Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

Josef Kadleček píše:No, tak jsem taky něco zkusil; poslal jsem mail v poradně EKIS v tomto znění:
Perfektní práce. Díky.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od matej »

Tak a máme to písemně :-) Konečně :yes: tentokrát vítězí zdravý rozum.
Navrhuji ten název aktuality změnit na ERÚ nezákonně vybírá výpalné z ostrovů!
Pravda a Láska zvítězí!.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od xmasin »

Nemohu si pomoct, ale po přečtení odpovědi MP mě vychází, že pokud nemám licenci od ERU a nikomu (vyjma sebe) proud nedodávám, tak neplatím nic.
Atrey

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Atrey »

Vracim se ke svemu predchozimu prispevku: res omnium communes
Veci neobchodovatelne, tudiz vyjmute ze seznamu veci smenitelnych penezi, nejsou rovnez zdanitelne.
Mimojine, po zaplaceni veci, je jiz zahrnuta dan z prisrane hodnoty, vcetne jinych dani. Myslim, ze dalsi dan, na jiz radne zdanenou a zaplacenou vec je otazka pravni, ci spise protipravni:)).

Jinak timto zadam internetove trolly, aby se na to vsr..li. Ja jsem si nezacal prvni.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od OTi »

ÁNO, O ČEM CHOBOTNICE NEVÍ....
Dále by nebylo od věcí když oni učtují za službu kterou nevykonají pro daný subjekt či to není bezdůvodní obohacení???
Podobné škandály se řeší na slovensku kde vládní firma OTKE a.s. chce přinutit malé dodávatele aby pečlivě informovali OTKE o výrobě i o plánu do budúcna je zajímavé že na základe tohoto bude jednotlivým subjektům učtovat ale jak a co o tom mlčí. při tom Distribuční soustava podobné informace potřebuje jenom jednou za rok.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Roger »

Nemaji to ani jak zmerit ani jak vybrat, ostatne kolik MW vyrobi Vase panylky? Ale stavkovat ano, aby pozdeji nedali nejakou povinnost minimalni platby (1500 rocne) a dale pak i na soukrome nelicencovane osoby a dale pak povinnost zmerit si sam (podobne jako dan z prijmu).
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Ivo12s »

Já bych ty informace bral velmi vážně.
Stačí se podívat kousek vedle, na aktivity soukromé společnosti INTERGRAM. Kdo neví, třeba http://www.lidovky.cz/intergram-vrati-d ... y-trhy_ogo. Když si přečtete článek, možná se někdo zasměje. Podle nejnovějších informací se ale společnost INTERGRAM nyní soudí s půjčovnami aut. Protože u půjčovny je obtížněji definovatelný pojem "veřejnost". A představte si, vy padá to, že soudce nemá tak zdaleka jednoznačný názor, jako selský rozum... Bohužel jsem nepřišel na způsob jak najít zápis ze soudního jednání mezi společností INTERGRAM a HERTZ. Je jen otázkou času, než společnost INTERGRAM začne kasírovat půjčovny za to, že řidiči poslouchají rádio. Ale jaký je rozdíl mezi přidělením služebního vozidla na 1 den a zápůjčkou také na 1 den?

Takže kasírovat soukromé výrobce elektřiny ze slunce za to, že si museli ze svého koupit solární panely? Naprosto živě si to dovedu představit a je jedno, kdo je u moci, stát potřebuje peníze pořád.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Roger »

Zápůjčka je nedefinovaný pojem. Buď bezplatná výpůjčka, anebo půjčka za úplatu. Takže co myslíš?

U rádia dost na tom, že de yure musí každá firm platit rozhlasový poplatek z každého autorádia a telefonu z FM rádiem... To je větší zvěrstvo myslím.

Ale je na to recept, i na ten intergram - odepnout antenní nebo napájecí konektor a mají smůlu :-) u veřejných prostor jako hospody to chápu...

Myslím že na Slovesnku? A v polsku už koncesionár. Poplatky zrušili? Jinak konc. se musí platit dál. Výroky soudu nejsou veřejné, zkus požádat vítěze sporu o zveřejnění rozsudku.

-A solar - Souhlas, je třeba využít ústavy a bránit se, dokud to jde!
Josef Kadleček
Příspěvky: 11
Registrován: ned črc 17, 2011 11:20 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Josef Kadleček »

No, ta muzika - tady - je už docela OT, ale já si nezačal:
http://www.pirati.cz/hudba#hrajeme_svobodnou_hudbu
Pep
P.S.: Omlouvám se za agitku, ale pan MyPower jistě promine, páč má k Pirátům docela blízko, nemýlím-li se ;)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Roger »

Jo ale ja hovoril o klasickem autoradiu fm v firemnim aute nebo telefonu (konces.poplatek) a nebo televizi na provozovne... Tam se poplatku nejde podle me legalne vyhnout nez ustrihnutim antenniho konektoru :-) coz v mnoha prpadech je take resenim protoze televize lcd jsou mnohdy dobrym monitorem pro online obsah, ale dokud maji zapojen klasicky tuner, de yure musis platit.

Ale mluvci CT se kdysi prokec: "mel si nechat odborne vymontova tuner, nedostal by pokutu" a tedy to lze brat za precedens.

btw ruska tunguzka mi na tabletu spustit nejde takze neumim posoudit zda tam nehrajou pouze rusky flaky :-) na pc vam to hraje?
Josef Kadleček
Příspěvky: 11
Registrován: ned črc 17, 2011 11:20 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Josef Kadleček »

No, když už jsme tu rozjeli ten offtopicový flame, tak odborně vymontovat tuner lze samozřejmě kladivem. Jestli myslel s glejtem, pak je to jiná. Ale co si myslí tiskový mluvčí je věc jedna, co mele, klidně věc antagonistická.
Tunguska mi hraje na pc i na nb, ale nic než Linux neumím, takže jestli to hraje taky na systému, se kterým se do budoucna nepočítá, tedy na widlích, nemohu sloužit :lol:
Pep
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Roger »

Z vaseho prispevku plyne, ze jste zakon o kp necetl? A domnivam se, ze dukazni bremeno i tak nese verejnopravni instituce. Ja mam zarizeni nezpusobile a nazdar, dokazte mi opak mili soudruzi z CT :yes:
i prez Cez to na mne zkouseli, distributor elektriny je povinen jim vydat databazi pripojnych mist elektriny! :-)
Dopis jsem ignoroval, nebyl zapsanou zasilkou.

Nicmene je to problem navic ze musim disablovat v lcd panelu tuner (dvb-t/t2/s2)....
Petr

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Petr »

JirkaK píše:... Tj. něco ve smyslu: Mám na střeše 10 panelů, které jsou napojené na akumulátory a na zvláštní nízkonapěťový okruh pro spotřebiče napájené z panelů. Žádnému jinému subjektu energii nedodávám, nejsem nikde registrovaný jako výrobce energie, všechno si spotřebuju sám buď přímo nebo z akumulátorů. Zmíněný systém není nijak napojený do DS. Týká se taková situace vůbec ERÚ, když ani nedodávám energii do DS?
Zeptal jsem se.

Dobrý den.

Dozvěděl jsem se informaci o zpoplatnění spotřeby ostrovních provozů.

Mám na střeše 10 panelů, které jsou napojené na akumulátory a na zvláštní nízkonapěťový okruh pro spotřebiče napájené z panelů. Žádnému jinému subjektu energii nedodávám, nejsem nikde registrovaný jako výrobce energie, všechno si spotřebuju sám buď přímo nebo z akumulátorů. Zmíněný systém není nijak napojený do DS. Týká se taková situace vůbec ERÚ, když ani nedodávám energii do DS?

Jsem povinen platit poplatky za spotřebu ve výše popsaném ostrovním provozu?

Děkuji za odpověď.


Odpověď:

Vážený pane ******,

k Vašemu dotazu Vám sdělujeme následující skutečnosti.

Úvodem zdůrazňujeme, že Vám v tuto chvíli můžeme sdělit pouze náš názor, protože pravomocné rozhodnutí v konkrétní věci může ERÚ vydat jedině v rámci správního řízení, při rozhodování sporu na základě kompetencí daných úřadu § 17 zákona č. 458/2000 Sb. energetický zákon ve znění pozdějších právních předpisů.

Dále doplňujeme, že vzhledem k tomu, že odpověď na Vaše otázky souvisí s výkladem právních předpisů, poukazujeme na skutečnost, že výklad je oprávněn podat pouze soud. Současně doporučujeme pro podrobnější informaci obrátit se na gestora právních předpisů, v tomto případě zákona č. 458/2000 Sb. energetický zákon, ve znění pozdějších právních předpisů a zákona č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, kterým je Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.

Zákon č. 458/2000 Sb. v ustanovení § 3 definuje, že předmětem podnikání v energetických odvětvích je výroba elektřiny, přičemž podnikat lze pouze na základě licence vydané Energetickým regulačním úřadem. Jedná-li se tedy o podnikání, je třeba postupovat podle energetického zákona.

Pokud jsou panely nepřipojené do elektrizační soustavy, a to ani přepínacím nebo jistícím prvkem, jinými slovy, pokud fungují nezávisle na elektrizační soustavě a nelze je ani jednoduchým způsobem do této soustavy připojit, jedná se zřejmě o ostrovní systém. V takovém případě není třeba žádat místně příslušného provozovatele distribuční soustavy o připojení postupem podle vyhlášky Energetického regulačního úřadu č. 51/2006 Sb. o podmínkách připojení k elektrizační soustavě.

V souvislosti s Vaší otázkou jaké poplatky je třeba platit za spotřebu v ostrovním systému, uvádíme v níže uvedené tabulce. Výši regulovaných poplatků pro tento rok naleznete v cenovém rozhodnutí ERÚ č. 5/2012 http://www.eru.cz/user_data/files/ERV/ERV9_2012.pdf

Kód: Vybrat vše

----------------------------------------------------------------------------------------------------
|              |                     |                     |   Krytí nákladů spojených s podporou  |
|              |  Poskytování        |     Pro činnost     |      obnovitelných zdrojů energie,    |
|              | systémových služeb  |   operátora trhu    |      kombinované výroby elektřiny     |
|              |                     |                     |      a tepla a druhotných zdrojů      |
----------------------------------------------------------------------------------------------------
|  autonomní   |           |         |        |            |            |                          |
|  ostrovní    |     ne    |         |  ano   | CR 5/2012  |    ano     |   není zmocnění ERÚ *)   |
| provoz v ČR  |           |         |        |            |            |                          |
----------------------------------------------------------------------------------------------------


*) pozn. Povinnost a rozsah zpoplatnění řeší přímo § 28 zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a změně některých zákonů. V současné legislativě nemá ERÚ zmocnění na určení spotřeby zpoplatněné cenou na krytí nákladů spojených s podporou elektřiny z obnovitelných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla z druhotných zdrojů, proto nám nepřísluší ani vykládat znění tohoto zákona. Doporučujeme se zde obrátit na gestora zákona, kterým je Ministerstvo průmyslu a obchodu, nicméně oficiální a závazný výklad Vám může dát pouze soud.

S pozdravem

Ing. Helena Arnoldová
Energetický regulační úřad
Oddělení podpory POZE
Sekce podporovaných zdrojů
Partyzánská 1/7
170 00 Praha 7
Tel.: 257 715 575
Email: helena.arnoldova@eru.cz


Takže dobré. *sun* Zatím mají ostrovníci pokoj, ale byl bych v těchto věcech velmi ostražitý a nenechal si líbit absolutně žádný náznak rostoucí byrokracie a v případě náznaků šel velmi tvrdě proti tomu. Mlátit to už v náznacích, zadupat do země, zadusit, nedat ani kyslík ani světlo, dokud se to nerozleze jako mor. To už by bylo pozdě. Zarazit vše už v prvopočátečních příznacích. Žádné Touše nenechat mlít kraviny. V každém případě Touš by měl dostat hodinovou výpověď. Ten člověk tam na tom úřadě nemá co dělat.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od RRR »

Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od RRR »

Jedno je jisté, čím více se v tom budete všichni vrtat, tím přesněji to bude v té nové novele formulováno a specifikováno tak, že se tomu placení už nikdo z nás nevyhne. :( Nevím komu vadil současný stav, kdy nikdo po nikom nic nechtěl?
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Pavel.Simon »

RRR píše:Jedno je jisté, čím více se v tom budete všichni vrtat, tím přesněji to bude v té nové novele formulováno a specifikováno tak, že se tomu placení už nikdo z nás nevyhne. :( Nevím komu vadil současný stav, kdy nikdo po nikom nic nechtěl?
Prepáč, ale je to presne naopak. Či menej sa v tom budeme (teda voliči a ľudia) vŕtať tak si to urobia po svojom. A to mi ver, že vyhovovať to nebude.
Toto je jedna zo základných idei prečo bola zmena v 1989, mat možnosť sa brániť blbosti úradníka.
Jedna z možností je zorganizovať "Švejkovský" odpor: zorganizovať registráciu ostrovnych systémov - kalkulaciek, záhradních lampiciek a pod. Potom sa možno niekomu rozsvieti. Ale to by museli byť tisíce a viac.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

RRR píše:Jedno je jisté, čím více se v tom budete všichni vrtat, tím přesněji to bude v té nové novele formulováno a specifikováno tak, že se tomu placení už nikdo z nás nevyhne. :( Nevím komu vadil současný stav, kdy nikdo po nikom nic nechtěl?
Nezlobte se na mě ale říkáte drž hubu a krok? Tak na to opravdu zapomeňte! Právě díky laxnosti jakou popisujete vy jsme v různých oblastech tak v prdeli jak jsme, vláda krade, lidi chudnou a proč ? Protože sedí na prdeli, nedělají nic a drží huby. Toto opravdu ne!
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

už jsem z tech zasrane*ch paragrafů v poslední době tumpachovej :wall: .

Děkuji a ocenují Petrův čin komunikace s ERU ... skvělé :yes: .

Sedět na prdeli , držet hubu a krok nikdy nic nezlepší , ba naopak zhorší ! Jestli si někdo myslí že ti nahoře ví vše nejlíp a s námi to myslí dobře , tak ten ať se odstěhuje do severní koreje kde tomu ještě věří !

ERU potřebuje vykazovat růst podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě aby se plnily UE kvóty . Jelikož se politikům a ouředníkům segment obnovitelných zdrojů podařilo položit na lopatky , tak hledají jakoukoli možnost získání čísel do tabulek . Tak se zaměřili na ostrovní systémy kterých je více než malé množství a chtělí si bez jakékoli zásluhy (pominu-li negativní "podporu" formou nasírání lidí) připočítat každou kWh do svých tabulek , neboli chlubyt se cizím peřím . Protože sou to ouředníci tak dou cestou poplatů :arrow: nutnost měření = povinnost vykazovat = čísla na papíře která ERU potřebuje a o která mu jde aby nevypadali v EU tak blbě :uh: . Žádný jiný důvod v tom nevidím ... kecy o placení chodu ouřadu z 2,11Kč za každou 1kWh je blbost :sm1: tahle částka nezaplatí ani ouředníka zanášejícího ta čísla
do systému :roll: .
Parchanti ::stop:: ... co si vymyslí příště ? Povinné ruření na každý panel , kdyby se náhle uvolnil a někomu svným pádem způsobil škodu či újmu na zdraví ? :eek2: :uh: :hell:

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od RRR »

Nikde jsem nepsal držet hubu a krok!, ale proč vrtat do něčeho s čím není problém?
Dám příklad:
když vyšla z ministerstva životního prostředí vyhláška o likvidaci solárních panelů cena 5,50 za kilo, zvedla se obrovská bouře o nesmyslně vysoko nastavené ceně, která je snad až třikrát výše a že se to musí v připomínkovém řízení vrátit do normálu. No a až "bouře" skončila :arrow: výsledek 8,50 za kilo. Právě pro to, že ti nahoře ví přesně co je pro ně nejlepší.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od gupa »

Aktivní blbec je horší, než třídní nepřítel.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek