FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tady musím ještě jednou poděkovat členovi mgx, který uspořádal několikadílný seminář o Home assistant a umístil záznam na yt https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=7921.
Díky tomu jsem jako opička mohl zopakovat všechny kroky, abych z hloupého hardware udělal něco, co usnadňuje obsluhu elektrárny a něco se přiučil. Běží to na Raspberry pi, které má spotřebu 3W a na zajímavých místech měřím spotřebu/výkon pomocí Shelly EM s automatizací některých opakovaných činností - ráno se zapne filtrace bazénu, navečer vypne.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Dostal jsem upozornění, že jak používám řízené odpojování elektrárny (nejprve FV panely a baterie až nakonec), tak to funguje jenom při podpětí, protože dnešní BMS odpojují zvlášť směr nabíjení a směr vybíjení. Proto jsem si připravil a ověřil řešení z toho, co mám doma a při vhodné příležitosti to přijde do elektrárny:
Detekce odpojení BMS
Detekce odpojení BMS
V šedé elipse je část, kde jsem měl původně jenom relátko, které jsem nahradil napěťovým komparátorem A30 a dvěma rezistory:
Zapojení detekce stavu BMS
Zapojení detekce stavu BMS
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Vloni proběhlo další rozšíření elektrárny, což vedlo k tomu, že je už i znatelné množství elektřiny na vytápění (jak klimatizacemi, tak odporově do podlahy).
Spotřeba po měsíci
Spotřeba po měsíci
Spotřeba elektřiny v jednotlivých letech
Spotřeba elektřiny v jednotlivých letech
Elektřiny je po většinu roku nadbytek, v zimě při roční spotřebě cca 13 MWh bude scházet cca 2 MWh (z toho pro boiler 0.5 MWh).
Jednotlivé měniče Isolar SM II 5kW (tabulkově Max. PV Array Power 4500W) jsou zapojeny paralelně a jsou přepanelovány na 7.7 8.6 a 13.3 kWp. Přepanelování zajišťuje i při zatažené obloze dostatečný proud. MPPT daných měničů mohou dávat až 80 A, ale protože takový proud není potřeba, jsou v létě nastaveny na 50 A. Tím je zajištěno, že při oslunění netečou zbytečně vysoké proudy do baterie - proudy z a do baterie nepřekračují 150 A.
Baterie je rozdělena na dvě skupiny, není to optimální, ale z prostorových důvodů. 20 kWh je u elektrárny v blízkosti měničů a tam tečou vyšší proudy. Přes léto je tam vysoká teplota i přes 30 st.C. Zbylých 20 kWh je ve sklepě na 10m kabelech, kde je stabilní teplota a odpor dlouhých kabelů (10+10 m 25mm2) vede k tomu, že proudy do této skupiny nepřekračují 30 A.
3f spotřebiče (štípačka, cirkulárka) jsou používány zřídka a napájeny jsou z FV přes zvyšující frekvenční měnič 1f-3f.
No a plány do budoucna?
1. Když budou levné FV panely, tak pokračovat v přepanelování měničů a posunout soběstačnost dále do zimy.
2. Sousedská výpomoc stylem 2 kWh letní vyměním za 1 kWh zimní.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Snad ještě k užitečnosti proudových chráničů, které dokáží i ušetřit elektřinu - pro ostrovní systémy v zimě dost cenné. V septiku mám cca 3 roky čerpadlo a začal vypadávat proudový chránič. Nic divného - asi se dostala vlhkost do čerpadla a to je potřeba přetěsnit. Uvnitř koukám - sucho a vše jako nové. Postupně odpojuji plovákový spínač, vlastní vinutí motoru a stále to má spotřebu 8.7 W.
Rozborka ponorného čerpadla
Rozborka ponorného čerpadla
Ukázalo se, že to dělá vlastní napájecí kabel - vypadá v pořádku, ale termokamera ukázala kritickou oblast. Uvnitř bylo sucho, jednotlivé vodiče rovněž v pořádku, ale až po rozpletení daného místa spotřeba klesla na nulu.
Hřející kabel
Hřející kabel
Bez proudového chrániče by to odebíralo kdoví jak dlouho těch 8.7 W.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od ladik »

Jsi fakt koumak, jakou mas termokameru jen nejakou k mobilu?
Ze by kabel tim, ze je jenom smotany mel odber by mne tedy nenapadlo (prece jenom asi to cerpadlo melo nejakou tlumivku nebo neco pres co prochazi proud), smekam. Ze se umi chovat jako trafo jsem zjistil, kdyz jsem nekolik hodin v kuse rezal dlazbu a mel stolni rezacku pripojenou na 230V kabel na bubnu, kde bylo smotanych jeste tak 10m kabelu a buben byl zahraty jako prase a tepelna pojistka tu prodluzku vypnula.
Takze jsi vlastne jen rozmotal kabel?
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

To nehřálo kvůli tomu, že by kabel byl smotaný, ale proud tekl mezi samotnými vodič přestože jsem mezi těmi třemi vodiči žádnou možnost svodu nenašel. Žádné porušení izolace, žádné vlhko. Termokamera ukázala, kde je ta oblast, kde se to děje a když jsem tam odřízl vnější gumovou izolaci a jednotlivé vodiče dal od sebe, svod zmizel.
A termokamera je přes Aliexpres UTI 260B (260x192 pixlů) - tehdy za 308 EUR s kufříkem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Kostěj »

rva píše:Uvnitř bylo sucho, jednotlivé vodiče rovněž v pořádku, ale až po rozpletení daného místa spotřeba klesla na nulu.
Mám s ponornými čerpadly podobnou zkušenost. Po třech až čtyřech letech začne proudový chránič vypadávat, čerpadlo vyměním a pak kontroluji. Zatím byla vždy příčina svod v napájecím kabelu, low-cost kabel k low-cost čerpadlu prostě nevydrží trvalý ponor. Až budu příště čerpadlo měnit, mám v plánu ho dát na velký plovák (desku s PET lahvemi?) a kabel také nějak podobně.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od FCC »

Taky mám ponorné čerpadlo v septiku . Bohužel musím čerpat produkty naší domácnosti do kanalizace vzdálené 30m s převýšením cca 15m . Obvykle se pokazí v období vánočních svátků. Klasikou je nějaká netkaná textilie od návštěvy zamotaná do řezací části. Takže mám druhé a servis realizuji během hodiny. První setkání s touto eventualitou byl zážitek.....

Fekáliím zdar !

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Vlastně to řeším podobně. Jedno funkční čerpadlo čeká a když nastane problém, čerpadlo vyměním aby vše fungovalo a pak se v klidu zabývám hledáním závady. Jako prevence aby se do řezacího ústrojí nic nenamotalo nechávám dostatečnou hladinu a textil zůstává ve škraloupu na hladině. Dříve jsem se snažil vyčerpávat maximum a to jsem párkrát řezací mechanismus musel čistit.
Náhradní čerpadlo mám i u čerpadla pro vrtanou studni (40 m), ale tam zatím vše 20 let funguje bez závady, i kabel je stále v pořádku. Dvakrát jsem čerpadlo kvůli kontrole vytahoval (vše bylo v pořádku,tak se hned vrátilo zpět). A protože těch 40 m vytáhnout byl pěkný záhul, dovybavil jsem se dostatečně dlouhým ručním navijákem, aby se dalo čerpadlo vytahovat snadněji. Soused nad námi má hloubku 100 m, to už váží tolik, že bez techniky se vytáhnout nedá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od FCC »

Ještě bych dodal, že mám klid ( nerad bych to zakřiknul) od té doby co jsem přidal motorovou ochranu a svedl do jímky dešťovku z plochy cca 100m2. Od té doby mám jímku čistou jak ze žurnálu :-) .Barák ve svahu má hodně specifik... ale výhled bych neměnil...
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Po roce a půl první závada na Isolar SM II. Pracují 3 paralelně do jedné fáze a když jsem na ně dnes náhodou kouknul, tak vidím, že na tom, který je jako Master, svítí červená LED a fault 72.
Isolar SM II fault - error 72
Isolar SM II fault - error 72
Tento měnič jinak nic nedělal, nedobíjel z FV panelů, ani u něj neběžel měnič:
Isolar SM II fault 72
Isolar SM II fault 72
Isolar SM II Fault 72.jpg (139.5 KiB) Zobrazeno 972 x
Příjemné zjištění je, že tato chyba neovlivnila nijak dodávku elektřiny do domu, spotřebiče běžely normálně. Úlohu Master převzal jiný měnič a tento s chybou se nastavil na Slave.
Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem barák přepnul na distributora, elektrárnu restartoval a přepnul zpět. K tomuto přepínání používám manuální vačkový (otočný) přepínač 1-0-2 a přepínám tak rychle, že to spotřebiče rovněž nepoznají.
V případě opakování závady začnu hledat příčinu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Soban »

Zkontroluj kabely kterými je to propojené, možná špatný kontakt na nějakém vodiči.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Zkontroloval jsem stejně jako kabely na výstupu, kde jde výstup přes svůj jistič. Vše normální, nic povoleného. Tak si aspoň uložím pár dat okolo měničů za různých podmínek výkonů, osvětlení a stavu baterie pro případné pozdější porovnání.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Dnes opět měnič pracující jako Mastr spadl do fault 72 a opět to bylo kolem 10 hodiny. Zaznamenával jsem v HA pomocí Shelly EM se dvěmi proudovými cívkami výkon měniče Slave (žlutá barva) a druhá měřila rozdíl výkonů Master-Slave (zelená barva - v ideálním případě by měla být nulová - tedy oba měniče mají dávat stejný výkon). U rozdílového měření jsem výstupní vodiče z obou měničů protáhl nacvakávací cívkou v opačných směrech - tak to měří přímo rozdílový výkon s požadovanou přesností.
Bohužel jsem samozřejmě nedělal takové záznamy kdy vše fungovalo, tak aspoň vím, jak se to chová, když to funguje špatně.
Mám připravenu náhradní paralelní kartu i náhradní měnič, tak uvidím, jak budu pokračovat.
Isolar SM II v paralelním zapojeni.1
Isolar SM II v paralelním zapojeni.1
Isolar SM II v paralelním zapojeni.2
Isolar SM II v paralelním zapojeni.2
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Soban »

Prohoď ty kabely které ty měniče paralelně spojují a pokud potom hodí chybu druhý tak je to v kabelech.

Pokud ne prohodil bych ty paralelní karty pokud to jde.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak chybu 72 bych přiřadil ne k chybě, ale vlastnostem tohoto "Axpertu" při práci v paralelním provozu. Čím větší výkon z panelů regulátory zpracovávají, tím větší rozptyl je v tom, jak se podělí o výkon, který dodávají do AC spotřebičů. Přitom ten "Axpert", který zpracovává největší výkon z fv panelů, se nejvíc fláká v tom, jaký výkon dodává do spotřebičů. Chyba se vyskytla celkem 2x, pak jsem udělat Master z toho, který má na sobě nejméně fv panelů. Týdenní záznam potvrzuje, že přes den jsou rozdíly AC výkonů (zelené tečky) více rozházené a spíše jsou pod nulou (slave1 má na sobě více fv panelů). I výstupní napětí se více mění.
3x Isolar SM II - rozdíl v AC výkonu mezi slave1 a slave2
3x Isolar SM II - rozdíl v AC výkonu mezi slave1 a slave2
Dále se tím budu zabývat při připravované předělávce elektrárny, kde více sjednotím zapojení všech tří měničů, aby se vyloučil vliv kabelů od baterie a od AC výstupů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Už je chladněji, ale počasí umožňuje přitápět elektrikou. Přebytky se pouští jako 48 V DC přímo do podlahy a jinak se přitápí klimatizacemi. Jako to vypadá v baráku v jedné "garsonce" ukazuje záznam spotřeby klimatizace během aktuálních 24 hodin:
Příkon klimatizace za 24 hodin
Příkon klimatizace za 24 hodin
A jak vypadá vývoj soběstačnosti ve spotřebě elektřiny za posledních pár let. Postupně se blížíme plné soběstačnosti a pokud bychom byli donuceni do ní jít, tak by i v zimě elektřina stačila na nezbytné spotřebiče (nepokryl by se boiler a vaření - pro to máme v kuchyni ke dvěma indukčním plotýnkám dvě na propan-butan):
Míra soběstačnosti v elektřině
Míra soběstačnosti v elektřině
K pohodlnému využívání elektřiny potřebujeme denně tak 30 kWh a zatím nebylo potřeba se nějak omezovat. Přebytků ze slunečných dnů bylo využito i na výrobu destilované vody pro auta (ročně to je tak 30 litrů). A končí se se zpracováním úrody na zahradě - sušení, zavařování.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Pomalu se připravuji k předělání elektrárny - pořád si nejsem jist jak bezpečně odpojovat FV panely (cca 350 V DC) při nouzovém vypínání elektrárny, kde bych rád nahradil současné stykače, které fungují spolehlivě, ale celkem topí. Jeden string ("nízkonapěťový" 150 V/40A ) mám na zkoušku přes DC jistič 63 A/440 V a oproti stykačům netopí. Celkem by měli být čtyři a protože mají vysoký nárazový proud, zjišťoval jsem jaké vodiče a jištění pro ně potřebuji.
1. Napájení 50 V přes DC jistič 6 A. Čtyři vyrážecí cívky s jističi.
Při připojení napětí cívky odpojily jističe a jistič 6 A, který je napájel, nevybavil, což je fajn. Takže takových 10 A by mohlo být vhodné pro jistotu, že spolehlivě vypnou.
2. Testování jedné vyhazovací cívky s jističem. Tady jsem něco podělal když jsem zkoušel při jakém napětí stačí vybavit a jaký má cívka odběr. Vybavovala i při 12 V DC, ale při nějakých 5 V měla odběr 6 A a nevybavila, zato vydala povědomý zápach, že je něco špatně.
Rozborka ukázala příčinu.
1. Cívka se přehřála a ohřála plastovou kostru na které byla navinutá. Kostra se zdeformovala tak, že jádro uvnitř se nemohlo pohybovat. A navíc se spekly kontakty relátka.
Kontakty relátka se daly mírnou silou odlepit, zborcená kostra cívky se dala projet vrtákem. Ale stejně už nefunguje, přítah do jádra je slabý, pravděpodobně tam je mezizávitový zkrat.
Poučení pro příště:
1. Ten mikrospínač uvnitř má rozepnout 48 V DC? Je na něm 5 A / 250 V AC. O jeho spolehlivosti mám pochybnosti. Raději to budu dál testovat při nižším napětí 24 V DC a případně upravím zapojení elektrárny.
2. Relátka budu v DC aplikacích vždy testovat s nějakým omezovačem napěťových špiček abych chránil kontakty relé před opalováním / spečením. Tady to budu zkoušet s transilem 1.5KE33A.
A jestli mě to naštve, tak tam nechám stykače.
Přílohy
Vyhazovací cívka/ spouštěč jističe 24-48V/DCAC
Vyhazovací cívka/ spouštěč jističe 24-48V/DCAC
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Pawel »

Při použití napětí 48V bude jen zlomek z těch uvedených 5A.
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Zatracené DC napětí. Pak mám ještě v rezervě podpěťovou spoušť na 230 V AC. Ty stykače kromě tepla zaberou i víc místa v rozvaděči. Stykač + vypínač mají o modul víc (3+1 modul) než DC jistič+vyrážecí cívka (2+1 modul).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS