostatu byly radiátory stejně studené, a i při teplotě 22 stupňů byl subjektivní pocit chladna. Kotel byl špičkový Wiessman - kondenzační, ale na jeho nastavení a ovládání aby měl člověk vysokou školu. Pak jsem přešel na dřevo, náklady méně než 50 procent, radiátory stále teplé a subjektivní pocit většího tepla i při nižší teplotě v místnosti.

Teď už v novém bydlišti topím jen dřevem. Kotel Viadrus U 26 - jednoduchý na ovládání i údržbu, žádná elektronika, tudíž žádná spotřeba elektřiny na regulaci. Jednoduchá regulace přívodem vzduchu ze spodu či sekundárním vzduchem, nebo klapkou do komína - bohatě postačující. Radiátory stále teplé - pocit tepla i při teplotě 20 stupňů ( samozřejmě není problém více).
Dřevo mám ze samotěžby ( 100,-kč) nebo konce kmenů co nejdou na pilu za 450,na noční provoz kupuji dub ve dvoumetrech za 1000,-. Neměnil bych. Dřevo zahřeje vícekrát, práce s ním vlastně není práce, ale zábava, nemusím chodit do posilovny, a ta vůně dřeva ... ... Potřebuji jen motorovou pilu, sekery a klíny, náklady na ně se ve srovnání s topením plynem vrátí za rok. No a pak už jen samá pozitiva a teplé zítřky z krásně praskajícího dřeva v kotli či kachlových kamnech.Dřevo jasně vyhrává. Samozřejmě chápu, že každý máme jiné priority, někdo v tom zábavu nemusí vidět, nebo není šikovný a ublížil by si,... nebo prostě nemá podmínky či zdroj dřeva. Nebo se mu prostě nechce, nebo si nějak spočítal, že to není efektivní.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od tomas »

Ty plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla jsou nejvhodnější pro podlahové topení. Podlaha má velkou akumulační schopnost a je stále příjemně teplá. I účinnost kotle nebo tep. čerpadla je vyšší protože se více ochladí spaliny nebo výměník.
Jedni známí mají polohovku a topí dřevem na 16°C a přitom tam mají stále příjemně teplo. Člověk se i zpotí když tam něco dělá.
Než dávat tyto zdroje tepla na klasické radiátory, tak to je potom vhodnější topit dřevem nebo uhlím. To ale nevylučuje to, že topení dřevem nemůže být vhodné i pro podlahové topení. Je prostě nutné to mít celé dobře navržené, namontované a sladěné.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Nuže,podle všech reakcí jsme se dopracovali k tomu,že jedinou výhodou plynu je tlačítko ON/OFF.

Oproti tomu za nemalý peníz nedostanu (pro můj osobní pocit důležitou) energetickou nezávislost.
Musím věřit,že analytici se svými předpoklady o růstu,či poklesu ceny za kubík nelžou a že tedy cena půjde do budoucna o jeden,či dva haléře níž a ne o koruny nahoru.
Že nějakej blb nepřekopne rouru bagrem(jednoho znám,nechtěla,ale musela :mrgreen: -tenkrát mi do smíchu nebylo).
Že distributor využije zásobníky plynu pro pokrytí nouze,nikoliv aby se napakoval.
Budu doufat,že nedojde k výpadku el. energie,jinak zmrznu.
V neposlední řadě,že se nenajde skulina v té žlute rouře a já si neutřu pr.del o mraky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od mypower.cz »

fugas píše:Nuže,podle všech reakcí jsme se dopracovali k tomu,že jedinou výhodou plynu je tlačítko ON/OFF.

Oproti tomu za nemalý peníz nedostanu (pro můj osobní pocit důležitou) energetickou nezávislost.
Musím věřit,že analytici se svými předpoklady o růstu,či poklesu ceny za kubík nelžou a že tedy cena půjde do budoucna o jeden,či dva haléře níž a ne o koruny nahoru.
Že nějakej blb nepřekopne rouru bagrem(jednoho znám,nechtěla,ale musela :mrgreen: -tenkrát mi do smíchu nebylo).
Že distributor využije zásobníky plynu pro pokrytí nouze,nikoliv aby se napakoval.
Budu doufat,že nedojde k výpadku el. energie,jinak zmrznu.
V neposlední řadě,že se nenajde skulina v té žlute rouře a já si neutřu pr.del o mraky.
Dodal bych ze jedno z doufani je take to, ze clovek bude mit za rok stale praci (nebo ze bude mit kdo vyplatit rentu) a nevypadne mu elektrika kvuli tomu ze proste nebude mozno leckdy distributorovi vcas zaplatit. Kdyz clovek totiz prijde o praci, nebo dojde k nejake takove zasadni ekonomicke zmene, tak to je pak uplne jina liga, clovek zacne uplne jinak premyslet, nez ON/OFF.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Gmouse »

Vytápím cca 150m podlahové plochy asi 80 let starého domu. Můj otec je hodně teplomilný a zálohy za plyn už tenkrát byly přes 3 tis. měsíčné. Před cca 10ti lety se přešlo na topení dřevem a posléze zateplení (12 cm polystyrénu), které výrazně zlepšilo tepelnou pohodu. Bohužel díky starému a nevhodnému kotli to bylo o pravidelném přikládání spojené s každodenním zatápěním. Díky otcovu způsobu topení (jak není radiátor horký, tak je mu zima i když doma bylo 27st.) i časté přetápění systému. Úspora oproti plynu byla ovšem výrazná. Co si pamatuji, tak předloňská spotřeba byla asi 15 sypaných kubíku štípaného měkkého dřeva.
Bohužel otec už je v letech a to roztápění a přikládání se stávalo obtížným. Vzhledem ke staří kotle jsem stál před otázkou co dál. Jako první mě napadlo koupit zplyňovací kotel, který jsem viděl u souseda a kde stačilo 2x denně přiložit. Loni jsem ale u dalšího souseda viděl polský automat a bylo rozhodnuto. Polák mi ho přivezl v ceně domů, stěhováci odnesli do sklepa a já se měsíc učil s Cu trubkama a těsnit závity. Zapojil jsem si ho sám a zatím maximální spokojenost. Doma je krásně teplo, ve sklepě strávím denně asi 5 minut a podle toho jak to zatím vypadá, tak jednou ročně složím do sklepa 40 metráku hnědého uhlí ořech 2 za 290 Kč za metrák.
Takže na otázku topicu zda topit dřevem nebo plynem za sebe odpovídám, že kompromisní řešení, které je levné jako dřevo a zároveň komfortní jako plyn je uhlí v automatu :).
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

mypower.cz píše:
fugas píše:Nuže,podle všech reakcí jsme se dopracovali k tomu,že jedinou výhodou plynu je tlačítko ON/OFF.

Oproti tomu za nemalý peníz nedostanu (pro můj osobní pocit důležitou) energetickou nezávislost.
Musím věřit,že analytici se svými předpoklady o růstu,či poklesu ceny za kubík nelžou a že tedy cena půjde do budoucna o jeden,či dva haléře níž a ne o koruny nahoru.
Že nějakej blb nepřekopne rouru bagrem(jednoho znám,nechtěla,ale musela :mrgreen: -tenkrát mi do smíchu nebylo).
Že distributor využije zásobníky plynu pro pokrytí nouze,nikoliv aby se napakoval.
Budu doufat,že nedojde k výpadku el. energie,jinak zmrznu.
V neposlední řadě,že se nenajde skulina v té žlute rouře a já si neutřu pr.del o mraky.
Dodal bych ze jedno z doufani je take to, ze clovek bude mit za rok stale praci (nebo ze bude mit kdo vyplatit rentu) a nevypadne mu elektrika kvuli tomu ze proste nebude mozno leckdy distributorovi vcas zaplatit. Kdyz clovek totiz prijde o praci, nebo dojde k nejake takove zasadni ekonomicke zmene, tak to je pak uplne jina liga, clovek zacne uplne jinak premyslet, nez ON/OFF.
Ano.V takto patové situaci má člověk dost času,vzít si kárku a jít sbírat větve.Je to daleko účinnější,než zkusit přemluvit plynárnu a elektrárnu,jestli by mi nedaly na dluh,protože z ničeho nic mi doma mrzne,ne mojí vinou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

gmouse: to je plechovy Opal? Predpokladana zivotnost?
http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ko ... l2039.html

Problém smogu v Polsku je ovšem tragicky... Jake uhli kupuješ? http://www.tzb-info.cz/prehled-cen-uhli-a-koksu
Ondřej píše:"Pokud je ma uvaha spravna, tak priplatek za komfort plynu je cca 100%..."

"Takze pouhých 0%-30% navíc za ten komfort ON/OFF knoflíkem?"

Autor Roger.
- první veta porovnava cenovy pomer energie (kWh) sypaneho metru dreva vs. zemniho plynu

- druha veta zohlednuje fakt, ze kotel na tuha paliva, drevo
--- ma typicky o 1/4 mensi účinnost (teplo leti do komina) oproti plynovemu kotli
--- nelze tak presne zregulovat, ma jistou (velkou?) setrvacnost
--- když do nej nalozim hodne dreva, nez to vzplane na optimalni proces tak asi nemá deklarovanou ucinnost, a pak dohorivani, prudce se otepli třeba sluncem, kotel neuhasi, nalozene drevo propadlo plameni...

Je to srozumitelne? V cem se pletu?

-- komfort tu nezminuji... podpalovani, popel, nosit drivi z drevniku, zapnout/zapalit ho nadalku
-- posilovnu se drevem a jeho vuni a dobry pocit tu také nezohlednuji (jako ani priznivci dreva nechteji slyset o opportunity costs

Faktem je, ze 30% je relativni, to muze byt třeba 2.000,- anebo 40.000,- a proto mam nazor, ze první na rade snížit ztraty a optimalizovat.

ps: Pokud topite na 23-25 stupnu místo i v norme uvedenych 20, tak se pak nedivte podlomenému zdravi :-D
Prece jen teplotni sok 30 stupnu bude 10x vetsi zatez, jak 25 stupnu atp. Ja uz bych na 23 nechtel topit nikdy :-)
Ondřej píše:Ještě upozorňuji, že cena za ekobrikety 57% ceny nejlevnějšího plynu vychází z mýho ostrýho testu a měření teploty v místnosti, ne nějaký porovnávání energie v palivě! Dobrý kamna versus přímotop s účinností 75%.
Problém porovnani "tvýho ostrýho testu" muze byt, ze malokdy dve zimy po sobe jsou stejne ci charakteristika vytapeni, samozrejme kazda informace dobra, i když nutno pamatovat, ze clovek si chce obhájit sve teorie za kazdou cenu...
Ondřej

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Ondřej »

Ostrý test proběhl během tří dnů. Snažíš se najít chyby, protože se ti můj výsledek nehodí do teorie?

"0%-30% navíc za ten komfort ON/OFF" -zatím jsem si nevšiml, že by tu někdo z topičů dřevem s tebou souhlasil. Ale já vím, oni se sebe-oblbují, jaks objevil.

"kotel na tuha paliva, drevo --- ma typicky o 1/4 mensi účinnost (teplo leti do komina) oproti plynovemu kotli" -proč porovnáváš moderní kondenzační kotel s účinností 102% s kotlema z osmdesátých let? Protože se ti to hodí?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek