FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

mopadzi píše:připojeno na SS meziobvod měniče?
Asi ano. Tento měnič má přímo vyvedeny svorky pro připojení DC z FV panelů. A vedle svorky pro připojení 3x380AC. Jen nesmí být zapojeno obé současně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

FCC píše:Teď jen řešení pro štípačku z 1f 230v rozvodu. Jde to ?

P.
Číňan nabízí i "zvyšující" měnič, který (prý) dovede z 230 AC udělat 3x400 AC https://www.aliexpress.com/item/1005003472373211.html. Tím, že už mám jedno funkční řešení jak se vyhnout používání distribuce u 3f spotřebičů, tak zatím nemám chuť zkoušet jiné.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Lubik »

Pokud je štípačka na 3f/400V tak by mohlo jít připojit motor z Y na D a použít měnič 220V> 2x230V
Je potřeba sundat víčko na motoru a podívat se na zapojení
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Motor je už do D, takže tudy cesta nevedla. Stejně jak cirkulárka. Spíš jsem se obával, jestli to půjde takto jednoduše, protože štípačka má (jak je dnes obvyklé) ovládání tlačítky s podpěťovou spouští a v návodu varovali, že je potřeba mít zapojen nulový vodič, že to jinak nebude fungovat. Naštěstí Číňan stroj mezitím asi zmodernizoval a podpěťovou spoušť dal mezi 2 fáze, takže to vyřešil za mě a nulák nebyl potřeba.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Jak přibývá slunce, vracíme se i k uzení na FV elektřinu. A zachtělo se nám vlastních klobásek. Nejhorší bylo mletí masa, tak jsem to chtěl vylepšit.
Polotovary se budou mlít na ručním mlýnku co největší velikosti (tedy 32), aby šla práce dobře od ruky
Praxe - nemám takové ruce, abych byl schopen mlýnkem déle točit.
První řešení - propojení mlýnku s vrtacím kladivem, které nahradí lidskou sílu.
Praxe - jde to, ale je potřeba dvou osob - jedna obsluhuje vrtačku a druhá láduje do mlýnku.
Druhé řešení - Mlýnek má řemenici, takže je připraven na strojní pohon, ale mám pochybnosti, jestli by boční síla od řemene nevydřela časem pouzdro hřídele mlýnku, které je z nějakého plastu. Proto počítám s pohonem přes spojku pomocí motoru a převodovky, které mám k dispozici. Motor je 3x 230 V 600 W a chci regulovat otáčky - tedy to chce 3f frekvenční měnič.
Jeden takový měnič 2.2 kW tady mám, ale je nějaký rozbitý
1. Měnič po náběhu asi do minuty skončil s hláškou nízkého napětí
2. Uvnitř se hřály výkonové odpory
Příčina: Výkonové odpory mají napájet motor jen chvilku při rozběhu a pak měly být překlenuty kontakty relé. Ale mezi kontakty bylo nějaké nevodivé zrníčko, které toto znemožnilo. Sotva jsem relé vypájel a rozebral, zrníčko jako na potvoru vypadlo.
3. Objednáno náhradní relé OZ-SS-112 z Číny á 2 EUR
4. Vyměněno, ale při zkoušce se mi podařilo zkratovat výstup - tím, jak je na něm vše kvůli 3f třikrát, bylo jednoduché proměřit že jeden výstup je jiný, než dva zbývající - zatraceně zas jsem na začátku.
5. Objednán z Číny odpálený čip SD20M60 s výkonovými členy + budiči - á 7 EUR
Starý čip vystříhán, vypájen, vyměněn, smontováno, vyzkoušeno - OK
Protože to má být i bezpečné, objednán z Číny nožní pedál (pro ovládání frekvenčního měniče) - á 2.7 EUR
Smontováno, vše funguje, obsluha stojí na pedálu, čímž se roztočí mlýnek. Když jí to namotá, sundá nohu z pedálu a vše se vypne. Konečně může solární energie nejen udit, ale i připravovat maso na klobásky.
Oprava frekvenčního měniče
Oprava frekvenčního měniče
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Vyzkoušen měnič DC/3xAC s cirkulárkou. Funguje to jako s DS. Ale asi to není pro každého. Řezat jde jedině, když je jasno. Přijde mráček a frekvenční měnič padne do chyby nízkého napětí. Taky tam mohl Číňan dodělat nějakou regulaci, kdy by při poklesu napětí třeba snížil frekvenci aby motor trochu odlehčil. Návod má několik stránek s nastavením všeho možného, tak třeba se tam někde něco takového schovává.
Cirkulárka na DC / 3xAC frekvenční měnič
Cirkulárka na DC / 3xAC frekvenční měnič
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

Já teda raděj řežu když je pod mrakem, abych se moc neorošoval. A řeťezová pila jede bez zaváhání i na DC, akorát na 48V fakt nemá výkon... Asi koupím nějakou aku a udělám si dřevěnou baterku s drátama, aby to jelo přímo z 48V DC bez měniče.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Matess »

používám podobný měnič (1f to 3f - 1,5kW) na modifikované stojanové vrtačce... Origo motor měl prý 1450W, ale šlo to na nejpomalejší rychlost zastavit rukou. Kamarád na to udělal redukci na větší 500W 3f motor a je to krmeno podobným levným měničem. Nastavil jsem mu chod od 10 do 100Hz - chodí to parádně - je to nezastavitelné a dají se krásně vrtat díry na nízké otáčky. Jen zajímavost v menu někde bylo nastavení výstupního napětí a chovalo se to továrně tak že plných 400V tam bylo při maximální frekvenci a v 50Hz to bylo docela slabé. Tahle položka byla třeba upravit a potom to mělo sílu jako kůň. Ze soláru jsem to napájet nezkoušel... já byl rád že nepotřebuji 3f přívod.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Ještě jsem vyzkoušel ten zvyšující frekvenční měnič, který z 230 V udělá 3x400 V. Trošku jsem se obával, jak provádějí zvýšení napětí, aby neodebírali z 230 V jen jednu polaritu, což HF měniče (alá Axpert) nemají rády. Schématické zapojení ze stránek výrobce není moc optimistické http://www.cnweiken.cn/en/list/49/175.htm, ale asi používají jiné zapojení. Proto jsem pro případ výpadku preventivně odpojil FV panely. Ukázalo se, že zbytečně. Měnič co mám (11 kW) při zatížení 1 kW dává 3x400V. Na vysoký odběr z jedné fáze nemám připravený rozvod, tak jsem to zkoušel na cirkulárce a štípačce celé připojené přes "zásuvkový" měřák, který má elektronickou pojistku nastavitelnou na max. 4000 W. Párkrát to ta ochrana vypnula, ale i takto je to použitelné. Bude to chtít 1f zásuvku 25A někde na fasádě.
Frekvenční měnič 230V / 3x400V
Frekvenční měnič 230V / 3x400V
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Březen byl výjimečně slunečný, což se projevilo na možnostech výroby. Tím, že přibyly další dvě klimatizační jednotky na přitápění, bylo i kde fv elektřinu využít. Domácnost byla instruovaná, aby se neomezovali, běželo elektrické podlahové topení a i se ověřilo, jestli klimatizace fungují správně. Jsou na chladivo R32, kterého láhev mám připravenou pro případ problémů. Starší dvě klimy běží na R410A, toto chladivo v případě potřeby (pokud vznikne netěsnost a chladivo unikne) zkusím rovněž nahradit chladivem R32 (stačí jen 80% množství R410A). Nedoporučuje se to kvůli vyšším teplotám na výstupu z kompresoru a vyšším tlakům, ale někde to provádějí a funguje to.
Spotřeba z FV a DS
Spotřeba z FV a DS
Když už jsem kontroloval splitové klimatizace, tak jsem se konečně pustil i do nefunkční klimy u jednoho auta - tlak ukázal, že nemá žádné chladivo, vakuování ukázalo netěsnost, zkouška přetlakem a bublinkovou vodou ukázala děravý kondenzátor (předchladič). Dal jsem nový, vakuoval a přetlakem ověřil těsnost. Pak jsem doplnil kontrastní látku pro snazší hledání budoucí netěsnosti a něco PAO 68 oleje (15ml jako náhradu za to, co zůstalo na stěných ve starém chladiči).
Nastartoval auto, nastavil klimu na LO a pomalu přidával chladivo R134a (do nízkotlakého portu z obrácené láhve s chladivem). Souběžně jsem sledoval a zapisoval teplotu v autě ve výdechu, tlaky na nízkotlaké a vysokotlaké části klimatizace a hmotnost nádoby s chladivem.
Teplota a tlaky klimatizace
Teplota a tlaky klimatizace
Pro budoucí kontrolu tak vím, při jaké náplni klima přestane chladit a kolik si můžu dovolit doplnit chladiva aby to bylo bezpečné. Dle tabulek pro dané auto jsem měl dodat 530 g chladiva, nádoba měla hmotnost před plněním 1065 g a po skončení plnění 519 g, takže se vypotřebovalo 1065-519=544 g. Něco zbylo v hadicích, takže klima je naplněna asi správně.
Plnění klimatizace
Plnění klimatizace
Auto je snad vyřešeno, na výstupu z klimy je při volnoběhu 7 st.C.
Od zítřka split klimatizace v baráku pojedou asi na chlazení, tak bude potřeba ověřit, jestli mají správné teploty před a za kondenzátorem. A nikde jsem se zatím nedozvěděl, jaké množství chladiva je optimální pro ohřev a pro chlazení z hlediska maximalizace COP. U nás solárníků je totiž podstatné, aby klima měla maximální COP v zimě při přitápění, protože tehdy je elektřiny málo a potřebujeme tedy maximální účinnost. V létě při chlazení je nám to celkem šumafuk, protože stejně nevíme, co s elektřinou dělat. V jedné zprávě u jejich konfigurace zjistili, že pro zimu je lepší menší množství chladiva: https://www.researchgate.net/publicatio ... c_Vehicles
Třeba to bude někoho v rámci budování soběstačnosti inspirovat. Pokud potřebuje množství chladiva a oleje do klimatizace svého vozu, stačí si vyhledat soubor "1069_AC_Fuellmengenhandbuch_2016_CZ" https://www.hella.com/hella-tech-world- ... 016_CZ.pdf
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Dagus »

S tím splitem a objemem chladiva to máš nějak vyzkoušené? Je fakt že u montáže byl dotaz co to bude dělat víc, jestli topit, nebo chladit, tak možná byl dotaz tímto směrem kvůli natlakování. To bych si pak opravdu nechal předělat na snazší topení.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Nemám a taky bych to rád věděl. Dozvědel jsem se, že tam mám dát náplň podle doporučení výrobce. Nenarazil jsem na chlaďaře, který by se tím zabýval více do hloubky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
soami
Příspěvky: 519
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Reputace: 40
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od soami »

Pro topení je správné množství chladiva naprostý základ. Rozlišování chlazení/topení je blbost. Jen při chlazení (léto) to není takový problém. Při topení (zima), kdy venkovní výměník funguje jako výparník, špatné množství chladiva způsobí snížení účinnosti. Když ho bude moc, budou vysoké tlaky a vyšší příkon-až třeba problém s kondenzací nebo zaplaveným kondenzátorem. Když ho bude málo, bude víc a nepravidelně namrzat výparník. Po montáži je třeba ověřit tlaky a teploty. Bývá předplněno většinou na 5m trubek. Při delších trubkách třeba chladivo doplnit. Ale setkal jsem se, množství chladiva od výrobce bylo nižší, než deklarované. Proto kontrola tlaku a teplot.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

U klimatizace je otravné obcházet různá nařízení, která komplikují dostupnost chladících médií. Na jednom chladícím systému (v autě) se chystám vyzkoušet alternativní náplň, která má mít podobné vlastnosti jako originální médium. Vyrábí to někde ve Španělsku a mají alternativy pro různé typy chladiv: https://gasica.es/en/
Jinak máme tu nejdelší dny, takže se zdá, že elektřiny bude stále víc, než stačím spotřebovat. Ale přijde prosinec a proto je už teď potřeba plánovat, jak vystačit s tím málem, co pak bude. Připravuji se na automatické odpínání měničů při malé spotřebě. Jde o to, jak vše v Home Assistant nastavit, aby měnič/měniče nebyl odpojován a připojován stokrát za den, ale aby tam byl nějaký rozumný kompromis. Netuším totiž, jak moc "Axpertu" toto zapínání a vypínání vadí, ale prospívat mu asi nebude. Zatím se žádný měnič nevypíná, ale jen sleduji, jak by se změny parametrů vyhodnocení projevily. Celkem přijatelné se mi zdá nastavení, vedoucí k tomuto:
Přílohy
Zapínání a vypínání měniče
Zapínání a vypínání měniče
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

tohle jasně říká, že ráno vstáváš před šestou hodinou :) Trochu nechápu to zapnutí někdy 21-22h, ale jinak celkem dobrej algoritmus.
Já tphle původně uvažoval jenom podle spotřeby, jak překročí 2.5kW tak zapínat další měnič, protože další 2kW spotřebič už je na hraně možností toho prvního...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od cipis »

To se mu mozna nahriva voda? Ale to bych vypl uplne, pokud netrva na teple sprse v tech sest rano. Pripadne zvedl teplotu, aby se to vic nahralo pred vecernim koupanim. Pokud je to teda voda ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

No vstává se v pět. Běží trouba kvůli čerstvému pečivu na svačinu do školy, do toho rychlovarka, čerpadlo ve studni, klidně i rychlé přežehlení něčeho.
A když jsou vedra, tak běží i klimošky. Je zajímavé, že i když jsou tři invertorové (různého typu), tak občas (při požadavku na malý chladící výkon) stejně nejsou schopny běžet plynule, ale při nízké spotřebě se stejně vypínají a zapínají, jak je vidět ze záznamu jedné z nich:
Spotřeba invertorové klimatizace Blyss MSAFBU-12HRDN1
Spotřeba invertorové klimatizace Blyss MSAFBU-12HRDN1
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od marko250 »

Řešil jsem dva paraelní měniče tak,že jsem kolébkáč druhého přemostil na kontaktu proudovém relé,které je průchozí na drátu do domu.Logika relé je časová histerzie a výše proudu drátem přez jeho oko.Pokud na 5.5kW prvním měniči s peakem 11kW doleze k výkonu 4kW ,tak se zapne ten kontakt na proudovém relé a druhý měnič naběhne,s poklesem zase vypne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tady bych se obával častého zapínání a vypínání - např. indukce 1800W v cca 10s intervalech běží na 100% a na 0%. Trouba spíná 2kW zhruba v minutových intervalech.
V Home assistant si mohu nastavit, že když překročím výkon 3 kW, tak se sepne další měnič a vypne se až tehdy, když 30 minut výkon zůstane pod 3kW. Tedy že měnič zůstane v každém případě zapnutý alespoň 30 minut.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od marko250 »

Tak samozřejmě je tam víc jak minuta vypnutí a 5s před zapnutím,aŤ se pokryjí peaky.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět