Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od gupa »

Podle léru se přichytává nebo zpracovává něco zpravidla dřevěného ve velkých sériích. Např. podle léru se přichytávají střešní latě, ruční lér u cirkuli je taková forma do ruky pro přířezy. Jinak se dá říci, že by mu mohl odpovídat ve strojírenství používaný kalibr. Ale není to až tak přesné přirovnání.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od drama »

Aha, díky, já některým výše uvedeným věcem říkám mírka.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od Marek_Kuřim »

drama píše:Já si také myslím, že taková tabulka moc o vlastním FV systému neřekne a ani o uživatelích, protože prostě chybí započítání externalit. Někdo peče na elektřinu, někdo na plynu, někdo pere pleny a pohání si vodárnu, někdo kupuje pleny jednorázové a voda mu teče z vodovodu, někdo je doma celý den a pracuje z domu, někdo je od rána do večera pryč atp. atd. Nicméně zde jsou data: 2 dospělí, 4 děti (0-5 let), 24h in situ, vodárna na dešťovku, vaření na plynu, 840Wp, 800Ah@24V, od jara do zimy téměř 100% soběstačnost.
Též zajímavá informace, za jak dlouho nabije těch 840Wp tu 800Ah baterku? Měl bych strach, že ta baterka bude moc na ten 840Wp systém.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od drama »

Vše záleží na DOD. Já se snažím baterie vybíjet minimálně, aby mě dlouho vydržely. Tím pádem není třeba dobíjet moc. Jak dlouho to trvá je na první pohled patrné z grafů tady nebo na http://postolka.klikva.net/
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od karel »

mypower.cz píše:Hoj, připravil jsem takové názorné, modelové a doufám, že alespoň trochu srozumitelné schéma z reálného života pro začátečníky, či ostatní, kteří si nedokáží představit, zdali je možné žít bez přípojky el.en., tedy pouze s ostrovní FVE, bez elektřiny z distribuční sítě a to konkrétně koncem dubna za hezkého počasí.

Jak se tedy žije s reálnou ostrovní FVE, kde je v provozu stále pouze 1880Wp, za jasného počasí v dubnu 22.4.2013?
Do konce června musím zprovoznit ostrovní systém na hájence a pořád jsem bádal, jak plánovat spotřebu v průběhu dne. Na obrázku je bezva vidět. Velice děkuji za tnto příspěvek, který řekne více než sáhodlouhé popisy. Hlavně ta pračka, ta mi zaujala. Dnes jsem totiž vybíral jakou koupím a nenašel jsem zatím žádnou pod 2300 W max příkonu. Tak jsem i představoval jak před zahájením praní obíhám dům vše vypínám a informauje členy rodiny, že nesmí nic zapnout - aby to utáhl plánovaný měnič. Ale je vidět, že se to dá. Díky za ukázku!!!
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od SJM »

Byl zde odkaz na pračku se vstupem na teplou i studenou vodu, to by pro vás mohlo být prospěšné: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... b61#p12133
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od karel »

SJM píše:Byl zde odkaz na pračku se vstupem na teplou i studenou vodu, to by pro vás mohlo být prospěšné: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... b61#p12133
Díky za tip !!! Už jsem to hledal na netu a mám kromě této ještě pár kandidátek ( raději si připlatím zarenomovanější značku), ale zatím nemám vyřešen způsob jak do té pračky tu teplou vodu dostat. Budu kupovat lázeňská kamna, ale beztlaková a nevím zda by přívod z nich mohl fungovat - do pračky asi musí jít tlaková voda - nevím. Pak taky existuje varianta vodu ohřít na plynu a naĺít ji do pračky, dalo by se snad - no za týden to jdu řešit z instalatérem tak snad se podaří. Hned byla špička místo 2300 W výrazně nižší - někde jsem četl že asi 600 W když nesepne topná spirála. Zkusím se poptat autora odkazovaného vlákna zda to nějak dořešili.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od SJM »

karel píše: Pak taky existuje varianta vodu ohřít na plynu a naĺít ji do pračky...
Nevím zda jsou současné pračky na takový způsob dostatečně dimenzovány - čerpadla obvykle bývají z platů a plasty mívají značnou tepelnou roztažnost. Také možná bude záležet na tom, zda pračka bude v temperované místnosti.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od drama »

Snad každá pračka má v manuálu napsaný minimální tlak vody, bývá to tuším kolem jedné atmosféry. U AEG mi odstřeďování vezme o trochu méně než 600W, jinak při pomalém otáčení kolem 200W. Není problém nalít horkou vodu přes šuplík pračky, pokud nepoužíváte předpírku (ale tu stejně nejde použít třeba s mýdlovým slizem) a spirála pak ani nesepne. Přímé napojení je jen o malinko pohodlnější.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od mypower.cz »

Jeste k tomuto tematu dodam jedno zive info a to grafy kolik ze to vlastne kdy realne vyrobilo od doby co kreslim do grafu to, kolik to teda vlastne vyrobilo. V soucasne dobe (platne k datu odeslani tohoto prispevku) se jedna stale o 1880Wp zapojenych a v provozu.

legenda:

whfv1 = vyrobene watthodiny z FV1 (800Wp)
whfv2 = vyrobene watthodiny z FV2 (1080Wp)
whin = vyroba celkem

plocha whfv2 je vykreslena nad plochou whfv1 aby bylo videt, kolik to vyrobilo v souctu.

whdc = spotreba na DC rozvodech
whac = spotreba na AC rozvodech - bohuzel stale zatim nemereno, takze tato hodnota je "rozpustena" ve vyrobe whin.
whout = spotreba celkem.

whac jakmile bude mereno, bude vykreslovano pod whdc opet z duvodu aby byl videt soucet

whinout = rozdil mezi vyrobou a spotrebou (cerna polotransparentni plocha) = v podstate to co vlezlo do baterek + AC spotreba + ztraty = vse co neni mereno

Na svisle ose jsou uvedeny watthodiny. 6k znamena 6kWh.

max 370 dnu
Obrázek

max 180 dnu
Obrázek

poslednich 62 dnu
Obrázek

poslednich 31 dnu
Obrázek

poslednich 7 dnu
Obrázek

posledni 2 dny
Obrázek

Grafy se aktualizuji, nejsou napevno, obrazky jsou odkazovany na "zive" grafy.

Rozdilne maxima napriklad v rocnim a pulrocnim zobrazeni vznikaji kvuli prumerovani blizkych hodnot. Casem spravim a budu kreslit ne AVERAGE ale MAX, coz bude vice odpovidajici.

EDIT: co to tam je za bordel v 13tem tydnu? Softwarova chyba vzniknuvsi pri nutnosti aktualizovat mypower.cz drive nez bylo vse na vyvojovem serveru dukladne otestovano - v programatorske reci: nestarnula cache a diky tomu se neobnovovaly hodnoty, protoze se cetlo stale z cache a tak hodnoty zustavaly stale stejne asi pul dne - bohuzel stane se :) - za 4 tydny uz to nebude na 62dennim grafu videt :) odcestuje to dopryc.

EDIT2: jeste pro informaci - ten vyrobeny pocet kwh nezalezi jen na pocasi ale taky na tom, jak moc jsem system vytizil. Pokud byly plne baterky a prazilo slunce a ja nezapl nic, je vyroba mala i pres to ze byl slunny den, protoze energie nemohla byt spotrebovana a ani tlacena do plne nabitych baterek. Takze vyroba nezavisi jen na peknem pocasi, ale taky na tom jak moc system zatizim avsak stale pouze do te miry jak hezke pocasi je.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od karel »

drama píše:Snad každá pračka má v manuálu napsaný minimální tlak vody, bývá to tuším kolem jedné atmosféry. U AEG mi odstřeďování vezme o trochu méně než 600W, jinak při pomalém otáčení kolem 200W. Není problém nalít horkou vodu přes šuplík pračky, pokud nepoužíváte předpírku (ale tu stejně nejde použít třeba s mýdlovým slizem) a spirála pak ani nesepne. Přímé napojení je jen o malinko pohodlnější.
Ani tak mi nejde o pohodlnost, jsem připraven na větší zapojení své vlastní práce a snížení komfortu - beru to jako daň za nezávislost - poměrně malou daň. Přes šuplík ji tam klidně budu lít, jen nevím jak hlídat teploty na různé druhy prádla -30, 60??? Změřit v hrnci pořed nalitím? Nebo je to fuk?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše: whdc = spotreba na DC rozvodech
Vyčítám správně, že se denně v průměru spotřebuje (ztratí) na DC rozvodech 0.5kW?
Pokud ANO, co zapřičiní ony nahodilé 1kW zvětšené spotřeby?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od drama »

karel píše:
drama píše:Snad každá pračka má v manuálu napsaný minimální tlak vody, bývá to tuším kolem jedné atmosféry. U AEG mi odstřeďování vezme o trochu méně než 600W, jinak při pomalém otáčení kolem 200W. Není problém nalít horkou vodu přes šuplík pračky, pokud nepoužíváte předpírku (ale tu stejně nejde použít třeba s mýdlovým slizem) a spirála pak ani nesepne. Přímé napojení je jen o malinko pohodlnější.
Ani tak mi nejde o pohodlnost, jsem připraven na větší zapojení své vlastní práce a snížení komfortu - beru to jako daň za nezávislost - poměrně malou daň. Přes šuplík ji tam klidně budu lít, jen nevím jak hlídat teploty na různé druhy prádla -30, 60??? Změřit v hrnci pořed nalitím? Nebo je to fuk?
My to v podstatě neřešíme. Nějaké teplo odebere samotné ohřátí bubnu a jiných vnitřností pračky. Spíše než teplotu hlídáme množství. Na 40 stačí jeden velký hrnec a spirála nesepne, na 60 to chce vody více. Samozřejmě u mikrovláken, zátěrů atp. to bude chtít teplotu ohlídat přesně. Já osobně bych si dal do lázeňských kamen 1-wire teploměr.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:
mypower.cz píše: whdc = spotreba na DC rozvodech
Vyčítám správně, že se denně v průměru spotřebuje (ztratí) na DC rozvodech 0.5kW?
Pokud ANO, co zapřičiní ony nahodilé 1kW zvětšené spotřeby?
Zdravim, nevim jestli jsem spravne porozumel, ale to nejsou ztraty, ale spotreba na DC, tedy wifi, audio, led osvetleni, notebook, spotreba za malinkym 200W 12V->230VAC menicem, vse co je pripojeno na 24V=>12V DCDC menic, tedy skoro primo na baterky. A ano .. tahle spotreba je denne tak 500-900Wh.

Ktere nahodile 1kW zvetsene spotreby jsou na mysli? Napriklad v 15tem tydnu? Mel jsem zaply 200W menic a napajel s nim klasicke desktopove PC, a reinstaloval jsem jeho operacni system. 200W menic ma 12V vstup, tudiz je pripojen na vystup 24/12 DCDC menice a tak se zapocitava jakoze do DC spotreby. Rozdil na spotrebe DC muze byt dan taky tim, ze kdyz je hezky, tak zapnu druhy LCD monitor pripojeny k notebooku a uzivam si siroke plochy pres 2 monitory v podobe dualheadu, LCD zere asi kolem 30-40W a je pripojeny primo na 12V rozvody.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:ale to nejsou ztraty, ale spotreba na DC, tedy wifi, audio, led osvetleni, notebook
Aha, to mi nedošlo.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od karel »

Na 40 stačí jeden velký hrnec a spirála nesepne, na 60 to chce vody více. Samozřejmě u mikrovláken, zátěrů atp. to bude chtít teplotu ohlídat přesně. Já osobně bych si dal do lázeňských kamen 1-wire teploměr.
bezva. Tak tento způsob se mi jeví na rozjezd nejlepší. Přestanu teď řešit připojení pračky na lázeňská kamna. Vodu ohřeju a budu ji tam lít hrncem jako Vy. Na to jemné se to dá ohlídat. pere se jednou za týden takže to se dá zvládnout v pohodě. Taková řešení na začátek rozjezdu života na ostrově jsou vyikající - jednoduchá, bezporuchová a využívající více vlastní energii. Nejlevnější beztlaká kana jsem naše něco málo přes 5 tis. Kč s výborná´ými referencemi a jako nadělají službu - sprcha, ohřejí koupelnu, zásobárna vody pro pračku, na mytí nádobí,...

Fakt velice děkuji za inspiraci. moc jste mi pomohl. K Vám budu chodit pro rady :D .
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od vata »

Zdravím, taky o pračce začínám velmi pomalu přemýšlet... Valchou to jde taky, ale času se nedostává... Dešťovky je dost, kdyby se pralo na nějaký mýdlový prostředek, tak se s tím dá i zalévat :)
Jediné, co mě mate, je ta topná spirála v pračce - musela bych ji nějak odpojit, protože kdyby přece jen sepla, můj 1200W měnič by šel do kolen. Řešil jste to někdo?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od karel »

právě to řeším. našel jsem několik praček v různých cenových hladinách ( zatím spíše vyšších) , které mají oddělené nastavení programu a teploty. Teplota pak jde nastavit na studenou vodu a spirála nesepne. Například zde:
http://pracky.heureka.cz/brandt-bwt-6412ws/
Hledám dál v nižších cenových hladinách.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od vata »

Ještě mě napadla stará dobrá vířivka bez ohřevu :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvek od karel »

My to v podstatě neřešíme. Nějaké teplo odebere samotné ohřátí bubnu a jiných vnitřností pračky. Spíše než teplotu hlídáme množství. Na 40 stačí jeden velký hrnec a spirála nesepne, na 60 to chce vody více. Samozřejmě u mikrovláken, zátěrů atp. to bude chtít teplotu ohlídat přesně. Já osobně bych si dal do lázeňských kamen 1-wire teploměr.
A máte pračku, A: kde se teplota dá nastavit na studenou, nebo B: klasickou kde se nastaví program například na 60 stupňů a díky horké vodě prostě nesepne. Pokud by platila a fungovala varianta B, tak bych totiž ušetřil za novou pračku :D .
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek