FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Nemám s ničím takovým zkušenost. To čerpadlo pro osmózu čerpá přes 5 mikronový filtr a zdá se mi, že není samonasávací.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Reputace: 45
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Majkl »

Membránovka je na tohle podle mě ideální. Ale laciná není...
třeba tady https://www.e-cerpadla.cz/membranove-ce ... -8912.html
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

To membránové tvarově vypadá jako ty z Číny co mám u osmózy. A koukám, že se k nim dají sehnat i náhradní (troj)membrány. Tak to použité asi ještě jednou rozeberu a zvážím, jestli mu nedopřát jednu novou https://www.aliexpress.com/item/1005001677481156.html.
Membránové čerpdlo mám i v elektrickém postřikovači na stromy a do něj se občas taky dostane nečistota a všelijaká chemie. Třeba by to stálo rovněž za úvahu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak jsem řešil jak zajistit, aby se vědělo, když je na elektrárně nebo jinde na elektroinstalaci nějaký problém. Například BMS odpojí nějakou sadu baterek, závada na čerpadle v septiku, čerpadle ve studni, ...
Nakonec funguje když se použije nějaké ESP32 + k němu LED indikátor (TZT 3.3V 5V 8 Bit Blue / Red Common Anode / Cathode LED Indicator Module) jako https://www.aliexpress.com/item/1005004544606606.html zasunuté do univerzální destičky (170 Tie Points Mini Breadboard) jako https://www.aliexpress.com/item/1005002739694931.html.
V Home Assistant a integraci ESPHome se pak pinům přiřadí jednotlivé chyby a tady náhodou byly piny tak šikovně seřazeny, že se z 8 LED dá 7 využít na signalizaci různých chyb. Celé mám pověšeno na TV a napájené z její USB portu, takže si každý všimne, když tam začne něco svítit.
ERR indikátor
ERR indikátor
ERR indikátor.jpg (124.94 KiB) Zobrazeno 1121 x
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

dobrý, ale aby tohle fungovalo, musí to mít napájení, musí fungovat WIFI a musí fungovat to,. co vyhlásí tu chybu. Na mě dost překomplikovaný. Ukazuje to i chybu sebe samo, výpadek komunikace?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Barák s okolím musí být pokrytý funkční wifinou. Zajišťují to aktuálně 4 přístupové body + pátý se zapíná u venkovního posezení se zapnutím elektřiny. Tak je zajištěn přístup na NAS a třeba i do Home assistant. Při problémech na lokální síti nebo přístupu na internet to v době dnešních sociálních sítí, neustálé komunikace přes FB, WhatsUp, TikTok, Spotify do pár minut někdo zjistí a začne se požadovat nápravy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Přidal jsem v HA automatizaci, která klidně mrkající zelenou LED uklidňuje, že vše funguje - jak HA, tak wifi, tak vlastní modul ESP32.

Kód: Vybrat vše

alias: System_OK
description: V 5s intervalech bliká LED 8 jako signalizace, že HA běží
trigger:
  - platform: time_pattern
    seconds: "00"
  - platform: time_pattern
    seconds: "5"
  - platform: time_pattern
    seconds: "10"
  - platform: time_pattern
    seconds: "15"
  - platform: time_pattern
    seconds: "20"
  - platform: time_pattern
    seconds: "25"
  - platform: time_pattern
    seconds: "30"
  - platform: time_pattern
    seconds: "35"
  - platform: time_pattern
    seconds: "40"
  - platform: time_pattern
    seconds: "45"
  - platform: time_pattern
    seconds: "50"
  - platform: time_pattern
    seconds: "55"
condition: []
action:
  - type: toggle
    device_id: d47b2a62077001c2d22df01576b93b0d
    entity_id: switch.zkouska_pinu_16
    domain: switch
  - type: toggle
    device_id: e3cdad787ac7e3e9d54a425738e58ff1
    entity_id: switch.pin_16
    domain: switch
mode: single
Končí zima a přestává se topit přebytky. Posílám to do klimatizací, DC podlahového topení, infrazářičů. U podstatných spotřebičů se sleduje příkon a další parametry a v případě nezvyklého chování jsou vypnuty. Například u klimatizací sleduji celkovou spotřebu, jak dlouho v měsíci běžely, jak dlouho běžel kompresor klimatizace a kolikrát kompresor startoval. U invertorové bych očekával, že regulací jeho otáček bude spínán méně často. Ale ten u krbu spíná častěji, než starší klimatizace ON/OFF, která je v patře. Nejsme ani v polovině měsíce a kompresor sepnul už tisíckrát. Asi je už tak malá potřeba vytápění, že to je mimo rozsah regulace. Uvidím jak se oteplí, jestli to bude při chlazení lepší.
Příkon klimatizací
Příkon klimatizací
Klimatizace u krbu
Klimatizace u krbu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Příčina častého spínání klimatizace odhalena a odstraněna. Ve vnitřní jednotce je tangenciální ventilátor s plastovými (celkem fórovými) lopatkami/lamelami a na nich se víceletým používáním nahromadila vrstva prachu. Nikdy jsem to nečistil. Schválně jsem u návodů ke všem klimatizacím zkontroloval, jestli se tam o něčem takovém zmiňují - nezmiňují. Je tam pouze čištění "filtru" na vstupu do jednotky - ale to je filtr typu omyvatelné plastové mřížky/síťky a přes něj se prach asi dostával dál. Přístup přes výstup vzduchu není ideální, ale štětcem v saponátu se podařilo většinu prachu odstranit. Kompresorem bych to nezkoušel - lamely vypadají křehce a prach by byl všude.
Takže kdo má klimatizaci, měl by se na to podívat a toto čištění zařadit mezi pravidelné úkony. Zvýší se účinnost klimatizace a sníží se počet startů kompresoru, čímž se prodlouží jeho životnost.
Zanesené lopatky ventilátoru klimatizace
Zanesené lopatky ventilátoru klimatizace
Vliv vyčištění lamel ventilátoru vnitřní jednotky klimatizace na četnost spouštění kompresoru
Vliv vyčištění lamel ventilátoru vnitřní jednotky klimatizace na četnost spouštění kompresoru
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Včera na druhý pokus postaven bazén. První pokus skončil při závěrečné snaze o vyrovnání nosných trubek rozlomením jedné trubky, která byla totálně zkorodovaná. Jsou totiž nalakované jen zvrchu a uvnitř to rezne. Kdyby to raději dávali s čistým železem, tak to dá člověk do zinkovny a bylo by to na desítky let. Kdo používá obdobné levné bazény, šest sezón je asi tak normální životnost. Pořídil jsem ten samý, jen o stupeň menší, takže na terase bude 5 tun navíc a ne tak jako předtím 7t.
K němu jsem přidal tepelné čerpadlo k likvidaci přebytků a rovnou to zapnul. Nejhorší bylo spárování tepelného čerpadla (uvnitř je snad Modbus na který je napojena Tuya) přes wifi, protože v návodu mají chybu jak se do módu párování dá dostat. Uvidím, jak bude ohřev potřeba. Zatím počítám s tím, že v automatizaci nastavím třeba vyhřívání i v noci dokud se baterie nevycucnou na cca 50% aby zůstalo něco energie i na ranní špičku.
A těch 30 st.C v bazénu je proto, že je v něm zatím tak čtvrtina vody, ale na vyzkoušení koupání to snad bude stačit.
Bazén
Bazén
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Dagus »

Škoda že nevidím fotku bazénu i toho čerpadla :)
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Franta2776 »

Když jsme na webu o soběstačnosti.Já mám bazén 45m3 a posledních cca 8 let ho napouštím jenom dešťovou vodou(u nás chtějí za m3 vody 104kč,studna nejde)) cca 2/3 vody každý rok vody vyměním.K údržbě používám pouze skalici modrou a chlornan sodný a hodně filtruji přes písek.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

My jedeme jenom ze studny. Tady žádný vodovod není. Ale jak je voda hodně tvrdá, tak v bazénu je potřeba upravit pH - dávám kyselinu chlorovodíkovou, nebo sírovou. S modrou skalicí jsem to taky zkoušel, teď spíš přidávám savo.
Vedle bazénu je písková filtrace, nad ní pracovní lavice https://www.uni-max.cz/produkty/vybaven ... silverline (před rokem jsem úplatil 1360,-Kč)a na ní tepelné čerpadlo. Propojeno je to lepenými tvarovkami 50 mm + normální HTP trubky. Skoro by se to dalo celé poskládat z obyčejných HTP trubek a tvarovek a bylo by to celé rozebíratejné na prvočinitele, ale jak tepelné čerpadlo, tak obtokový ventil 50 mm mají krátké nátrubky určené jedině k lepení. Na zimu se to rozebere a schová do rohu terasy.
Bazén, filtrace, tepelné čerpadlo.
Bazén, filtrace, tepelné čerpadlo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Franta2776 »

To já mám zakopaný bazen v zemi a má to taky svoje nevýhody.Jinak účinná látka Sava je chlor cca 3% Chlornan sodný má chloru okolo 13%.Vyjde to levnějí.Já mám to 20L balení na 2 roky.
https://www.chlorito.cz/chlornan-sodny- ... -wQAvD_BwE
Skalice se dává proti růstu řas,já to bez skalice jenom s chlorem nezvládnu. Dávkuji při napuštění 6g skalice na m3 vody.
Potom tu měď ve vodě občas změřím a udržuji 1g mědi na m3.To je na hraně hodnoty pitné vody ve spoustě státú jsou povoleny 2g/m3 pro pitnou vodu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak první závada na tepelném čerpadle. Zkoušel jsem jestli vypne při nedostatku vody (kdyby se náhodou vypnulo čerpadlo filtrace). Naskočila závada na binárním senzoru že voda neteče a čerpadlo se vypnulo. Ale už nenaskočilo ani když voda tekla. Stále to hlásilo, že je závada na průtoku vody. Takže to vypadá na závadu snímače průtoku. Rozebral jsem to, snímač vyndal (je tam mechanický senzor - snímač, ze kterého kouká ploutvička na hřídelce nainstalovaná tak, že jí proud vody natlačí do stavu "zapnuto") a snímač je v pořádku. Kabeláž celkem jednoduchá, ani zkratování tohoto vstupu přímo na řidící desce nevedlo k výsledku. Stále čerpadlo po nastavení jakéhokoliv režimu po minutě spadne do nečinnosti, ventilátor se neotočí, kompresor nenaběhne.
Deska má vyvedené konektory pro modbus a pro RS485, na modbus má být modul pro komunikaci s integrací tuya. A problém je v integraci tuya. V ní zůstane zaznamenaný stav flow senzoru že není voda a po spuštění si tepelné čerpadlo tento stav načte a nenaběhne. Takže jsem tepelné čerpadlo odstranil z integrace tuya (SmartHome) a LocalTuya (Home Assistant) odstranil a čerpadlo zase běží. Tedy závada žádná nebyla, chyba je v tom, jak je napsaná integrace přes wifi.
Deska tepelného čerpadla - modbus, RS485
Deska tepelného čerpadla - modbus, RS485
Přílohy
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od jahodovák »

rva píše:My jedeme jenom ze studny. Tady žádný vodovod není. Ale jak je voda hodně tvrdá, tak v bazénu je potřeba upravit pH - dávám kyselinu chlorovodíkovou, nebo sírovou. S modrou skalicí jsem to taky zkoušel, teď spíš přidávám savo.
Vedle bazénu je písková filtrace, nad ní pracovní lavice https://www.uni-max.cz/produkty/vybaven ... silverline (před rokem jsem úplatil 1360,-Kč)a na ní tepelné čerpadlo. Propojeno je to lepenými tvarovkami 50 mm + normální HTP trubky. Skoro by se to dalo celé poskládat z obyčejných HTP trubek a tvarovek a bylo by to celé rozebíratejné na prvočinitele, ale jak tepelné čerpadlo, tak obtokový ventil 50 mm mají krátké nátrubky určené jedině k lepení. Na zimu se to rozebere a schová do rohu terasy.
Bazén, filtrace, tepelné čerpadlo.jpg
Pokud bys měl zájem o kys.sírovou,mohu darovat,nějaká mi zbyla ještě z doby co jsem měl olovo,jedná se o koncentrovanou chemicky čistou.Pokud pojedu na sraz mohu tam přivézt.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Děkuji za nabídku, ale na sraz asi nepojedu. Jednak jsem nespolečenský a pak mám kolem baráku, zvířectva, zahrady a rodiny (možná v jiném pořadí?) dost zábavy. Třeba by se to hodilo někomu jinému kdo se tam chystá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od jahodovák »

Jasně,tohle bych si nedovolil poslat poštou nebo kurýrem,podle toho jak mě dochází zásilky...jinak pokud jsi někde cestou od Rychnova n.Kn a srazem,nebo někde podlíž,klidně mohu udělat menší zajíždku,nemám s tím problém.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Z "bazénu" přebytky udělaly vanu o teplotě až 35 st.C. Ukazuje se, že není potřeba tepelné čerpadlo pouštět z baterií, protože voda za noc vychladne na cca 25 st.C a tepelné čerpadlo ji ohřívá rychlostí asi 1 st.C za hodinu. Podstatné je mít na hladině plachtu, aby se snížil únik tepla odpařováním. Mám nějakou koupenou s čerpadlem jako "Plachta na bazén pro oválné bazény 4,5 x 2,5 m". Od obyčejné stavební plachty se liší tím, že ji dodávají s lankem a rohatkou, takže se to dá kolem bazénu stáhnout a celkem dobře se s ní manipuluje (na zadní straně jsem ji přichytil k podpěrám pomocí stahovacích pásků). Snad vydrží aspoň sezónu - teda je potřeba aby zůstala nepromokavá a nelítala z ní vlákna.
Bazén pod plachtou
Bazén pod plachtou
Na ohřev spotřebuji zhruba 15 kWh/denně:
Spotřeba tepelného čerpadla a pískové filtrace
Spotřeba tepelného čerpadla a pískové filtrace
Zatím se bazén ohřívá na dost vysokou teplotu. Jak je venku chladněji, tak to je fajn, ale už dnes je venku kolem 20 st.C a to na osvěžení moc není. Je to tak na spaní.
Teploty v bazénu
Teploty v bazénu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mam v 40000 litrovom bazene iny problem, ked ho slnko ohreje
neviem ako ho chladit. CIm dlhsie mozem plavat v ladovej vode
tym som zdravsi.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ElektroEzs
Příspěvky: 1093
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Reputace: 23
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Taky bych bazen 35000L potreboval spise chladit nez ohrivat:) Pres zastreseni se ohreje i bez FV a termiky v lete az moc.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

Odpovědět