Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od petrzobran »

6.58kWh EON- D1
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Lubik »

Přišlo mi vyúčtování za rok 2020/2021
222 kWh 2522 Kč sadba D1 ČEZ etarif 11.36 Kč/kWh
1068 kWh 6585 Kč sazba D2 ČEZ distribuce PRE etarif 6.16 Kč/kWh
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PavelR »

Dnes mi přišlo vyúčto.
D25D 1,225Mwh za 8119,- 6,5kč/kwh...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:Dnes mi přišlo vyúčto.
D25D 1,225Mwh za 8119,- 6,5kč/kwh...
To je vcelku dost, čéče.

koukam, to same predchozi prispevek... Hmmmm ..

Tak při představě, že já necelé mego nasvítím z FVE na chatě, ač teď tam jsem málo, takže nevytěžuju, takže mego dosáhnu ztěži, tak jsem se s tou cenou 6kč/kWh co by srovnávací moc nemýlil.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PavelR »

jasny ono to klouze s odberem kdybych mel vic vyjde to min a naopak cim min tim vic to zabiji staly platby ze...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:jasny ono to klouze s odberem kdybych mel vic vyjde to min a naopak cim min tim vic to zabiji staly platby ze...
Jasny. Treba u me na chate se taky predpokladal maly odber, pak ta cena vzrostla o platby a proste chteji i na tom malu byt zivi. Tos jasne.

To je takova ta mezifaze, kdy se ti diky FVE energie z DS zdrazuje, az se jednou clovek nasere, poridi jeste jednou tolik v panelech, nekam to narve a pak rekne distributorovi uplne papa, dle pravidla "Kdo chce vic, nema nic" :))
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

Já to mám podobný, jako rezervu pro vytápění držím D45d na 3x 25A jističi a běžně mě 2MWh stojí 10kKč takže 1kWh/5Kč
Vzhledem k tomu, že těchhle zeměpisnejch šířkách podle mě není energetická nezávislost možná za "normální náklady", tak je to scifi.
Spíš by mě zajímalo, jestli už se našel někdo, kdo na jaře odhlásí odběrné místo a na podzim zase přihlásí, rezervovaný výkon by provozovatel DS měl držet dva roky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:Já to mám podobný, jako rezervu pro vytápění držím D45d na 3x 25A jističi a běžně mě 2MWh stojí 10kKč takže 1kWh/5Kč
Vzhledem k tomu, že těchhle zeměpisnejch šířkách podle mě není energetická nezávislost možná za "normální náklady", tak je to scifi.
Spíš by mě zajímalo, jestli už se našel někdo, kdo na jaře odhlásí odběrné místo a na podzim zase přihlásí, rezervovaný výkon by provozovatel DS měl držet dva roky...
Tak pokud vytápění, nebo i TUV a vaření neřešíš elektricky, seš úplně jinde pak se spotřebou. I ty průsery podzimní a zimní se dají překlenout. Třeba viz youda tu hlásil svého času v podzimní tmě výkony, které já na chatě mám v létě ve špičce a chrochtám si blahem. On se svou elektrickou spotřebou byl v dané době úplně v prd*eli.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

zrovna youda je ukázka toho, co nejsou "rozumný náklady" sám přiznává 1.2MKč. Dnes. Životnost zařízení cca 10 let, když to pude dobře. 120kKč ročně... bez započtení inflace/ úroku z půjčky. To tohle ještě zhorší. 120kKč ročně je el. vytápění "sausforku", ne rodinnýho domu, rekord kdysi, se starými okny a bez zateplení jsem měl 22MWh, tj celkem 50kKč v dnešních cenách. Takže na svém tvrzení trvám, a nikdo zatím nepředložil ekonomiku systému, která by tohle vyvrátila.
Samozřejmě někde v řecku, chorvatsku, je to jiný, tam by to mohlo klapnout, viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/113 ... 100152010/ od 17 té minuty...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

Ze schránky na mě vypadl dopis od Innogy, a cena energie z plynu je ještě extrémnější: v tom objektu se používá jenom na vaření, a je to extrém: 1494Kč za rok, spotřeba 13m3 plynu tj 140kWh po zaokrouhlení. 1kWh přes 10Kč. A to prej je plyn levnější než elektrika :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Lubik »

Plyn jenom na vaření se nevyplatí. Platil jsem za plynoměr víc než za spotřebovaný plyn. Asi před šesti lety jsem jej zrušil a mám indukční a infra desku. Proti plynu super. S 16A jističem se muselo dávat pozor co kdy zapnu. Letos udělali v baráku nové rozvody a navýšili na 25A
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

Skutečnou cenu elektřiny se nedozvíme ani náhodou,jediné co zjistíme,je kolik za ní zaplatíme.Podle toho co naznačují na netu se dá očekávat stálé zdražování a to nejen elektřiny ale všeho,proč tomu tak je,nu proto,že to tak chtějí,stát zasekl obrovský dluh a nedá se počítt,že ho ti kdo o tom rozhodli,že ho zaplatí ze svého,naopak,zaplatíme ho všichni.Takže kdo měl úspory,tak ho o ně takto elegantně připraví a stále říkají,že kdo si nenašetří,nic mít nebude,omyl,co našetří mu sebere stálé zdražování.Takže jakákoliv investice ač i z dnešního pohledu přemrštěná se může při tempu,jakým se vše začíná rozjíždět může zdát brzy směšná.Ač to nikomu nepřeji,jsem zvědav kam až se jim to podaří dostat.Takže pomalu se bude vyplácet jakákoliv soběstačnost a skromný způsob žití do doby,než tento stvořený systém zkolabuje a bude nahrazen jiným.Jinak jim zatím vše vychází podle plánu,který byl pro tuto dobu předem připraven,žádná náhoda to není,vše lze dohledat na netu,pokud se chce...ale kdo by tomu věřil,že....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

jahodovák píše:Skutečnou cenu elektřiny se nedozvíme ani náhodou,jediné co zjistíme,je kolik za ní zaplatíme.
No ale prave to co za ni zaplatime, tak z naseho pohledu je to pro nas skutecna cena elektriny. Za kolik ji ma velkoobchodne distributor, to nam muze byt jedno. Pro nas je skutecna cena ta, kterou na fakture za dane obdobi a dane mnozstvi musime vycalovat.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Matess »

ano.... je to tak. (sry za OT) Dnes je lepší mít dluh než naspořeno. Bratr koupil dům za 4 mega před cca 5 lety... říkal jsem si jaký to je blázen. Dnes bych chtěl dům já a 5 mega nestačí, bratr by ho dnes prodal za 12. Hlavně se vůbec nezdá že by se situace měla změnit...

Takže pokud váháte a máte z čeho brát... raději investujte, než nechat ležet peníze.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Dagus »

Ano pravda, taky jsem před 3mi lety převzal dům za cenu 3.3mil a letos se prodával podobný jen v horší dispozici za 7.5mil u nás v ulici. Jenže když to vezmeš kolem, tak jsem stejně nic nevydělal. Zdá se, že jsem zhodnotil o 4mega, ale kdybch ho prodal a šel koupit nemovitost jinou, tak stejně nekoupím za 7.5mega víc než to co mám. Jediné co, tak jsem jen méně zatížil svůj rozpočet koupí dřív.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

Dagus píše:Ano pravda, taky jsem před 3mi lety převzal dům za cenu 3.3mil a letos se prodával podobný jen v horší dispozici za 7.5mil u nás v ulici. Jenže když to vezmeš kolem, tak jsem stejně nic nevydělal. Zdá se, že jsem zhodnotil o 4mega, ale kdybch ho prodal a šel koupit nemovitost jinou, tak stejně nekoupím za 7.5mega víc než to co mám. Jediné co, tak jsem jen méně zatížil svůj rozpočet koupí dřív.
Cíl je jiný,vše zdražit tak,abys to nikdy nemohl koupit...ale tak aby sis myslel,že na to budeš moct našetřit...a pěkně šetřil...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od camel1cz »

jahodovák píše:Cíl je jiný,vše zdražit tak,abys to nikdy nemohl koupit...ale tak aby sis myslel,že na to budeš moct našetřit...a pěkně šetřil...
Jaký by mělo smysl "zdražit, aby na to nikdo neměl"? A hlavně: mluvíš, jako by tady byl "prognosťák" nebo jiný "autorita", co diktuje ceny.

Zase odkazuji na Occamovu břitvu a vřele toto čtení doporučuji!

Ono je i jednodušší vysvětlení s méně konspiracemi: lidi prostě vždycky měli peníze a teď za korony to platí dvojnásob (hůř se utráci za blbosti, skoro nikam se nesmí a nebo hůř, nemáte z toho radost, protože kolem sebe vidíte lítat ty malý mrchy, a s trochou nadsázky už ani ty auta nejsou :) a když se k tomu přidá slušná inflace, tak se kupují chalupy, zahrady, byty, domy, ... a na cenu se tak nehledí, protože "mi přece peníze ztrácí hodnotu".

Když byl boom korony, tak se říkalo "za koronu se schová všechno" a taky se tak dělo... teď to pomalu utichá a tak firmy začaly hojit své ztráty a prostě to napálily (kari síť před koronou 650 Kč a minulý týden 1000 Kč), jsem přesvědčený, že energie půjdou nahoru podobně a nevěřím v odhady, že se to vrátí, že to je jen přechodné atd. atp.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od jahodovák »

Pro camei1cz,možná máš pravdu,možná ne,je to jen můj názor,čas ukáže co se bude dít..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od dano »

To co pise jahodovak dava zmysel a nepovazoval by som to za konpiraciu. Ak niekto chce mat kontrolu nad ludmi, tak jednou z moznosti je prave ta ekonomicka stranka. Jednoduchy priklad, ked mas uver, musis platit, lebo inak skoncis na ulici a vacsina ludi je takto donutena pracovat aj za horsich podmienok, ktore by nemuseli akceptovat ak by neboli tlaceni prave uverom. Su staty kde je sukromne vlastnictvo bytu, alebo domu povazovane za luxus a su bezne aj uvery na nehnutelnosti, ktore nema clovek ako za zivot splatit, teda sa dedia. V EU sa systemom "Arbeit macht frei" uz ani netaja.

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... evlastnit/

https://echo24.cz/a/Sg4nD/mraz-prichazi ... -mene-masa

Dnes to znie ako utopia, ale z prichodom CBDC teda digitalnej meny centralnej banky nebude ziaden problem nieco podobne zrealizovat, kedze vtedy bude mat autorita centralnej banky absolutnu kontrolu nad tym kto si co kupil, alebo predal a navyse moze jednoducho zaviest restrikcie, kto si co a kolko moze, alebo nemoze kupit.
Staci sa pozriet, co sa deje dnes vo svete, konpiracne teorie o covide sa zo dna na den stavaju realitou, politici a zaplateni "odbornici" nezmyselnymi nariadeniami porusuju zakony a ustavu a ludia to bez problemov akceptuju. EU nariadila vymenu klasickych elektromerov za IMS 4Q, co umoznuje ditributorovi sekundovu tarifikaciu, ma uplny prehlad o charaktere spotreby (dodavky) a odbere a v elektromeri je integrovany rovno stykac, ktory dokaze dialkovo ditributor ovladat, teda pri poruseni (neakceptovani) podmienok bez problemov dokaze distributor prerusit dodavku el. energie. Pre nas, ktori mame FVE je to do buducna vyhoda, hlavne ak budu ceny energii stupat.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od tomas »

Asi tímto překonám dosavadní rekordy. 1 kWh za 2 661,89 Kč s DPH z distribuční sítě.
cena elektřiny 2 661,89 Kč/kWh s DPH
cena elektřiny 2 661,89 Kč/kWh s DPH
A to obchodník na příští rok zvedl měsíční zálohu z 500 Kč na 750 Kč. Prý těch 500 Kč měsíčně za to nic co dodávají už stačit nebude. :lol:
Zvláštní je ale i ta 1 kWh, kabel z elektroměrového rozvaděče je už rok ustřihnutý a zaizolovaný. :evil:

Asi se trumfují s teplarníky kteří nám účtují 77,126006 Kč/kWh tepla:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 37#p146773
Vyúčtování za teplo nám zatím ještě nepřišlo, ale jak sleduji ty poměrové měřidla tak myslím že elektrikáři dlouho ve vedení nevydrží a že je teplarníci zase překonají. I když "laťku" nasadili tentokrát hodně vysoko a vůbec se toho nebály.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek