Při integraci JK-BMS do Home Assistant přes ESPHome (je potřeba další hardware s wifi+BlueTooth - např. ESP32, návod dle
https://github.com/syssi/esphome-jk-bms/blob/main/esp32-ble-example.yaml) se pak z BMS vyčítá spousta entit. Kromě jiného i číslo článku, na kterém se naměřilo maximální (popřípadě minimální) napětí. Vypadá to nepřehledně, každou chvíli je nejvyšší napětí změřeno na jiném článku:
Článek s max. napětím.jpg
V Grafaně je ale i typ grafu "Histogram" a pak už dostanu něco užitečného:
JK_BMS-max.min.cell.jpg
Pokud by byly všechny články (a propojky mezi nimi) stejné, stejně často by na nich bylo max. napětí. Čím větší mezi nimi budou rozdíly, tím víc budou sloupce rozházené.
1. Pokud bude mít nějaký článek nižší kapacitu, bude často patřit mezi ty s max. napětím a současně i s min. napětím - protože se nejdřív nabije i vybije. V grafu výše je takovým podezřelý článek č.3.
2. Pokud bude některý článek trpět vyšším samovybíjením, tak bude často patřit mezi články s minimálním napětím, ale ne mezi ty s max. napětím. V grafu výše je takovým podezřelý článek č.14.
Obdobně se dá usuzovat něco o vnitřních odporech článků.
Beru si z toho to, že je dobré se občas podívat, jak takový graf vypadá a pokud tam budou schody, tak zpozornět a zvážit, jestli není čas na nějakou údržbu.
Rozdíly mezi články "vyhlazuje" u této BMS přelévací balancér, bez něj by rozdíly byly větší a rostly by s časem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.