Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Veles »

Admin:

Odpověď je ANO (a píše to správně), protože ostrovní je v zákoně definováno jinak. Takže okakuji vy píšete o koze a ERU o voze. To, že tady používáme nějaký termín "ostrovní" neznamená, že zákon si pod tímto představuje něco jiného.¨

doporučuji pořečíst si pozorně vyhlášku, pak váše dotazi a odpovědi na ně. Pán mluví dle tzoho co je ve vyhlášce a říká to správně, Vy bohužel nechcete chápat a píšete znovu a dokola "ostrovní, ostrovní...." a přitom mluvíte o něčem jiném než pán co vám odpovídal a nechcete to pochopit a odříkáváte svoji mantru dokola...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

Veles píše:Admin:

Odpověď je ANO (a píše to správně), protože ostrovní je v zákoně definováno jinak. Takže okakuji vy píšete o koze a ERU o voze. To, že tady používáme nějaký termín "ostrovní" neznamená, že zákon si pod tímto představuje něco jiného.¨

doporučuji pořečíst si pozorně vyhlášku, pak váše dotazi a odpovědi na ně. Pán mluví dle tzoho co je ve vyhlášce a říká to správně, Vy bohužel nechcete chápat a píšete znovu a dokola "ostrovní, ostrovní...." a přitom mluvíte o něčem jiném než pán co vám odpovídal a nechcete to pochopit a odříkáváte svoji mantru dokola...

Děkuji za upozornění.

Můžete mě tedy poučit jaká je dle vyhlášky toto elektrárna?

Soukromá ostrovní fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu, která nepobírá žádné dotace, žádný zelený bonus ani nedodává energii do distribuční sítě, kdy energie je akumulována v bateriích či ihned spotřebována.

V tomto případě se tedy jedná dle vyhlášky o co přesně?

Předem děkuji za poučení.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od dracekvo »

Já bych to formuloval v dotazu nejlépe na příkladu.
Např: Na své střeše mám dva solární panely, jimi nabíjím baterie z kterých napájím sušičku ovoce. To vše jen pro vlastní podtřebu v rámci rodinného domu a není to nijak spojené ze žádnou sítí a jsem jen občan, který nepobírá žádné dotace.

To by snad mohlo zajistit, že všichni budou mluvit o tom samém.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

dracekvo píše:Já bych to formuloval v dotazu nejlépe na příkladu.
Např: Na své střeše mám dva solární panely, jimi nabíjím baterie z kterých napájím sušičku ovoce. To vše jen pro vlastní podtřebu v rámci rodinného domu a není to nijak spojené ze žádnou sítí a jsem jen občan, který nepobírá žádné dotace.

To by snad mohlo zajistit, že všichni budou mluvit o tom samém.
Zkusite to prosim zaslat na ERU v tomto zneni?
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Veles »

Špatně je to slovo ostrovní a ptát se mám elektrárnu(elektrárna=výrobna=prodej=povinost registrovat se jako účastník trhu, který je regulovaný).

Za další je blbost se vůbec ptát ERÚ na poplatky pro OTE v situaci "dámácího samodomozásobování el. energií". Paragraf 3 přímo říká co je to TRH, a paragraf 28 říká jak se stanovuje úhrada pro Operátora Trhu.

Popravdě, s OTE komunukuji (pracovně), a dostat takový dotaz odpovídám stejně. Výrobce el. energie, třeba i na šlapacím kole, který se dotazuje na ERÚ ohledně plateb OTE JE AUTOMATICKY BRÁN JAKO ÚČASTNÍK TRHU jako takový je povinent platit poplatky pro OTE...

Důležitá je otázka "jsem účastník trhu"? Pokud nejsem, nemá se mnou ERÚ ani OTE co dělat.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

Veles píše:Důležitá je otázka "jsem účastník trhu"? Pokud nejsem, nemá se mnou ERÚ ani OTE co dělat.
Jak se prosím občan dozví, že není účastníkem trhu poté, co se dozví informaci o zpoplatnění ostrovních provozů? Nastudováním všech souvisejících zákonů? Nebo se jednoduše zeptá na úřadě, který takové poplatky vybírá, zdali se občana taková povinnost týká také? Jak má občan poté chápat informaci, kdy úřad odpoví, že se na tazatele (občana) taková povinnost vztahuje také? Co by se stalo v momentě, když by někdo takto mylně úřadem informován poplatky skutečně spočítal a odeslal ve prospěch ERÚ?
wittman
Příspěvky: 16
Registrován: úte srp 07, 2012 9:57 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od wittman »

Zdravím všechny, žádná panika, vůbec to neřešte, pokud nemáte ostrovní systém a k tomu licenci na výrobu elektřiny a čerpáte na toto podporu.
V opačném případě po vás nemůže nikdo nic chtít.


Děkuji
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od brin »

Milý admine, vy máte vaší elektrárnu licencovánu u ERŮ jako výrobnu elektrické energie? Nebo jste ji pouze ohlašoval na stavební úřad? Nebo ani to ne? Pokud odpověď alespoň na první otázku zní NE, pak poplatky platit nemusíte.
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od bednar »

Veles píše:Špatně je to slovo ostrovní a ptát se mám elektrárnu(elektrárna=výrobna=prodej=povinost registrovat se jako účastník trhu, který je regulovaný).
Potom ale nečekám od ERU jednoznačnou odpověď ANO.
Systém byl jako takový myslím si docela srozumitelně jednoznačně popsán adminem:
Soukromá ostrovní fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu, která nepobírá žádné dotace, žádný zelený bonus ani nedodává energii do distribuční sítě, kdy energie je akumulována v bateriích či ihned spotřebována.
Od ERU jako státní organizece, placené z daní, bych potom čekal něco ve smyslu: " Ptáte se dobře, ale na nesprávném místě, s tímto my nemáme nic společného".
Jako občan můžu zaslat žádost o nový občanský průkaz třeba na veterinární správu a byť si o tom může kdokoliv myslet cokoliv, státní organizace by mi měla odpovědět , "bohužel, toto není v naší kompetenci".
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

brin píše:Milý admine, vy máte vaší elektrárnu licencovánu u ERŮ jako výrobnu elektrické energie? Nebo jste ji pouze ohlašoval na stavební úřad? Nebo ani to ne? Pokud odpověď alespoň na první otázku zní NE, pak poplatky platit nemusíte.
Milý brine, elektrárnu licencovánu nemám, protože funguje bez podpory, výkupu i dotací. Jsem rád, že poplatky platit nemusím, jak tvrdíte a budu rád když vaše tvrzení bude možno být použito v případě, že by se nějakým omylem ke mě dostal úředník, který by tvrdil opak. Jsem rád, že jsem se to dozvěděl až z tohoto fóra i přes to, že ERÚ, který poplatky vybírá, tvrdil v emailové komunikaci na přímou otazku opačnou odpověď.
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Veles »

Benar:

A kde je ta vase jednoznacnost? Ostrovní je ve vyhlášce bráno jako nepřipojeno přímo-nepřímo na DS (tedy ne ve významu používaného na tomto WEBU)

Že je top spotřebováno na místě? Co je na tom jednoznačného? Kde je definováno "neprodává, nedistribujuje"?

Doporučuji přečíst CELOU vyhlášku a přemýšlet nad ní jako celkem. Ne přečíst tu jednu větu, tu jinou a všechny neposuzovat jako by zbytek vyhlášky neexistoval.


S principu, dotaz na ERÚ znamená předpoklad, že jste účastník trhu a je jedno, zda do ukládáte do baterií či do dlouhých strání. Je jedno zda to akumulujete nebo ihned spotřebováváte. Tady se fakt šíří panika nad nečím co je blbost od začátku.

P.S. dával jste přímou otázku, která sama o sobě je nesmyslná
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od bednar »

S principu, dotaz na ERÚ znamená předpoklad, že jste účastník trhu a je jedno, zda do ukládáte do baterií či do dlouhých strání. Je jedno zda to akumulujete nebo ihned spotřebováváte.
Děkuji za upozornění, toto jsem netušil.
Nastuduji si kde se ptát mohu a kde ne.
Tady se fakt šíří panika nad nečím co je blbost od začátku.
Souhlasím.
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od milhaus »

Tak jsem tam na ERU volal a niní jdu volat na ČEZ , opravdu musím nainstalovat na své náklady měření a platit distributorovi (čezu), mám 8ks panelů na ohřev vody na přímo do ohřívače....
to není legrace vážně jsem to pánovi popsal a on mi to vysvětlil že platit se musí....
roman
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 15, 2013 2:22 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od roman »

Nesmysl...

Bylo by to určitě zbožné přání všech darmožroutů na úřadech, ale tak to není. Už před časem jsem to psal, že dle mého názoru se vše týká podnikání v energetice, jelikož všechny uvedené předpisy jsou vztaženy k zák.458/2000 Sb. Pokud nikomu nic neprodávám (nefakturuji, neúčtuji) není za co platit. To by se opravdu muselo platit i za to, že při povodni jeden soused natáhl prodlužovací kabel pro nabití telefonu druhému.

Neztrácejme zdravý rozum!!

Roman
Felix

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Felix »

Ahoj ,

mne se to zdá jako blbost technicky . Jak by ERU zjištoval kolik kW přeměníte ? To jako že by k vám dorazil technik od Čezu a zamontoval elektroměr jo . ( bavím se čistě o ostrovním systému ) To těžko s čezem nemáte nic společného takže prd .

Ještě jedna poznámka , jestli má někdo licencovanou elektrárnu jako výrobnu El. energie . Tak může být v klidu , protože za celou historii lidstva nikdo nevyrobil ani W elektrické energie :-))

Ona se totiž elektrická energie nevyrabí ,ale pouze se přemění jeden druh energie na jiný druh energie ...
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od milhaus »

tak na ČEZu si požadavek předají a zavolají kam mám platit a poslat výkaz...
také mi to příjde na hlavu, ale...nechci se dopustit nějakého protiprávního jednání . ;)
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od milhaus »

ale mám ! dle pána na ERU spadám do oblasti ČEZ distribuce a ten tyto poplatky vybírá a na mé náklady si musím nainstalovat měření ! tak mi to bylo řečeno:Ing. Ondřej Touš-tel: +420 255 715 573
Felix

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Felix »

To je divné , elektroměr musí být cejcovaný a zkontrolovaný a také namontovaný příslušným technikem . Jako že by si každý namontoval kam chce , co chce je dost divné ....
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Veles »

Milhaus:

Mám jedinou otázku jak jste přišel, že váš provozovatel DS je ČEZ, při telefonátu s pracovník ČEZu?

Provozovatel lokalní LDS může (a je někdo jiný), jak provozovatel nadřazené soustavy. V takovém případě je předávací místo kde průtok komunikujete s OTE a ČEZem. Ale účtování máte povinost vůči provozovateli LDS. Tady neplatí premista nadřízená soustava ČEZ, EON rovná se povinost účtovat polatky vůči nim, ale pouze a jenom vůči provozovateli DS, LDS na kterou jste napojen.

Takže psal Roman, neprodáváte a nepoužíváte vyrobenou el. pro podnikání-živnost tak není zákonná důvod proč by jste měl být v jakémkoliv vztahu vůči OTE (ERÚ je pouze kontrolní činnost).

P.S. jako dobré pokus, ale spádovost deregulované DS soustavy nemá nic společného s ČEZem nebo E.ON. Absurdně řečeno, kdy budu na Moravě u znojma a natáhnu si drtáty do SME, pak nemám nic společného s E.ON i když znojmo je "oblast" E.ONu...
Atrey

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Atrey »

Podivejte se vsichni na tuto stranku: http://www.ius-wiki.eu/rimske-pravo/pfu ... i/otazka-2

Pravni zaklad v CR vychazi z Rimskeho prava a tudiz toto plati i u nas. Veci vsem spolecne, nejsou obchodovatelne - slunce.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek