2,24kWp Napajedla

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

98%!!! prvníííí ..... :celebrate4:

Obrázek

Víte jaký je rozdíl mezi velbloudem a vembloudem ? :sm1:

toto je velbloud: :eek2:
Obrázek

toto je vembloud: ::facepalm::
Obrázek

:cheers:

*sun* :arrow: ::fv::
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od Frenky »

Ale to máš Filipe štěstí, že jsem včera měl vlastní vinou výpadek spojení na mypower, jinak bych tě stíhal :D
Dnes se mi sluníčko taky líbilo, (3 místo :celebrate1: ), jenom mám oboje baterky brzo plné a ještě nemám v provozu zužitkování přebytků. Po pravdě řečeno nevím co s nevyužitou energií dělat. Asi pořídím další baterky *batt* :eek2: .

Pokouším se také sprovoznit STUDER střídač od Matěje a to je taky mazec. Tam je parametrů na nastavování, že jsem s toho jelen :repair: . Zatím živím automatizaci ABB a ledničku. Střídač nemá žádných problémů, jsem zatím spokojen, jen kdybych ho dokázal pořádně naprogramovat :D
Frenky.png
Frenky2.png
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od SJM »

98% je supr. Do čeho těch 8,37 kWh šlo, že by konečně i louhovky?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:98% je supr. Do čeho těch 8,37 kWh šlo, že by konečně i louhovky?
Zlehoucka jsem kilowattovym infrazaricem temperoval obyvak v I. patre. Bylo tam cosik chladno :D Jinak sve si dnes uzil i el.varic a tradicne cely den zapnute 300W cerpadlo pro cisteni destovky skrz DIY filtr + zvysena (takzvana letni) spotreba na DC = pracovni plocha na NTB pres dva monitory (+40W oproti zimnimu rezimu), insect killer alébrž warp jádro od JiriKa (+8W), na zhasinani osvetleni v techto dnech uplne kaslu, takze se vsude sviti skoro trvale :D = + asi 15W, + nejake ty serepeticky kolem a kolem .. dohromady peknych 8kwh = asi max co lze v tomto obdobi vytahnout z me FVE v jejim aktualnim stavu.

EDIT: automatizovane zuzitkovavani prebytku zatim bohuzel stale nemam nijak zvlast reseno. Vsecko zatim stale manualka... :(
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od Frenky »

No jo sv. anna chladna z rana :D
Trochu tepelny sok oproti 40 stupnovym teplotam z minuleho tydne.
Jezdil jsem do prace cely tyden na kole a rano je kosa cim dal tim vetsi :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek

:cheers: :cheers: :cheers:
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od goodbie »

to já mám zase dneska celkem vyrobeno 4,35Mwh :wood:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

goodbie píše:to já mám zase dneska celkem vyrobeno 4,35Mwh :wood:
To ja bych nemel absolutne cim spotrebovat :D Bych musel neco prikoupit ... nejaky spotrebic :D
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od bert »

mypower.cz píše:98%!!! prvníííí ..... :celebrate4:
Zdravím a gratulujem!

Neviem, podľa čoho sa ráta to "teoretické maximum" a ani to nechcem vedieť. No z inštalovaného výkonu, by to malo ale dať oveľa viac. A nie len teoreticky! Ak 2,24kWp inštalovaného výkonu, vyrobilo 8,37kWh, z toho vyplýva, že 1kWp za deň vyrobil 3,74Wh.
Ja som dnes spotreboval 4,89Wh z 1Wp už za meničom (so všetkými stratami). A čo sa týka výroby, (to čo sa tuná meria - cez regulátor) to dnes bolo 5,47Wh z 1Wp. Z toho mi vychádza len 68% produktivita Napajedly voči Ompitálu. A to určite nemám vyriešené míňanie prebytkov a o niečo som určite prišiel. Umiestnenie panelov tiež nie je "optimálne" (26% výkonu na juh, ostatné % sú fifty-fifty východ-západ).
Inak ešte raz gratulujem a teším sa z každého úspechu ktoréhokoľvek člena fóra, ktorý dosiahne! Podstatné pre ostrovákov, nie je zo slnka vytiahnuť maximum výkonu, ale prežiť čo najviac s energiou, ktorú nám slnko poskytuje. ;)
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

bert píše:Neviem, podľa čoho sa ráta to "teoretické maximum" a ani to nechcem vedieť.
teoretické maximum
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

Frenky píše:Ale to máš Filipe štěstí, že jsem včera měl vlastní vinou výpadek spojení na mypower, jinak bych tě stíhal :D
Přemýšlím nad tím, ale řekl bych, že krátký, nebo byť i celodenni výpadek nemá na teoretické maximum v následujícím dni až tak velký vliv, protože stále máme data z okolních dnů a i z těch se teoretické maximum počítá. Leda, že by serveru díky nepřenášení dat unikly nějaké špičky vysší, než ve dnech, kdy měření běželo, ovšem v takovém případě by se teoretické maximum ihned upravilo (zvedlo), hned jak by se nějaká v okolních dnech nevyskytnuvší se špička se vyskytnouti chtěla.

Například takový Rimi tady z fóra, ten měří nepravidelně, takže spousta dat chybí, ale i tak myslím, že kdybych zapnul v jeho případě okno teoretického maxima místo 10 dnů na 30 dnů, dospěl bych k teoretickému maximu jeho FVE velmi blízko.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od Frenky »

Asi ano
Ja jsem udelal chybu v usudku protoze jsem si myslel ze ukazujes graf z minuleho dne kde jsem nemel ja data zadna kvuli vypadku meho pc. Pujcil jsem totis muj zdroj na eee asus kamaradovi do terenu a zapnul jsem 220v zdroj do nezalohovane zasuvka a holt barerka v aususu neni co pred peti lety byla :D
Takze tak
Neni ale cilem byt prvni v tabulce spis alespon u mne to plati zamyslet se kam potencionalne vyrobenou energii smysluplne vyuzit
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od goodbie »

Frenky píše:Asi ano
Ja jsem udelal chybu v usudku protoze jsem si myslel ze ukazujes graf z minuleho dne kde jsem nemel ja data zadna kvuli vypadku meho pc. Pujcil jsem totis muj zdroj na eee asus kamaradovi do terenu a zapnul jsem 220v zdroj do nezalohovane zasuvka a holt barerka v aususu neni co pred peti lety byla :D
Takze tak
Neni ale cilem byt prvni v tabulce spis alespon u mne to plati zamyslet se kam potencionalne vyrobenou energii smysluplne vyuzit
A to se mi zdá jako správná myšlenka co s vyrobenou energií a dle tabulky teoretického maxima může stále být první i s 300W výkonu ale když se podíváme na vyrobené KW se mi zdá důležitější ůdaj než teoretické maximum v % možná by stálo za to udělat další tabulku dle vyrobených KW za den ,no nevím :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

Frenky píše:Neni ale cilem byt prvni v tabulce spis alespon u mne to plati zamyslet se kam potencionalne vyrobenou energii smysluplne vyuzit
>zamyslet se kam potencionalne vyrobenou energii smysluplne vyuzit

No .. z toho vyplyva, ze je cilem to co je v prvni casti vety uvedeno, ze cilem neni... Ale to je prave cilem. Ta tabulka rika, jak moc jsme toto cile dosahli, tedy jak moc jsme se dostali ke stropu dotycne FVE. Pokud toho cile budeme dosahovat prilis casto, je cas na rozsireni FVE. Pokud toho cile nedosahujeme, tak nam na strese lezi panely zbytecne ladem.

Tahle tabulka rika, kdo mel tu energii kde vyuzit a kdo ne. Neni dulezite mit 178kWp elektrarnu, pokud energii z ni nemam jak rozume zuzitkovat. Jako dobre vidim mit takovou elektrarnu, aby vystacila potrebam tomu, kdo ji vyuziva. Nekdo ma potreby narocnejsi, ma elektrarnu vetsi, nekdo ma potreby mene narocne, ma elektrarnu mensi.

Pokud napriklad Pastviny a Svidnice trhaji rekordy ve vyrobe, tak to je sice hezke, ale nesrovname to s vyrobou elektraren, jejichz majitele tolik energie pro svou potrebu nepotrebuji a maji diky tomu elektrarny mensi. Srovnavat vyrobu 20kWp elektrarny a 2kWp elektrarny mi prijde ponekud divne a predem jasne jak to dopadne. Tedy nic zajimaveho a nic co by nebylo predem zname.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od Frenky »

Mozna ze se spatne vyjadruji omlouvam se. Ale chtel jsem vlastne rici to same :D

Takze ja jsem spokujen co tabulka rika a ukazuje a snazim se tyto udaje maximalne vyuzit pro optimalizaci me spotreby.
*sun* ::pv:: *batt* :comp:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

Po mem poslednim testu baterek malou zatezi me laka myslenka pustit se do nejakych vetsich akci :twisted: . Vzhledem k historii mych baterii jsem z toho mel vzdycky tak trochu obavy a baterky setrim kde se da .. no mozna az moc nekdy ..

Tak tedy zaciname:

2200W rychlovarka (+100W vlastni spotreba menice), 1L vody + kafe => 1L kafe ... po půlnoci ...

Obrázek

Obrázek

Prubeh dobijeni baterek ze dne pred timto testem (baterky cely den ve floatu = dobito az po strop uplne full):
Obrázek

S baterkama to ani nehnulo :D

Asi zitra v noci pustim pracku :D

::fv::
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od atom »

ohřátí litru vody z dejme tomu 15°C na 100°C spotřebuje jen 0,1kWh a donutí baterky 2 a 3/4 minuty makat. Jó pračka by byla jiná káva :-)
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od drama »

Jaký proud/výkon vychází na jednu baterii? Ono to možná s napětím nehlo, ale přeci jen to může těm baterkám docela škodit. Chce to časem upgrade, vždyť pořádnou baterkárnu měl už Křižík http://sechtl-vosecek.ucw.cz/galerie/kr ... atory.html :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

P=Pkonvice+Pmenic=UxI
2300=2200+100 = 24x96
96A pri cca 24V behem zateze.
v poli jsou 4 24voltove vetve, takze
96/4 = 24A na 24V (2x 12V do serie).

Pri prepoctu amper na baterku vychazim z nasledujiciho:

24A x 24V = 576W / jedna 24V vetev.
4 x 576W = 2304W = ok
576W / 2 baterky v jedne 24V vetvi = 288W / 1 baterka ve 24V vetvi.
1 baterka = 12V
P=UxI
288W = 12V x 24A

Z kazde jednotlive baterky v bateriovem poli o osmi baterkach jde tedy 24A pri 12V.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od kybos »

A kampak se poděla účinnost měniče? Pokud by bylo na ztráty v měniči jen 100W, musel by mít měnič účinnost 95,6%, což se mi při napětí 24V zdá podezřele vysoko. Nejsou 100W jen ztráty při chodu naprázdno?

Edit: Viděl bych to pro MustUPS s účinností 80% spíš takto:

Příkon měnice z baterií:Pm=Pk/0,80 =2200/0,8=2750W
Při napětí baterie v zátěži 23,8V to odpovídá vstupnímu proudu I=P/U = 2750/23,8=115,5
Za předpokladu ideálního rozdělení proudu do čtyř větví tedy teče v jedné z nich 28,9A a za méně optimistického a více reálného nevyvážení vnitřních odporů jednotlivých větví se dá předpokládat, že proud v některé z větví překračuje hodnotu 30A.
Naposledy upravil(a) kybos dne ned srp 25, 2013 9:52 pm, celkem upraveno 2 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek