Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob zář 18, 2021 11:34 pm

FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvekod rva » úte srp 31, 2021 8:50 am

Prodejce jsem si dal rovněž do záložek. Mezitím jsem objednal štěpku jak originál Borniak, tak na zkoušku náhradu buk 1-4 mm z https://www.gastroeu.cz/kategorie/stepky-na-uzeni-grilovani/. Tak uvidím, jestli ta náhrada bude šnekem (ona je to teda spíš šroubovice-pružina z tvrdého drátu) posouvána nad topnou spirálu stejně jako štěpka originál.
2021-08-31 Vlevo štěpka 1-4 mm , vpravo Borniak.jpg

Po ukončení uzení ta šroubovice vypadá nějak takto:
2021-08-31 Šroubovice vyvíječe kouře.jpg

O údržbě v návodu nic nebylo, tak uvidím jestli je to potřeba čistit, popřípadě nechat chvíli běžet bez štěpky v zásobníku aby se to zbavilo dehtu? a zuhelnatělé štěpky. Příští uzení může být za 2 týdny - a samozřejmě přes den, aby to šlo z fv panelů rovnou do udírny.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
rva

Příspěvekod Lubik » úte srp 31, 2021 12:02 pm

Pokud potřebuješ umýt něco od dehtu tak roztok louhu (hydroxid sodný) . Nesmí tam být ale hliník. Bacha na oči a kůži ! Nepálí,ale špatně se hojí.
Pokud je to spálený na úhel, tak jedině mechaniky.
Panely 4x 280W , Isolar 3kW, 24V 300 Ah
Lubik

Příspěvekod kodl69 » úte srp 31, 2021 6:07 pm

Já používám louhovej čistič https://www.alfachem.cz/altus-professio ... k-5-l.html nebo Altus boxer, nastříkám vnitřek udírny, pak to ošudlím houbičkou (bez rukavic zmizí otisky prstů během pár minut :) ) a opláchnu čistou vodou, a je to skoro jako nový. Ta šroubovice je tak na opálení plynovým hořákem a odrhnutí ocelákem, tady už je chemie asi marná...
Já ten svůj výtvor zfocenej nemám, ale jak to na podzim vytáhnu, tak zdokumentuju rozdíl mezi amatérismem od Kaiser a poměrně promyšlenou konstrukci od Borniak... I když si myslím, že dymbox s odlučováním dehtu asi funguje líp. Ale ještě onehdy jsem udil ve dřevené udírně s klasickým topeništěm, chlazení kouře jenom 2m 200mm ocelové trubky v malým spádu, a taky to šlo...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod rva » úte srp 31, 2021 6:58 pm

Koukám, že ten prostředek je taky nějaký louh. Udírnu mám uvnitř z nerezu, ale zvenku to je aluzinek tak nevím, jak to reaguje. Tak nějak počítám, že to bude čím dál ušmudlanější i když to po uzení nějakou mírnou chemií omyju.
U té šroubovice to není tak hrozné jak to vypadá. Zkusil jsem to párátkem prošťouchnout a je to zuhelnatělá štěpka, která jde ven. To, co zůstává na pružině, se odlupuje:
2021-08-31 Udírna - šnek 2.jpg

Třeba má různá štěpka různý obsah dehtu.
Další maso jsme dnes naložili nasolené nasucho, tak za tři dny půjde do slaného láku a za dva týdny proběhne uzení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
rva

Příspěvekod kodl69 » úte srp 31, 2021 7:42 pm

Tak to vypadá, že se umíš bavit... Já na tohle zatím nemám čas, snad se podaří v listopadu udělat aspoň "polozabíjačku". Já to teda nechávám naložený v lednici cca 6-8 týdnů, žádný rychlosoli.
Tím altus boxer beze strachu umejvám i hliníkový věci, třeba motorku, jenom to na nich nesmí být dlouho.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod rva » sob zář 18, 2021 1:12 pm

Vyuzeno dalších 10 kg vepřového a spotřebovalo se 8.4 kWh elektřiny. Bohužel teď je už nějak zataženo, tak to bylo s pomocí DS. Spotřebu teď máme tak 45 kWh/den, protože je sklizeň a zpracování všemožné úrody - marmelády, sirupy, povidla, kečupy, sušení ovoce a rajčat.
rva

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny