FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Prodejce jsem si dal rovněž do záložek. Mezitím jsem objednal štěpku jak originál Borniak, tak na zkoušku náhradu buk 1-4 mm z https://www.gastroeu.cz/kategorie/stepk ... grilovani/. Tak uvidím, jestli ta náhrada bude šnekem (ona je to teda spíš šroubovice-pružina z tvrdého drátu) posouvána nad topnou spirálu stejně jako štěpka originál.
štěpka 1-4 mm X štěpka Borniak 1-3 mm
štěpka 1-4 mm X štěpka Borniak 1-3 mm
Po ukončení uzení ta šroubovice vypadá nějak takto:
Šroubovice vyvíječe kouře
Šroubovice vyvíječe kouře
O údržbě v návodu nic nebylo, tak uvidím jestli je to potřeba čistit, popřípadě nechat chvíli běžet bez štěpky v zásobníku aby se to zbavilo dehtu? a zuhelnatělé štěpky. Příští uzení může být za 2 týdny - a samozřejmě přes den, aby to šlo z fv panelů rovnou do udírny.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Lubik »

Pokud potřebuješ umýt něco od dehtu tak roztok louhu (hydroxid sodný) . Nesmí tam být ale hliník. Bacha na oči a kůži ! Nepálí,ale špatně se hojí.
Pokud je to spálený na úhel, tak jedině mechaniky.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

Já používám louhovej čistič https://www.alfachem.cz/altus-professio ... k-5-l.html nebo Altus boxer, nastříkám vnitřek udírny, pak to ošudlím houbičkou (bez rukavic zmizí otisky prstů během pár minut :) ) a opláchnu čistou vodou, a je to skoro jako nový. Ta šroubovice je tak na opálení plynovým hořákem a odrhnutí ocelákem, tady už je chemie asi marná...
Já ten svůj výtvor zfocenej nemám, ale jak to na podzim vytáhnu, tak zdokumentuju rozdíl mezi amatérismem od Kaiser a poměrně promyšlenou konstrukci od Borniak... I když si myslím, že dymbox s odlučováním dehtu asi funguje líp. Ale ještě onehdy jsem udil ve dřevené udírně s klasickým topeništěm, chlazení kouře jenom 2m 200mm ocelové trubky v malým spádu, a taky to šlo...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Koukám, že ten prostředek je taky nějaký louh. Udírnu mám uvnitř z nerezu, ale zvenku to je aluzinek tak nevím, jak to reaguje. Tak nějak počítám, že to bude čím dál ušmudlanější i když to po uzení nějakou mírnou chemií omyju.
U té šroubovice to není tak hrozné jak to vypadá. Zkusil jsem to párátkem prošťouchnout a je to zuhelnatělá štěpka, která jde ven. To, co zůstává na pružině, se odlupuje:
Šnek udírny Borniak
Šnek udírny Borniak
Třeba má různá štěpka různý obsah dehtu.
Další maso jsme dnes naložili nasolené nasucho, tak za tři dny půjde do slaného láku a za dva týdny proběhne uzení.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

Tak to vypadá, že se umíš bavit... Já na tohle zatím nemám čas, snad se podaří v listopadu udělat aspoň "polozabíjačku". Já to teda nechávám naložený v lednici cca 6-8 týdnů, žádný rychlosoli.
Tím altus boxer beze strachu umejvám i hliníkový věci, třeba motorku, jenom to na nich nesmí být dlouho.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Vyuzeno dalších 10 kg vepřového a spotřebovalo se 8.4 kWh elektřiny. Bohužel teď je už nějak zataženo, tak to bylo s pomocí DS. Spotřebu teď máme tak 45 kWh/den, protože je sklizeň a zpracování všemožné úrody - marmelády, sirupy, povidla, kečupy, sušení ovoce a rajčat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Protože po většinu roku jsou velké přebytky, pořídil jsem přes aukro destilační přístroj pro výrobu destilky. Výroba je zadarmo a pro řadu využití nejde používat tvrdou vodu, kterou tady ze studny máme. TDS měřák ukazuje u naší vody asi 900 ppm, z reverzní osmózy má asi 50 ppm a z destilátoru 11 ppm. Letošní výsledek je asi 50 litrů, část už je použita na naředění kapaliny do ostřikovačů. Letos přebytky končí, takže zase až příští rok.
Výroba destilované vody
Výroba destilované vody
Protože by na tom ochmelové vyráběli alkohol, podléhá to registraci - tedy po nákupu se má vlastnictví takového zařízení nahlásit. Kdo to neudělá, toho celní správa osloví sama. Je potřeba vyplnit formulář o účelu a umístění aparátu pro možnou pozdější kontrolu na místě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od unicast »

rva píše:Protože by na tom ochmelové vyráběli alkohol, podléhá to registraci - tedy po nákupu se má vlastnictví takového zařízení nahlásit. Kdo to neudělá, toho celní správa osloví sama. Je potřeba vyplnit formulář o účelu a umístění aparátu pro možnou pozdější kontrolu na místě.
No a právě z tohoto důvodu si to ledaskdo vyrobí buď sám z trochy měděného plechu, pár metrů trubky a zavařovacího hrnce z Lídlu nebo to zakoupí v zemi, která vlastnictví takových přístrojů neeviduje. Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna...
Naposledy upravil(a) unicast dne úte lis 16, 2021 12:32 pm, celkem upraveno 1 x.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rasto1 »

unicast píše:
rva píše:Protože by na tom ochmelové vyráběli alkohol, podléhá to registraci - tedy po nákupu se má vlastnictví takového zařízení nahlásit. Kdo to neudělá, toho celní správa osloví sama. Je potřeba vyplnit formulář o účelu a umístění aparátu pro možnou pozdější kontrolu na místě.
No a právě z tohoto důvodu si to ledaskdo vyrobí buď sám z trochy měděeného plechu, pár metrů troubky a zavařovacího hrnce z Lídlu) nebo to zakoupí v zemi, která vlastnictví takových přístrojů neeviduje. Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna...
Lenze potom nemozes davat foto na internet :lol:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od unicast »

Můžeš. Ale jenom jednou :-)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od goodbie »

rva píše:Protože po většinu roku jsou velké přebytky, pořídil jsem přes aukro destilační přístroj pro výrobu destilky. Výroba je zadarmo a pro řadu využití nejde používat tvrdou vodu, kterou tady ze studny máme. TDS měřák ukazuje u naší vody asi 900 ppm, z reverzní osmózy má asi 50 ppm a z destilátoru 11 ppm. Letošní výsledek je asi 50 litrů, část už je použita na naředění kapaliny do ostřikovačů. Letos přebytky končí, takže zase až příští rok.
2021-11-11 Výroba destilované vody.jpg
Protože by na tom ochmelové vyráběli alkohol, podléhá to registraci - tedy po nákupu se má vlastnictví takového zařízení nahlásit. Kdo to neudělá, toho celní správa osloví sama. Je potřeba vyplnit formulář o účelu a umístění aparátu pro možnou pozdější kontrolu na místě.
vidíš já mám origo malej Simax destilátor za hodinu to dá asi dva litry vody letos asi 150litrů celkem,možná bych zvážil takovou změnu zařízení,i když doma vyrobené je taky paráda,
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

V létě z ovoce vyrábíme sirupy - po odšťavnění v parním odšťavňovači se to zahušťuje odpařováním asi na třetinu. Zatím ta odpařená voda odcházela pryč. Tady doufám, že z ní bude destilka jako "odpadní" produkt při zahušťování.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od jahodovák »

Tak to teda zírám,pokud potřebuješ skutečně jen na výrobu destilované vody,můžeš klidně pužít obyčejný pařák na brambory,případně větší tlakový hrnec a chladič dovede vyrobit každý,na to snad nic nepotřebuješ,jinak u té reverzky bude něco špatně,protože voda by měla mít po projití daleko menší vodivost,já ještě používám na doměkčení tkz.mixbend to sníží vodivost skoro k nule,náklady na doměkčení se pohybují v řádech desetihaléřů...myšleno na litr.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od beethowen »

Je pravda, že z reverzní osmózy jsou hodnoty vodivosti, pokud vše funguje jak má, v řádu nízkých jednotek µS/cm, spíše pod 1µS/cm. Za mixbedem, což je směs iontoměničů anexu a katexu je voda prakticky již úplně bez solí a vodivost klesá až na cca 0,06µS/cm. Otázka je, jestli je doma taková voda potřeba. Tyto vody se používají hlavně jako napájecí voda do kotelních systémů v energetice, nebo při výrobě polovodičů a kondenzátorů jako oplachová voda.
Destilka nebo RO voda v pohodě postačí.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od jahodovák »

Ano,však píšu,že potřebuji vodu pod 1 mikrosímens na výrobu koloidního stříbra,to se nesmí vyrábět z vody o vyšší vodivosti.Tož tak a tuto vodu též používám na výrobu různých léčivých přípravků pro vlastní potřebu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Franta2776
Příspěvky: 2384
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Franta2776 »

A jakou destilku pánové lijete do olověných baterek??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Hodnoty z reverzní osmózy pravidelně měřím měřákem TDS za pár korun. A kromě doby, kdy jsem experimentoval se zapojením osmózy, měřím velmi podobné hodnoty i když se měnila membrána. Potřebuji to pro získání pitné vody, protože voda ze studny je nevhodná - vysoký obsah dusičnanů. A i jinak má vysokou tvrdost, takže chuťově z ní není dobrý ani čaj, ani káva. Celkem mě překvapuje, jak dlouho membrána funguje (zatím cca 7 let), když se v tom nevrtám. Pár let tu mám náhradní membránu a stále není potřeba ji tam dát. Obdobně tam mám 10 let stále původní čerpadlo a náhradní čeká v krabici.
TDS hodnoty vody z reverzní osmózy
TDS hodnoty vody z reverzní osmózy
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od jahodovák »

Franta2776 píše:A jakou destilku pánové lijete do olověných baterek??
Asi každý podle toho jakou kdo sežene,dokud jsem dělal,prodávalo se u nás něco kolem 1000 litrů vody měsíčně,ted už na vše používám tu z reverzky,pokud si přijedeš,dostaneš ji zdarma,jen dej vědět dopředu abych vyrobil v předstihu dostatečné množství...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Přibyl další rok, a elektrárna byla od pololetí opět rozšířena. Spotřeba stále roste, takže v zimě by snaha o soběstačnost znamenala podstatné snížení komfortu.
Roční spotřeba elektřiny
Roční spotřeba elektřiny
Měsíční spotřeba elektřiny
Měsíční spotřeba elektřiny
Podlahové topení
Podlahové topení
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

Jen pro srovnání:
Pokrytí spotřeby energie měsíčně - celková roční spotřeba energie 2021 14,7MWh
Pokrytí spotřeby energie měsíčně - celková roční spotřeba energie 2021 14,7MWh
Jak vidno, tak jedna megawatthodina měsíčně se dá vyrobit i s 7,5 kWp.


Spotřeba energie na topení ve srovnání s počtem denostupňů:
Energie na topení
Energie na topení
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012