220Wp Maršov u Úpice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od drama »

Nějak mi z grafů není jasné, jak je možné, že třeba dnes v noci napětí baterie stoupá, ačkoliv se odebírá přes 1A. Externí, neměřená nabíječka?
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Bydliště: Trutnov

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od rongic »

Presne tak... Pokud se dosahne urciteho napeti, zapne se rele, ktere sepne zasuvku, do ktere je zapojena nabijecka.
Merena neni... Neni ani cim, a kupovat jeste nejakou AD desku se mi kvuli tomu nechce... No a pripojit to do vstupu regulatoru by si myslim nebylo moc dobre... :)
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Bydliště: Trutnov

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od rongic »

Ahoj,

tak jsem lehce rozšířil můj FV systém hlavně kolem baterií (panel stále zůstává).
Předchozí gelovky již nebyly v nejlepší kondici :-) Co by taky člověk chtěl po 6 let starých bateriích.
V součásné době jsou připojeny 4ks olověných 90 Ah bateríí značky Varta (paralelně).
Výhoda baterií je ta, že jsou krásně průhledné a člověk vidí, jestli se tam neděje něco nekalého :-)

PS:
A ještě jedna zajímavost, včera bylo stále celkem pod mrakem, panel měl kolem 4°C a najednou začalo prát z díry v mracích Slunce a ten 220Wp panel udělal krásných 248 W, až to skoro ohlo ručičku ampérmetru :-)

http://www.youtube.com/watch?v=lhIpCJM52T8

Fotky zde:
IMG_7586.jpg
IMG_7589.jpg
IMG_7591.jpg
IMG_7593.jpg
IMG_7595.jpg
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od kuky »

Fakt krásná práce i to měření je vybroušené už se dlouho chystám vysekat poklonu.Hoj kuky
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od mypower.cz »

vzorove baterie.. *batt* presne tak to ma vypadat... a ne jak ty moje "bezudrzbovky"
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od vata »

Zdravím,

hezké, gratuluji k upgrade :) Má to fakt něco do sebe, tyhle průhledné baterie.
Koukám, že ty baterky máte prostě jednoduše na sobě proložené latěma - nevadí to těm spodním?
Budete nějak řešit odvětrávání - neobáváte se koroze těch vymazlených rozvaděčů a řídících systémů nad baterkami?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od Lui »

Perfektná práca..... ;)
to že sú priehladné sa mi tiež velmi páči.....fakt je aspoň prehlad čo sa v nej deje...
a odporúčam za krátky čas pripojiť desulfátor,podla mojej skúsenosti,velmi to pomáha batérke dlhšie "žiť".... ;)

u kamaráta som videl tiež takéto priehladné,len trošičku večšie (1550A... :eek2: )
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od JiříK »

...a kdepak to leželo, takové batérečky? Taky bych bral... :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od vata »

Mimochodem - copak se to u vás děje kolem druhé odpoledne? Všimla jsem si, že tam míváte takový silný peak. Jakoby díra mezi větvemi stromu nad panelem nebo reflexe odněkud.
Vážně, hezká data. S tím by se dalo rekonstruovat počasí zpětně po celé republice, kde jede měření :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Bydliště: Trutnov

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od rongic »

kuky píše:Fakt krásná práce i to měření je vybroušené už se dlouho chystám vysekat poklonu.Hoj kuky
Díky moc :-)
vata píše:Zdravím,

hezké, gratuluji k upgrade :) Má to fakt něco do sebe, tyhle průhledné baterie.
Koukám, že ty baterky máte prostě jednoduše na sobě proložené latěma - nevadí to těm spodním?
Budete nějak řešit odvětrávání - neobáváte se koroze těch vymazlených rozvaděčů a řídících systémů nad baterkami?
Ad latě, je to tak... dřevěnej hranolek, od doby co jsem to fotil jsem dal pro jistotu ještě jeden doprostřed, tak to snad bude OK... :-)
Odvětrávání... Je to v kůlně, která není uplně těsná, snad to nebude dělat moc problémy... blbý je, že není moc míst, kam ty baterie dát, jsou těžký jak kráva, tahat v jednom bych ji nechtěl a zase nechci mít dlouhé kabely od regulátoru :-)
LUI píše:Perfektná práca..... ;)
to že sú priehladné sa mi tiež velmi páči.....fakt je aspoň prehlad čo sa v nej deje...
a odporúčam za krátky čas pripojiť desulfátor,podla mojej skúsenosti,velmi to pomáha batérke dlhšie "žiť".... ;)

u kamaráta som videl tiež takéto priehladné,len trošičku večšie (1550A... :eek2: )
Dík moc :-)
Je fakt, že jsem moc takhle průhledných baterií neviděl a je to fakt super, koukal jsem na spodek baterií a je to komplet čisté, tj desky zatím neopadávají. Ale ten desulfátor by asi stál za to... zkusím něco sehnat nebo postavit až bude chvilinka času...
JiříK píše:...a kdepak to leželo, takové batérečky? Taky bych bral... :-)
Jo, tak to by mě taky zajímalo, dostal jsem je od kamaráda, že pro to nemá využití... nikde jsem ani nenašel cenu těhlech baterií, ta by mě skutečně zajímala...
vata píše:Mimochodem - copak se to u vás děje kolem druhé odpoledne? Všimla jsem si, že tam míváte takový silný peak. Jakoby díra mezi větvemi stromu nad panelem nebo reflexe odněkud.
Vážně, hezká data. S tím by se dalo rekonstruovat počasí zpětně po celé republice, kde jede měření :)
Nemělo by se dít nic, jen díry mezi mraky :-) Je tu teď většinou pod mrakem, ale sem tam Slunce vyleze.
Jak Slunce vyleze, není stíněno ničím až do doby, než zapadne za blízký les (nyní kolem 15 hodiny).
Průběh když je celý den jasno a baterie není plně dobita je zde - http://fv-marsov.humlnet.cz/grafy/fv_p. ... e=20120305 (ten pokles kolem 13h byl asi chyba měření).



Ještě zkusím dát na net video, jak jsem baterie trochu probouzel nabíječkou a rval jsem do nich asi 9-9.5A krásně to bublalo :-)
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Bydliště: Trutnov

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od rongic »

Tak video z nabíjení je zde:

http://www.youtube.com/watch?v=Q-ltfStcZXw

Jednu baterii těch 9A pěkně rozbublalo :-) A když teď z panelu teče 16A, tak z těch 4 jdou jen takový mikrobublinky :-)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od abrams »

rongic píše:Tak video z nabíjení je zde:

http://www.youtube.com/watch?v=Q-ltfStcZXw

Jednu baterii těch 9A pěkně rozbublalo :-) A když teď z panelu teče 16A, tak z těch 4 jdou jen takový mikrobublinky :-)
Zdravím ,

tak tomu říkám "účinnost ukládání el. energie" :D . Omlouvám se že to opět přirovnám k LiFe , dnes jsem do jedný
gramlavý 80Ah baterky cpal 25A a vůbec si nestěžovala :eek2: .

Elektronům zdar *cloud*

Super , noví smajlíci :yes:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od kuky »

No a kdyby rongic slyšel jak mi bublá 22kusu 220 ah a 10 kusu 140 ah tak ja mám teda někdy z toho špatný pocit ale jinak budou mít v květnu taky 6 let ale zatím sou ok.Hoj kuky
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Bydliště: Trutnov

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od rongic »

Ahoj,

tak počítadlo vypočítalo, že včera v 11 hodin a 33 minut SELČ jsem vyrobil svým jedním panelem po 272 dnech prvních 100 kWh energie :yes:

Jdu to oslavit :-)

Kód: Vybrat vše

2012-04-14 11:32:00     162.60 W         99.997 kWh
2012-04-14 11:33:00     194.91 W         100.000 kWh
2012-04-14 11:34:00     193.90 W         100.003 kWh
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od luge »

*sun* Gratulujem k prvej stovke. *sun*
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od kuky »

též se připojuji ke gratulaci k první stovce.Krásná práce.Hoj kuky
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od lwq »

Tak at je tech stovek co nejrychleji co nejvice ;-)
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od Havlas »

Tak těhle baterek můžu mít asi 3 metry, jsou to profi Varty cenu ani nechtějte znát. Jenže 2 problémy - ty baterie jsou spojené olověnými můstky které jsou odlévané přímo na těch baterkách na místě, takže přeřezat ale jak je potom spojit a za další ty moje jsou odpojené už asi 10 let, takže v jakém jsou stavu co se týká sulfatace? Můžu je mít zadarmo, pokud by někdo chtěl je prubnout, můžeme se domluvit. Já je nechci protože v pátek si jedu pro další NICD a to 20 ks KPM160 a považte za cenu 600 Kč celkem.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od Havlas »

Dal jsem fotky těch baterek na http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE
Stav jsem nekontroloval, protože mě nezajímaly.
Pokud by byl zájem, dám kontakt na člověka co je má pod palcem.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 220Wp Maršov u Úpice

Příspěvek od JiříK »

Hernajs, kam na ty NiCd všichni chodíte? Ať se ptám, kde se ptám, mám pořád prd! To olovo leží kde?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek